Dio Brando

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search
 • DioBrandoAv.png
 • Eyes of HeavenHADioAv.png
 • JORGE JOESTARJorgeDio2Av.png
 • Kliknij tutaj, aby zobaczyć artykuły o podobnych nazwach.

For a similarly named character, see Part 7 SpoilersDiego Brando
OSTRZEŻENIE O SPOILERACH: Spoilery do części 1-6 mogą się pojawić.
Bezużyteczny, bezużyteczny!!! (無駄 無駄!!!, Muda muda!!!)

Dio Brando (ディオ・ブランドー, Dio Burandō), później znany po prostu jako DIO (DIO(ディオ)), jest głównym antagonistą pierwszej i trzeciej części JoJo's Bizarre Adventure, Phantom Blood oraz Stardust Crusaders, a także pierwszym głównym antagonistą w serii. Jest także podstawowym antagonistą w szóstej części serii Stone Ocean.

Pierwotnie człowiek niskiego urodzenia, ale niezrównanych ambicji, Dio jest przebiegłym złoczyńcą o małym sumieniu i ma nienasycony głód władzy. Po tym, jak stał się wampirem, a później użytkownikiem Standa, dzierżąc wszechpotężny The World, Dio zgromadził wokół siebie wielu sługusów i jest odpowiedzialny za wiele ważnych wydarzeń z serii. Jego dziedzictwo i wpływ utrzymują się w pierwszych sześciu częściach JoJo, a postacie są z nim spokrewnione lub mocno przez niego inspirowane.

DIO jest także głównym bohaterem noweli OVER HEAVEN, głównym antagonistą JORGE JOESTAR i podstawowym antagonistą w spin-offie mangi Crazy Diamond's Demonic Heartbreak.

Wygląd

Phantom Blood

Dio Young Render.png

Dio acrylic.png

Kiedy po raz pierwszy przybywa do rezydencji Joestar jako małe dziecko, Dio nosi typowy formalny strój chłopięcy z tamtej epoki; niebieski płaszcz, biała koszula, krawat, szelki, bryczesy i para skarpetek w paski. Ma blond włosy i trzy pieprzyki na zraziku lewego ucha. Podczas boksu nosi koszulę ze złożonymi rękawami, kombinezon i rękawice bokserskie.

Poza zastąpieniem płaszcza kamizelką, jako dorosły, strój Dio niewiele się zmienił. Jednak jego ogólna budowa ciała i wzrost znacznie wzrastają. Podczas wydarzeń, w których Jonathan wyrusza, aby znaleźć antidotum na chorobę ojca, Dio zakłada kapelusz i nowy, ekstrawagancko wyglądający płaszcz, który ma pióra wystające z ramion. Jednak Dio przechodzi drastyczne zmiany fizyczne po użyciu Kamiennej Maski, aby przekształcić się w wampira. Jego dawniej czyste włosy stają się niechlujne i zaniedbane, jego oczy stają się ostrzejsze i przyjmują ciemniejszy kontur, a on rozwija kły. Jego ubranie również zmieniło się nieco po pierwszej walce z Jonathanem; najbardziej zauważalny jest szalik na szyi. Nosi ozdobną dwukolorową koszulę i pasujące bryczesy, dużą parę butów, vambraces i dwa szelki przymocowane do opaski wokół talii.

W wywiadzie Araki opisuje, w jaki sposób film Łowca androidów wpłynął na jego twórczość, kiedy miał premierę. Wspomina o blond włosach i muskularnej budowie Dio, w szczególności jako pod wpływem postaci Blade Runnera, Roya Batty'ego.[12]

Stardust Crusaders

DIO Anime Render.png

Na początku części 3 DIO nie ma widocznej twarzy jako efekt cienistej ciemności jego rezydencji. Ma blond włosy do ramion i często jest topless, odsłaniając muskularne ciało Jonathana (na którym jego głowa jest przymocowana na miejscu). Z powodu długotrwałego przywiązania ciało Jonathana stało się tak blade, że wydaje się przezroczyste.[13] Nosi spodnie z szelkami, buty, błyszczące mankiety na obu nadgarstkach i ochraniacze na kolana w kształcie serca. Ta forma DIO jest powszechnie określana jako Evil Incarnate DIO (邪悪の化身ディオ, Ja'aku no Keshin DIO) lub Shadow DIO (影DIO).

Ze względu na swoją naturę wampira, DIO jest często określany jako bardzo atrakcyjna istota, opisana przez Avdola jako emanująca urzekającą zmysłowością, mówiąca głęboko kojącym głosem i posiadająca przenikliwe spojrzenie.[14] Wielu jego podwładnych opisuje go jako przystojnego,[15] pięknego[16] lub budzącego podziw w jakiś sposób. Atakowanie jego oblicza nawet poważnie rozwściecza Vanilla Ice'a, jednego z jego najbardziej lojalnych podwładnych.[17] Nadprzyrodzona charyzma pomogła DIO zbudować jego armię i pomimo strachu, jaki wzbudza sama jego obecność, wielu ludzi, którzy go spotykają, odczuwa dziwaczne poczucie spokoju.

Po ujawnieniu, DIO zakłada kurtkę z obcisłym bezrękawnikiem pod spodem, a także czapsy z odsłoniętym kroczem. Jego twarz jest teraz w pełnym widoku, a na jego głowie znajduje się ozdobiony sercem okrąg, który pasuje do jego ochraniaczy na kolana. To jest jego forma na początku fabuły DIO's World. W większości przedstawień strój DIO jest zabarwiony na pomarańczowo lub żółto. Nosi również naszyjnik zakrywający bliznę na szyi i motywy serca nad stopami i na nogawkach spodni, ale szybko przestał je nosić po pierwszej konfrontacji schodów z Polnareffem. Ścigając grupę Joestar, DIO przywdział płaszcz, który ostatecznie odrzucił podczas konfrontacji z Kakyoinem.

Po opróżnieniu Josepha Joestara z jego krwi, wygląd DIO zmienia się ponownie, ale pozostaje podobny do jego ujawnionej formy, bez kurtki i opaski w kształcie serca, która została zniszczona przez ataki Star Platinum. Teraz ma obłąkany i morderczy wygląd i maniery, tracąc swój miły dotyk. Jego włosy są rozczochrane i w większości zorientowane do góry, podczas gdy jego usta są ciemniejsze i wydają się ozdobione szminką. Jest to jego główna forma w drugiej połowie fabuły DIO's World, często nazywanej High DIO (ハイDIO) w japońskich mediach.

Schematy Kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna)
Włosy(Blond)
Oczy(Jasnobrązowe)
Strój z dzieciństwa
(Jasnofioletowy garnitur i pomarańczowa kamizelka na beżowej koszuli i fioletowym krawacie.)
Strój bojowy
(Zielono-fioletowa koszula pod złotymi szelkami z żółtymi spodniami i zielonymi butami.)
Skóra(Jasna)
Włosy(Blond)
Oczy(Brązowe)
Strój z dzieciństwa
(Bordowy garnitur i brązowa kamizelka na jasnoszarej koszuli i krwistoczerwonym krawacie.)
Strój bojowy
(Jasnożółty i niebieski garnitur ze złotymi dodatkami. Brązowe buty.)
Skóra(Jasna, blada jako wampir)
Włosy(Blond)
Oczy(Niebieskie, czerwone jako wampir)
Strój z dzieciństwa
(Jasnobrązowy garnitur i brązowa kamizelka na białej koszuli i ciemnopomarańczowym krawacie.)
Strój bojowy
(Biało-fioletowy garnitur ze złotymi wykończeniami i akcesoriami. Brązowe buty.)
Skóra(Blada)
Włosy(Blond)
Oczy(Pomarańczowe)
Strój z dzieciństwa
(Granatowy garnitur na białej koszuli i krwistoczerwony krawat.)
Strój bojowy
(Karmazynowo-biały garnitur z fioletowym szalikiem pod brązową kamizelką. Brązowe buty.)
Skóra(Blada)
Włosy(Blond)
Oczy(Krwistoczerwone)
Ubiór
(Złoty garnitur z czerwonymi dodatkami i fioletowym szalikiem. Czarne buty.)
Skóra(Blada)
Włosy(Blond)
Oczy(Bordowe)
Ubiór
(Purpurowo-czerwono-biały garnitur z fioletowym szalikiem pod brązową kamizelką. Brązowe buty.)

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna, czarna szminka w "high")
Włosy(Blond)
Oczy(Złote)
Ubiór
(Żółty płaszcz i czapsy na czarnej koszuli z zielonymi dodatkami oraz złote buty i mankiety. Żółta peleryna.)
Skóra(Lekko opalona)
Włosy(Blond)
Oczy(Brązowe)
Ubiór
(Żółty płaszcz i czapsy na ciemnoszarej koszuli z zielonymi dodatkami.)
Skóra(Lekko opalona)
Włosy(Blond)
Oczy(Czerwone)
Ubiór
(Pomarańczowy płaszcz i spodnie na brązowo-czarnej koszuli z jasnobrązowymi dodatkami oraz brązowe buty i mankiety. Pomarańczowo-czerwona peleryna.)
Skóra(Jasna)
Włosy(Blond)
Oczy(Pomarańczowe)
Ubiór
(Żółto-pomarańczowy płaszcz i czapsy na ciemnoszarej koszuli z zielonymi dodatkami oraz brązowe buty i mankiety.)
Skóra(Jasna, fioletowa szminka)
Włosy(Blond)
Oczy(Żółte)
Ubiór
(Żółty płaszcz i czapsy na ciemnozielonej koszuli z zielonymi dodatkami oraz złote buty i mankiety.)
Skóra(Blada, zelona szminka w "high")
Włosy(Blond)
Oczy(Żółto-pomarańczowe, Magenta w "high")
Ubiór
(Pomarańczowy płaszcz i czapsy na czarnej koszuli z zielonymi dodatkami oraz brązowe buty i mankiety. Czerwona peleryna.)
Skóra(Jasna)
Włosy(Blond)
Oczy(Żółte)
Ubiór
(Żółty płaszcz i czapsy na czarnej koszuli z zielonymi dodatkami oraz złote buty i mankiety.)

Osobowość

Izolacja sprawia, że człowiek jest pusty! Zamienię go w bezsilnego głupca!
—Dio Brando, Chapter 2: Dio Brando the Invader, Part 1

Dio jest konsekwentnie manipulacyjny i gwałtownie dominujący, i wielokrotnie wykazywał brak sumienia i empatii.

DIO jest zachwycony, gdy widzi, że jego moc rośnie dalej

Najbardziej rozpoznawalnymi cechami Dio są jego bezgraniczne ambicje i miłość do władzy. Maltretowany przez ojca i żyjąc w najbardziej nędznych warunkach życia,[18] Dio postawił sobie za cel stanie się najbogatszą, a następnie najpotężniejszą istotą na Ziemi. Aby to zrobić, Dio użył wszystkiego i kogokolwiek, co mógł, aby osiągnąć swoje cele, lekceważąc wszelkiego rodzaju moralność, która ograniczyłaby zakres dostępnych mu działań. Używając manipulacji, uwodzenia lub zwykłej przemocy, Dio nieustannie starał się stawać coraz potężniejszy. Dio lubi być na pozycji władzy[11][19] i wielokrotnie powtarzał, jak wspaniale czuł się będąc na dominującej pozycji. Wręcz przeciwnie, Dio nigdy nie tolerował, że ktoś może mu się przeciwstawić lub dorównać mu w mocy, i był rozwścieczony i głęboko zaniepokojony tą myślą kilka razy.

Przez całe życie Dio otaczał się bezmyślnymi kumplami, a później sługusami, których przyciągała jego naturalna charyzma. Początkowo nie myśląc o nich zbyt wiele, wybrał tych, których uważał za szczególnie złych, twierdząc, że zła osoba nie była związana zasadami takimi jak honor,[20] a zatem była silniejsza psychicznie. Wiara ta osiągnęła punkt kulminacyjny w tym wchłonięcie 36 dusz grzeszników lub, jak twierdzi, szczególnie silnych dusz, aby odblokować moc większą niż jego Stand, The World.

Dio planuje mentalnie złamać Jonathana i uzurpować sobie jego miejsce po spotkaniu z nim

Naturalnie, Dio jest niesamowicie samolubną osobą, patrząc tylko na własne interesy i pomijając w najlepszym razie interesy innych, w najgorszym depcząc ich po ziemi. Ze względu na swoją skomponowaną naturę, Dio może i będzie manipulować i brać to, co może, od wszelkiego rodzaju ludzi, używając dowolnej metody, o ile dana osoba odpowiada jego obecnym pragnieniom, ponieważ jest przede wszystkim zainteresowany ich możliwościami. Dio jest typem, który nie jest w stanie kochać drugiej osoby całym sercem.[21] Jedynymi ludźmi, o których można powiedzieć, że żywił jakiś rodzaj uczucia, byli jego matka, Jonathan Joestar i Enrico Pucci; Dio uznał wartość Jonathana za równą jego własnej i przyjaźnił się z Puccim. Mimo to Dio ukradł ciało tego pierwszego, a jego przyjaźń z tym drugim okazała się korzystna dla większego planu rozwoju.

DIO "uroczy" Kakyoina u boku

Podczas interakcji z kimś, Dio będzie stale próbował manipulować nim i kołysać go na swoją stronę, używając okleiny łagodności i swojego naturalnego uroku, aby ludzie go podziwiali i lubili. Na przykład działał jako modelowy syn i popularny charyzmatyczny przyjaciel do ojca Jonathana, aby lepiej go odizolować, a jako wampir jego charyzma tylko wzrosła, gdy pojawił się jako urocza tajemnicza osoba. Jednak jego naturalna arogancja doprowadziłaby go do otwartego obrażania i umniejszania wrogów, w szczególności dyskredytując ich nieznaczną siłę przed jego wampirycznymi lub Stand mocami. Jest typem, który czułby się komfortowo będąc z mężczyzną lub kobietą; jednak zrobi wszystko, aby uzyskać to, czego chce i "absolutnie nigdy nie wleje 100% swojej miłości w konkretną osobę".[21]

Dio podchodzi do przeszkód i problemów na wiele sposobów w zależności od sytuacji i nastroju. Kiedy był człowiekiem, Dio był ostrożny i metodyczny w próbach złamania ducha Jonathana i powoli otruwał George'a przez dłuższy czas, udaremniony tylko z powodu pechowych zrządzeń losu. Jako wampir, DIO początkowo pozwolił swojej arogancji przejąć nad nim kontrolę i przyjął leseferystyczne podejście, wysyłając tylko podwładnych, aby zabili Grupę Joestar, podczas gdy on odpoczywał i dochodził do siebie. Jednak jego porażka z Jonatanem nauczyła go uważać na całą rodzinę Joestar, więc później zaatakował Jonathana. Podczas wydarzeń z Stardust Crusaders, wysyłał swoich sługusów, aby opóźnili Joestars tak bardzo, jak to możliwe, aby odzyskać siły. Podczas jego ostatniej bitwy jego ostrożność, taktyczna przenikliwość i arogancja zderzały się, aby Dio zmieniał się między skrupulatnym podejściem a zbyt pewnymi siebie atakami.

Phantom Blood

Odrzucam moje człowieczeństwo! JoJo! Przekroczę ludzkość! (おれは人間をやめるぞ!ジョジョーッ!!おれは人間を超越するッ!, Ore wa ningen o yameru zoǃ JoJoǃ Ore wa ningen o chōetsu suru!)
—Dio przed założeniem Kamiennej Maski, Chapter 11: The Stone Mask, Part 4

W Phantom Blood Dio jest ambitny, samolubny, arogancki, bezduszny i megalomański, pozornie zdolny do zrobienia wszystkiego, aby osiągnąć swoje cele.

Dio rzuca wszelkie pozory dobra

Jego naturalna bezwzględność zostaje ujawniona bardzo wcześnie, gdy planuje wykorzystać rodzinę Joestar, mimo że są na tyle uprzejmi, aby go adoptować.[22] Aby znaleźć się w lepszej pozycji, aby zastąpić Jonathana Joestara i zdobyć fortunę rodziny Joestar, Dio użył najbardziej podstępnych środków, aby złamać go psychicznie. Metody te obejmowały: upokarzanie Jonathana w publicznych walkach sportowych, ostracyzm wobec przyjaciół[11] wreszcie kradzież pierwszego pocałunku Eriny Pendleton, aby wbić klin w ich rodzący się związek.[23] Kiedy w końcu zostaje udaremniony, Dio zdecydował się powoli zatruć George'a Joestara I i zabić Jonathana Kamienną Maską, aby obie śmierci wydawały się naturalne i przypadkowe.[18] Dio wykazał się niezwykłą determinacją, aby osiągnąć swój cel, nigdy nie tracąc napędu pomimo licznych porażek, które poniósł podczas Phantom Blood i zawsze próbował znaleźć sposób, aby wrócić do Jonathana dla nich.

Brak empatii Dio jest również widoczny, ponieważ pomimo tego, że żył przez lata z Joestarami, nigdy nie myślał o nich jako o czymś więcej niż przeszkodach i sugeruje się, że całkowicie nienawidzi wyższej klasy, którą często odwiedza. Dio utrzymywał fasadę czarującej i miłej osoby dla wszystkich oprócz Jonathana, ale nigdy nie zbliżył się do nikogo. Pod koniec części jedyną osobą, którą Dio docenił, był sam Jonathan Joestar, niechętnie uznając jego męstwo za swojego arcywroga[24] i "przyznając" mu bezbolesną śmierć, a nawet był zszokowany, widząc, jak umiera.[25] Uradowany tym, że zmienił się w potężnego wampira, Dio spędził swoje bitwy drwiąc z różnych ludzi na temat ich słabości i umniejszając ich na korzyść wampirów-drapieżników. Dio również sadystycznie zmienił matkę w zombie tylko po to, by patrzeć, jak pożera własne dziecko. Kiedy znajduje się w pozycji siły, ma również tendencję do dalszego dręczenia ich, na przykład podstępnie wbijając kciuk w oko Jonathana podczas uderzenia.[11]

Dio uderza Erinę w przypływ gniewu

Dio wykazuje brak powściągliwości w swojej przemocy i jest podatny na mordercze wybuchy nawet w dzieciństwie, w szczególności próbując dźgnąć Jonathana, gdy go pobił, i gwałtownie uderzając Erinę.[19] Był również niesamowicie okrutny dla psa Jonathana, Danny'ego, posuwając się nawet do kopnięcia go podczas ich pierwszego spotkania.[22] Kiedy Dio został pokonany przez Jonathana, Dio potajemnie spalił Danny'ego. Okazuje się, że jest całkowicie rozwścieczony, gdy ktoś mu się przeciwstawia, co jest przyczyną jego wybuchów. On sam przyznał, że jego gniew był słabością,[26] ale przez całe życie nie byłby w stanie naprawdę się kontrolować.

Osobowość Dio można wytłumaczyć jego biednym dzieciństwem i obelżywymi relacjami, które dzielił ze swoim ojcem, Dario Brando. Speedwagon odrzucił jednak to jako przyczynę osobowości Dio, twierdząc, że Dio po prostu urodził się w ten sposób i że jego ubóstwo nie miało z tym nic wspólnego. Zgodnie z tym, Dio był już niemoralną osobą, ale potem otwarcie rezygnuje ze swojego człowieczeństwa na rzecz zostania wampirem po tym, jak został osaczony przez policję.[27] Zamienia swoją podstępną intrygującą osobowość na bardziej arogancką i hedonistyczną osobowość, która lekceważy ludzkość i rozkoszuje się złem. Niemniej jednak Dio szanuje determinację i wiele powiedział Jonathanowi, że jego determinacja była równa jego własnej, zdobywając wątpliwy zaszczyt służenia jako nowy gospodarz Dio, po tym, jak Dio został zredukowany przez Jonathana do głowy.[24]

Potencjał empatii Dio jest sugerowany zarówno w mandze, jak i anime, kiedy Dio został pokazany, że zabił własnego ojca z zemsty za nadużycia wobec matki, a nie jako krok w jego planie awansu w społeczeństwie.

Dio wyraził nienawiść do psów, uważając je za robactwo.[11]

Stardust Crusaders

Każdy przeżywa w pogoni za spokojem ducha... Czy nie czujesz się nieswojo, przygotowując się do walki ze mną, wiedząc, że możesz umrzeć? Jeśli dołączysz do mnie, dam ci spokój ducha, który będzie trwał wiecznie. (安心を求める事そ人間の目的だ。そこでだ……わたしに仕えることに何の不安感があるのだ?わたしに仕えるだけで他の全ての安心が簡単に手に入るぞ, Anshin o motomeru koto so ningen no mokutekida. Sokodeda…… watashi ni tsukaeru koto ni nani no fuan-kan ga aru noda? Watashi ni tsukaeru dake de ta no subete no anshin ga kantan ni te ni hairu zo.)
—DIO do Polnareffa, Chapter 248: DIO's World, Part 2

Pojawiając się ponownie w Stardust Crusaders, DIO nie zmienił się zbytnio od czasu jego pochówku na dnie oceanu przez sto lat, ponieważ pozostał bezlitosnym i morderczym megalomanem, ale mimo to dojrzał trochę, rozpoznając męstwo u innych i ogólnie będąc bardziej spokojnym i zrównoważonym.

DIO omawia prawdziwą naturę szczęścia z Polnareffem

DIO nie pojawia się często w Stardust Crusaders z wyjątkiem końca, ale jest widziany omawiając różne filozofie z użytkownikami Standów, których chce zwerbować, oraz ze swoimi już lojalnymi zwolennikami, szczególnie Enya, która służy jako jego główna doradczyni. Wydaje się równie prawdopodobne, że DIO robi to, aby manipulować i przekonywać, ponieważ wierzy w to, co mówi, ale mimo to uznaje moc i męstwo, jakie mogą mieć prości ludzie, w szczególności szanując gotowość do śmierci dla swojego celu. Chcąc szybko pozbyć się Joestarów, posłuchał Enyi i powiedziano mu, że wysłała już agentów, aby się nimi rozprawili, i spokojnie odpoczął w jego rezydencji, aby zyskać więcej siły. Co więcej, DIO nauczył się swojej lekcji i przestaje lekceważyć swoich przeciwników, będąc szczególnie ostrożnym wobec linii krwi Joestar. Niemniej jednak szydził z wysiłków innych użytkowników Standów, aby z nim walczyć, w szczególności Kakyoina, którego odkrycie okazało się kluczowe w jego porażce.

Tym razem DIO jest znacznie spokojniejszy i bardziej opanowany. Być może ze względu na świadomość, że jego Stand The World jest daleko poza czyimkolwiek zasięgiem, DIO jest bardziej tolerancyjny wobec ludzi, którzy mu się opierają, i nie reaguje na drwiny i obelgi Polnareffa. Wydaje się nawet doceniać niesubordynację Hol Horse'a, która potwierdza siłę najemnika, i pozwala mu spróbować zabić Jotaro. Jednak DIO nadal jest bezduszny w stosunku do ludzkiego życia i zabił każdego, kto by go zawiódł, nawet Enyę – która była ponownie jego najbliższym doradcą. Zwykle pewny siebie i przebiegły hazardzista Daniel D'Arby został doprowadzony do szaleństwa, gdy nie mógł poradzić sobie z presją ewentualnego ujawnienia Jotaro zdolności Standa DIO.

Szaleństwo DIO w pełnym widoku

Wierny sobie, DIO cieszy się faktem, że dzierży najpotężniejszi Stand w swojej organizacji, nie przejmując się wysiłkiem bohaterów, aby odkryć jego moc, ponieważ uważa, że są bez znaczenia. Kiedy Jotaro okazuje się, że jest w stanie poruszać się w zatrzymanym czasie, DIO jest początkowo bardzo zrozpaczony, ale szybko się rekomponuje, obmyślając inne plany pozbycia się Jotaro, wykorzystując jego przewagę. Pełna skala jego szaleństwa jest widoczna, gdy DIO, przeszczęśliwy, że całkowicie połączył się z ciałem Jonathana i będąc w pełni mocy, oświadcza, że przeżywa "największy haj" i rozkosznie wwierca palec wskazujący w czaszkę.

Ostatnie przemówienie DIO ujawnia, że nadal jest gotów użyć każdego sposobu na wygraną i gardzi każdą koncepcją honoru lub zemsty, ostatecznie używając taniej sztuczki, aby chwilowo oślepić Jotaro. Jednak to wszystko na nic, ponieważ DIO ostatecznie spotkała zemsta, umierając z ręki Jotaro.

Stone Ocean

To, co możecie znaleźć poza mocami Mojego Standa, jest drogą naprzód dla ludzkości. To, czego potrzebujesz, to godny zaufania przyjaciel. Czy ja, DIO, będę w stanie spotkać kogoś takiego pewnego dnia? (我がスタンドの先にあるものこそが人間がさらに先に進むべき道なのである。必要なものは信頼できる友である。いつかそのような者にこの()()()が出会えるだろうか?, Waga Sutando no saki ni aru mono koso ga ningen ga sarani saki ni susumubeki michina no dearu. Hitsuyōna mono wa shinraidekiru tomodearu. Itsu kaso no yōna mono ni kono Dio ga deaeru darou ka?)
DIO z Enrico Puccim

W retrospekcjach umieszczonych przed wydarzeniami z Części 3, DIO demonstruje rosnącą zdolność do tworzenia prawdziwych relacji w licznych rozmowach z Enrico Puccim. Zaintrygowany przez Pucciego, który pozwolił mu być pomimo podejrzanego ukrywania się w kościele, DIO uzdrowił jego krzywą stopę, miły gest, i dał mu głowę Strzały, która dałaby mu jego własnego Standa, Whitesnake. Podczas tych retrospekcji DIO jest w stanie otworzyć się z nim na wiele tematów, zwierzając się Pucciemu, że towarzystwo księdza może przynieść mu spokój. Kiedyś ośmielił Pucciego do kradzieży jego Standa, ku odmowie Pucciego, DIO podziękował mu za wierność, a nawet przyznał, że bał się myśli, że Pucci go zdradzi.

Można dyskutować, jak dobrym przyjacielem był DIO, biorąc pod uwagę, że dobrowolna natura Pucciego w młodości ustąpiła gotowości do przyjęcia wypaczonej moralności DIO. Wydaje się również, że DIO zbudował tę przyjaźń, aby rozwijać swoje ambicje, co stawia pod znakiem zapytania, jak szczera była. Sugeruje się, że chciał użyć jego Standa, aby stworzyć idealny świat dla siebie i garstki podwładnych. Zwerbował Pucciego jako swoje żywe "sumienie", na wypadek, gdyby oszalał i zboczył "z toru".

OVER HEAVEN


Poniższa informacja pochodzi z OVER HEAVEN, który nie został napisany przez Arakiego. Jako taki może nie być uważany za kanon.

JOJO'S BIZARRE ADVENTURE OVER HEAVEN oferuje interpretację postaci Dio Brando poprzez mieszanie elementów obecnych w oryginalnym materiale i punktach fabularnych wprowadzonych przez nowelę, która służy jako prawdziwa interpretacja Pamiętnika DIO.

W noweli DIO najwyraźniej dojrzał do swojej megalomanii i, ze względu na dobroć matki i wpływ na niego w młodości, rozwinął skrajną fiksację na punkcie koncepcji "nieba" - idei, do której powraca, gdy zostaje uwikłany w świat Standów. Po odkryciu mocy, jaką posiadają ludzkie dusze, a także możliwości, że dusze te mogą być zaprzęgnięte i kontrolowane dla własnej korzyści, DIO próbuje opracować plan wykorzystania mocy Standów i ludzkich dusz, aby urzeczywistnić swoją ideę nieba.

Najwyraźniej przez cały czas trwania wydarzeń z Stardust Crusaders, DIO odbywało spotkania z Enrico Puccim, a także wymyślało sposoby, jak iść do nieba. Następnie dochodzi do wniosku, że aby osiągnąć prawdziwe zwycięstwo i być świadkiem nieba, DIO musi poprowadzić Pucciego do nieba, a nie na odwrót. Pomiędzy tymi wydarzeniami przeplatają się różnego rodzaju wpisy, takie jak wspomnienia z jego przeszłego życia jako człowieka, a później wampira, zawiłości Kamiennej Maski, jego rozważania na temat pokoleniowego sporu między nim a rodziną Joestar, życia, jakie jego rodzice mieli w slumsach Londynu, interakcji z jego organizacją, i różne sprawy filozoficzne.

Wydaje się, że DIO naprawdę troszczył się o Enrico Pucciego, a jeszcze bardziej o jego plan pójścia do nieba, stwierdzając wprost, że poświęci swoją organizację, swoje wampiryczne zdolności, swój Stand, wszystko - tylko po to, aby osiągnąć swój cel stworzenia nieba na ziemi.


Koniec sekcji niekanonicznej.

Umiejętności

Nietykalność! Życie wieczne! Moc Standa! Oto dowód na to, że nikt nie przewyższy potężnego DIO! (不死身ッ!!不老不死ッ!スタンドパワーッ!これで何者もこの()()()を超える者はいないことが証明されたッ!, Fujimi!! Furōfushi! Sutando pawā! Kore de nanimono mo kono Dio o koeru mono wa inai koto ga shōmei sa reta!)
—DIO, Chapter 263: DIO's World, Part 17

DIO jest jedną z najpotężniejszych postaci w serii. Jako człowiek był już genialny, ale z czasem udało mu się zdobyć kilka mocy, stając się wampirem, a następnie użytkownikiem Standa.

Standy

The World

Główny artykuł: The World

Standem DIO jest The World; bliskodystansowy Stand z porównywalną, jeśli nie lepszą siłą i szybkością w porównaniu z Star Platinum Jotaro Kujo.

Około rok po zdobyciu swojego Standa, DIO odkrył swoją charakterystyczną zdolność do zatrzymywania czasu. Na początku mógł to zrobić tylko przez bardzo krótki czas, ale pod koniec części 3 jest w stanie zatrzymać czas na maksymalnie 9 sekund.[28] Czas ten nadal by się wydłużał, gdyby DIO nie został pokonany. Zatrzymując czas, DIO sprawia wrażenie, że teleportuje się lub w inny sposób porusza się z niemożliwymi prędkościami.

The World (ザ・ワールド(世界))Link do tej sekcji
TheWorldMangaAv.png
MOC
A
PRD
A
ZAS
C
WYT
A
PRC
B
ROZ
B

Zdolność jest najbardziej znana z fraz aktywacyjnych i anulujących DIO, The World! Zatrzymaj czas! (世界(ザ・ワールド)! 時よ止まれ!, Za Warudo! Toki yo tomare!) i Czas wznawia się. (時は動き出す, Toki wa ugokidasu.)

Opanowanie

Mając wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i trening z The World, DIO okazał się dokładny w odkrywaniu umiejętności swojego Standa. Na przykład, to podczas sesji eksperymentalnej, podczas której DIO próbował przetestować granicę prędkości The World, odkrył swoją zdolność zatrzymywania czasu.

DIO z The World

Aby dać sobie przewagę, DIO starał się utrzymać zdolność The World w tajemnicy, używając jej tylko w kluczowych momentach, aby wyprowadzić przeciwnika i wykonywać niezrozumiałe podstępne ataki, a także ufając jej tajemnicy tylko kilku powiernikom, takim jak Enya the Hag i nie wahając się jej wyeliminować, gdy tylko zdalnie zaryzykowała poinformowanie Joestarów o jego mocy zatrzymania czasu. Jednak gdy tylko zrozumieli jego zdolność, DIO porzucił tajemnicę i wykazał się dużym stopniem pewności co do supremacji swojej władzy, ostatecznie nie dbając o jego tajemnicę, ponieważ był przekonany, że nikt nie może nic z tym zrobić. W ten sposób zaczął liberalnie zatrzymywać czas przeciwko Jotaro. Dzięki wolnym ramom czasowym działania przyznanym przez The World, DIO umożliwił natychmiastową zmianę pozycji, aby uniknąć ataków lub ustawić się do ataku, natychmiastowego zabijania wrogów, a nawet wysiedlania przeciwników do zabawy z nimi. DIO wykazało wysoki stopień kontroli nad The World, używając go do walki z Star Platinum do zatrzymania, ale pokazując lepszą technikę w walce wręcz, używając niskich kopnięć, aby zachwiać równowagą Star Platinum lub zwodów, aby pokonać Star Platinum. Jednak jego wampirza konstytucja oznacza, że DIO nigdy nie wykazał się taką samą starannością w używaniu The World defensywnie, ponieważ wolał w ogóle uniknąć uderzenia i zregenerować się poprzez ssanie krwi.

W przeciwieństwie do każdego innego wrogiego użytkownika Standa w Stardust Crusaders, DIO aktywnie dążył do poprawy możliwości swojego Stoiska. W szczególności chciał, aby Grupa Joestar przyszła do niego, aby mógł wyssać krew Joestara i zsynchronizować się z ciałem Jonathana, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje moce. Sam Araki stwierdził, że DIO miało potencjał, aby zatrzymać czas na czas nieokreślony.

Co więcej, DIO szukał sposobu na odblokowanie mocy jeszcze potężniejszej niż The World, wykorzystując ezoteryczną wiedzę do stworzenia kolejnego potężniejszego Standa.

Stand Jonathana

Główny artykuł: Stand Jonathana

Kiedy DIO obudził The World, ciało Jonathana obudziło również moc podobną do Hermit Purple z pół-prekognitywnymi zdolnościami[30] Podobnie jak Hermit Purple, może tworzyć zdjęcia duchowe, uderzając w aparat fotograficzny lub kryształową kulę, której DIO używał do śledzenia aktualnej lokalizacji Joestarów i ich przyjaciół, aby wysłać za nimi użytkowników Standów. DIO był nawet w stanie stwierdzić, kiedy Joseph użył do zrobienia mu psychicznego zdjęcia i instynktownie wiedział, że jego nabycie Standa również obudziło zdolności Standowe u potomków Jonathana.


Poniższa informacja pochodzi z źródła, który nie został napisany przez Arakiego. Jako taki może nie być uważany za kanon.

W noweli OVER HEAVEN, ten Stand ma taką samą nazwę jak Hermit Purple i nazywa się "Hermit Purple #2". W 'JORGE JOESTAR' ten Stand nosi nazwę "The Passion" i przybiera formę korony cierniowej, a także może obserwować przyszłość każdego, kto jest spokrewniony z Jonathanem.


Koniec sekcji niekanonicznej.


Więź rodzinna Łącze do tej sekcji

BirthmarkThumb.png
Przejmując ciało Jonathana Joestara, DIO dzieli duchowe połączenie z rodziną Joestar i nosi gwiezdne znamię. Po ponownym pojawieniu się DIO, duchowa moc wewnątrz Joestarów obudziła się i spowodowała, że żyjący potomkowie rozwinęli moce Stand. Oznaczało to również, że DIO był w stanie wyczuć ich obecność i odwrotnie; według Josepha, DIO może tylko wyczuć ich obecność i nie jest w stanie wskazać ich lokalizacji ani odróżnić ich.[31]


Wampirze Umiejętności

Główny artykuł: Wampir

Stając się wampirem jako młody dorosły, Dio Brando wykazuje szeroki zakres fantastycznych, nadprzyrodzonych zdolności, wyjaśnionych jako wyraz pełnego, nieograniczonego potencjału ludzkiego ciała. Jednak w związku z tym jest poważnie ograniczony przez swoją wrażliwość na światło słoneczne i Fale.

Anty starzenie Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

W ramach swojej nieśmiertelności ciało wampira traci naturalny rozkład, zasadniczo zapobiegając śmierci gospodarza ze starości. Osoby przekształcone w młodszym wieku naturalnie zachowają swój wygląd, podczas gdy te starsze odmłodzą swoje ciała i przyjmą wygląd młodego dorosłego.[32] Ta cecha pozwala DIO zachować młodość i przetrwać na dnie oceanu przez stulecie. Nawet ponad 100 lat po urodzeniu DIO nadal wygląda tak, jakby miał 20 lat.

Nadludzka siła Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

Dio strength.gif
Dio osiąga ogromną siłę jako wampir, co pozwala mu dokonywać niesamowitych wyczynów, takich jak chodzenie po ścianach i odpieranie potężnych ataków, takich jak Emerald Splash Hierophanta Greena. Po wchłonięciu krwi Josepha jest wystarczająco silny, aby podnieść i upuścić walec drogowy na Jotaro.[33]

Nadludzka szybkość/zwinność Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

Dio jump.gif
Podobnie jak wszystkie wampiry, Dio jest wyjątkowo zwinny. Może skakać wysoko w powietrzu, wykonywać długie skoki lub zwisać z sufitu. W różnych sytuacjach jest pokazany szybując w powietrzu, szczególnie podczas walki z Jotaro, choć nie jest jasne, czy jest to rzeczywista zdolność latania, czy też przesada z jego nadludzkimi zdolnościami skakania, czy to poprzez jego Standa, czy przez bycie wampirem. W pewnym momencie Speedwagon porównuje jego prędkość do geparda.[34]

Nadludzkie zmysły Łącze do tej sekcji

Dio listen.gif
Dio wydaje się mieć zmysły wykraczające poza ludzkie poziomy, co pokazał, gdy położył głowę na ziemi, aby usłyszeć bicie serca Jotaro z odległości kilku metrów.[35]

Wysysanie krwi Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

Dio suck blood.gif
Wszystkie wampiry, w tym DIO, konsumują krew żywych stworzeń, aby się utrzymać. W przeciwieństwie do tradycyjnych wampirów, wysysają krew swoich ofiar rękami, kopiąc palce bezpośrednio w celu, aby wyssać krew. Spożycie krwi wzmocni wampira i wyleczy go, jeśli wcześniej był osłabiony. W stanie osłabienia wampir instynktownie pragnie krwi i może zaatakować każdą ofiarę, aby się zregenerować.

Regeneracja Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

Dio regen.gif
Dio może zregenerować swoje ciało szybciej niż ogień może go strawić. Jego ciało jest w stanie żyć nawet po amputacji ważnych części ciała, a nawet jest w stanie kontrolować swoje oderwane części ciała. Skala niezdolności Dio do zabicia zostaje pokazana, gdy jawi się Jonathanowi jako głowa.

Hipnoza Łącze do tej sekcji

DioHypnotism.gif
Ta umiejętność jest używana dwukrotnie, na Kubie Rozpruwaczu i Poco. W przypadku tego pierwszego, Dio hipnotyzuje Kubę, aby przekonać go, aby został jego sługą, pozwalając Dio wyssać jego krew i zamienić go w zombie.[20] został zahipnotyzowany, aby zwabić grupę Jonathana w cmentarną pułapkę, chociaż jego świadomość powróciła po poddaniu Fali Jonathana.[36] W późniejszym okresie swojego życia DIO konsekwentnie wykazuje nadprzyrodzoną charyzmę, zdolną do łatwego manipulowania i kontrolowania wszystkich oprócz najsilniejszych woli, co może być rozszerzeniem tej zdolności, lub odwrotnie może być prawdą - hipnoza jest przedłużeniem jego nadprzyrodzonej charyzmy.

Technika Zamrażania Waporyzacji (気化冷凍法 Kikareitōhō)Łącze do tej sekcji

Dio freeze.gif
Odparowując wilgoć w swoim ciele, Dio może wchłonąć ciepło od każdej żywej istoty, z którą wchodzi w fizyczny kontakt, zamrażając je i tłumiąc ich przepływ krwi.[37] Zdolność tę można obejść, jeśli energia Fali jest przekazywana przez przedmioty lub ogień.

Transmutacja ciała Łącze do tej sekcji

Chimera Zombies Anime.gif
Posiadając rozległą wiedzę na temat anatomii istot organicznych, Dio może wszczepiać części ciała różnych istot razem. Na początku wykorzystuje tę zdolność do tworzenia hybrydowych chimer zwierzęcych, które trzyma jako zwierzęta domowe. Niektóre z jego innych zombie, takie jak Page, Jones, Plant i Bornnam mogły również zostać stworzone w ten sposób. Dio ostatecznie wykorzystuje tę moc, aby wszczepić głowę w ciało Jonathana.

Zrywające Kosmos Skąpe Oczy (空裂眼刺驚(スペースリパー・スティンギーアイズ) Supēsu Ripā Sutingī Aizu)Łącze do tej sekcji

DioSRSE.gif
Dio jest w stanie wywierać ciśnienie na płyn w gałkach ocznych, a następnie tworzyć małe otwory w źrenicach, ostatecznie uwalniając dwa strumienie płynu. Ta umiejętność, później nazwana przez Straizo jako "Zrywające Kosmos Skąpe Oczy",[38] jest jedną z najbardziej śmiercionośnych zdolności Dio, wystarczająco potężną, aby przeciąć kamień.
Poniższa informacja pochodzi z źródła, który nie został napisany przez Arakiego. Jako taki może nie być uważany za kanon.

Nie wiadomo, czy DIO jest w stanie użyć go z ciałem Jonathana, ponieważ nigdy nie używa go w Stardust Crusaders, chociaż jest w stanie wykorzystać tę zdolność w JoJo's Venture i Stardust Crusaders dramat CD.


Koniec sekcji niekanonicznej.

Flesh Budy (肉の芽 Niku no Me)Łącze do tej sekcji

Flesh Bud.png
DIO jest w stanie manipulować swoimi włosami, aby stworzyć pasożyty, które następnie może włożyć do ludzkiej głowy, aby kontrolować nawet te, którymi nie może normalnie manipulować. Te flesh budy przebijają czaszkę do części mózgu, czyniąc ofiarę zgodną z charyzmą Dio. Jak wyjaśnił Joseph, pasożyt stopniowo pochłonie mózg ofiary. Jeśli ktoś spróbuje usunąć buda, wykiełkuje macki, próbując zaatakować mózg intruza.

Jeśli ktokolwiek z zewnątrz spróbuje usunąć buda, wykiełkuje macki, próbując zaatakować również mózg intruza.[39] W razie potrzeby DIO może zezwolić komuś na aktywację macek zarodników z bliskiej odległości. Zarodniki mają inny efekt na wypadek, gdyby sam DIO kiedykolwiek umarł: według Keicho Nijimury, komórki DIO zmutowały jego ojca w zielonkawą, niezabijalną zwierzęcą formę po śmierci DIO.

Pasożyt ma słabości - podczas gdy pasożyt nie może zostać usunięty przez normalnego człowieka, ponieważ każda niedokładność może spowodować nieodwracalne uszkodzenie mózgu, można go usunąć z niezwykłą precyzją, tak jak w przypadku Star Platinum,[40] chociaż osoba obsługująca musi uważać na macki buda. Po usunięciu, ponieważ bud składa się z komórek wampirycznych, może zostać bezpiecznie zdezintegrowany przez użytkownika Fali[41] lub prawdopodobnie przez światło słoneczne (ponieważ bud jest zawsze zasłonięty przez włosy gospodarza).[42]


Poniższa informacja pochodzi z OVER HEAVEN, który nie został napisany przez Arakiego. Jako taki może nie być uważany za kanon.

W noweli OVER HEAVEN stwierdza się, że flesh budy zmniejszają moc użytkownika Standa.[43]


Koniec sekcji niekanonicznej.

Uzdrawianie Łącze do tej sekcji

DIOHealingPucci.png
DIOHealingPucci (Anime).png
Dio wydaje się posiadać zdolność leczenia ran innych ludzi, ponieważ jest w stanie całkowicie wyleczyć zranioną stopę Pucciego, po prostu dotykając jej.[44] Pochodzenie tej mocy pozostaje nieznane, choć może to być rozszerzenie jego zdolności transmutacyjnych lub czynnik samoleczenia.


Umiejętności Osobiste

Inteligencja

Dio jest z natury inteligentny, wielokrotnie wykazujący się przebiegłością i spostrzegawczością oraz wyobraźnią.

Jako dziecko i nastolatek Dio Brando zdołał z łatwością osiągnąć doskonałość akademicką, planując ukończenie uniwersytetu jako najlepszy student prawa.

W przeciwnym razie Dio jest przebiegłym złoczyńcą i biegłym taktykiem w walce. Dio prawie udało się uciec od dwóch morderstw, czekając na swój czas, aby mieć idealne alibi i został odkryty tylko przez przypadek. Po powrocie z dna oceanu DIO zbudował w ciągu sześciu lat potężne imperium przestępcze rozciągające się na kilku kontynentach, które przyniosło mu wiele bogactw. W walce Dio jest szczególnie przebiegły i spostrzegawczy, a jego bezwzględność sprawia, że jest w stanie wykorzystać niehonorowe i wręcz nieludzkie taktyki, aby iść naprzód, takie jak prowadzenie wrogów w pułapkę, używanie nieszczęsnych cywilów jako pocisków i źródeł energii lub zwykłe podstępne ataki. Dio ma zwyczaj analizowania swoich przeciwników i szybkiego określania przeciwwagi dla ich mocnych stron, takich jak zamrożenie krwi w celu zatrzymania przepływu Fali lub zmuszanie Jotaro do blefu poprzez rzucanie wieloma nożami ze wszystkich stron, aby był zmuszony do działania w zatrzymanym czasie.

Naturalnie ambitny, Dio nieustannie stara się doskonalić i skrupulatnie bada swoje umiejętności, aby jak najlepiej je wykorzystać. W związku z tym rozwinął moc zamrażania podobną do Trybów Ludzi z Filaru w ciągu zaledwie miesiąca i sześciu lat odkrył wystarczająco dużo o Standach, aby móc połączyć kilka razem z duszami, aby stworzyć najpotężniejszego Standa. Prawdopodobnie najbardziej udany ruch, Dio eksperymentował z połączeniem dwóch organizmów ze swoimi wampirycznymi zdolnościami, później wykorzystując tę wiedzę do kradzieży ciała Jonathana.

Choć nie pokazuje tego często, Dio stał się filozofem przyrody, kłócącym się o ludzką kondycję z wieloma ludźmi.

Inne

 • Sprężystość: Zanim został wampirem, Dio był już zdolnym wojownikiem z gołymi rękami; umiejętność, o której mówi, że rozwinął w slumsach Londynu. Dobry sportowiec amator, podczas gry w rugby jako młody dorosły, wykazał się wysokimi zdolnościami sportowymi (a także fantastyczną masą mięśniową).
 • Charyzma: Dio jest przebiegłą i uroczą osobą. Oprócz użytkowników Standów, których Avdol i Joseph sugerują, że rekrutuje poprzez urok lub charyzmę, uwiodło wiele kobiet przez całe życie.
 • Wiedza: Zarówno przez swoją skromną młodość, jak i burzliwą dojrzałość, Dio jest często widziany czytając. W wieku przedszkolnym gra w szachy z dorosłymi. W Stone Ocean, w rozmowie z Enrico Puccim, pokazano, że zgromadził pewną mądrość w świecie Standów. Co ważne, Dio jest w stanie wymyślić plan, zawarty w jego pamiętniku, zawierający rozległe, nieznane informacje co do celowego tworzenia Standów o doskonale specyficznych zdolnościach.
 • Duchowe Połączenie: Po kradzieży ciała Jonathana, DIO zaczął dzielić duchową więź z żyjącymi potomkami Jonathana. W szczególności instynktownie zdawał sobie sprawę z ich obecności i dobrego samopoczucia, co pozwoliło mu śledzić ich w Kairze. Joseph wspomina, że DIO prawdopodobnie nie potrafi odróżnić go od Jotaro, a jedynie odczuwa ich obecność.

Słabości

 • Wampiryczne ciało: Moce Dio Brando są jednak kosztem posiadania ciała podtrzymywanego wyłącznie przez czystą siłę woli, a nie energię życiową. Wystarczająco potężna siła witalna - szczególnie światło słoneczne lub Fala - zaneguje obecność podtrzymującej siły i rozpadnie jego dawno nieożywione ciało.
 • Ciało Jonathana (dawniej): Kiedy DIO po raz pierwszy nabył ciało Jonathana Joestara i wynurzył się z oceanu, nie był w stanie wykorzystać pełnej mocy swojego Standa i musiał zdobyć krew od żywego Joestara, aby zrekompensować i w pełni zsynchronizować się ze swoją nową formą. Gdy ta słabość została zanegowana, udało mu się znacznie wzmocnić, podobnie jak jego Stand.

Relacje

Rodzina

 • Dario Brando: Dio nienawidził swojego ojca i widział Dario tylko jako odskocznię na swojej drodze do wzniesienia się w społeczeństwie. Nienawiść Dio wynika z nadużyć, z jakimi Dario potraktował matkę Dio z jego alkoholizmem, a także samego Dio, do tego stopnia, że potajemnie otruł na śmierć i oszukał Dario, aby myślał, że jest chory. Podkreśla to, plując na grób ojca przed wyjazdem do rezydencji Joestar.
 • Matka Dio Brando: Chociaż większość jego pogardy była zarezerwowana dla ojca, miał również żal do matki, że poświęciła się tak okropnemu człowiekowi.[7] Jednak Dio nadal wykazywał oznaki, że troszczył się o nią i był zdenerwowany jej przedwczesną śmiercią, ponieważ został doprowadzony do łez, gdy jego ojciec kazał mu sprzedać jej sukienkę za pieniądze z alkoholu.[45] Nawet jako dorosły zareagował wściekłością i zaatakował włóczęgę, który drwił z jego matki.[46]
 • Giorno Giovanna: Nie wykazano, aby DIO wchodził w interakcje ze swoim synem, Giorno, chociaż Giorno trzyma jego zdjęcie w portfelu. Nie wiadomo, skąd Giorno go wziął i czy wie, jaką osobą był jego ojciec. Warto również zauważyć, że DIO opróżniłby matkę Giorno z jej krwi, gdyby nie został zabity przez Jotaro.[47]
 • Ungalo, Donatello Versus, i Rikiel: Podobnie jak w przypadku Giorno, matki wszystkich trzech mężczyzn pozostały przy życiu. Jednak żaden z nich nie odziedziczył ducha Jonatana. Wszyscy trzej dowiedzieli się o tożsamości swojego prawdziwego ojca dopiero po skazanym spotkaniu z Puccim.

Partnerzy

 • Enrico Pucci: Spotkanie DIO z Puccim jest prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem człowieczeństwa, które pokazał, po uzdrowieniu stopy Pucciego, gdy po raz pierwszy się spotkali. Przez czas, który spędza z Puccim, DIO ufa mu na tyle, aby pozwolić Pucciemu na jego plan uzyskania nieba, a później odziedziczyć je po własnej śmierci. W pewnym momencie DIO wcisnął rękę Pucciego do głowy i prawie usunął swój DYSK Standa, aby przetestować lojalność Pucciego wobec niego, obawiając się jego utraty i dając mu kość na znak przeprosin.
 • Vanilla Ice: Podczas gdy ten pierwszy jest fanatycznie lojalny wobec swojej sprawy, nawet gotów odciąć sobie głowę, aby udowodnić swoją wartość, DIO irytująco zauważa, że Vanilla Ice często zapomina o drzwiach po tym, jak używa swojego Standa, Cream, aby podróżować przez zrobienie w ścianie. Mimo to DIO bardzo szanował zdolności Ice'a, odmawiając użycia krwi kogoś jego kalibru do wyleczenia się.
 • Wang Chan: Chociaż początkowo był dostarczycielem swojej tajnej orientalnej trucizny, która była kluczowa w zabiciu Dario i próbie zabicia George'a, po tym, jak stał się wampirem, Dio użył go jako zwiadowcy i pomocnika, gdy jego głowa została odcięta. Pomimo swojej zależności od Wang Chana, Dio nie lekceważy Jonathana i grozi mu za to.
 • Pet Shop: Chociaż niewiele wiadomo o ich związku, DIO osobiście wybrał Pet Shopa na strażnika swojej świątyni, gdy był w Egipcie.
 • Enya the Hag: Enya był jednym z najbardziej lojalnych zwolenników i zwolenników DIO, wprowadzając go w koncepcję Standów i dając mu swój własny z Łukiem i Strzałą. Pomimo jej lojalności, DIO kazał Steely Danowi potajemnie wszczepić jej flesh buda, aby zapewnić jej tajemnicę.
 • N'Doul: DIO był pierwszą osobą, która zobaczyła wartość N'Doula, co spowodowało, że N'Doul podziwiał DIO. N'Doul był tak lojalny wobec DIO, że zabił się, aby zapobiec wyciekowi cennych informacji.
 • Johngalli A.: Chociaż na ekranie nie ma między nimi interakcji, Johngalli był bardzo lojalny wobec DIO, jak pokazano, gdy wrobił Jolyne w morderstwo i próbował zabić ją i Jotaro, aby go pomścić.

Wrogowie

 • Jonathan Joestar: Jednym z najbardziej wpływowych związków, jakie Dio kiedykolwiek miał, był jego przybrany brat, Jonathan Joestar. Początkowo postrzegał swojego przybranego brata jako odskocznię i szkodnika, który należy doprowadzić do rozpaczy i znęcać się nad nim, aby zdobyć fortunę rodziny Joestar. Po tym, jak został raz pobity, postrzegał go bardziej jako zagrożenie, udając braterskie więzi publicznie, jednocześnie potajemnie zatruwając George'a Joestara, aby szybciej zdobyć fortunę. Zamierzał zabić Jonathana Kamienną Maską, ale po odkryciu ukrytej mocy odblokowania wampirzych mocy człowieka, postanowił użyć jej na sobie, aby stać się jednym. Po kolejnej nieudanej próbie zabicia swojego adoptowanego brata, z powodu swojego ego, Dio postanawia, że inni staną przed nim, zamiast zamienić Jonathana w zombie. Po tym, jak został pokonany przez Jonathana, szybko zmienia zdanie, tylko po to, by ponownie zostać udaremnionym. W ich ostatecznej konfrontacji Dio przyznaje, że szanuje Jonathana w pokręconym sensie (do tego stopnia, że beszta Wang Chana za drwiny z niego) i jest naprawdę zszokowany, gdy Jonathan umiera. Dio używał ciała Jonathana jako gospodarza, określając przeznaczenie między nim a rodziną Joestar na nadchodzące stulecia.
 • Will Anthonio Zeppeli: Ze względu na to, że Dio użył Kamiennej Maski i stał się wampirem, Zeppeli natychmiast postrzegał Dio jako wroga, gdy dowiedział się o incydencie w rezydencji Joestar i ze względu na własnego ojca używającego tej samej maski, aby sam stać się wampirem. Sam Dio lekceważy nienawiść Zeppeliego do jego wampirycznych zachowań i związku z Kamienną Maską, postrzegając mistrzostwo Zeppeliego w nieznanej Fali jako nic więcej niż magiczne sztuczki.
 • Robert E. O. Speedwagon: Po usłyszeniu od Jonathana, co Dio robił z George'em Joestarem I, Speedwagon postanowił pomóc w znalezieniu człowieka, który sprzedał Dio truciznę. Dio otwarcie oświadcza, że po zabiciu Jonathana pozbyłby się również Speedwagona za udział. Po tym wszystkim, co wydarzyło się w rezydencji Joestar, Speedwagon poszedł wraz z Jonathanem i Zeppelim, aby pokonać Dio, wiedząc, że jest teraz zbyt niebezpieczny jako wampir, aby można go było zostawić biegającego.
 • George Joestar: Podczas gdy George zawsze traktował Dio z życzliwością i szacunkiem, Dio widział George'a tylko jako odskocznię w jego dążeniu do bogactwa. Tak więc Dio udawał, że jest idealnym podopiecznym George'a, a nawet nazywał go ojcem, mimo że nie miał takich poglądów.
 • Dire, Straizo i Tonpetty: Będąc wojownikami Fali, cała trójka znała niebezpieczeństwa związane z Kamienną Maską i postrzegała Dio jako wroga z powodu jego użycia. Spośród całej trójki Dire był tym, który naprawdę chciał pokonać Dio na własną rękę, ponieważ był przyjacielem Zeppeli przez wiele lat, a Dio odegrał rolę w jego śmierci. W tym czasie Straizo wiedział, że pokonanie Dio jest ważne, jednak wiele lat później przyznał starszemu Speedwagonowi, że był zazdrosny o Dio ze względu na fakt, że nigdy się nie zestarzeje, podczas gdy Straizo to zrobi. Ta zazdrość stała się tak duża, że później użył Kamiennej Maski na sobie, aby mógł znów stać się młody.
 • Joseph Joestar: DIO potrzebowało Josepha, aby dokończyć połączenie jego głowy z ciałem Jonathana, potajemnie manipulując jego sługusami, aby zbliżyć go do siebie, aby wyssać jego krew. Początkowo Joseph nie był świadomy swojego istnienia, ponieważ Speedwagon upewnił się, że zachował tajemnicę istnienia wampira przed walką ze Straizo. Jego nienawiść do DIO nasiliła się jednak, gdy dowiedział się całej prawdy i tego, że ukradł ciało swojego dziadka, Jonathana Joestara, aby użyć go jako własnego. Ta nienawiść osiągnęła punkt krytyczny, kiedy samo istnienie DIO zagrażało życiu córki Josepha Holy. Dowiedziawszy się, że skoro DIO było przyczyną aktywacji wszystkich Standów w rodzinie Joestarów, było bardziej niż prawdopodobne, że zabicie go uratuje Holy. Mając to na uwadze, Joseph, wraz ze swoim wnukiem Jotaro, swoim starym przyjacielem Muhammad Avdol, i nowym sojusznikiem Noriaki Kakyoin, postanawiają udać się do Egiptu, gdzie DIO poszedł się ukryć, i zabić go.
 • Noriaki Kakyoin: Po spotkaniu DIO na wakacjach w Egipcie z rodziną, a następnie pod jego kontrolą z Flesh Buda, Kakyoin był lojalny wobec niego i robił wszystko, co chciał. Jednak po usunięciu buda przez Jotaro i zobaczeniu szkód, jakie DIO wyrządza niewinnej Holy Kujo, która okazała mu życzliwość, gdy dochodził do siebie w rezydencji Kujo, Kakyoin postanowił udać się z Josephem, Jotaro i Avdolem do Egiptu, aby pokonać DIO.
 • Jean Pierre Polnareff: Podobnie jak Kakyoin, on również spotkał DIO i został oddany pod jego kontrolę. Po usunięciu Flesh Buda przez Jotaro, Polnareff zdecydował się dołączyć do zespołu, choć początkowo dla własnych celów, ponieważ Polnareff teoretyzował, że DIO będzie wiedział, gdzie będzie zabójca jego siostry. Nawet po tym, jak pomścił śmierć siostry, Polnareff zdecydował się pozostać z grupą, aby pokonać DIO. Po śmierci Avdola i Iggy'ego, Polnareff przysiągł pokonać DIO bez względu na wszystko.
 • Muhammad Avdol: W przeciwieństwie do Kakyoina i Polnareffa, Avdol rozpoznał, kim jest DIO po spotkaniu z nim, ponieważ usłyszał o DIO od Josepha. W związku z tym Avdol natychmiast wiedział, że ten człowiek jest wrogiem i zdołał uciec przed nim, zanim mógł zostać oddany pod jego kontrolę. Ponieważ DIO zagraża życiu Holy z powodu aktywacji wszystkich Standów w linii krwi Joestar, Avdol wraz z Jotaro, Josephem i Kakyoinem postanowili udać się do Egiptu, aby pokonać Dio.
 • Jotaro Kujo: Pomimo tego, że DIO postrzegał Jotaro jako nic innego jak przedłużenie Jonathana, DIO był w pełni świadomy, jak dużym zagrożeniem był Jotaro. Podczas gdy Jonathan był przeciwnikiem szanowanym przez DIO, Jotaro był przeciwnikiem, którego DIO bał się (choć tylko trochę), ponieważ Jotaro mógł poruszać się w zatrzymanym czasie. Jednak sam Jotaro widział DIO jako zło konieczne, które musi pokonać, aby uratować swoją matkę. Po tym, jak DIO najwyraźniej zabił jego dziadka Josepha tuż przed nim, nienawiść Jotaro do DIO w końcu nasiliła się do miejsca, w którym po raz pierwszy Jotaro był wyraźnie rozwścieczony i działał na gniew. Po długiej i wyczerpującej walce z wampirem, Jotaro w końcu udało się przechytrzyć i zabić DIO.

Relacje w OVER HEAVEN


Poniższa informacja pochodzi z OVER HEAVEN, który nie został napisany przez Arakiego. Jako taki może nie być uważany za kanon.

 • Daniel J. i Telence T. D'Arby: DIO postrzegał braci D'Arby jako ważne narzędzia do wejścia do nieba. Chociaż wierzył, że ich dusze są zbyt nieczyste, aby wejść w do nieba, uznał ich zdolność do manipulowania duszami jako użyteczną dla jego własnego wzniesienia.
 • Enya the Hag: Chociaż nowela nie wnosi zbyt wiele do ich związku, DIO twierdzi, że rozważyłby pozwolenie jej urodzić swoje dziecko, gdyby była młodsza.
 • Dario Brando: Podczas gdy ich związek jest tak samo negatywny, jak w mandze, okazuje się, że nienawidził swojego ojca za pozwolenie mu na wejście do rezydencji Joestar, ponieważ myślał, że jeden akt dobroci pozwolił Dario dostać się do nieba, a jednym z powodów, dla których chciał dostać się do nieba, było ponowne zabicie ojca, zanim po prostu spojrzymy na to jako na okazję poboczną.
 • Matka Dio: W noweli okazuje się, że jego matka nauczyła go wszystkiego, co wiedział o świecie. Podczas gdy DIO nie jest pewien, czy niebo naprawdę istnieje, wierzy, że jej śmierć uratowała ją od piekła życia. Okazuje się, że słowa w jego pamiętniku pochodzą z piosenki przedszkolnej, którą mu zaśpiewała.
 • Nienarodzone rodzeństwo: Okazuje się, że matka Dio była w ciąży z nienarodzonym rodzeństwem, ale ostatecznie poroniła je.
 • Erina Pendleton: DIO szanuje siłę Eriny i w pewnym sensie postrzega ją jako większe zagrożenie niż Jonathan. DIO teoretyzuje, że Erina Joestar umieściła zarówno jego, siebie, jak i niemowlę Lisę-Lisę w trumnie na łodzi, na której zginął Jonathan, aby uciec przed eksplozją łodzi. DIO początkowo wierzy, że Erina zrobiła to w nadziei, że DIO może pewnego dnia powrócić jako lepszy człowiek z ciałem Jonathana. Szybko odrzuca ten pomysł, stwierdzając, że jeśli tak było, Erina przypomniała mu o jego matce.

Koniec sekcji niekanonicznej.

Relacje w Eyes of Heaven


Poniższa informacja pochodzi z Eyes of Heaven, który nie został napisany przez Arakiego, chociaż historia była przez niego nadzorowana. Jako taki może nie być uważany za kanon.

 • Giorno Giovanna: Zaintrygowany, że ma syna o takich zdolnościach, uznaje moc Giorno, jeśli wygra. Nie ma problemów z walką u jego boku, o czym świadczy ich połączony atak.
 • Mariah: DIO wykazuje absolutną wiarę w zdolności Mariah.
 • Will Zeppeli: Podczas gdy ich związek jest zasadniczo taki sam jak w mandze, kiedy Zeppeli spotyka DIO z Stardust Crusaders, stwierdził, że Dio wydaje się jeszcze bardziej zły i zastanawia się, czy Kamienna Maska jest odpowiedzialna, podczas gdy DIO wierzy, że Zeppeli jest jeszcze mniejszym zagrożeniem niż wcześniej, odkąd nabył The World.
 • Kars, Esidisi i Wamuu: Dio rozpoznaje każdego z nich jako Ludzi z Filaru i stara się ich zabić. Kars mówi, że nie jest w połowie zły jak na wampira i zrobiłby dobrego pionka, Esidisi widzi go jako skromnego wampira nadającego się do niczego więcej niż jedzenia, a Wamuu uważa się za mistrza Dio, będąc zaintrygowanym jego zamrażaniem waporyzacji, umiejętnością, której nigdy wcześniej nie widział.

Koniec sekcji niekanonicznej.

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się

TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się

Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

 • OVER HEAVEN Chapter 1
 • OVER HEAVEN Chapter 2
 • OVER HEAVEN Chapter 3
 • OVER HEAVEN Chapter 4
 • OVER HEAVEN Chapter 5
 • OVER HEAVEN Chapter 6
 • OVER HEAVEN Chapter 7
 • OVER HEAVEN Chapter 8
 • OVER HEAVEN Chapter 9
 • OVER HEAVEN Chapter 10
 • OVER HEAVEN Chapter 11
 • OVER HEAVEN Chapter 12
 • OVER HEAVEN Chapter 13
 • OVER HEAVEN Chapter 14
 • OVER HEAVEN Chapter 15
 • OVER HEAVEN Chapter 16
 • OVER HEAVEN Chapter 17
 • OVER HEAVEN Chapter 18
 • OVER HEAVEN Chapter 19
 • OVER HEAVEN Chapter 20
 • OVER HEAVEN Chapter 21
 • OVER HEAVEN Chapter 22
 • OVER HEAVEN Chapter 23
 • OVER HEAVEN Chapter 24
 • OVER HEAVEN Chapter 25
 • OVER HEAVEN Chapter 26
 • OVER HEAVEN Chapter 27
 • OVER HEAVEN Chapter 28
 • OVER HEAVEN Chapter 29
 • OVER HEAVEN Chapter 30
 • OVER HEAVEN Chapter 31
 • OVER HEAVEN Chapter 32
 • OVER HEAVEN Chapter 33
 • OVER HEAVEN Chapter 34
 • OVER HEAVEN Chapter 35
 • OVER HEAVEN Chapter 36
 • OVER HEAVEN Chapter 37
 • OVER HEAVEN Chapter 38
 • OVER HEAVEN Chapter 39
 • OVER HEAVEN Chapter 40
 • OVER HEAVEN Chapter 41
 • OVER HEAVEN Chapter 42
 • OVER HEAVEN Chapter 43
 • OVER HEAVEN Chapter 44
 • OVER HEAVEN Chapter 45
 • OVER HEAVEN Chapter 46
 • OVER HEAVEN Chapter 47
 • OVER HEAVEN Chapter 48
 • OVER HEAVEN Chapter 49
 • OVER HEAVEN Chapter 50
 • OVER HEAVEN Chapter 51
 • OVER HEAVEN Chapter 52
 • OVER HEAVEN Chapter 53
 • OVER HEAVEN Chapter 54
 • OVER HEAVEN Chapter 55
 • OVER HEAVEN Chapter 56
 • OVER HEAVEN Chapter 57
 • OVER HEAVEN Chapter 58
 • OVER HEAVEN Chapter 59
 • OVER HEAVEN Chapter 60
 • OVER HEAVEN Chapter 61
 • OVER HEAVEN Chapter 62
 • OVER HEAVEN Chapter 63
 • OVER HEAVEN Chapter 64
 • OVER HEAVEN Chapter 65
 • OVER HEAVEN Chapter 66
 • OVER HEAVEN Chapter 67
 • OVER HEAVEN Chapter 68
 • OVER HEAVEN Chapter 69
 • OVER HEAVEN Chapter 70
 • OVER HEAVEN Chapter 71
 • OVER HEAVEN Chapter 72
 • OVER HEAVEN Chapter 73
 • OVER HEAVEN Chapter 74
 • OVER HEAVEN Chapter 75
 • OVER HEAVEN Chapter 76
 • OVER HEAVEN Chapter 77
 • OVER HEAVEN Chapter 78
 • OVER HEAVEN Chapter 79
 • OVER HEAVEN Chapter 80

Cytaty

Quote.png Quotes
 • Chcesz, żebym był bogaty? Ha! Zrobię to, więc! Przyjmę twoje dziedzictwo! Mógłbym to zrobić sam, ale wezmę każdą pomoc, jaką mogę uzyskać! (一番の金持ちになれだと?ああ!なってやるとも!おまえの「遺産」受けとるぜ!ひとりでも生きられるが利用できるものはなんでも利用してやる!, Ichiban no kanemochi ni naredato? Ā! Natte yarutomo! Omae no 'isan' uketoru ze! Hitoridemoikirareru ga riyō dekiru mono wa nan demo riyō shite yaru!)
  —Dio do grobu Dario Brando, Chapter 1: Prologue
 • Więc... Czy już pocałowałeś JoJo? Raczej nie. Twój pierwszy pocałunek nie był z JoJo! To byłem ja, Dio! (君…もうジョジョとキスはしたのかい?まだだよなァ。初めての相手はジョジョではないッ!このディオだッ!, Kimi... mō JoJo to kisu wa shita no kai? Mada da yo na. Hajimete no aite wa JoJo de wa nai! Kono Dio da!)
 • Pokonam cię raz na zawsze! Uczciwie i kwadratowo! Nauczę JoJo, aby całe jego ciało pamiętało: nie może pokonać Dio! W walce lub w życiu! (徹底的にたたきのめしてやるッ!それも正正堂堂とな!そうする事によって『自分はもうこのディオには勝てない』…という事を ジョジョ自身の体で覚えるからだッ!ケンカでも人生でもなッ!, Tetteiteki ni tatakinomeshite yaru! Sore mo seiseidōdō to na! Sō suru koto ni yotte "jibun wa mō kono Dio ni wa katenai"... to iu koto o JoJo jishin no karada de oboeru karada! Kenkademo jinsei demona!)
 • Porządku! Płonę mocą! Uwielbiam to uczucie! (いいぞォ!新たな力がわいてくる いい感触だッ!, Ī zo! Aratana-ryoku ga waite kuru, ī kanshokuda!)
  —Dio do Jonathana, Chapter 4: Dio Brando the Invader, Part 3
 • J- Jak? J- Jak?! Jak szumowina taka jak ty mogła mi to zrobić, Dio?! (こ…こんな、こ…こんな!こんなカスみたいなヤツにこのディオがッ!, Ko... kon'na, ko... kon'na! Kon'na kasu mitai na yatsu ni kono Dio ga!)
  —Dio do Jonathana, Chapter 4: Dio Brando the Invader, Part 3
 • Płacz głodujących bezpańskich psów... Ta dotkliwie mroźna zima! Desperacko próbują też przetrwać! (餓えた野犬の慟哭か…酷寒の冬!ヤツラも生き抜こうと必死なのか!, Ueta yaken no dōkoku ka... Kokkan no fuyu! Yatsura mo ikinukou to hisshina no ka!)
  —Dio, Chapter 8: The Stone Mask, Part 1
 • Odrzucam moje człowieczeństwo! JoJo! Przekroczę ludzkość! (おれは人間をやめるぞ!ジョジョーッ!!おれは人間を超越するッ!, Ore wa ningen o yameru zoǃ JoJoǃ Ore wa ningen o chōetsu suru!)
  —Dio przed założeniem Kamiennej Maski, Chapter 11: The Stone Mask, Part 4
 • Przerób swoją strategię, ile chcesz. Istnieje granica tego, co wy, ludzie, możecie zrobić. (策を弄すれば弄するほど 人間には限界があるのだよ, Saku o rō sureba rōsuru hodo ningen ni wa genkai ga aru noda yo.)
  —Dio do Jonathana and Speedwagona, Chapter 14: Youth with Dio, Part 3
 • Do(グッド) Widzenia(バイ) JoJooo(ジョジオー)!
  —Dio do Jonathana, Chapter 14: Youth with Dio, Part 3
 • Większość ludzi ma trochę dobra w sercu! Dlatego nie mogą działać na całego! Boją się najcudowniejszego zła! Jednak! Są tacy nieliczni ludzie, którzy nie mają w sobie paska dobra... elita zła! Jak ja... i tak jak ty... A co powiesz na to? Czy staniesz się moim sługą? Czy poddasz się mnie, Dio, Kubo mroku? (たいていの人間は心に善のタガがあるッ!そのため思い切った行動がとれんッ!すばらしい悪への恐れがあるのだッ!だが!ごくまれに善なるタガのない人間がいる…悪のエリート!おれや…君がそうだ…どうだ?このディオの下僕にならないか?このディオに服従するのだ、闇のジャック!, Taitei no ningen wa kokoro ni zen no taga ga aru! Sonotame omoikitta kōdō ga toren! Subarashī aku e no osore ga aru noda! Daga! Goku mare ni zen'naru taga no nai ningen ga iru... aku no erīto! Ore ya… kimi ga sōda… Dōda? Kono dio no geboku ni naranai ka? Kono Dio ni fukujū suru noda, yami no Jakku!)
 • To właśnie nazywają łańcuchem pokarmowym... świnie jedzą trawę, tak jak ludzie jedzą świnie. A teraz my jemy tych ludzi... Przypuszczam, że żywienie się ludźmi czyni nas prawdziwymi cesarzami... (食物連鎖というのがあったな…草はブタに食われブタは人間に食われる。我我はその人間を糧としてるわけか…人間を食料にしてこそ「真の帝王」…, Shokumotsu rensa to iu no ga atta na... kusa wa buta ni kuwa re buta wa ningen ni kuwa reru. Wareware wa sono ningen o kate to shi teru wake ka... ningen o shokuryō ni shite koso 'shin no teiō'...)
 • Krew żywych jest mocą! Żyć wiecznie jest tym, czego pragnę! (生き血こそ力!永遠こそ望みッ!, Ikichi koso chikara! Eien koso nozomi!)
 • Słońce zaszło... Nadszedł czas, aby wasze życie również zatonęło! (陽は落ちた…きさまの生命も没する時だ!!, Yō wa ochita... Kisama no inochi mo bossuru tokida!!)
 • Jestem biologiczną doskonałością, nowym stworzeniem, dla którego przyszłość jest otwarta... Czy taka istota nadaje się do chodzenia po tej samej ziemi co człowiek? Jaki jesteś niegrzeczny! (おれは生物界の頂点…………未来を拓く新しい生物となった……人間ごときと対等の地におりていけるか!無礼者がッ!, Ore wa seibutsu-kai no chōten... Mirai o hiraku atarashī seibutsu to natta... Ningengotoki to taitō no ji ni orite ikeru ka! Burei-sha ga!)
 • Czy pamiętasz, ile bochenków chleba zjadłeś w swoim życiu? (おまえは今まで食ったパンの枚数をおぼえているのか?, Omae wa imamade kutta pan no maisū o oboete iru no ka?)
 • Fala? Oddychanie? Heheh... Jeśli zamierzasz wydmuchiwać powietrze... równie dobrze możesz na mnie fanfary! (「波紋」?「呼吸法」だと?フーフー、吹くなら…このおれのためにファンファーレでも吹いてるのが似あっているぞッ!, 'Hamon'? 'Kokyū-hō' dato? Fūfū, fukunara... Kono ore no tame ni fanfāre demo fuiteru no ga ni atte iru zo!)
 • Nie ma sensu, abym ja, Dio, zaszczycał was wszystkich moją obecnością! Zacznę zamieniać wszystkich mieszkańców Windknight's Lot w zombie'aków! Zajmie to tylko jeden dzień i jedną noc! Wtedy zombie rozprzestrzenią się na całą Anglię!
 • Hmph! Jak powiedziałem, nie położyłbym na nim palca. Ty, jego własna matka, sama go pochłonęłaś! Tragedia własnego wyboru... To miasto jest moje i nie zajęło mu to nawet całej nocy.
  —Dio Brando, Chapter 36: The Three from a Faraway Land, Part 1
 • Powiedzmy... ten kwiat tutaj... Gdybyś była kwiatem, byłabyś tak młoda jak ten. Myśl długo i ciężko, mademoiselle.[48] Gdyby ten kwiat nadal kwitł, zrobiłby to tylko po to, by wyschnąć i uschnąć... Nie uważasz tego za smutne? […] Jak teraz mademoiselle? Czy możesz dokonać wyboru za mnie? Czy nie chciałabyś żyć wiecznie w swoim obecnym wieku? Chociaż ja, Dio, nie jestem typem, który wymusza przyjaźnie na innych lub coś w tym rodzaju. Wykorzystaj swoją wolną wolę – ty decydujesz o swoim losie.
 • JoJo, mówiąc szczerze... Do tej pory nie chciałem cię zabić własną ręką. Dorastaliśmy w tym samym domu jak przyjaciele z dzieciństwa... więc przekształcenie cię w nieumarłego nie wydawało się zabawne. Dlatego wysłałem tych dwóch rycerzy, aby cię zabili... Ale wygląda na to, że byłem zbyt miły. Widząc cię żywego, uświadamiam sobie moją wewnętrzną słabość jako cesarza... Teraz bez wahania rozerwę cię na strzępy! (ジョジョ…正直いうとだ…おれはなさっき おまえをこの手に かけたくなかったのだ。幼なじみで共に同じ家で育ったおまえを 亡者(アンデッド)にしてもおもしろくも なんともないんでな…だからあの2騎士に処刑をまかせてしまった…だがな…最後のつめで おれはあまかった…生きているきさまをみて、それは 帝王としてのこのディオの精神的弱さと悟ったよ…今!ためらいもなくきさまを惨殺処刑してくれよう!, JoJo... shōjiki iu toda... Ore wa nasakki omae o kono-te ni kaketakunakatta noda. Osananajimi de tomoni onaji-ka de sodatta omae o andeddo ni shite mo omoshiroku mo nantomo nainde na... Dakara ano ni-kishi ni shokei o makasete shimatta... Dagana... saigo no tsume de ore wa amakatta... Ikite iruki sama o mite, sore wa teiō to shite no kono Dio no seishin-teki yowa-sa to satotta yo... Ima! Tamerai mo nakuki sama o zansatsu shokei shite kureyou!)
  —Dio do Jonathana, Chapter 38: The Three from a Faraway Land, Part 3
 • Słabeusz, słabeusz! Czy myślałeś, że kiedykolwiek miałeś szansę?! Głupcze! (貧弱貧弱ゥ…ちょいとでもおれにかなうとでも思ったか!マヌケがァ〜!, Hinjaku hinjaku... Choito de mo ore ni kanau to de mo omotta ka! Manuke ga!)
 • Czy małpa może dotrzeć do człowieka? W porównaniu do mnie, Dio... jesteś tylko małpą, JoJo! (猿が人間に追いつけるかーッ?おまえはこのディオにとってのモンキーなんだよジョジョォォォォーーーーーッ!!, Monki ga ningen ni oitsukeru ka? Omae wa kono Dio ni totte no monkī nandayo JoJo!!)
  —Dio do Jonathana, Chapter 40: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 2
 • JoJo... Bez ciebie ja, Dio, nie zyskałbym mocy Kamiennej Maski... a jednak, dzięki tobie, świat nie jest jeszcze mój! Jeśli istnieje Bóg, który kontroluje nasz los, nigdy nie było relacji tak wykalkulowanej jak nasza! Jesteśmy jednym i tym samym w tym naszym świecie! Innymi słowy... Wezmę ciało jedynego człowieka, którego podziwiam na tym świecie i będę żył wspaniale przez cały czas! Takie jest przeznaczenie Dio! Nie będzie bólu! To moja ostatnia uprzejmość dla mojego jedynego rywala! Żyj jak moje ciało, JoJo! (ジョジョ おまえがいなかったらこのディオに仮面の力は手に入らなかっただろう…しかし おまえがいたからいまだ世界は おれのものになっていない!神が いるとして運命を操作しているとしたら!おれたちほど よく計算された関係は あるまいッ!おれたちはこの世に おいて ふたりでひとり!つまり…おれは この世で ただひとり尊敬する人間のボディ(肉体)を手に入れ絢爛たる永遠を生きる!それが このディオの運命なのだ!苦痛は 与えん!それが我が好敵手への最後の礼儀!我が肉体となって生きよ!ジョジョー!!, JoJo, omae ga inakattara kono Dio ni kamen no chikara wa te ni hairanakattadarou... shikashi omae ga itakara imada sekai wa ore no mono ni natte inai! Kami ga iru to shite unmei o sōsa shite iru to shitara! Ore-tachi hodo yoku keisan sa reta kankei wa arumai! Ore-tachi wa kono yo ni oite futari de hitori! Tsumari... Ore wa konoyode tada hitori sonkeisuruhito-kan no bodi (nikutai) o te ni ire kenrantaru eien o ikiru! Sore ga kono dio no unmei nanoda! Kutsū wa ataen! Sore ga waga kōtekishu e no saigo no reigi! Waga nikutai to natte ikiyo! JoJo!!)
  —Dio do Jonathana, Chapter 42: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 4
 • Hmph… Gdyby tylko nie próbował unikać. Chciałem go strzelić prosto między oczy... Bez bólu... Strzał, który zabije go natychmiast.
  —Dio o Jonathanie, Chapter 43: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 5
 • Twoje codzienne życie zostało wyrwane, a teraz jesteś w piekle... Nie możesz zrozumieć, co się dzieje i nie możesz mówić... Czy mam rację? Czy JoJo nie powiesz ci o tym, jak się w ciemności? Jestem teraz w żałosnym stanie, ale pewnie pamiętacie, kim jestem... Prawda, Erina Pendleton? Albo, wygląda na to, że wyszłaś za mąż, więc przypuszczam, że powinienem nazwać cię panią Eriną Joestar...
  —Dio Brando, Chapter 43: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 5
 • Hej, Wang Chan. Nie będę tolerował żadnego upokorzenia JoJo! To on postawił mnie w tej sytuacji i szanuję to... więc zdejmij głowę, szybko i bezboleśnie!
  —Dio Brando, Chapter 43: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 5

Quote.png Quotes
 • Ten los musi zostać zniszczony, to połączenie musi zostać wymazane... Zrobiłem już pierwszy krok! (始末すべき宿命、抹消すべき因縁…すでに 手は打った!!, Shimatsu subeki shukumei, masshō subeki in'nen… Sudeni te wa utta!!)
 • Linia krwi Jonathana... musi zostać wyeliminowana. (ジョナサンの一族は…排除せねば, Jonasan no ichizoku wa… haijo seneba.)
  —DIO, Chapter 118: Noriaki Kakyoin, Part 1
 • Kiedy ktoś pada w bitwie i nie osiąga swoich celów... czuje się sfrustrowanym i zranionym... a gdy spotka się z walką w przyszłości, strach przejmuje ciało. Wierzę, że "żyć" to przezwyciężyć "strach". Ten, kto stoi na szczycie świata, nie może znać strachu! (戦いに敗れ欲するものが手に入らなかった場合…挫折感と敗北感を味わい傷つき…そして 次なる戦いのとき「恐怖」を感じることになる…おれは「恐怖」を克服することこそが「生きる」ことだと思う。世界の頂点に立つ者は!ほんのちっぽけな「恐怖」をも持たぬ者ッ!, Tatakai ni yabure hossuru mono ga te ni hairanakatta baai... zasetsu-kan to haiboku-kan o ajiwai kizutsuki... soshite tsuginaru tatakai no toki `kyōfu' o kanjiru koto ni naru... Ore wa 'kyōfu' o kokufuku suru koto koso ga 'ikiru' kotoda to omou. Sekai no chōten ni tatsu mono wa! Hon'no chippokena 'kyōfu' o mo motanu mono!)
  —DIO do Enyi, Chapter 130: Strength, Part 1
 • Pozwólcie, że to wyjaśnię! Nie boję się Joestarów! Ale nie wolno ich lekceważyć! Ja, DIO, czuję potrzebę usunięcia Joestarów z kół mojego losu. (正確に言おう!ジョースターに恐怖しているのではない!ジョースターの血統はあなどれんということだ!この()()()の運命の歯車からジョースターを取りのぞく必要を感じるのだ, Seikaku ni iou! Jōsutā ni kyōfu shite iru node wanai! Jōsutā no kettō wa anadoren to iu kotoda! Kono Dio no unmei no haguruma kara Jōsutā o tori nozoku hitsuyō o kanjiru noda.)
  —DIO do Enyi, Chapter 130: Strength, Part 1
 • Heheheheh... Dam ci jedną szansę. Zrób dwa kroki w dół po schodach, a pozwolę ci ponownie do mnie dołączyć. Wręcz przeciwnie, jeśli chcesz umrzeć, zrób krok po schodach. (フフフフ、ひとりチャンスをやろう。その階段を二段おりろ、再びわたしの仲間にしてやろう。逆に死にたければ…足をあげて階段を登れ, Fufufufu, hitori chansu o yarou. Sono kaidan o nidan oriro, futatabi watashi no nakama ni shiteyarou. Gyaku ni shinitakereba... ashi o agete kaidan o nobore.)
 • Każdy człowiek żyje, aby przezwyciężyć niepokój i znaleźć pożądanie spokoju umysłu. Zdobywanie sławy, dominacja nad innymi i zarabianie pieniędzy ma na celu rozwiązanie lęku. Małżeństwo i przyjaźń służą do rozwiązania lęku. Pomaganie ludziom, prowadzenie wojny i pokoju... wszystko to ma na celu rozwiązanie lęku. Poszukiwanie spokoju umysłu jest ostatecznym celem wszystkich istot ludzkich. (「人間は誰でも不安や恐怖を克服して安心を得るために生きる」。名声を手に入れたり 人を支配したり 金もうけをするのも安心するためだ。結婚したり 友人をつくったりするのも安心するためだ。人のために役立つだとか 愛と平和のためにだとか すべて自分を安心させるためだ。安心を求める事こそ人間の目的だ, 'Ningen wa dare demo fuan ya kyōfu o kokufuku shite anshin o eru tame ni ikiru'. Meisei o te ni ire tari, hito o shihai shi tari, kanemōke o suru no mo anshin suru tameda. Kekkon shi tari, yūjin o tsukuttari suru no mo anshin suru tameda. Hito no tame ni yakudatsuda toka, aitoheiwa no tame nida toka, subete jibun o anshin sa seru tameda. Anshin o motomeru koto koso ningen no mokuteki da.)
  —DIO do Polnareffa, Chapter 248: DIO's World, Part 2
 • A więc... Jakie masz zastrzeżenia do służenia mi? Możesz łatwo uzyskać wszystkie te rzeczy, które przynoszą spokój umysłu, po prostu służąc Mi. (そこでだ……わたしに仕えることに何の不安感があるのだ?わたしに仕えるだけで他の全ての安心が簡単に手に入るぞ, Sokodeda…… watashi ni tsukaeru koto ni nani no fuan-kan ga aru noda? Watashi ni tsukaeru dake de ta no subete no anshin ga kantan ni te ni hairu zo.)
  —DIO do Polnareffa, Chapter 248: DIO's World, Part 2
 • Ty głupcze. Wiedz o tym... Prawdziwa moc The World jest właśnie tym: mocą panowania nad światem! (マヌケが…知るがいい…「世界(ザ・ワールド)」の真の能力は…まさに!「世界を支配する」能力だということを!, Manuke ga... shiru gaī... 'Za Wārudo' no shin no nōryoku wa... masani! 'Sekai o shihai suru' nōryoku da toiu koto o!)
 • To jest The World... Chociaż, ponieważ czas się dla ciebie zatrzymał, nie możesz go ani zobaczyć, ani poczuć... (これが…「世界(ザ・ワールド)」だ。もっとも「時間の止まっている」おまえには見えもせず感じもしないだろうがな…, Kore ga... 'Za Wārudo' da. Mottomo 'jikan no tomatte iru' omae ni wa mie mo sezu kanji mo shinai darou gana...)
  —DIO do Kakyoina w zatrzymanym czasie, Chapter 253: DIO's World, Part 7
 • Na początku mogłem zatrzymać czas wystarczająco długo, aby mrugnąć. Ale gdy moja rana szyi się zagoiła, byłem w stanie zatrzymać czas na dwie, a następnie trzy sekundy. Teraz mogę zatrzymać czas na pięć sekund... Dziwnie jest myśleć o tym jako o pięciu sekundach, biorąc pod uwagę, że sam czas jest zatrzymany. Niezależnie od tego, wydaje się, że to pięć sekund. Heheh... Wkrótce będę mógł zatrzymać czas na minutę, dziesięć minut, a nawet godzinę pewnego dnia! Nie mogę się doczekać! Stopniowo będę w stanie zatrzymać czas coraz dłużej! (最初は まばたきほどの一瞬しか止められぬ能力だった。しかし…この首のキズがなじんでくるにつれ、2秒…3秒と長く止められるようになった。今では5秒は止めていられる…時が止まっているのに5秒と考えるのはおかしいが。とにかく、5秒ほどだ…フフ。いずれは一分…一〇分…一時間と思いのままとめられるようになってやろう…楽しみだ…だんだん長く時間を止めるのはな…, Saisho wa mabataki hodo no isshun shika tome rarenu nōryoku datta. Shikashi... kono kubi no kizu ga najinde kuru ni tsure, ni-byō... san-byō to nagaku tome rareru yō ni natta. Ima dewa go-byō wa tomete i rareru... Toki ga tomatte irunoni go-byō to kangaeru no wa okashīga. Tonikaku, go-byō hododa... Fufu. Izure wa ichi-bun... juu-bun... ichi-jikan to omoi no mama tome rareru yō ni natte yarou... Tanoshimida... Dandan nagaku jikan o tomeru no wa na...)
  —DIO, Chapter 255: DIO's World, Part 9
 • Teraz, gdy już wiemy, jestem zadowolony... Usługa zabawy dobiegła końca... Jotaro, szybko to skończę. (もうわかった…満足だ…ここらで遊びのサービス時間は終わりだ…承太郎、一気にとどめを刺してくれる, Mō wakatta... Manzoku da... Kokora de asobi no sābisu jikan wa owari da... Jōtarō, ikkini todome o sashite kureru.)
  —DIO do Jotaro Kujo, Chapter 256: DIO's World, Part 10
 • Po tym, co wydarzyło się 100 lat temu, przysiągłem, że nie okażę litości tym z linii krwi Joestar i zabiję ich jednym ciosem. Prawdziwa moc The World cię wykończy! (一〇〇年前の因縁があるだけにジョースターの血統の者だけは手かげんせずに一気に殺すと決めていた。とどめを刺すのはやはり「世界(ザ・ワールド)」の真の能力ッ!, Hyaku-nen mae no in'nen ga aru dake ni Jōsutā no kettō no mono dake wa te-kagen sezu ni ikkini korosu to kimete ita. Todome o sasu no wa yahari 'Za Wārudo' no shin no nōryoku!)
  —DIO do Jotaro, Chapter 256: DIO's World, Part 10
 • The World! Zatrzymaj, czas! (世界(ザ・ワールド)」ッ! 時よ止まれ!, Za Warudo! Toki yo tomare!)
  —DIO zatrzymujący czas, Chapter 256: DIO's World, Part 10
 • Och? Zbliżasz się do mnie? Zamiast uciekać, przychodzisz prosto do mnie? (ほう…向かってくるのか……逃げずにこの()()()に近づいてくるのか…, Hō... mukatte kuru no ka... nigezu ni kono DIO ni chikadzuite kuru no ka...)
 • Mimo że twój dziadek, Joseph, opowiedział ci tajemnicę The World, jak uczeń egzaminu, który stara się dokończyć problemy na egzaminie do ostatnich chwil przed dzwonkiem... (せっかく祖父のジョセフがわたしの「世界」の正体を、試験終了チャイム直前まで問題を解いている受験生のような必死こいた気分で教えてくれたというのに, Sekkaku sofu no Josefu ga watashi no Za Wārudo no shōtai o, shiken shūryō chaimu chokuzen made mondai o hodoite iru jukensei no yōna hisshi koita kibun de oshiete kureta to iu no ni)
  —DIO, Chapter 256: DIO's World, Part 10
 • O ho! Następnie podejdź tak blisko, jak chcesz. (ほうほう! でわ十分近づかないようい., Hō hō! Dewa jūbun chikazukanai yōi)
  —DIO, Chapter 256: DIO's World, Part 10
 • Ja, DIO, znacznie przewyższyłem wszystkie żywe istoty i użytkowników Standów! A teraz mogę zatrzymać czas na 5 sekund, a ta długość nadal rośnie! (この()()()は全ての生物や全てのスタンド使いをブッち切りで超越したのだ!そして 今では5秒とだんだん長く時を止めていられる!, Kono Dio wa subete no seibutsu ya subete no Sutando tsukai o butchi kiri de chōetsu shita no da! Soshite ima dewa go-byō to dandan nagaku toki o tomete i rareru!)
  —DIO, Chapter 257: DIO's World, Part 11
 • Cholera jasna... Pomyśleć, że jeden z potomków Joestara może wejść... mój świat zatrzymanego czasu...! (こともあろうに!…このジョースターの末裔が…『我が…止まった時の世界に…』入門してくるとは…!, Koto moarou ni!... Kono Jōsutā no matsuei ga... "waga... tomatta toki no sekai ni..." nyūmon shite kuru to wa...!)
  —DIO about Jotaro, Chapter 258: DIO's World, Part 12
 • Hmph! Nie możesz uciec! Gdyby to była gra w szachy lub shogi, nazwałbym to szachem! (フン!逃がれることはできんッ!きさまはチェスや将棋でいう『詰み(チェック・メイト)』にはまったのだッ!, Fun! Nogareru koto wa dekin! Kisama wa chesu ya shōgi deiu "chekku meito" ni hamatta noda!)
  —DIO do Jotaro, Chapter 258: DIO's World, Part 12
 • Czas wznawia się. (時は動き出す, Toki wa ugokidasu.)
  —DIO wznawiający czas, Chapter 258: DIO's World, Part 12
 • Te samochody są wygodnymi maszynami, ale drogi są zatłoczone, gdy wszyscy je mają. Tylko jeden człowiek powinien poruszać się w zatrzymanym czasie... Tylko ja, DIO. (思うに自動車という機械は便利なものだが誰も彼もが乗るから道路が混雑してしまう。止まった時の中はひとり…この()()()だけだ, Omouni jidōsha toiu kikai wa benrina mono daga daremokaremo ga norukara dōro ga konzatsu shite shimau. Tomatta toki no naka wa hitori... kono Dio dakeda.)
  —DIO, Chapter 259: DIO's World, Part 13
 • Ja, DIO, nie mogę zostać zamordowany... A kiedy skończę z tobą, twoja "Egipska Grupa wycieczkowa Joestar" zostanie w końcu unicestwiona... (この()()()を暗殺することはできん…「ジョースター・エジプト・ツアー御一行様」はきさまにとどめを刺して全滅の最後というわけだな…, Kono Dio o ansatsu suru koto wa dekin... 'Jōsutā Ejiputo Tsuā Goikkōsama' waki-sama ni todome o sashite zenmetsu no saigo toiu wakeda na...)
  —DIO do Polnareffa, Chapter 259: DIO's World, Part 13
 • Zakochałeś się w tym, Jotaro! To jest moja droga ucieczki... Przegrałeś tę bitwę sprytu przeciwko mnie, DIO! Czy nie rozpoznajesz ulicy, na którą mnie rzuciłeś? Będąc turystą, jesteś, czy wszystkie ulice wyglądają tak samo? (かかったな!承太郎ッ!これが我が『逃走経路』だ…きさまは この()()()との知恵比べに負けたのだッ!オレが吹っ飛ばされてゆくこの通りに見おぼえはないか?旅行者のおまえにはどの通りも同じに見えるのか?, Kakatta na! Jōtarō! Kore ga waga "tōsō keiro" da... Kisama wa kono Dio to no chie kurabe ni maketa noda! Ore ga futtoba sa rete yuku kono tōri ni mi oboe wanai ka? Ryokō-sha no omae ni wa dono tōri mo onaji ni mieru no ka?)
  —DIO do Jotaro, Chapter 261: DIO's World, Part 15
 • Zgadza się! Moją drogą ucieczki jest picie krwi Josepha Joestara! (そうだ、ジョセフ・ジョースターの血を吸うための『逃走経路』だ!, Sōda, Josefu Jōsutā no chi o suu tame no "tōsō keiro" da!)
  —DIO do Jotaro, Chapter 261: DIO's World, Part 15
 • Rodzina Joestar zawsze była dla mnie uciążliwa, jak psie gówno na ulicy... Ale na samym końcu wydaje się, że rodzina Joestar miała mi służyć, DIO! (ジョースターの血統というのは我が運命という路上にころがる犬のクソのようにジャマなもんだったが…最後の最後は、このこの()()()に利用されるのがジョースターの宿命だったようだ…, Jōsutā no kettō to iu no wa waga unmei to iu rojō ni korogaru inu no kuso no yō ni jamana mon datta ga... Saigo no saigo wa, kono Dio ni riyō sa reru no ga Jōsutā no shukumei datta yōda...)
  —DIO do Jotaro, Chapter 262: DIO's World, Part 16
 • WRYYYYYYYYYY! (WRYYYYYYYYYY!(ウリイイイイイイイイイイイイイイイイイイ)ーッ!)
 • To jest największy haj! Hahahahaha! (最高に「ハイ!」ってやつだアハハハハハーッ, Saikō ni 'Hai!' tte yatsudahahahahahā!)
  —DIO, Chapter 263: DIO's World, Part 17
 • To walec drogowy! (ロードローラーだッ!, Rōdo rōrā da!)
 • Nietykalność! Życie wieczne! Moc Standa! Oto dowód na to, że nikt nie przewyższy potężnego DIO! (不死身ッ!!不老不死ッ!スタンドパワーッ!これで何者もこの()()()を超える者はいないことが証明されたッ!, Fujimi!! Furōfushi! Sutando pawā! Kore de nanimono mo kono Dio o koeru mono wa inai koto ga shōmei sa reta!)
  —DIO, Chapter 263: DIO's World, Part 17
 • Mizerni ludzie! Będę rządził wami wszystkimi! Kłaniaj się przed moją mocą i wiedzą! (とるにたらぬ人間どもよ!支配してやるぞッ!!我が「知」と「力」のもとにひれ伏すがいいぞッ!, Toruni taranu ningen domo yo! Shihai shiteyaruzo! Waga 'chi' to 'chikara' no moto ni hirefusuga ī zo!)
  —DIO, Chapter 263: DIO's World, Part 17
 • N- Nie mogę się ruszyć! N- Niemożliwe! (う...動けんッ!ば...ばかな, U... ugoken! Ba... bakana!)
  —DIO uwięziony w Zatrzymanym Czasie, Chapter 264: DIO's World, Part 18
 • Myślisz jak śmiertelnik, z tak krótkim czasem życia... Zwroty takie jak "zły smak w ustach" lub "zabij bez żalu"... To rozumowanie jest tak przekonujące jak szczurze gówno w łazience i to będzie twoja śmierć! Ja, DIO, nie myślę w ten sposób... Wszystko, co mam, to jeden prosty cel... Tylko jeden! Wygrywać i dominować! To wszystko... To wszystko, co może mnie spełnić! Proces... Jak to robię... nie ma żadnego znaczenia! (ごく短い時の流れでしか生きない人間の考え方をする…『あと味のよくないものを残す』とか『人生に悔いを残さない』だとか…便所のネズミのクソにも匹敵するそのくだらない物の考え方が命とりよ!この()()()にはそれはない…あるのはシンプルなたったひとつの思想だけだ…たったひとつ!『勝利して支配する』!それだけよ…それだけが満足感よ!過程や…!方法なぞ…!どうでもよいのだァーッ, Goku mijikai toki no nagarede shika ikinai ningen no kangaekata o suru…“ato aji no yokunai mono o nokosu” toka “jinsei ni kui o nokosanai”da toka… benjo no nezumi no kuso ni mo hitteki suru sono kudaranai mono no kangaekata ga inochitori yo! Kono Dio ni wa sore wanai… aru no wa shinpuruna tatta hitotsu no shisō dakeda… tatta hitotsu! “Shōri shite shihai suru”! Sore dake yo… sore dake ga manzoku-kan yo! Katei ya…! Hōhō nazo…! Dō demo yoi noda!)
  —DIO, Chapter 264: DIO's World, Part 18
 • Co?! N- Niemożliwe! Ja... Jestem DIO! Jestem DIO! (なああにィィイイイッ!ば…ばかなッ!…こ…この()()()が…この()()()がァ〜ッ, Naāni! Ba... bakana!... Ko... Kono DIO ga... Kono DIO ga!)
  —Ostatnie słowa DIO, Chapter 264: DIO's World, Part 18

Quote.png Quotes
 • Może istnieć sposób, aby pójść do nieba. (『天国へ行く方法』があるかもしれない., “Tengoku e iku hōhō” ga aru kamo shirenai.)
 • Niebo, o którym mówię, odnosi się do duszy i dokąd zmierza... Nie mówię ci, żebyś umarł. Moc twojej duszy powinna ewoluować wraz z nią. I mówię o tym, gdzie to się kończy. Myślę, że rozumiesz, co mówię... Prawdziwe szczęście leży tam... jeśli można dostać się do Nieba. (わたしの言ってる「天国」とは「精神」に関する事だよ精神の向かう所…死ねって事じゃあない。精神の「力」も進化するはずだ。そして それの行きつく所って意味さ。君ならわたしの言ってる事が わかると思うが…本当の幸福がそこにはある…「天国」へ行く事ができればな, Watashi no itteru 'Tengoku' to wa 'seishin' ni kansuru kotoda yo seishin no mukau tokoro... Shine tte koto jānai. Seishin no 'chikara' mo shinka suru hazuda. Soshite sore no yukitsuku tokoro tte imi sa. Kiminara watashi no itteru koto ga wakaru to omou ga... Hontō no kōfuku ga soko ni wa aru... 'Tengoku' e iku koto ga dekireba na.)
  —DIO do Pucciego, Stone Ocean Chapter 48: Torrential Downpour Warning, Part 1
 • Wiem, że szczęścia nie można osiągnąć poprzez posiadanie niezwyciężonego ciała, zarabianie dużych pieniędzy, a nawet bycie władcą rasy ludzkiej. Prawdziwym zwycięzcą jest ten, kto widzi Niebo... Dotrę tam za wszelką cenę. (幸福とは無敵の肉体や大金を持つ事や人の頂点に立つ事では得られないというのはわかったいる。真の勝利者とは「天国」を見た者の事だ…どんな犠牲を払ってもわたしは そこえ行く, Kōfuku to wa muteki no nikutai ya, taikin o motsu koto ya, hito no chōten ni tatsu kotode wa e rarenai to iu no wa wakatta iru. Shin no shōri-sha to wa 'tengoku' o mita mono no kotoda... Don'na gisei o haratte mo, watashi wa soko e iku.)
  —DIO do Pucciego, Stone Ocean Chapter 48: Torrential Downpour Warning, Part 1
 • Bez względu na to, kto to jest, każda osoba zawsze znajdzie się we właściwym miejscu dla swoich indywidualnych cech. Królowie mają królewskie umiejętności, kucharze mają umiejętności gotowania... To właśnie oznacza żyć. (どんな者だろうと、人にはそれぞれその個性にあった適材適所がある。王には王の、料理人には料理人の…それが生きるという事だ, Don'na monodarou to, hito ni wa sorezore sono kosei ni atta tekizaitekisho ga aru. Ō ni wa ō no, ryōri-hito ni wa ryōri-hito no… Sore ga ikiru to iu kotoda.)
  —DIO do Pucciego, Stone Ocean Chapter 61: The Secret of Guard Westwood, Part 2
 • To, czego potrzebuję, to mój Stand: The World. To, co leży poza Moim Standem, jest drogą naprzód dla ludzkości. To, czego potrzebuję, to godny zaufania przyjaciel. Musi być człowiekiem, który potrafi kontrolować swoje pragnienia. Człowiek bez żądzy władzy, honoru czy bogactwa. Musi być człowiekiem, który przedkłada prawa Boże nad prawa ludzi. Czy ja, DIO, spotkam kiedyś takiego człowieka? (必要なものは『わたしのスタンド』である。『ザ・ワールド』。我がスタンドの先にあるものこそが人間がさらに先に進むべき道なのである。必要なものは信頼できる友である。彼は欲望をコントロールできる人間でなくてはならない。権力欲や名誉欲金欲・色欲のない人間で。彼は人の法よりも神の法を尊ぶ人間でなくてはならない。いつかそのような者にこの()()()が出会えるだろうか?, Hitsuyō na mono wa "watashi no Sutando" dearu. "Za Wārudo". Waga Sutando no saki ni aru mono koso ga ningen ga sara ni saki ni susumubeki michina no dearu. Hitsuyō na mono wa shinraidekiru tomo dearu. Kare wa yokubō o kontorōru dekiru ningen de nakute wa naranai. Kenryokuyoku ya meiyoyoku sanyoku shikiyoku no nai ningen de. Kare wa hito no hō yori mo kami no hō o tattobu ningen de nakute wa naranai. Itsu kaso no yōna mono ni kono Dio ga deaeru darou ka?)
 • Cokolwiek się narodzi, obudzi się. Rozpozna 14 zwrotów, które mój zaufany przyjaciel wypowie... Zaufam mojemu przyjacielowi i stanę się jego przyjacielem. Finally to, czego potrzebuję, to odpowiednia lokalizacja. Idź do 28 stopni 24 minut szerokości geograficznej północnej, 80 stopni 36 minut długości geograficznej zachodniej... Poczekaj tam na nów księżyca... To będzie czas dla nieba... (「生まれたもの」は目醒める。信頼できる友が発する14の言葉に知性を示してい…『友』はわたしを信頼しわたしは『友』になる。最後に必要なものは場所である。北緯28度24分西経80度36分へ行き…次の「新月」の時を待て……それが『天国の時』であろう……, 'Umareta mono' wa mesameru. Shinraidekiru tomo ga hassuru jūyon no kotoba ni chisei o shimeshi tei... "Tomo" wa watashi o shinrai shi watashi wa "tomo" ni naru. Saigo ni hitsuyō na mono wa basho dearu. Hokui nijūhachi-do nijūshi-bu seikei hachijū-do sanjūroku-bu e iki... Tsugi no 'shingetsu' no toki o mate... Sore ga "tengoku no toki" dearou...)
  —Pamiętnik DIO, Stone Ocean Chapter 96: Jail House Lock!, Part 1
 • Czy wierzysz w grawitację? Że może być jakiś powód, dla którego potknąłeś się o mnie, o wszystkich ludzi? (君は「引力」を信じるか?わたしに 躓いて転んだ事に意味がある事を!?, Kimi wa 'inryoku' o shinjiru ka? Watashi ni tsumazuite koronda koto ni imi ga aru koto o!?)
  —DIO do Pucciego, Stone Ocean Chapter 127: Heavy Weather, Part 3

Quote.png Quotes
 • Ła ha ha ha ha! Mogę go zjeść! Mogę zjeść ostateczną istotę i uczynić jej ciało moim własnym! Krew! Muszę tylko sprawić, by krew zgadzała się ze mną! Ha ha ha! Krew jest wszystkim! Zostanie wampirem było najlepszą decyzją, jaką kiedykolwiek podjąłem! Jest pyszny! Kars to najlepszy posiłek, jaki kiedykolwiek jadłem! Ha ha ha ha! Hahh ha ha ha ha ! Nigdy nie czułem się lepiej! WRYYYYYYYYYYYYYYYY!
  —Dio, JORGE JOESTAR Chapter 15: Beyond
 • Twój gatunek nosił koronę wystarczająco długo. Czas poznać nowego szefa, Kars.
  —Dio, JORGE JOESTAR Chapter 16: Beyond II
 • Bła ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha! Jestem prawdziwym cesarzem! Jestem szczytem wszelkiego stworzenia! Wszystko na tym świecie, bez względu na to, która pętla historii, bez względu na to, który równoległy świat, wszystko to jest do kontrolowania przez Dio!
  —Dio, JORGE JOESTAR Chapter 16: Beyond II

Tworzenie i rozwój

B.T.

B.T., główny bohater Cool Shock B.T., jest podstawą dla młodego Dio.[49] Pisząc Dio, Araki inspirował się zastanawianiem się nad motywacjami seryjnych morderców, a także dlatego, że profilowanie psychologiczne FBI było popularnym tematem w tym czasie.[1]

Hirohiko Araki uważa Dio za "prawdziwego bohatera" Phantom Blood. Araki nie tylko opracował wygląd postaci Dio przed Jonathanem, ale także debiutuje jako pierwszy. Araki zastanawiał się, jaki byłby najstraszniejszy czynnik Dio i zdecydował, że "zło z przeszłości", które przyjdzie, aby zdobyć obecnego potomka, będzie najbardziej przerażającą rzeczą. Dio został opracowany z myślą o tej koncepcji. Następnie "światło" Jonathana Joestara zostało stworzone, aby przeciwstawić się "ciemności" Dio.[50]

Podczas gdy Phantom Blood był serializowany, Araki tak naprawdę nie przygotował słabości dla Dio i miał trudności z wymyśleniem sposobu na jego pokonanie.[1]

Imię Dio w Phantom Blood jest napisane normalnie, ale później jest pisane w języku angielskim jako "DIO" (()()()) od Stardust Crusaders dalej (jak również w jednym rozdziale Phantom Blood[51]). Prawdopodobnie zrobiono to, aby podkreślić jego metamorfozę jako złoczyńcy, a także jego bardziej onieśmielającą, siejącą strach i ogólnie nikczemną osobowość.[3]

Casting

Takehito Koyasu jest aktorem głosowym Dio Brando w różnych mediach. Użyczył również głosu Diego Brando (a także zastępcę Diego) i Heaven-Attained DIO in All-Star Battle i Eyes of Heaven.

Czytając mangę Phantom Blood, Koyasu czyta ją z punktu widzenia Dio, a nie Jonathana. Wspomina, że ledwo czytał scenariusz i zamiast tego czytał mangę. Wspomina również, że nagrywanie wersów do odcinka 3 ydawało mu się nieco niezwykłe, ponieważ doświadczył iluzji, której nigdy nie czuł w ciągu 26 lat podkładania głosu. W rzeczywistości czuł się tak, jakby studio zostało pochłonięte przez płomienie i że stał się Dio walczącym z Kazuyuki Okitsu, który stał się Jonathanem. Podczas tych scen poczuł przypływ adrenaliny, wspominając, że ma haj biegacza.[52]

Regionalne warianty imienia

Dio Brando (ディオ・ブランドー)link do tej sekcji
Oficjalne użycie:
Japan Japoński
United States of America Angielski
Brazil Portugalski (Brazylia)
Denmark Duński
Netherlands Holenderski
Spain Europejski Hiszpański
France Francuzki
Germany Niemiecki
Indonesia Indonezyjski
Italy Włoski
Malaysia Malajski
Poland Polski
Portugal Portugalski
Romania Rumuński
Turkey Turecki
Vietnam Wietnamski
Użyte w Japan JoJo 6251, Japan JOJOVELLER, United States of America VIZ Media, różnych napisach Netflix i różnych napisach Crunchyroll.
Warianty imienia:
Język Imię Użycie

Japan Romanizacja
Dio Burandō
N/A
Mexico Hiszpański (Ameryka Łacińska)
DIO
Użyte w hiszpańskich napisach Netflix w Ameryce Łacińskiej.
Norway Norweski
Sweden Szwedzki
DIO brando
Użyte w norweskich i szwedzkich napisach Netflix.
Finland Fiński
Dio Brandon
Użyte w fińskich napisach Netflix.
Hungary Węgierski
Dio Brandót
Użyte w węgierskich napisach Netflix.
Croatia Chorwacki
Dija Branda
Użyte w chorwackich napisach Netflix.
Czech Republic Czeski
Dia Branda
Użyte w czeskich napisach Netflix.
Greece Grecki
Ντίο Μπράντο (Dio Brando)
Użyte w greckich napisach Netflix.
Ukraine Ukraiński
Дiо Брандо (Dio Brando)
Użyte w ukraińskich napisach Netflix.
Russia Rosyjski
Дио Брандо (Dio Brando)
Użyte w rosyjskich napisach Netflix.
China Chiński
迪奥布朗度 / 迪奥·布朗度 (Dior Brando)
Użyte w napisach w języku chińskim tradycyjnym i uproszczonym.
South Korea Koreański
디오 브란도 (Dio Brando)
Użyte w koreańskich napisach Netflix.
Flag of the Arab League Arabski
ديو براندو (Dio Brando)
Użyte w arabskich napisach Netflix.
Israel Hebrajski
דיו ברנדו (Dio Brando)
Użyte w hebrajskich napisach Netflix.
Flag of Thailand Tajski
ดีโอ บรันโด (Dio Brando)
Użyte w tajskich napisach Netflix.

Ciekawostki

 • W pierwszej dziesiątce ulubionych postaci Arakiego w 2000 roku, DIO zajął dziesiąte miejsce, będąc trzecim głównym złoczyńcą w odliczaniu.
 • W Eyes of Heaven, ścieżki dźwiękowe Dio Brando i Diego Brando są remiksami siebie nawzajem. Dotyczy to również DIO i Diego z Równoległego świata.

Przypisy

 1. 1.0 1.1 1.2 JoJonium Volume 3 (Dio Brando) - Special Interview
 2. Phantom Blood PS2 (10/2006)
 3. 3.0 3.1 The Miasma of the Void, Vanilla Ice - Vol.9 "Shueisha Jump Remix Stardust Crusaders Edition" P170 The Secret of JOJO Characters
 4. JoJo 6251, str.103
 5. JJBA Artbook: JoJo 6251, strona 151
 6. Stone Ocean Chapter 152: Made in Heaven, Part 4 (Note: Oryginalnie 1988; Zmieniono w późniejszych rozdziałach)
 7. 7.00 7.01 7.02 7.03 7.04 7.05 7.06 7.07 7.08 7.09 7.10 Hirohiko Araki's Manga Techniques - Continued (JOJO magazine 2022 WINTER str.40-45)
 8. Stardust Crusader Model Sheet No.SC-MC000-00
 9. Chapter 440: Gold Experience, Part 1, str.11
 10. Chapter 1: Prologue, str.9
 11. 11.0 11.1 11.2 11.3 11.4 Chapter 2: Dio Brando the Invader, Part 1
 12. Hirohiko Araki Reveals Which Blade Runner Character Inspired DIO
 13. Chapter 120: Noriaki Kakyoin, Part 3 str.8.
 14. Chapter 120: Noriaki Kakyoin, Part 3 str.8-9.
 15. Chapter 204: "Bastet" Mariah, Part 6 str.7.
 16. Chapter 188: "The Fool" Iggy and "Geb" N'Doul, Part 6 str.11.
 17. Chapter 242: The Miasma of the Void, Vanilla Ice, Part 5 str.9.
 18. 18.0 18.1 Chapter 7: A Letter from the Past, Part 2
 19. 19.0 19.1 Chapter 4: Dio Brando the Invader, Part 3
 20. 20.0 20.1 Chapter 18: Jack the Ripper and Zeppeli the Strange, Part 1
 21. 21.0 21.1 2007 Eureka November issue - Interview with Hirohiko Araki
 22. 22.0 22.1 Chapter 1: Prologue
 23. Chapter 3: Dio Brando the Invader, Part 2
 24. 24.0 24.1 Chapter 42: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 4
 25. Chapter 44: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 6
 26. Chapter 5: Dio Brando the Invader, Part 4
 27. Chapter 11: The Stone Mask, Part 4
 28. JoJo 6251 Stand Encyclopedia, str.124
 29. JOJO A-GO!GO!: STANDS, str.104
 30. JOJO A-GO!GO! appendix note
 31. Chapter 251: DIO's World, Part 5 str.11.
 32. JoJo 6251, str.105
 33. Chapter 263: DIO's World, Part 17
 34. Chapter 39: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 1
 35. Chapter 260: DIO's World, Part 14
 36. Chapter 24: Ripple Overdrive, Part 2
 37. Chapter 25: Ripple Overdrive, Part 3
 38. Chapter 50: Straizo vs. Joseph, Part 3
 39. Chapter 120: Noriaki Kakyoin, Part 3 strony 12-16
 40. Chapter 120: Noriaki Kakyoin, Part 3 strona 15
 41. Chapter 120: Noriaki Kakyoin, Part 3 str.16
 42. Stardust Crusaders Episode 5: Silver Chariot
 43. Over Heaven Rozdział 10
 44. Stone Ocean Chapter 127: Heavy Weather, Part 3
 45. Chapter 7: A Letter from the Past, Part 2 str.2.
 46. Chapter 9: The Stone Mask, Part 2 str.14.
 47. V Jump Games Series - All of JoJo's Bizarre Adventure: Vento Aureo' Interview
 48. Oznacza "pannę" z francuskiego;niezamężna kobieta.
 49. "Manga Art of Hirohiko Araki" str.99-102
 50. JOJOmenon
 51. Chapter 17: The Birth of DIO
 52. JoJo raDIO Episode 11

Nawigacja w witrynie

Inne języki: