Star Platinum

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

ORA ORA ORA ORA! (オラオラオラオラ)
—Okrzyk bitewny Star Platinum

Star Platinum (スタープラチナ(星の白金), Sutā Purachina) to Stand Jotaro Kujo, występujący głównie w trzeciej części JoJo's Bizarre Adventure, Stardust Crusaders. Pojawia się również w części czwartej, Diamond is Unbreakable, oraz części szóstej, Stone Ocean.

Star Platinum to bliskodystansowy Stand o wyjątkowej sile i prędkości, zarówno jak i otrzymanej podczas ostatniej walki przeciwko DIO umiejętności zatrzymywania czasu. Jego przytłaczająca moc w połączeniu z walecznością Jotaro sprawia, że jest on jednym z najsilniejszych i najbardziej ikonicznych Standów w serii.

Wygląd

Star Platinum A-GO!GO! cropped.png

Star Platinum to humanoidalny Stand, przypominający wysokiego, dobrze zbudowanego mężczyznę o podobnych proporcjach do Jotaro, jeżeli nie nawet bardziej umięśnionego. W kolorowanych dziełach jego skóra jest często odcieniem pomiędzy fioletowym, niebieskim, zielonym, z domieszką złota. Jego twarz i ciało mają różne kolory.

Ma długie, falowane włosy z ciemniejszym cieniem powyżej swoich oczu oraz na grzbiecie nosa, zacierając granice między swoimi włosami a głową. Fragmenty poniżej jego oczu, na jego policzkach i podbródku mają ciemniejszy kolor i są wyraźnie oddzielone od przestrzeni wokół jego nosa i ust. Nosi ochraniacz na podbródku i metalową opaskę na głowę, w trzech fragmentach, ze środkowym fragmentem w kształcie pionowej elipsy. Początkowo jego rysy twarzzy były bardzo podobne do rysów Jotaro.

Od każdego ramienia do przodu tułowia biegnie falista linia, ciągnąc się dalej w dół do jego nóg. Ma skąpy ubiór i uzbrojenie, w tym krótki, okrągły szalik, naramienniki ze spiralnym wzorem, długie rękawice z ćwiekami z tyłu dłoni, ochraniacze na kolana i łokcie, przepaskę na biodra i krótkie buty (które w części 6 mają długość do kolan). Wcześniejsze przedstawienia w mandze miały Star Platinum noszący spodnie pod przepaską biodrową, a OVA Stardust Crusaders zachowuje ten aspekt projektowy przez cały czas.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra
(Fioletowa i indygo, z szarą szczęką, policzkami i uszami.)
Paski na ciele(Białe)
Włosy
(Ciemnofioletowy z fioletowymi pasemkami.)
Oczy(Żółte)
Ubiór
(Złota zbroja i korona, żółty szalik, ciemnofioletowe rękawiczki, owijki i buty, biała przepaska na biodrach.)
Skóra(Szara i fioletowa)
Paski na ciele(Fioletowe)
Włosy(Czarne)
Oczy(Czarne)
Ubiór
(Złota zbroja i korona, szare rękawiczki i ochraniacze na łokcie, fioletowy szalik, owijki i przepaska na biodrach.)
Skóra
(Jasnoniebieska i niebieska, z fioletowo-czarną klatką piersiową)
Paski na ciele(Łososiowe)
Włosy(Czarne z zielonymi podświetleniami)
Oczy(Karmazynowe)
Ubiór
(Złota zbroja, uszy, podbródek i korona z purpurowym klejnotem, brązowe rękawiczki i owijki, biały szalik i przepaska na biodrach.)
Skóra
(Jasnozielona i turkusowa, z zieloną szczęką i policzkami.)
Paski na ciele(Żółte)
Włosy(Zielonkawo-czarne)
Oczy(Jasnozielone)
Ubiór
(Złota zbroja i korona, żółty szalik, czarne rękawiczki, owijki i buty.)
Skóra(Zielona, z żółtą szczęką i policzkami)
Paski na ciele(Żółte)
Włosy(Czarne)
Oczy(Złote)
Ubiór
(Złota zbroja i korona, żółty szalik, lawendowe rękawiczki, owijki i buty, biała przepaska na biodrach.)
Skóra
(Fioletowa, z ciemnofioletową szczęką i policzkami.)
Paski na ciele(Żółte)
Włosy(Czarne)
Oczy(Błękitne)
Ubiór
(Złota zbroja i korona ze srebrnym klejnotem, czerwony szalik, czarne rękawiczki, owijki i buty z żółtymi paskami, biała przepaska na biodrach i nakolanniki.)
Skóra(Barwinkowa)
Paski na ciele(Opalone)
Włosy(Czarne)
Oczy(Zielone)
Ubiór
(Złota zbroja i korona, czerwono-pomarańczowy szalik, ciemnozielone rękawiczki, owijki i buty, biała przepaska na biodrach i nakolanniki.)
Skóra(Błękitna i lawendowa)
Paski na ciele(Żółte)
Włosy(Czarne)
Oczy(Błękitne)
Ubiór
(Złota zbroja, podbródek i korona ze srebrnym klejnotem, białym szalikiem, rękawiczkami, owijkami, przepaską na biodrach i butami.)
Skóra(Turkusowa i fioletowa)
Paski na ciele(Matowe złoto)
Włosy(Czarne)
Oczy(Brązowe)
Ubiór
(Złota zbroja, podbródek i korona, biały szalik, rękawiczki, owijki, przepaska na biodrach i buty.)
Skóra(Fioletowa, z ciemnofioletową szczęką)
Paski na ciele(Białe)
Włosy(Czarne)
Oczy(Jasnoniebieskie)
Ubiór
(Złota zbroja i korona ze srebrnym klejnotem, fioletowy szalik, ciemnoniebieskie rękawiczki, owijki, białe buty z jasnoniebieskimi paskami, biała przepaska na biodrach i nakolanniki.)

Osobowość

Gwiazda

Pomimo braku własnej świadomości, Jotaro opisał Star Platinum jako bardzo brutalnego. Jest cichy, z wyjątkiem kiedy zasypuje przeciwnika ciosami, podczas czego głośno krzyczy "ORAORAORA!". Mając względnie ludzką twarz, może okazywać oznaki emocji poprzez uśmiech lub skrzywienie się.

Star Platinum wykazuje poczucie samozachowawczości, co widać kiedy zatrzymuje pocisk, który Jotaro wystrzelił jako test w kierunku swojej głowy,[3] ochraniając obezwładnionego Jotaro od ataków DIO podczas Zatrzymanego Czasu i reanimując go przy bliskiej śmierci poprzez bezpośrednie pompowanie jego serca[4] (jednakże biorąc pod uwagę pionierską rolę Star Platinum w serii, zdolność ta może ukazywać głównie metafizyczne lub podświadome cechy użytkowników Standów).

W oryginalnej mandze Star Platinum na początku ukazany jest z szerokim, niepokojącym uśmiechem. Później Star Platinum zyskuje stoickie oblicze Jotaro, jego późniejsze uśmiechy ogdrywają tylko rolę ostrzeżenia dla nieszczęsnych celów gniewu Jotaro, przekazując im, że wkrótce odczują niewyobrażalną ilość bólu.

Star Platinum nazwany jest po 17-nastej Karcie Tarota, Gwieździe, która symbolizuje optymizm i nadzieję.

Umiejętności

Star Platinum może wyginać stal gołymi rękoma

Star Platinum jest Standem bliskodystansowym, z podstawowym zasięgiem tylko 2 metrów od ciała Jotaro, ale z niezwykłą siłą, szybkością i precyzją.

Zdolności Nadludzkie

Jako jeden z najpotężniejszych Standów ukazanych w serii, Star Platinum ma przytłaczającą sprawność fizyczną w każdej podstawowej cesze, z wyjątkiem zasięgu. W połączeniu ze sprytem Jotaro w walce, Stand ten jest w stanie pokonać większość użytkowników Stanów bez wykorzystania jakichkolwiek skomplikowanych umiejętności. Co więcej, nagłe odkrycie przez Jotaro jego prawdziwego potencjału sprawia, że jest jeszcze bardziej groźny w walce.

 • Super Siła: Star Platinum posiada ogromną siłę, będąc w stanie wyrzucić Jeepa przewożącego czterech mężczyzn i dziewczynę z drogi 18-kołowca jedną ręką, później wyciągając tego samego Jeepa z kanionu z tylko samochodem jako przeciwwagą[5] i niszcząc duże sztuczne diamenty w ciągu kilku sekund.[6] Ta sama siła pozwala mu wystrzelić siebie i swojego użytkownika w powietrze, aby pokonać duże odległości.
 • Super Szybkość: Star Platinum może pochwalić się fenomenalną szybkością. Był w stanie przechwycić pocisk wystrzelony z bliskiej odległości,[3] krótko rywalizował z Silver Chariot (podczas gdy używał Anubisa)[7] i mówi się, że przekracza prędkość światła.[8]
 • Precyzja: Star Platinum jest niezwykle precyzyjny; może chirurgicznie usunąć przedmiot osadzony w czaszce osoby bez złego efektu, złapać zarówno kulę, jak i maleńki Stand jak Lovers między kciukiem a palcem wskazującym w powietrzu i stworzyć niemal fotorealistyczny rysunek małej egipskiej muchy z ciemnego, rozmytego zdjęcia.[1]
 • Zwiększony Wzrok: Star Platinum wykorzystuje wzrok podobny do orła w całym Stardust Crusaders. Jotaro użył oczu Star Platinum, aby zobaczyć cztery kilometry przez pustynię,[9] a także zidentyfikować znaczące szczegóły, takie jak określony rodzaj muchy na zdjęciach o wysokiej rozdzielczości.[1] Może również podążać za tasowaniem kart wykonywanym przez profesjonalnego hazardzistę, a następnie opowiadać o całej nowej kolejności talii.
 • Zwiększony Oddech: Star Platinum wdycha z nadludzką pojemnością płuc, zdolną do zasysania całej mgły Standa Justice i trzymania jej wystarczająco długo, aby jej użytkowniczka udusiła się.[10]
 • Zwiększona Trwałość: Obrona Star Platinum pozwala jej bronić swojego użytkownika przed różnymi atakami, takimi jak Emerald Splash Hierophanta Green lub ataki The World. Jest również w stanie zminimalizować szkody środowiskowe, gdy Jotaro jest wysyłany przez obiekty.

Techniki

Ora Ora (オラオラ Ora Ora)Łącze do tej sekcji

StarPlatRush.gif
Ora Ora[11] jest podstawową metodą ataku Star Platinum. Rzuca niezwykle szybki, ale precyzyjny grad potężnych ciosów, aby rozdrobnić przeciwnika lub zniszczyć przedmioty.[12]

Star Finger (流星指刺(スターフィンガー) Sutā Fingā, lit. "Meteor Finger Stab")Łącze do tej sekcji

Debiut: Chapter 129: Dark Blue Moon, Part 3 / Stardust Crusaders Episode 6: Dark Blue Moon
Star finger.gif
Star Platinum może siłą wyciągać środkowy i wskazujący palec, co pozwala mu wykonywać podstępne ataki i dźgać przeciwników z daleka.[13] Częstotliwość użycia tej techniki zmniejszyła się wraz z nasileniem bitew.[14] Star Platinum używa Star Finger tylko dwa razy w mandze: raz przeciwko Dark Blue Moon i raz przeciwko Forever. Jednak w anime używa go po raz trzeci przeciwko Polnareffowi dzierżącemu Anubisa.[15]

Star Platinum: The World

Star Platinum: The World (スタープラチナ ザ・ワールド Sutā Purachina Za Wārudo)Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

SPTW time stop.gif
Podczas ostatecznej bitwy z DIO w "Stardust Crusaders", Star Platinum budzi zdolność zatrzymywania czasu. Technika ta jest określana przez Jotaro jako Star Platinum: The World, nazwana na cześć Standa zmarłego antagonisty, The World.

Po aktywacji Star Platinum jest w stanie zatrzymać upływ czasu na krótką chwilę (kilka sekund z punktu widzenia Jotaro), powodując, że wszystko wokół niego wydaje się zamrożone w miejscu. W ciągu tych kilku sekund Jotaro pozostaje przytomny, zdolny do poruszania się lub interakcji z dowolnym obiektem lub osobą znajdującą się w jego zasięgu i przykładania do nich siły. W ciągu tych kilku sekund Jotaro pozostaje przytomny, zdolny do poruszania się lub interakcji z dowolnym obiektem lub osobą w jego zasięgu. Podobnie, jest w stanie działać w ramach zatrzymanego czasu aktywowanego przez inne źródło, takie jak The World, chociaż jego limit czasu pozostaje (patrz tabela poniżej).

Początkowo 5 sekund
Część 4 0.5 do 2 sekund
Początek części 6 2 sekundy[a]
Koniec części 6 5 sekund

Jotaro jest nadal świadomy i może dostrzec, co dzieje się przez czas trwania Zatrzymania Czasu aktywowanego przez inne źródło, nawet jeśli sam nie zatrzymuje czasu, i może rozpocząć czas trwania swojego Zatrzymania Czasu w dowolnym momencie w tym zatrzymanym czasie, nawet jeśli oznacza to, że czas trwania jego zatrzymanego czasu przekroczy długość Zatrzymania Czasu innego użytkownika, pozwalając mu działać nawet po tym, jak przestaną się poruszać. Odwrotność dotyczy również sytuacji, gdy inny użytkownik zatrzyma czas podczas swojego Zatrzymania Czasu. Zanim Jotaro obudził lub został uświadomiony o tej mocy, wydaje się, że nie był świadomy Zatrzymania Czasu, które miały miejsce.[16]

Zdolność Jotaro mogła trwać do 5 sekund,[8] ale zmniejszuła się z czasem z powodu braku walki.[17] Dziesięć lat po pierwszym użyciu Jotaro jest w stanie zatrzymać czas tylko na pół sekundy, ale intuicyjnie wydłuża go do 1-2 sekund w drugiej połowie Diamond is Unbreakable.[18][19]

W Stone Ocean, szczególnie podczas wizyty, Jotaro nadal wydaje się być w stanie zatrzymać czas tylko na dwie sekundy, choć ważność tego jest wątpliwa, ponieważ została wspomniana tylko w iluzji Jolyne stworzonej przez zdolność Whitesnake. Podczas ostatecznej bitwy na Przylądku Canaveral przeciwko Made in Heaven jest w stanie zatrzymać czas na maksymalnie 5 sekund.[20]

Efekt dźwiękowy zatrzymywania czasu (anime)


Star Platinum Over Heaven


Poniższa informacja pochodzi z Eyes of Heaven, który nie został napisany przez Arakiego, chociaż historia była przez niego nadzorowana. Jako taki może nie być uważany za kanon.

Star Platinum Over Heaven (スタープラチナ オーバーヘブン Sutā Purachina Ōbā Hebun)Łącze do tej sekcji

StarPlatinum.EOHStory2.png
W trybie fabularnym gry Eyes of Heaven, Jotaro w końcu staje twarzą w twarz z Heaven-Attained DIO, ostatnim bossem gry. miarę jak ich walka toczyła się dalej, Star Platinum i ten sam aspekt The World ponownie weszły w grę, umożliwiając Star Platinum ewolucję w Star Platinum Over Heaven i zapoznanie charakterystycznej zdolności The World Over Heaven: Nadpisywanie Rzeczywistości.

Daje to Star Platinum tę samą potencjalnie nieograniczoną zdolność do przepisywania czasu i samej rzeczywistości, a jedynym prawdziwym ograniczeniem jest to, że wymaga użycia rąk, aby to zrobić. Pomimo tych zmian, Star Platinum nie zyskuje zmiany wyglądu, w przeciwieństwie do The World Over Heaven.

W wyniku jego mocy, wszystkie czasowe anomalie, które się wydarzyły w historii zniknęły po śmierci Heaven-Attained DIO. Świat wrócił do normy, a Jotaro stracił Star Platinum Over Heaven.[21]


Koniec sekcji niekanonicznej.

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się

TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się

Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się
TV Icon.png Występy na żywo
Odcinki w kolejności pojawiania się

Tworzenie i rozwój

"Star Silver"

Podczas serializacji Weekly Shonen Jump, Stand był pierwotnie nazywany "Star Silver" (星の白金(スターシルバー), Sutā Shirubā) zanim został zmieniony na Star Platinum w tomach.

Star Platinum ma wyglądać jak opiekuńczy duch. Jego naramienniki przypominają te noszone w Pięść Gwiazd Północy. Spiralne wzory symbolizują Fale i koncepcję nieskończoności.[17]

Gry Wideo

Puzzle & Dragons (Android/iOS)

Star Platinum was obtainable for a limited time as an assist in the mobile game Puzzle & Dragons.

PAD Star Platinum Assist.png
Physical Attacker
Star Platinum
スタープラチナ
Attributes: DarkIcon2.png
Rarity: 8★ (Assist Evolution)
No. 9550
HP
7,454 (Lvl.99)
ATK
5,068 (Lvl.99)
RCV
0 (Lvl.99)
Active Skill: "Star Finger"
3x ATK for this ally & pierce enemies' damage void for 3 turns; other allies' skills charged by 3 turns
Leader Skill: "N/A"
N/A

Monster Strike (Android/iOS)

Star Platinum was obtainable for a limited time as a Guardian Beast in Monster Strike by completing the Hierophant Green boss event.

MS Star Platinum.png
Jotaro's Stand, Star Platinum (承太郎のスタンド スタープラチナ)
Guardian Beast
Ability
Time-Transcending Power
Obtain
Conditions for Use
HP is below 40% at start of turn (1x)
Lvl.
Effects
1
Reduces HP of all enemies on screen by 50,000 and 10% chance of causing a 1-turn delay
2
Reduces HP of all enemies on screen by 75,000 and 15% chance of causing a 1-turn delay
3
Reduces HP of all enemies on screen by 100,000 and 20% chance of causing a 1-turn delay
4
Reduces HP of all enemies on screen by 125,000 and 25% chance of causing a 1-turn delay
5
Reduces HP of all enemies on screen by 150,000 and 30% chance of causing a 1-turn delay
6
Reduces HP of all enemies on screen by 175,000 and 35% chance of causing a 1-turn delay
7
Reduces HP of all enemies on screen by 250,000 and 50% chance of causing a 1-turn delay
8
Reduces HP of all enemies on screen by 325,000 and 65% chance of causing a 1-turn delay
9
Reduces HP of all enemies on screen by 400,000 and 80% chance of causing a 1-turn delay
10
Reduces HP of all enemies on screen by 500,000 and 99% chance of causing a 1-turn delay

Ciekawostki

 • Star Platinum to jeden z najczęściej portretowanych Standów w serii, pojawiający się w 398 panelach. Za nim są Sex Pistols (385 paneli) i Silver Chariot (367 paneli).[22]

Uwaga

 1. Ważność tego jest niejasna, ponieważ wspomniano o tym tylko w zdolności Whitesnake'a.

Przypisy

 1. 1.0 1.1 1.2 Chapter 121: The Power Called a "Stand"
 2. JOJO A-GO!GO!: STANDS, str.104
 3. 3.0 3.1 Chapter 114: Jotaro Kujo, Part 1
 4. Chapter 257-265: DIO's World story arc
 5. Chapter 150-153: Wheel of Fortune story arc
 6. Chapter 182: High Priestess, Part 4
 7. Chapter 197: Anubis, Part 5
 8. 8.0 8.1 Stone Ocean Chapter 18: The Visitor, Part 8
 9. Chapter 187: "The Fool" Iggy and "Geb" N'Doul, Part 5
 10. Chapter 159: Justice, Part 6
 11. JOJO A-GO!GO!: STANDS, str.13
 12. JoJo 6251
 13. Chapter 129: Dark Blue Moon, Part 3
 14. JOJOVELLER Stand Guide str.9
 15. Stardust Crusaders Episode 29: Anubis, Part 2
 16. Chapter 264: DIO's World, Part 18, str.1-5
 17. 17.0 17.1 JOJOVELLER: Araki's Stand Commentaries - Star Platinum
 18. Chapter 267: Jotaro Kujo! Meets Josuke Higashikata, Part 2
 19. Chapter 328: Let's Go Hunting!, Part 4
 20. Stone Ocean Chapter 148: C-MOON, Part 8
 21. Eyes of Heaven Glossary
 22. JOJO A-GO!GO!: STANDS, str.50

Nawigacja w witrynie

Inne języki: