The World

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search
 • TheWorldMangaAv.png
 • Część 7TheWorld7Av.png
 • Kliknij tutaj, aby zobaczyć artykuły o podobnych nazwach.

Prawdziwą mocą The World, jak sama nazwa wskazuje, jest panowanie nad całym światem!
DIO, Chapter 253: DIO's World, Part 7

The World (ザ・ワールド(世界), Za Wārudo) to Stand DIO, występujący w trzeciej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Stardust Crusaders.

Niezwykle potężny Stand kontrolujący czas, dzierżony przez równie potężnego użytkownika, The World jest ezoterycznym Standem, zarówno czczonym, jak i budzącym strach przez prawie każdą postać w Stardust Crusaders.

Wygląd

The World Appearance.png
Świat

The World ma wygląd wysokiego, mocno muskularnego humanoida - bardzo przypomina samego DIO pod względem budowy i ubioru. Nosi nakrycie głowy zakrywające twarz poniżej miejsca nosa, pochylone pod kątem od podstawy czoła do szczytu znajdującego się nad tyłem głowy o około połowę wysokości, pozostawiając twarz odwróconego trójkąta widoczną z przodu; nieco podobny do Czerwonej Korony Dolnego Egiptu.

Nosi małe podwójne cylindry nurkow na plecach, połączone krótkimi, podwójnymi linami z tyłu maski; być może zabezpieczone grubymi, prążkowanymi lub bufiastymi paskami biegnącymi od tyłu talii przez oba ramiona do przodu. Tył obu wskazówek ma kształt prostej tarczy zegara. Jego podbródek, podstawa brzucha, krocze i kolana są zwieńczone kształtami serca. Ma płyty pancerne na łydkach, a jego chodaki noszą zakrzywione, ostro zakończone buty, podobne do tych u DIO.

Nazwa pochodzi od karty tarota: The World, ostatnia karta w Wielkich Arkanach i symbolizuje osiągnięcie i przerwę w życiu przed rozpoczęciem następnego cyklu.

W pamiętniku DIO ujawniono, że zamierzał wyryć 14 fraz na swoim stojaku, aby je zapamiętać,[3] chociaż nie wiadomo, czy faktycznie zrobił to przed śmiercią.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Ciało(Żółte ciało, żółty/jasnożółty pancerz)
Oczy(Żółte)
Ciało
(Żółte ciało, żółta zbroja z brązowymi akcesoriami)
Oczy(Czarne)
Ciało
(Brązowe ciało, beżowa zbroja z szarymi akcesoriami)
Oczy(Różowe)
Ciało
(Szare ciało, beżowa zbroja z brązowymi akcesoriami)
Oczy(Ciemnobrązowe)
Ciało
(Jasnoszare ciało, złota zbroja z zielonymi akcesoriami)
Oczy(Złote)
Ciało
(Szare ciało, żółta zbroja z jasnozielonymi akcesoriami)
Oczy(Brązowe)
Ciało
(Zielono-szare ciało, złota zbroja z zielonymi akcesoriami)
Oczy(Złote)

Osobowość

The World nie wykazuje żadnej szczególnej osobowości, chociaż czasami uśmiecha się, gdy uderza innych, sugerując, że może być raczej okrutną istotą, która czerpie przyjemność z powodowania bólu.[4][5] W anime często pokazuje przejawy grozy i furii w swoich atakach. Jego okrzyk bitewny to Muda Muda Muda! (無駄 無駄 無駄!, dosł. "Bezużyteczny, bezużyteczny, bezużyteczny!"),[4] jednak sam krzyk wydaje się być komunikowany przez DIO.

The World nie podejmuje większych prób mówienia. W anime The World wydaje chrząkające odgłosy podczas walki z Star Platinum, a w angielskim dubbingu chrząkanie jest zastępowane warczeniem.

Umiejętności

The World jest wyjątkowo potężnym blisko-dystansowym Standem, podobnie jak Star Platinum, jak zauważyli Noriaki Kakyoin i Jotaro Kujo, ale szczyci się skutecznym zasięgiem około 10 metrów.[6] Pomimo tego, że zadanie obrażeń wymaga niewielkiej odległości, jego przytłaczająca siła fizyczna i niemal niepowstrzymana kontrola nad czasem niezaprzeczalnie czynią go jednym z najniebezpieczniejszych trybun w całej serii.

Ekstremalna siła fizyczna: The World posiada fenomenalną siłę, zmysły, precyzję i niesamowitą szybkość, będąc w stanie z łatwością przebić Kakyoina pięścią przez brzuch. DIO twierdzi, że The World jest jeszcze silniejszy i szybszy niż Star Platinum, ponieważ pokonał tego drugiego w starciu szybkich ciosów między nimi.[4] Nie jest jednak jasne, czy jest to aspekt wampirycznej natury DIO, czy po prostu większe doświadczenie z jego Standem. Jego główna ofensywa charakteryzuje się na ogół lawiną szybkich ciosów i okazjonalnymi kopnięciami.

Zatrzymanie Czasu

The World zatrzymuje czas

Charakterystyczną mocą The World jest jego zdolność do zatrzymywania czasu, pozwalając tylko sobie, DIO i każdemu o tej samej mocy (takim jak Jotaro i Star Platinum), działać w czasie zatrzymanego czasu.[7]

Osoby o tej samej mocy mogą działać tylko w czasie zatrzymanym przez "czas", w którym są w stanie zatrzymać czas, ale wydają się być w stanie postrzegać cały zatrzymany czas, nawet jeśli sami go nie zatrzymali, i dotyczy to również DIO. Osoba o tej samej mocy nie musi natychmiast rozpocząć działania (lub "zatrzymania czasu") w czasie zatrzymania i może rozpocząć zatrzymanie czasu później w czasie zatrzymania, a czas trwania zatrzymanego czasu innej osoby może przekroczyć czas trwania początkowego zatrzymania czasu, powstrzymując pierwotnego użytkownika zdolności od działania przez pozostały czas zatrzymania czasu.[8]

Efekt dźwiękowy zatrzymania czasu (anime)

W zatrzymanym czasie DIO może swobodnie poruszać własnym ciałem wraz z dowolnym przedmiotem, którego chce poruszyć, pozwalając mu uderzyć bezbronnych wrogów, przenieść się do wyższej pozycji i bawić się swoimi ofiarami. Cała siła przyłożona przez DIO podczas zatrzymania czasu nadal istnieje po zatrzymaniu czasu. Jest to widoczne, gdy obiekty, które rzuca DIO, mogą chwilowo poruszać się w zatrzymanym czasie, zanim się zatrzymają. Strumień rzuconych noży mógł przelecieć kilka metrów, zanim zatrzymały się w pobliżu Jotaro.[9]

Inną unikalną cechą zatrzymania czasu jest to, jak DIO może pozornie lewitować w zatrzymanym czasie. Ponieważ podczas zatrzymania czasu nie istnieją żadne siły inne niż osoba zatrzymująca czasu, nie ma siły grawitacji, pozwalającej DIO swobodnie poruszać się w przestrzeni, jak chce, z pomocą swojego Standa.

Warto zauważyć, że DIO musi świadomie aktywować zatrzymanie czasu, co oznacza, że ataki z zaskoczenia mogą uniemożliwić mu zatrzymanie czasu.[10]

Pomimo tego, że czas nie postępuje aktywnie, DIO określa ilościowo czas zatrzymania The World za pomocą sekund.

Ze względu na osłabiony stan DIO w Stardust Crusaders, zdolność ta początkowo działa tylko przez maksymalnie 5 sekund w układzie odniesienia DIO, zanim czas ponownie płynie.[11] Jednak dzięki nieśmiertelności DIO, czas zatrzymania wzrasta, gdy DIO przyzwyczaja się do The World, a blizna na jego szyi goi się, osiągając maksymalnie dziewięć sekund pod koniec Stardust Crusaders.[12]

Gdyby jednak nie umarł, okres, w którym DIO mógł zatrzymać czas, narastałyby w nieskończoność.[13]

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się

TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się

Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

 • OVER HEAVEN Chapter 2 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 3 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 33 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 58 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 59 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 62 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 65 (Tylko wspomniany/a)

JORGE JOESTAR

The World w JORGE JOESTAR
Poniższa informacja pochodzi ze źródła, które nie zostało napisane przez Arakiego. Jako taki może, ale nie musi być uważany za kanon.

The World pojawia się w noweli JORGE JOESTAR. W noweli Dio ma już swój Stand po tym, jak przejmuje ciało Jonathana Joestara na statku. Używa go do zbierania jedzenia i torturowania Eriny podczas podróży z nią w trumnie na środku oceanu.

Kiedy Dio budzi się ze snu po stu latach, tymczasowo oddaje Stand Giorno Giovannie, wkładając połowę swojej duszy w ciało chłopca. W rezultacie Giorno staje się klonem o imieniu DIO i odgrywa wydarzenia z Stardust Crusaders. Po śmierci DIO, Dio używa efektów Cube House, aby podróżować w czasie i ponownie odzyskać swój Stand.

Gdy Dio staje się Istotą Ostateczną jak Kars, The World jest w stanie zatrzymać czas na prawie godzinę.

Podczas walki z Dio, Kars rozwija własną ulepszoną kopię Standa, znaną jako The World Ultimate. Dio również budzi tę wersję Standa po tym, jak zobaczył, że Kars go używa.

Gry wideo

Eyes of Heaven (PS3/PS4)

An evolved form of the Stand named The World Over Heaven appears in Eyes of Heaven. It is wielded by an iteration of DIO from a parallel world who ascended to Heaven after defeating the Joestar family and achieving his plan. The Stand keeps its ability to stop time and gains a new ability to overwrite reality.

Puzzle & Dragons (Android/iOS)

The World was obtainable for a limited time as an assist in the mobile game Puzzle & Dragons.

PAD The World Assist.png
Devil
The World
ザ・ワールド
Attributes: LightIcon2.png
Rarity: 8★ (Assist Evolution)
No. 9554
HP
5,088 (Lvl.99)
ATK
6,159 (Lvl.99)
RCV
144 (Lvl.99)
Active Skill: "Ability to Stop Time"
Delays enemies' next move for 3 turns; 10x this ally's ATK for 3 turns.
Leader Skill: "N/A"
N/A


Galeria

Ciekawostki

 • The World został początkowo zaprojektowany przez Arakiego jako "szef", aby kontrastować z Star Platinum Jotaro.[14] Jest to w szczególności jedyny Stand w części 3, w którym brakowało jakiegokolwiek wkładu projektowego ze strony redaktora Arakiego w tym czasie, Ryosuke Kabashima, ponieważ niespodziewanie wylądował w szpitalu podczas ostatecznej bitwy.[15]
 • Przypadkowo karta tarota Świata była w pewnym momencie określana jako "Czas" w talii Court de Gébelin.[16]

Przypisy

 1. Chapter 198: Anubis, Part 6
 2. JOJO A-GO!GO!: STANDS, str.104
 3. Stone Ocean Chapter 96: Jail House Lock!, Part 1, str.7
 4. 4.0 4.1 4.2 Chapter 256: DIO's World, Part 10, str.9-14
 5. Chapter 263: DIO's World, Part 17, pp.4-5
 6. Chapter 252: DIO's World, Part 6, str.12
 7. Chapter 253: DIO's World, Part 7, str.17-22
 8. Chapter 264: DIO's World, Part 18, str.1-5
 9. Chapter 258: DIO's World, Part 12, str.15-22
 10. Chapter 260: DIO's World, Part 14, str.18-19
 11. Chapter 255: DIO's World, Part 9, str.15-16
 12. Chapter 262: DIO's World, Part 16, str.20
 13. JoJo 6251 Stand Encyclopedia, str.124
 14. JOJOVELLER: Araki's Stand Commentaries - The World
 15. JoJonium Volume 17 (DIO) - Special Interview
 16. Tarotology: Order of the Trumps

Nawigacja w witrynie

Inne języki: