Dire

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

Ja, Dire, pogrążę cię w otchłani piekła! (このダイアーがおまえを地獄の淵に沈めてやる!, Kono Daiā ga omae o jigoku no fuchi ni shizumete yaruǃ)
—Dire do Dio Brando, Chapter 38: The Three from a Faraway Land, Part 3

Dire (ダイアー, Daiā) jest drugorzędnym sprzymierzeńcem występującym w pierwszej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Phantom Blood.

Dire jest użytkownikiem Fali studiującym pod okiem mistrza Fal Tonpetty'ego, wraz ze Straizo. Jako bliski przyjaciel Willa Anthonio Zeppeli, pomaga Jonathanowi w walce z Dio Brando i jego armią zombie.

Wygląd

Dire Appearance.png
Dire Anime Appearance.png

Dire jest bardzo muskularnym, dojrzałym mężczyzną, który ma wyrzeźbione rysy twarzy i jasne włosy oraz duży płaski top z wdowim szczpicem.

Nosi obszerne bawełniane ubrania z wyściełanymi chusteczkami na ramionach, z frędzlami materiału wystającymi z ramion i kostek. Nosi również skórzaną kamizelkę i ciemne opaski. Zakasuje rękawy, aby rozsunąć rękę.

Jego wygląd zmienia się znacząco w anime, gdzie traci skórzaną zbroję na rzecz prostej kamizelki, która zakrywa ramię, a zamiast tego nosi gorget i metalowe naramienniki. Ponadto frędzle są zredukowane do pary kolców wychodzących z naramienników.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna)
Włosy(Srebrne)
Oczy(Brązowe)
Ubiór
(Jasnoniebieskie ubrania, zbroja ze skóry khaki, brązowy pas, czarne akcesoria.)
Skóra(Opalona)
Włosy(Lawendowe)
Oczy(Czarne)
Ubiór
(Fioletowe ubrania, czarno-brązowa skórzana zbroja i akcesoria.)
Skóra(Jasna)
Włosy(Blond)
Oczy(Szare)
Ubiór
(Szare ubrania, zbroja i akcesoria, ciemnoniebieskie spodnie.)

Osobowość

Dire jest przedstawiany jako zacięty, ale honorowy użytkownik i wojownik Fali. Po spotkaniu z Jonathanem, testuje zdolność walki Jonathana w przeciwdziałaniu niedoskonałemu Atakowi Podziału Gromu, a później prosi Jonathana, aby pozwolił mu walczyć z Dio jeden na jednego, aby pomścić swojego przyjaciela Willa A. Zeppeliego. Nawet umierając, Dire jest zdeterminowany, drwiąc z Dio po raz ostatni, wysyłając różę z Falą w oko wampira.

Umiejętności

Dire pokazał niesamowite mistrzostwo Falami. Ma pełną kontrolę nad swoim ciałem i jego prędkością, do tego stopnia, że tworzy powidoki podczas ruchu. Manipuluje swoją prędkością, aby wyglądać wolniej niż w rzeczywistości, technika, która sprawia, że wrogowie są zbyt pewni siebie i ostatecznie obniżają czujność. Jest również w stanie nasycić przedmioty Falą i udaje mu się go użyć tuż po ścięciu (na róży), z pozostałym tlenem w mózgu.

Ostrze Pioruna Rozdzielajce Niebiosa (稲妻空烈刃(サンダー・スプリット・アタック) Sandā Supuritto Atakku)Łącze do tej sekcji
Thunder Split Attack

ThunderSplitAttack.gif
Dire skacze na przeciwnika i wykonuje szpagat nogami, uniemożliwiając przeciwnikowi poruszanie rękami. Następnie atakuje szyję wroga uderzeniem nasyconym Falami. Jest na tyle szybki, że Dire jest nawet w stanie umieścić przedmioty na swoim przeciwniku, nie zauważając, gdy wsuwa list między ramię Jonathana a plecak. Słabością tego ataku jest to, że pozostawia gardę Dire'a otwartą na uderzenie głową lub inny bezpośredni atak.

Kontrast następczy Łącze do tej sekcji

Afterimages.gif
Ci, którzy trenowali w Sendō, zyskują niezwykle szybkie ruchy, pracę nóg i zwinność, pozwalając Dire tworzyć powidoki podczas ruchu.

Krzyżowe Ostrze Pioruna Rozdzielające Niebiosa (稲妻十字空烈刃(サンダー・クロス・スプリット・アタック) Sandā Kurosu Supuritto Atakku)Łącze do tej sekcji
Thunder Cross Split Attack

ThunderCrossSplitAttack.gif
Zaawansowana wersja "Ostrze Pioruna Rozdzielajce Niebiosa", która zakrywa jego słabość, sprawiając, że jego ramiona tworzą krzyż. Jest opisywany jako doskonała technika zarówno w ataku, jak i obronie, więc nikt, oprócz Dio, nigdy jej nie pokonał.

Overdrive (波紋疾走(オーバードライブ) Ōbādoraibu, lit. Ripple Dash/Sprint)Łącze do tej sekcji

DireRose.gif
Najbardziej podstawowa aplikacja Fali. Dire atakuje groźne ataki albo kończynami, albo przedmiotem nasyconym Falą. Po ścięciu, Dire wypluwa różę z ust nasyconą Falami. Jego cierń jest wystarczająco ostry, aby uszkodzić oko Dio.


Historia

Tło

Dire był dobrym przyjacielem Willa Anthonio Zeppeli, który trenował z nim i Straizo, aby zostać mistrzami Fal pod okiem Tonpetty'ego. Kiedy Tonpetty otrzymał list od Zeppeli, ujawniający lokalizację Kamiennej Maski, Dire udał się do Windknight's Lot ze swoim panem i Straizo.

Phantom Blood

Dire po raz pierwszy przedstawił się po tym, jak nagle zaatakował Jonathana, gdzie Dire użył przeciwko niemu swojego Ostrza Pioruna Rozdzielajce Niebiosa. Jednak Jonathan skontrował ten ruch, uderzając go głową. Użytkownik Fali ujawnił, że zaatakował Jonathana tylko po to, aby sprawdzić jego siłę i sprawdzić, czy naprawdę jest przyjacielem Zeppeliego. Aby udowodnić, że przyszedł z pomocą, Dire dał Jonathanowi list, który napisał Zeppeli.[3]

Dire zostaje zamrożony przez Dio podczas ich bitwy

Zanim Dio Brando i Jonathan stoczyli swoją ostatnią walkę, Dire walczył z Dio, aby pomścić Zeppeliego. Jednak nawet najlepszy atak Dire'a, Krzyżowe Ostrze Pioruna Rozdzielające Niebiosa, nie miał szans w starciu z Mroźnym Atakiem Dio, który całkowicie zamienił jego ciało w lód, a następnie rozbił je. Dire, teraz tylko głowa, był w stanie wykorzystać ostatnią uncję energii Fali, aby wystrzelić różę w oko Dio. W tym celu głowa Dire'a również została zamieniona w lód i zniszczona.

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się
TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się
Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

Cytaty

Quote.png Quotes
 • Nazywam się Dire. (我が名はダイアー, Waga na wa Daiā)
 • Pewna śmierć! Ostrze Pioruna Rozdzielajce Niebiosa! (必殺!稲妻空烈刃(サンダースプリットアタック)!!, Hissatsu! Sandā Supuritto Atakku!!)
 • Ja, Dire, pogrążę cię w otchłani piekła! (このダイアーがおまえを地獄の淵に沈めてやる!, Kono Daiā ga omae o jigoku no fuchi ni shizumete yaruǃ)
  —Dire do Dio, Chapter 38: The Three from a Faraway Land, Part 3
 • Dałeś się na to nabrać, głupcze! Krzyżowe Ostrze Pioruna Rozdzielające Niebiosa! (かかったなアホが!稲妻十字空烈刃(サンダー・クロス・スプリット・アタック), Kakatta na aho gaǃ Sandā Kurosu Supuritto Atakkuǃ)
 • Heheh... T-Ten cierń róży nasycony Falą jest b-bolesny... czyż nie...? Ha... (フフ……は…波紋入りの薔薇の棘はい、痛か……るう………フッ, Fufu... Ha... Hamon-iri no bara no toge wa i, ita ka... ru... Fu...)
  —Ostatnie słowa Dire, Chapter 38: The Three from a Faraway Land, Part 3

Gry wideo

Phantom Blood (PS2)

Main article: Phantom Blood (PS2 Game) ★ Dire

Dire appears as a playable character in 77 Rings Knights Mode, some battles in Extra Battle Mode, and Chapters 19 and 20 after Story Mode is beaten. His moveset consists of mainly normal punches and kicks, with his special Ripple move being Thunder Split Attack. He can also throw Ripple-charged roses and dodge attacks in a similar fashion to how he controlled his body speed in the original story.

PS2 Dire Render.png
Dire
Commands
Name
Japanese
PS Square.pngPS Square.pngPS Square.pngPS Square.pngPS Square.png
Normal Combo
通常コンボ
PS Triangle.png
Ripple-Infused Rose
波紋を帯びた薔薇
PS Square.pngPS Triangle.png
Ripple Heavenly Thunder Upper
波紋轟天アッパー
PS Square.pngPS Square.pngPS Triangle.png
Overdrive Punch
波紋疾走パンチ
PS Square.pngPS Square.pngPS Square.pngPS Triangle.png
Ground Ripple
地面を伝わる波紋
PS Square.pngPS Square.pngPS Square.pngPS Square.pngPS Triangle.png
Thunder Split Barrage
稲妻空烈刃連打
Running PS Square.png
Ancient Hollow Chop
真空猛古チョップ
Running PS Triangle.png
Ripple Cross Chop
波紋十字チョップ
PS Circle.png
Back Step
バックステップ
PS Circle.png during damage
Ripple Counter
波紋カウンター
PS R1.png (LV0-3)
Zoom Chop
ズームチョップ
PS R2.png
Thunder Split Attack
稲妻空烈刃
PS Square.pngPS Cross.png
Recovery Power-Up
回復力アップ
PS Square.pngPS Square.pngPS Cross.png
Defense Power-Up
防御力アップ
PS Square.pngPS Square.pngPS Square.pngPS Cross.png
Attack Power-Up
攻撃力アップ
PS Square.pngPS Square.pngPS Square.pngPS Square.pngPS Cross.png
Speed Power-Up
スピードアップ

Available Stages:
 • Story Mode Replay: Chapters 19, 20
 • Extra Battles 21, 22, 24, 25, 31, 32
 • 77 Rings Knights Mode: Ripple Warriors


All-Star Battle (PS3)

Dire appears as a support character in the game's Campaign Mode, where he uses his Thunder Split Attack on the player's opponent, which will reduce their health by 40% if successful. If the player pays an extra energy point, he will instead use Thunder Cross Split Attack, dealing 30% more damage. He is also available as an avatar image and quote for the player's profile in Campaign and Online modes.

Stardust Shooters (Android/iOS)

Main article: Stardust Shooters ★ Dire

Dire
Unit Coin SSR.png
Unit Dire.png
Unit Frame SSR Red.png
ダイアー
Rarity:
SS Rarity SSR.png
Class:
SS Class Red.png
HP
N/A
ATK
N/A
Gauge Bar 3.png
Profile
In response to a letter from Zeppeli to his teacher Tonpetty and his close friend Dire, he rushed to the decisive battle against Dio. However, he was too late to save his friend from his fate.
How to Obtain
 • SP Campaign - The Ripple Warrior Who Seeks Revenge
Skills
Leader Skill
My name is Dire
Red and Ripple users movement distance +60%, ATK+30%
Command Skill
I'll sink you to the depths of Hell!
Consume all of the Skill Gauge and activate! Select 1 enemy, deal 25% damage per 1% consumed to the target and sink them to the depths of Hell!
Ability
Unit Ability Red.png
You fell for it, fool!
Medal will be slowly moving! During your movement, ATK+350% up when contacting the first enemy and moving speed accelerates!
Cost: 3
Unit Icon SP.png


Dire
Unit Coin SR.png
Unit Dire (Rose).png
Unit Frame SR Red.png
ダイアー
Rarity:
SS Rarity SR.png
Class:
SS Class Red.png
HP
5,520
ATK
3,950
Gauge Bar 1.png
Profile
In response to a letter from Zeppeli to his teacher Tonpetty and his close friend Dire, he rushed to the decisive battle against Dio. However, he was too late to save his friend from his fate.
How to Obtain
 • Gacha
Skills
Leader Skill
Red and White Grace
Red and White attributes HP 35% up!
Command Skill
Thunder Cross Split Attack
Deal 520% damage to the nearest enemy within a small circular range, ignoring 40% of their defensive power
Ability
Unit Ability Red.png
Ripple-Infused Rose
When you retire from the field, leaves one Ripple-infused rose (SS Rose.png) that deals 800% damage. Furthermore, it deals an extra 500% damage to Pillar Men and vampires!
Cost: 2
Unit Icon SP.png


Dire
Unit Coin R.png
Unit Dire (R).png
Unit Frame R Red.png
ダイアー
Rarity:
SS Rarity R.png
Class:
SS Class Red.png
HP
3,120
ATK
3,250
Gauge Bar 1.png
Profile
In response to a letter from Zeppeli to his teacher Tonpetty and his close friend Dire, he rushed to the decisive battle against Dio. However, he was too late to save his friend from his fate.
How to Obtain
 • Diamond Gacha
Skills
Leader Skill
Red Power
Red attributes ATK 10% up!
Command Skill
Hit of Vengeance
Deal 300% damage to all enemies within a small circular range
Ability
Unit Ability Red.png
Heal
When this unit Smashes, recover HP of all allies within the Smash range!
Cost: 2
Unit Icon Heal.png


Dire
Unit Coin N.png
Unit Dire (R).png
Unit Frame N Red.png
ダイアー
Rarity:
SS Rarity N.png
Class:
SS Class Red.png
HP
N/A
ATK
N/A
Profile
In response to a letter from Zeppeli to his teacher Tonpetty and his close friend Dire, he rushed to the decisive battle against Dio. However, he was too late to save his friend from his fate.
How to Obtain
 • SP Campaign - The Ripple Warrior Who Seeks Revenge
Diamond Records (Android/iOS)

Main article: Diamond Records ★ Dire
DR 1 Dire.png

Dire (ダイアー, Daiā) appears in Diamond Records as a playable character in both the Action Battle and Tactical Battle game modes. He has two 'Courage' type statues, one 4 star and one 5 star statue.

Dire's moveset in both game modes is comprised of various ripple-based attacks inspired by the anime. As a ripple user, Dire has an advantage over vampires, zombies, and pillar men. Unlike a majority of statues in the game, Dire lacks an unlockable SP skill.

DireDR.png
DRCourage.png
DRStar.pngDRStar.pngDRStar.pngDRStar.pngDRStar.png
DRName5.png
Dire
Moveset
DRAtk.png
Dire's basic attack string is a combination of up to five various strikes. In Tactical Battle, this is cut down to only three hits.
DRSkill16.png
Dire puts his hands together and gives himself a temporary buff.
DRSkill11.png
Dire throws a rose imbued with the ripple at opponents as a projectile. (Unlockable)
DRSP1.png
Dire strikes the opponent with his palm and performs an Overdrive.
DRSP40.png
Dire dropkicks at the opponent, where he then performs his signature Thunder Cross Split Attack.


JoJo's Pitter-Patter Pop! (Android/iOS)

Main article: JoJo's Pitter-Patter Pop! ★ Dire
PPPCharNameBG.png
Dire
DirePPP.png
WhitePPP.png
DireStandPPP.png
WhitePPP.png
PPPVerBG.png
Offensive and Defensive Special Technique ver.
攻守一体の必殺技 ver.
DirePPPFull.png
Rarity: PPPSR.png
Max Power: 1099 (Lvl 50) / 2329 (Lvl 80)
Release Date: June 3, 2019
Skill: Thunder Cross Split Attack
PPPSkill2.png
Replaces panels on the corners with partner panels
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
Skill Lv 1
# of Replaced Panels: 8
Cooldown: 85
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
Skill Lv 2
# of Replaced Panels: 10
Cooldown: 85
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
Skill Lv 3
# of Replaced Panels: 10
Cooldown: 80
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
Skill Lv 4
# of Replaced Panels: 12
Cooldown: 80
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
Skill Lv 5
# of Replaced Panels: 12
Cooldown: 75


All-Star Battle R (Various)

Unlock Condition: Win in the Jonathan Joestar vs. Dio Brando ASB Mode Boss Battle
Dire Headshot Manga.png

A character from Part 1: Phantom Blood. One of the Ripple users who shows up to support Zeppeli. He uses a Thunder Split Attack to test Jonathan, and later the Cross version on Dio, but is beaten both times. Though Dio's Vaporizing Freeze technique kills him, he manages to give Jonathan a hint as to how to beat Dio.[4]

A Hamon user who shows up to support Zeppeli. Uses a Thunder Split Attack to test Jonathan, and later the Cross version of Dio, but is beaten both times. Though Dio's Vaporizing Freeze technique kills him, he manages to show Jonathan how to beat Dio.

第1部『ファントムブラッド』の登場人物。ツェペリの援軍としてやってきた波紋使いの一人。ジョナサンを試すため『稲妻空烈刃(サンダースプリットアタック)』を使ったが破られる。ディオとの戦いでは『稲妻十字空烈刃(サンダークロススプリットアタック)』で挑むも破られ、気化冷凍法により死亡する。しかし彼が最期に見せた波紋入りのバラの攻撃が、ジョナサンにディオ打倒のヒントを与えた。

Dire is featured in All-Star Battle R with a list of Tag Lines (プレイヤーカード名言, Pureiyā Kādo Meigen). They are unlocked by completing ASBR Secret Mission.png 70 Secret Missions in All-Star Battle Mode.

Quote.png Medal Speech.png Tag Lines
 • Gotcha, sucker! (かかったなアホが!)
 • My name is Dire! (我が名はダイアー)
 • My special move, Thunder Split Attack! (必殺! 稲 妻 空 烈 刃(サンダースプリットアタック)!!)
 • Thunder Cross Split Attack! (稲 妻 十 字 空 烈 刃(サンダークロススプリットアタック))
 • The thorns of this Hamon-laden rose will have you writhing in agony! (フフ……は…波紋入りの薔薇の(とげ)は、い、痛か……ろう………フッ)


Galeria

Ciekawostki

Przypisy

Nawigacja w witrynie

Inne języki: