Steely Dan

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

Lord DIO nikomu nie ufa. Przyszedłem, aby upewnić się, że nigdy się nie odezwiesz... nigdy więcej. A jeśli chodzi o was czterech, ja też zabiję was.
—Steely Dan, Chapter 160: Lovers, Part 1

Steely Dan (鋼入りの(スティーリー)ダン, Sutīrī Dan) jest trzeciorzędnym antagonistą występującym w trzeciej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Stardust Crusaders, a konkretnie w fabule "Lovers".

Steely Dan jest najemnikiem pracującym dla DIO wysłanym w celu zamordowania Enyi i wyeliminowania Crusaderów w Pakistanie. Użytkownik Standa dzierżący mikroskopijnych Lovers, trzyma Josepha jako zakładnika, podczas gdy Crusaderzy wymyślają sposób na pokonanie go.

Wygląd

Steely Dan jest dobrze zbudowanym mężczyzną średniego wzrostu, z włosami do ramion, które strzępią się z tyłu i wieloma tęczówkami z falującym wzorem na oczach. Nosi koszulę z otwartym kołnierzykiem rozciągającą się poniżej pasa z rozciętymi bokami, przypominając przepaskę biodrową z przodu i z tyłu. Rękawy koszuli Steely Dana wraz z jego spodniami są ciemne.

Przed ujawnieniem się, Steely Dan zakłada Saub i kefiję, aby oszukać Josepha, aby myślał, że jest prostym sprzedawcą kebaba.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna)
Włosy(Czarne z niebieskimi pasemkami)
Oczy(Niebieski)
Ubiór
(Beżowa kamizelka, czarny podkoszulek i ocieplacze na nogi, niebieskie dżinsy i pasek ze złotą klamrą)
Skóra(Opalona)
Włosy(Zielone)
Ubiór
(Jasnoczerwona kamizelka, fioletowa koszula i spodnie, brązowy pasek, białe buty)
Skóra(Opalona)
Włosy(Czarne)
Oczy(Bordowe)
Ubiór
(Szara kamizelka, brązowe spodnie, czarna koszula i ocieplacze na nogi, brązowe buty)

Osobowość

Nie potrzebujecie surowej siły, żeby kogoś zabić, rozumiecie, panowie?
—Steely Dan, Chapter 162: Lovers, Part 3

Steely Dan wykazuje szczególnie okrutną, małostkową i tchórzliwą osobowość.

Steely Dan używa Jotaro Kujo jako most

Steely Dan jest zbyt pewny swoich umiejętności Stand, ujawniając się Crusaderowcą po zamordowaniu Enyi i grożąc, że zabije ich jednego po drugim.[2] Mikroskopijna natura Standa nadaje mu chłodną postawę i wykorzystuje swoją sytuację, aby torturować Josepha[3] i podporządkować sobie Jotaro.[4] Ilekroć nie idzie po jego myśli, Steely Dan staje się szorstki i okrutny, wyładowując swój gniew w obelgach i drobnych karach.[5]

Czerpie wiele radości z okrucieństwa, obserwując Enyę, która brutalnie umiera, siedząc i pijąc herbatę. Kiedy bierze zakładnika Josepha, zmusza Jotaro do wykonania jego rozkazów i dręczy go na wiele sposobów. Kradnie portfel Jotaro, sprawia, że jest "mostem", po którym można chodzić,[6] zmusza go do podrapania się po plecach i czyszczenia butów, a jednocześnie wielokrotnie z niego drwi.[7] Jednak pomimo jego pozornie przytłaczających zdolności, jest wstrząśnięty groźbą Jotaro, że zapłaci to, co mu się należy.[8] Ta tchórzliwa cecha wysuwa się na pierwszy plan na samym końcu walki, gdzie błaga o wybaczenie, aby Jotaro pozwolił mu odejść.[9]

Steely Dan pozornie nie ma żadnych standardów moralnych, krzywdzi dzieci i bierze zakładników.[10] Jotaro nazywa go "najniższą szumowiną".[11] Oszukuje również Josepha z pieniędzy, gdy jest przebrany za sprzedawcę kebaba.[12]

Umiejętności

Stand

Główny artykuł: Lovers

Stand Steely Dana to Lovers, mikroskopijny Stand, który może przeniknąć do czyjegoś mózgu i manipulować receptorami bólu. Wszelkie obrażenia, które otrzyma Steely Dan, zostaną podwojone w ofierze.

Lovers (ラバーズ(恋人))Link do tej sekcji
LoversMangaAv.png
Umiejętność
Synchronizacja Bólu
MOC
E
PRD
D
ZAS
A
WYT
A
PRC
D
ROZ
E

Historia

Stardust Crusaders (1988)

Steely Dan pojawia się

Dan po raz pierwszy pojawia się jako sprzedawca kebabu i targuje się o wydanie 300 jenów więcej niż zwykle. Później Steely Dan konfrontuje się z Jotaro Kujo i jego przyjaciółmi w Pakistanie. Najpierw zabija Enyę aby uciszyć ją flesh budem, który wszczepił do jej mózgu,[14] wywołując wściekłość czterech mężczyzn w tym czasie. Niezależnie od tego, Steely Dan pozostaje spokojny, kpiąc z Jotaro, mówiąc, że nie będzie w stanie go dotknąć. Jednak Steely Dan i tak zostaje uderzony w brzuch przez Jotaro, w którym to momencie Joseph Joestar również leci do tyłu. Steely Dan korzysta z okazji, aby wyjaśnić umiejętności swojego Standa i płaci dziecku za uderzenie go w nogę miotłą, aby udowodnić swoją rację.[15]

Steely Dan oznajmia, że zabije Josepha, jeśli ten zostanie ponownie fizycznie zaatakowany. Kakyoin i Polnareff nie chcieli zabić Steely Dana wraz z Josephem. To pozwala mu zmusić Jotaro do posłuszeństwa jego kaprysowi, a on uderza Jotaro pięścią i później kamieniem. Następnie zmusza Jotaro do podążania za nim i angażuje go w szereg działań na jego koszt, zabierając mu pieniądze, zmuszając go do użycia swojego ciała jako mostu do przejścia przez rów[16] i wycierając buty, między innymi. Mniej więcej w tym momencie Steely Dan zdaje sobie sprawę, że Polnareff i Kakyoin zmniejszyli swoje Standy, aby walczyć z nim.[17] Jednak krótko po tym, jak Steely Dan kradnie kosztowną bransoletkę i zmusza Jotaro do wzięcia winy, znajduje swoją głowę zranioną dzięki atakom Hierophanta Green i jest zmuszony usunąć swój Stand z mózgu Josepha.[18]

Spłacanie należności z rąk Star Platinum

Zdając sobie z tego sprawę, Steely Dan próbuje uciec, ale zostaje nagle powstrzymany przez Jotaro. Steely Dan próbuje kupić czas, podlizując się Jotaro i próbuje włożyć mu Stand do ucha. Jednak Jotaro przewidział to i powstrzymał Lovers z precyzją Star Platinum, a następnie użył go, aby zmiażdżyć jego rękę i nogę. Jednak po wydaniu Lovers, Steely Dan próbuje zmusić go do wejścia do ucha młodej dziewczyny w pobliżu, ale teraz zostaje powstrzymany przez Hierophanta Green, który wysłał mackę na Lovers, po czym wiąże go i odciąga. Wkrótce potem Jotaro odpłaca Steely Danowi za jego wcześniejsze działania, używając Star Platinum, aby go zaatakować i wysłać do pobliskiego budynku.[19]


Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się
TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się
Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

Cytaty

Quote.png Quotes
 • Lord DIO nikomu nie ufa. Przyszedłem, aby upewnić się, że nigdy się nie odezwiesz... nigdy więcej. A jeśli chodzi o was czterech, ja też zabiję was.
  —Steely Dan, Chapter 160: Lovers, Part 1
 • Nazywam się Dan, Steely Dan. Mój Stand jest reprezentowany przez kartę "The Lovers". Wkrótce wszystkich spotka ten sam los, co starą Enyę.
  —Steely Dan, Chapter 160: Lovers, Part 1
 • Szczerze mówiąc... mój Stand, Lovers, jest bardzo słaby... Nie ma nawet siły, by poruszyć choćby jednym kosmykiem włosów... Jest to najsłabszy Stand, jaki kiedykolwiek istniał. Ale! Nie potrzebujecie surowej siły, żeby kogoś zabić, rozumiecie, panowie?
  —Steely Dan, Chapter 162: Lovers, Part 3
 • Wiem, że nie mam siły ani szybkości, aby śmiertelnie zranić któregoś z was. Wszystko zaczyna się, gdy uznasz swoje słabości! [...]Heh heh heh! Najsłabszy ze wszystkich jest najbardziej, najbardziej, najbardziej, najbardziej, najbardziej, najbardziej, najbardziej, NAJBARDZIEJ PRZERAŻAJĄCY ZE WSZYSTKICH STANDÓW!!! KREEEEEEE!!!!!
  —Lovers, Chapter 164: Lovers, Part 5

Gry wideo

JoJo RPG (SFC)

Steely Dan, or rather Lovers is one of the bosses featured in the game. In India, after the group defeats Enya, she declares that Joseph is infected with a Lover's seed. The group must then head to the local Speedwagon Foundation office to use a TV set and see Lovers inside of Joseph's brain.

Jotaro, Polnareff, Kakyoin, and Avdol send their Stands to battle Lovers which is eventually defeated.

JoJo's Bizarre Adventure (PS1)

Spritedan.PNG

Steely Dan or S-Terry Dan in the English localization, appears as a Mini Game in Super Story Mode. The fight is set inside Joseph's brain, where the player controls Hierophant Green and Silver Chariot in a side-scrolling shooter similar to R-Type. The aim is to destroy Lovers, and stop it from growing the flesh buds inside Joseph. Steely Dan's special battle can be unlocked in Book Mode.

Diamond Records (Android/iOS)

DR 3 SteelyDan.png

Steely Dan (鋼入りの(スティーリー)ダン, Sutīrī Dan) appears in Diamond Records as an assist character. He has one 'Solitary' type 3 star assist statue. As a 3 star assist, Steely Dan does not appear in gameplay and only functions as a stat boost for the playable statue he is equipped to. However, like all assist characters, he may provide extra effects to the player based on active assist links (Action Battle mode only).

SteelyDanDR.png
DRSolitary.png
DRStar.pngDRStar.pngDRStar.png
DRName3.png
Steely Dan


Galeria

Ciekawostki

 • Aż do pobicia Cioccolaty w Vento Aureo, pobicie Steely Dana było najdłuższe w serii, składające się z trzech i pół strony.
 • Zlokalizowana nazwa Steely Dana pierwotnie brzmiała "Rubber Soul", po albumie Beatlesów. Jednakże, ponieważ Rubber Soul został przekazany innemu użytkownikowi Standa, został później zmieniony na "Dan of Steel". Jest to gra słów na temat popularnego pseudonimu związanego z Supermanem, "Man of Steel", a także dosłowne tłumaczenie kanji jego imienia, "Hagane-iri no Dan" (鋼入りのダン).

Przypisy

 1. Lovers - Vol.4 "Shueisha Jump Remix Stardust Crusaders Edition" P124 The Secret of JOJO Characters
 2. Chapter 160: Lovers, Part 1 str.15.
 3. Chapter 161: Lovers, Part 2 str.14.
 4. Chapter 153: Wheel of Fortune, Part 4 str.8.
 5. Chapter 164: Lovers, Part 5 str.15.
 6. Chapter 162: Lovers, Part 3 str.18.
 7. Chapter 163: Lovers, Part 4 str.5.
 8. Chapter 164: Lovers, Part 5 str.20.
 9. Chapter 165: Lovers, Part 6 str.9.
 10. Chapter 164: Lovers, Part 5 str.11.
 11. Chapter 165: Lovers, Part 6 str.15.
 12. Chapter 160: Lovers, Part 1 str.11
 13. JOJO A-GO!GO!: STANDS, str.104
 14. Chapter 160: Lovers, Part 1
 15. Chapter 161: Lovers, Part 2
 16. Chapter 162: Lovers, Part 3
 17. Chapter 163: Lovers, Part 4
 18. Chapter 164: Lovers, Part 5
 19. Chapter 165: Lovers, Part 6

Nawigacja w witrynie

Inne języki: