Jotaro Kujo

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

OSTRZEŻENIE O SPOILERACH: Spoilery do części 3-6 mogą się pojawić.
Dajcież mi spokój... (やれやれだぜYare Yare Daze)

Jotaro Kujo (空条 承太郎, Kūjō Jōtarō) jest głównym bohaterem trzeciej części JoJo's Bizarre Adventure, Stardust Crusaders, oraz trzecim JoJo w serii. Występuje również jako główny sprzymierzeńca w Diamond is Unbreakable oraz Stone Ocean, a także pojawia się chwilowo w Vento Aureo. Z powodu wszystkich jego wystąpień, Jotaro jest najczęściej pojawiającym się protagonistą w serii.

Jotaro jest młodym delikwentem (番長, Banchō) z japońskimi korzeniami ze strony ojca i pół-Brytyjczykiem, pół-Włochem ze strony matki. Jotaro wiedzie zwyczajne życie, dopóki stary wróg rodziny Joestar, DIO, powraca. Po zobaczeniu, jak jego matka Holy zachorowała z powodu przebudzenia DIO, Jotaro wyrusza w podróż dookoła świata wraz ze swoim dziadkiem, Josephem Joestarem i grupą przyjaciół, aby uratować matkę i pokonać wampira raz na zawsze.

Będąc w posiadaniu potężnego Star Platinum, Jotaro jest pierwszym JoJo przedstawionym ze Standem oraz jest jedną z najbardziej znanych postaci w całej serii. Jest on byłym mężem pewnej amerykańskiej kobiety oraz ojcem Jolyne Cujoh, protagonistki Stone Ocean.

Wygląd

Jotaro to 195 cm (6 ft 5 in) wzrostu[11] i muskularny mężczyzna, który jest często opisywany przez inne postacie jako atrakcyjny.[15] Ma ciemne włosy, które stale łączą się z kapeluszem, mocną linię szczęki, grube brwi i zielonkawe oczy.[11] Jest również bardzo podobny do swojego prapradziadka, Jonathana Joestara i dziadka, Josepha Joestara, gdy był młody. Powierzchowny motyw stroju Jotaro zmienia się w każdej części JoJo, w której się pojawia. Jego znakami rozpoznawczymi są wizjerowa, ozdobiona czapka, podarta z tyłu i zlewająca się z włosami oraz płaszcz o długości mniej więcej połowy łydki ze stojącym kołnierzem i łańcuchami. Na jego strój wpłynał Babel II, słynna manga o chłopcu w szkolnym mundurku przeżywającym przygodę na pustyni.[16]

Stardust Crusaders

JotaroAcrylic.png

Jotaro ma na sobie zmodyfikowany, o długości trenczu gakuran/tsume-eri z wysokim, sztywnym kołnierzem, przebitym z lewej strony złotym łańcuchem. Pod spodem nosi dopasowaną koszulkę bez rękawów oraz parę obcisłych spodni, kosztujących ¥20,000[17] o krótkich, ostrych końcach nogawek, podtrzymywanych przez dwa wąskie pasy, często o innych kolorach, we wzorze rózno-kolorowych mozaikowych trójkątów (odwzorowujących opaskę Caesara/Josepha). Nosi również parę skórzanych butów (prawdopodobnie) bez skarpet.

Kultowa czapka Jotaro jest ozdobiona pośrodku złotym guzikiem, a po lewej stronie prostokątną złotą blaszką ze wzorem spłaszczonej dłoni. Jest rozdarta z tyłu przez co wygląda jakby łączyła się z jego włosami. Podczas gdy za pierwszym razem zostały one ukazane jako wyraźnie oddzielone od siebie, późniejsze publikacje powodują więcej niepewności co do miejsca, w którym jego włosy i czapka tak właściwie mają styczność. Według wypowiedzi Arakiego w wywiadzie chciał on aby Jotaro był rozpoznawalny przez czytelników nawet od strony tylnej, a nie tylko z przodu.[18]

Araki experymentował z wyglądem Jotaro, dopóki nie dostał czegoś, co jego zdaniem przekazywało odpowiednią ilość buntowniczej postawy.[19]

Diamond is Unbreakable

JotaroP4Acrylic.png

Strój Jotaro uległ ogromnym zmianom w porównaniu z Stardust Crusaders, w dodatku przeszedł on przez kilka zmian w trakcie Diamond is Unbreakable. Każdy zawiera jego charakterystyczne połączenie czapki z daszkiem i trenczu. Nosi on spodnie z szerokimi nogawkami, a jego czapka, płaszcz i spodnie są zazwyczaj przedstawione jako białe.

W swoim pierwszym stroju nosi trencz z podwiniętym kołnierzem i mankietami. Pod płaszczem nosi pewnego rodzaju sweter nałożony na koszulę z wysokim kołnierzem; przez jego klatkę piersiową przebiega także na ukos zapięty pasek. Jego czapka ma na sobie metalowy emblemat z literą "J", w dodatku z poprzednim emblematem dłoni, teraz w kształcie serca.

Jego drugi strój, po raz pierwszy noszony przez niego w wątku fabularnym Let's Go Hunting!, ma styl przypominający jego szkolny mundurek z podniesionym kołnierzem oraz obcisłą koszulką. Emblematy na jego czapce zostały zastąpione delfinem i słońcem, podczas gdy jego płaszcz zawiera metalowy emblemat dwóch delfinów ułożonych w serce na jego prawym ramieniu, oraz ekierkę z charakterystycznym znakiem dłoni na lewym ramieniu.

Jego ostatni strój zawiera płaszcz w stylu podobnym do drugiego, ale ma mankiety w mozaikowym wzorze trójkątów. Pod spodem Jotaro nosi małą, rozpiętą, pozbawioną kieszeni kamizelkę we wzorze naprzemiennych okręgów i krzyżyków, nałożoną na czarny golf z emblematem dłoni umieszczonym na szyi. Jego czapka ma na sobie rząd czarnych symboli wenus (♀) ze sztrałką na dole krzyża, przez co przypominają one kotwice, wraz z kolejnym emblematem dłoni umieszczonym obok nich. Jego dwa pasy nie są już wzorzyste, ale na dole przymocowany jest mały woreczek, również z emblematem palmy.

Vento Aureo

Jotaro part 5.png

Jotaro utrzymuje swoją klasyczną czapkę w tym samym jasnym kolorze, tym razem z wyraźnie większym rozdarciem z tyłu, powodującym tym bardziej nienaturalne zlewanie się jego włosów i czapki. Okrągły emblemat z charakterystycznym symbolem dłoni często zawarty na jego czapce jest przymocowany do paska, który wygląda, jakby otaczał całą głowę, zaczyna się on w środku czapki a kończy na metalicznym wyścieleniu daszka.

Jego jasny płaszcz wygląda na znacznie bardziej obcisły, z wysokim kołnierzem ozdobionym symbolami "J". Ma on zaokrąglone ukośne cięcia wzdłuż boków i tylko jego górny guzik jest zapięty. Pod płaszczem Jotaro nosi czarny gold z kolejnym symbolem dłoni na szyi. Jego koszula ma na sobie dwa jasne paski przecinające się wzajemnie, a jego rękawy są podwinięte. Dwa jasne paski Jotaro są noszone w uporządkowany sposób, ma także spodnie z długimi nogawkami, które wyglądają jakby były podniesione nad jego butami.

Stone Ocean

Jotaro Stone Ocean Anime Profile.png

Jotaro znowu nosi czarny płaszcz; tym razem z większą ilością detali. Wokół góry i podstawy kołnierza przebiegają linie; w pewnym momencie łączą się ze sobą i biegną przez całą długość płaszcza. Na powierzchni kołnierza znajdują się dwie szpilki w kształcie gwiazd, wraz z jedną od środka kołnierza, w dodatku po lewej stronie kołnierz przekłuty jest małym łańcuchem. Dwie linie biegną przez górę ramion, obok nich znajdują się kolejne dwie linie biegnące od kołnierza do boków ramion. Między klatką piersiową a brzuchem znajdują się dwa zamki. Na bokach ramion znajdują się wielkie gwiazdy, od których ciągną się linie aż do jego mankietów (na których również znajdują się gwiazdy), na których znajduje się powtarzający napis "JOJO". Na płaszczu znajduje się jeszcze jedna linia, która biegnie wzdłuż boku, poniżej pachy.

Pod płaszczem nosi jasną podkoszulkę z wydrukowaną gwiazdą na klatce piersiowej. Jego buty i spodnie wykonane są z materiału we wzorze skóry węża. Dodatkowo Jotaro nosi pojedyńczy skórzany pasek z dwoma rzędami ćwieków, złożony pod siebie za klamrą.

Potargana, zlewająca się z włosami Jotaro czapka, ponownie jest ciemnego koloru. Daszek ma kwadratowy kształt, z delikatnym zagięciem. Jasna sztabka złota umiejscowiona nad daszkiem zawiera emblemat dłoni tak jak w oryginalnej. Dwie linie biegną przez górę daszku, podczas gdy rozszerzona gwiazda obejmuje przód czapki, z jej górnym ramieniem biegnącym na czubek czapki.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna)
Włosy(Czarne z niebieskim podkreśleniem)
Oczy(Jasnoniebieskie)
Ubiór
(Niebieski gakuran i kapelusz na fioletowej koszuli, ze złotym łańcuszkiem i szpilkami. Pasy zielone/żółte i czerwone/żółte.)
Skóra(Trochę opalona)
Włosy(Czarne)
Oczy(Ciemnoniebieskie)
Ubiór
(Granatowy gakuran i kapelusz na fioletowej koszuli, ze złotym łańcuszkiem i szpilkami.)
Skóra(Trochę opalona)
Włosy(Niebieskie)
Oczy(Barwninowe)
Ubiór
(Niebieski gakuran i kapelusz na różowej koszuli, ze złotym łańcuszkiem, szpilkami i paskami.)
Skóra(Trochę opalona)
Włosy(Czarne z niebieskim podkreśleniem)
Oczy(Brązowe)
Ubiór
(Fioletowo obszyty niebieski gakuran i kapelusz na czerwonej koszuli, z brązowym łańcuszkiem i fioletowymi szpilkami. Zielone i żółte pasy.)
Skóra(Jasna)
Włosy(Czarne z błękitnym podkreśleniem)
Oczy(Niebieskie)
Ubiór
(Turkusowy gakuran i kapelusz na koszuli fuschia, ze złotym łańcuszkiem i szpilkami. Pasy aqua/złote i złote/niebieskie.)
Skóra(Jasna)
Włosy(Czarne)
Oczy(Turkusowe)
Ubiór
(Czarny gakuran i kapelusz na zielonej koszuli, ze złotym łańcuszkiem i szpilkami. Pasy zielone/czerwone i czerwone/żółte.)
Skóra(Jasna)
Włosy(Czarne)
Oczy(Błękitne)
Ubiór
(Ciemnobrązowo-szary gakuran i kapelusz na oliwkowej koszuli, ze złotym łańcuszkiem i szpilkami. Pasy turkusowe/czerwone i czerwone/żółte.)
Skóra(Jasna)
Włosy(Czarne)
Oczy(Turkusowe)
Ubiór
(Czarny gakuran i kapelusz na zielonej koszuli, ze złotym łańcuszkiem i szpilkami. Pasy błękitne/czerwone i żółte/czerwone.)

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasne)
Włosy(Czarne)
Oczy(Szaro-niebieskie)
Pierwszy Ubiór
(Biały strój i czapka na białej koszulce, ze złotymi przypinkami. Jasnoszare i żółte rękawy oraz brązowe i i żółte paski.)
Drugi Ubiór
(Biały strój i czapka na białej koszulce, ze złotymi przypinkami. Jasnofioletowe i czarne buty.)
Trzeci Ubiór
(Biały strój i czapka na czarnym golfie z jasnofioletową kamizelką, dodatkowo ze złotymi przypinkami. Jasnofioletowe i żółte rękawy oraz czarne paski.)
Skóra(Jasna)
Włosy(Czarne)
Oczy(Niebieskie)
Ubiór
(Biało-fioletowy strój i czapka na czarnym golfie z lawendową kamizelką, dodatkowo ze złotymi przypinkami. Jasnofioletowe i żółte rękawy oraz brązowe paski.)
Skóra(Trochę opalona)
Włosy(Czarne)
Oczy(Turkusowe)
Pierwszy Ubiór
(Biały strój i czapka na fioletowej koszuli z zielonym kołnierzem, dodatkowo ze złotymi przypinkami.)
Drugi Ubiór
(LJasnoszary strój i czapka na różowej koszulce, z miedzianymi przypinkami. Różowe rękawy i fioletowo-żółty pasek. Brązowo-zielony plecak.)
Trzeci Ubiór
(Biały strój i czapka na czarnym golfie z jasnofioletową kamizelką, dodatkowo ze złotymi przypinkami. Jasnofioletowe i żółte rękawy oraz fioletowo-żółte paski.)
Skóra(Jasna)
Włosy(Czarne)
Oczy(Brązowe)
Ubiór
(Biały strój i czapka na szarej koszulce, ze złotymi przypinkami. Czarne paski i buty.)

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna)
Włosy(Czarne)
Oczy(Niebieskie)
Ubiór
(Biały strój i czapka z białymi symbolami i guzikami wykończonymi złotem ozdabiającymi płaszcz, biały podkoszulek z czarnym kołnierzem.)
Skóra(Jasne)
Włosy(Czarne)
Oczy(Turkusowe)
Ubiór
(Biały strój i czapka ze złotymi/brązowymi symbolami oraz guzikami zdobiącymi płaszcz, szaro-niebieski podkoszulek z fioletowymi pasami, turkusowe rękawy, pasy i buty.)

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna)
Włosy(Czarne z fioletowymi refleksami)
Oczy(Ciemnoniebieskie)
Ubiór
(Fioletowa czapka i płaszcz ze złotym obramowaniem nałożony na białą koszulkę. Zielone/złote gwiazdy i jasnobrązowe spodnie.)
Skóra(Opalony)
Włosy(Czarne z fioletowymi refleksami)
Oczy(Zielone)
Ubiór
(Fioletowa czapka i płaszcz ze złotym obramowaniem nałożony na białą koszulkę. Zielone/złote gwiazdy i jasnobrązowe spodnie.)

Osobowość

Stardust Crusaders

Pobiłem więcej ludzi niż musiałem, niektórzy z nich nadal są w szpitalu. Było wiele nauczycieli, którzy ze mną zadarli i nigdy nie wrócili z powrotem do klasy. No i hej, uważam też że nie trzeba płacić czeku jeżeli nie smakował ci posiłek. Ale nawet taki facet jak ja może dostrzec zło kiedy je zauważy...
—Jotaro do Noriakiego Kakyoina, Chapter 119: Noriaki Kakyoin, Part 2

Jotaro przedstawiony jest jako ostry, brutalny delikwent, ale ma on delikatne serce i jest lojalny dla swoich przyjaciół. Jest bardzo spostrzegawczy, inteligentny i bystry zachowując przy tym wiecznie chłodną, lekko neutralną postawę, wyrażającą brak zainteresowania. Ma zwyczaj mamrotania "Dajcież mi spokój..." (やれやれだぜ, Yare Yare Daze) do siebie, aby wyrazić irytację wobec prób i innych wydarzeń, które dzieją się w jego pobliżu, do tego stopnia, że stało się to jego charakterystycznym hasłem.

Hirohiko Araki Araki został zainspirowany przez aktora Clint Eastwood podczas tworzenia Jotaro. Podobnie jak Eastwood w niektórych filmach, Jotaro nie biega, jego ruchy są minimalne i jest cichą osobą.[20] Charakterystyczna pozycja Jotaro, w której wskazuje palcem, była inspirowana Eastwoodem wskazującym swoim pistoletem .44 Magnum, a hasło Jotaro było również inspirowane liniami, które Eastwood wypowiadał w niektórych rolach.[19]

Stalowe nerwy Jotaro destabilizują D'Arby'ego

Najbardziej zauważalną cechą Jotaro jest jego pozornie powściągliwa natura. Jest on cichą osobą, często usatysfakcjonowaną z wyrażania siebie w krótkich frazach. Według jego biografii Jotaro uważa, że każdy może po prostu wyczytać jego emocje z jego wyrazu twarzy i dalsze działanie w celu ukazania jego emocji byłoby prawdopodobnie stratą czasu, co sprawia, że inni postrzegają go jako bezdusznego.[11] W dodatku do tego Jotaro jest niezwykle spokojną osobą, potrafiącą powstrzymać emocje nawet w najgorszych sytuacjach. Najlepszym przykładem jego opanowania byłoby starcie z Danielem J. D'Arby, podczas którego rozegrał niebezpieczną grę w pokera, a w niej z powodzeniem zblefował doświadczonego gracza pokera aby spasował, mimo że nawet nie wiedział jakie miał karty i założył się o dusze każdego swojego towarzysza i sojusznika, który był w to zaangażowany.[21] Mimo, że ukazany został fakt, że jest on lekko zaniepokojony gdy stanie się coś nieoczekiwanego, Jotaro prawie nigdy nie posuwa się tak daleko, by stracić panowanie nad swoimi emocjami.

Ukazuje nietypowe dla siebie połączenie wściekłości i cierpienia z powodu śmierci Josepha.

Jotaro jest zarówno zaciekły, jak i łagodny, pokazując obydwie te cechy w różnych scenach, od spotkania z N'Doul do potyczki z braćmi D'Arby. Jednym świetnym przykładem jest to, że oszczędził on Noriakiego Kakyoina zamiast bezpośrednio go zabijać, a nawet postawił własne życie na szali tylko po to, aby uratować młodego człowieka od śmiercionośnej niewoli DIO. Pomimo niechęci do bezpośredniego ukazania tego, Jotaro kocha swoją matkę i szanuje swojego dziadka Josepha. Impulsem Jotaro do udania się do Egiptu było zagrożenie życia Holy z powodu Standa DIO,[22] w dodatku wpadł w nietypową dla niego wściekłość, gdy wampir zbezcześcił zwłoki jego dziadka, po czym przeprosił ducha Josepha (który wcześniej ostrzegał Jotaro, by nie uległ złości).[23]

Uścisk dłoni z Kakyoinem, nadzwyczajny przejaw przyjaźni ze strony Jotaro

Podczas podróży do Egiptu Jotaro przywiązał się do swoich towarzyszy i okazywał im swoją przyjaźń poprzez drobne gesty, podsumowując ją przez uścisk z odchodzącym Polnareffem.[24] Oznaki poluzowania jego temperamentu były również czasami ukazane jak (chociaż nie często) się uśmiechał, na przykład wtedy, gdy grupa naśmiewała się z ZZ, a w pewnym momencie nawet gdy śmiał się razem z Kakyoinem i Polnareffem po odkryciu słabości Słońca.[25] Jotaro ma również słabość do dzieci i jest wobec nich znacznie bardziej tolerancyjny i opiekuńczy. Kiedy Anne towarzyszyła im w ich podróży, nigdy na nią nie krzyczał a nawet chronił ją od wrogich użytkowników Standów, a także czuwał nad nią w sposobie podobnym do starszego brata, mimo że wyraźnie denerwowały go jej wybryki. Kiedy wziął loda od małego chłopca obiecał mu, że kupi mu nowego.[26]

Jotaro jest wściekły kiedy złoczyńcy atakują kobiety

Jotaro nienawidzi ludzi, którzy krzywdzą kobiety lub dzieci w walkach, nawet jeżeli dana kobieta lub dziecko byli źli, oraz będzie w stosunku do takich ludzi szczególnie agresywny;[27][28] jednym z przykładów jest pobicie przez niego Steely Dan'a, które było częściowo zmotywowane przez to, że Steely Dan zabił Enyę, a później kiedy prawie został pokonany wykorzystał małą dziewczynkę jako zakładnika. Jednakże, Jotaro nie okazuje litości złym kobietom i jeżeli jest taka potrzeba, może je dotkliwie pobić, na przykład jak wtedy gdy zaatakowała go Midler, po czym przebił się przez jej zęby swoim Standem.[29] Co więcej, goniące go dokuczliwe dziewczyny (zarówno w szkole jak i podczas całej jego podróży) wkurzają Jotaro, który je ignoruje lub wulgarnie je odgania, szczególnie gdy zaczynają się kłócić i sprzeczać.[30]

Jotaro został przedstawiony nazywając swoją matkę "suką"

Co więcej, Jotaro ma niewyparzony język, nie ma problemu z byciem bezczelnym wobec swojej matki lub jakiegokolwiek innego autorytetu.[5] Nastolatek woli dowcipne uwagi, często kpiące z osoby, do której są skierowane i w dodatku zawierające absurdalne powody jego czynów. Na przykład, poświęcił chwilę czasu aby powiedzieć DIO, że powodem jego porażki było to, że wampir go "wkurzył".[31] Niemniej jednak Jotaro sporadycznie okazywał odrobinę szacunku dla wrogich użytkowników Standów, chwaląc N'Doula za bycie na tyle groźnym, że udało mu się strącić czapkę z głowy Jotaro, po czym popełnić samobójstwo w celu pomocy DIO, później wysłuchał przemowy o jego oddaniu i w końcu zakopał jego zwłoki na pustyni.[32] Co więcej, zwrócił uwagę na to jakim zagrożeniem był Daniel J. D'Arby, przychylnie porównując go do Telence, stwierdzając, że Daniel zauważyłby oczywisty podstęp, na który nabrał się Telence.[33]

Jotaro interesuje się wieloma tematami, takimi jak sumo, czy serial telewizyjny Columbo, od którego, jak twierdzi, nabył umiejętności dedukcyjne.[34] Kilka z jego hobby wskazuje na to, że ma on intelektualną stronę, dzięki czemu udało mu się zostać oceanografem przed wydarzeniami z części 6. Ironicznie Jotaro jest jednym z nielicznych, którzy potrafią docenić atmosferę Kalkuty, co zaskoczyło Josepha.

Jotaro ma dziwaczny, szczególny gust modowy i przywiązanie do swojego ubioru, od odmowy odcięcia fragmentu spodni kiedy poprosiła go o to pielęgniarka szkolna, do zakupu dokładnych replik swoich ubrań[28] w celu zamiany tych, które zostały zniszczone podczas walki z ZZ, na co zwrócił uwagę Joseph.[35] Kiedy poraz pierwszy dochodzi między nim a Dio do wymiany ciosów, wyraźnie zwraca uwagę na to, że walka spowodowała dziurę w jego, jak się okazało, bardzo drogich spodniach.[36] Jest on również przywiązany do swojej czapki.

Araki stwierdził, że Jotaro pasuje do swojego wizerunku bohatera do koszulki, będąc samotnikiem i niedocenianym symbolem sprawiedliwości. Nie zawraca sobie głowy nawiązywaniem przyjaźni i postępuje właściwie, nie szukając rekompensaty ani uwagi ze strony innych.[19]

Diamond is Unbreakable

W Diamond is Unbreakable, Jotaro zostaje liderem i mentorem grupy Joestar z Części 4, jak również osobą, za pomocą której mogą się zjednoczyć. Koichi i Josuke zaznaczają, że jego obecność jest dla nich uspokajająca w sytuacji ciągłego zagrożenia ze strony nowych użytkowników Standów. Po dojrzaniu Jotaro nie jest już tak wulgarny jak przedtem, aczkolwiek nadal zachowuje swoją irytację w stosunku do dziewczyn robiących zamieszanie. Nawet jeśli jest mniej wulgarny i agresywny, nadal jest bezlitosny dla tych, którzy go gniewają i mówi się, że jest przerażający przez Koichiego ze względu na to, jak cichy jest.

Chociaż jego powściągliwość jest nadal obecna, to z biegiem lat nieco się zmniejszyła; spotykając Tomoko Higashikata podczas gdy szukał Josuke, tuż po tym jak jej ojciec został zabity przez Anjuro, był w stanie tolerować jej nagłe przylgnięcie do niego, gdy pomyliła go z Josephem, i zapewnić jej trochę pocieszenia po śmierci jej ojca. Przyznaje też prywatnie Koichiemu, że cieszy się, że mógł go spotkać.

Stone Ocean

W Stone Ocean, Jotaro prezentuje swoją typową poważną podstawę, która teraz jest połączona z opiekuńczością ojcowską wobec swojej córki Jolyne, chociaż jego zaniedbanie w przeszłości pogorszyło ich więzi. Przykładem jego zmniejszonej stoickiej postawy jest to, gdy mówi swojej córce, że ją kocha i ceni, co motywuje Jolyne w trakcie ich przygody.

Po tym jak Jotaro zostaje "ożywiony", Anasui, jeden z towarzyszy Jolyne, który jest nią oczarowany prosi Jotaro o zgodę na jego propozycje zawarcia małżeństwa z nią. Reagując najpierw tak, jakby mówił jakieś bzdury, kiedy Jotaro widzi jak Jolyne opiera się o pierś Anasui, bierze ją w ramiona w celu ochrony jej; pozostawiając Jolyne zdezorientowaną, bez wiedzy o ich wcześniejszej rozmowie.

Podczas finałowej walki z Puccim, miłość Jotaro do swojej rodziny wzięła górę, gdy stanął przed decyzją, czy uratować Jolyne, czy zabić Pucciego, stawiając Jolyne na pierwszym miejscu i doprowadzając do jego tragicznej śmierci.

Umiejętności

Stand

Star Platinum

Główny artykuł: Star Platinum

Jako jeden z najsilniejszych Standów w serii, Star Platinum posiada nadludzkie zmysły, siłę, wytrzymałość, dokładność i szybkość. Podobnie jak inne fizycznie potężne (lub blisko-dystansowe) Standy, Star Platinum jest ograniczony przez wąskie pole do manewru; może być aktywny tylko w promieniu 2 do 3 metrów od Jotaro.

Jest to ten sam rodzaj Standu co The World od DIO, i jak się później okazuje, podobnie do niego może być użyty w celu zatrzymania czasu, co ujawnione zostaje na końcu jego walki z DIO.

Star Platinum (スタープラチナ(星の白金))Link do tej sekcji
StarPlatinumMangaAv.png
Umiejętność
Nadludzkie Zdolności, Zatrzymywanie Czasu
MOC
A
PRD
A
ZAS
C
WYT
A
PRC
A
ROZ
A

Karta Tarota, Gwiazda, od której został nazwany, symbolizuje przede wszystkim nadzieję.

Star Platinum: The World

Główny artykuł: Star Platinum: The World

Podczas ostatniej walki z DIO, Star Platinum obudził w sobie zdolność zatrzymywania czasu.

Jest to najwyższa forma, do której Jotaro rozwinął swojego Standa. Star Platinum: The World potrafi zatrzymać czas nawet na 5 sekund. Wygląda na to, że czas trwania waha się w zależności od tego jak często Jotaro korzysta z tej umiejętności.[37]

Opanowanie

Naturalny zmysł bitewny Jotaro oraz kreatywne myślenie sprawia, że jest niezwykle biegły w posługiwaniu się swoim Standem, co ułatwione jest przez jego potęgę. W swoim najbardziej podstawowym zastosowaniu, Star Platinum przebije się przez prawie każdą przeszkodę napotkaną przez Jotaro, ale może również wykazać się dużą wyobraźnią przy wykorzystaniu swoich cech fizycznych, na przykład przez rozciąganie swoich kończyn w celu uzyskania dodatkowego zasięgu, lub wykorzystaniu swoich płuc do zneutralizowania Justice.

Jotaro odbija się od ziemi za pomocą Star Platinum

Jotaro często wykorzystuje nadludzkie cechy swojego Standa w celu zwiększenia swoich własnych możliwości. Potrafi wykorzystać ulepszony wzrok Star Platinum aby móc samemu widzieć odległe obiekty, oraz jak większość użytkowników Standów, potrafi swoim Standem zablokować ataki skierowane na niego. Jotaro często broni się przez przywołanie Star Platinym wewnątrz swojego ciała, co również pozwala mu wykorzystać jego wzmocnioną siłę aby wybić się w powietrze. Ta technika skakania wprowadzona zostaje podczas walki z N'Doulem, i wykorzystywana jest podczas ostatniej walki Jotaro z DIO.

Ze względu na krótki czas trwania, Jotaro oszczędnie zatrzymuje czas. Używa go głównie w celach obronnych, wykorzystując dodatkowy czas w celu ochrony sojusznika lub uniknięcia ataków, tylko sporadycznie wykorzystywał go w celach ofensywnych.

Więź rodzinna Łącze do tej sekcji

BirthmarkThumb.png
Jako część rodziny Joestar, Jotaro nosi znamię gwiazdy i związek z nadprzyrodzonością. Według Avdola, więź dzielona między DIO i rodziną Joestar obudziła ich duchową moc. W przypadku Jotaro opracował Star Platinum i jest w stanie wyczuć obecność DIO.[38]

Później, w Stone Ocean, Jotaro i jego córka, Jolyne, mają ze sobą bardzo silną więź. Warto zauważyć, że rana, którą Jotaro rzeźbi w jego ramieniu, pojawia się na ramieniu Jolyne. Kiedy Enrico Pucci nosi znamię, Jotaro jest w stanie wyczuć jego obecność, podobnie jak DIO dekady wcześniej.


Umiejętności Osobiste

 • Inteligencja: Jotaro jest wytrawnym taktykiem, wykorzystującym mieszaninę bezpośredniej brutalnej siły i niespodziewanych sztuczek w celu zwycięstwa. Dzięki ogromnej sile Star Platinum, Jotaro może wydostać się z każdej ciężkiej sytuacji lub wykorzystać niespodziewane atuty jego siły, na przykład przekopanie się do przeciwnika lub wykorzystanie pojemności swoich płuc w celu zneutralizowania mgielnego Standa. Jotaro czasami wykorzystywał teren na swoją korzyść, na przykład gdy wypełnił swoje ubrania grubymi książkami kiedy spodziewał się, że DIO zaatakuje go pociskami, lub wykorzystując możliwość szybowania The Fool aby zbliżyć się do N'Doula.
Inteligencja Jotaro ratuje go od noży DIO

Lata tylko zwiększyły jego spryt, w Częściach 4 i 6 Jotaro demonstruje metodyczny i czujny zmysł obserwacji, spoglądając na swoje otoczenie aby przewidzieć ruchy i ataki wroga, a także dobrze rozumiejąc ogólne mechaniki Standów w celu łatwiejszego zidentyfikowania słabości Standa.

Jotaro jest szczególnie dobry w walce psychologicznej i spokojnym osądzie w trudnych sytuacjach. Jest utalentowanym blefatorem, zdolnym do wykorzystania czujności przeciwnika do groźnego Star Platinum w celu wyprowadzenia go z równowagi, co zademonstrował gdy zmusił D'Arby'ego do spasowania w grze pokera, którą miał w garści, lub gdy wprowadził DIO w błąd, co do zdolności Star Platinum do poruszania się w zatrzymanym czasie. Sprowokował również Forever do wejścia w zasięg Star Platinum, w celu pokonania go.

 • Wiedza: Pokazane jest, że Jotaro zgromadził pokaźną ilość różnorodnej wiedzy. Na początku części 3, w swojej celi, aby zrozumieć swojego Standa, zebrał wiele książek o tematach paranormalnych. W części 4, okazuje się, że specjalizował się w eksploracji oceanów; a dodatku umiejętnie przygotowuje Josuke do zadania polowania na dwa posiadające Standy szczury. W części 6, Jotaro jest w stanie rozpoznać dokładny rodzaj kości, którą Emporio dał Jolyne po prostu patrząc na nią.
 • Siła: Chociaż siła Jotaro nawet nie może zbliżyć się do nadludzkiej siły, którą posiada jego Stand, Jotaro sam w sobie nadal jest wyjątkowo silny i był przez długi czas; nawet gdy został odmłodzony przez Seta, był w stanie zadać bolesny cios dorosłemu mężczyźnie. Wykazano również, że ma wysoką tolerancję na ból, ponieważ Star Platinum został uderzony w twarz przez The World i nie wzdrygnął się. Co więcej, uderzył w chodnik po tym, jak został dźgnięty nożami, i został kilkakrotnie uderzony przez The World i w znak, łamiąc kilka kości.
 • Wytrwałość: Jotaro jest naturalnie pewny siebie i nietolerancyjny wobec sugestii, że powinien w jakikolwiek sposób mieć względy dla innych, poparty przez własną siłę, a także siłę swojego Standa.
 • Sztuczka z Papierosami: Podobno Jotaro jest w stanie utrzymać pięć zapalonych papierosów w swoich ustach zapaloną stroną wewnątrz i pić sok bez ugaszenia ich. Oingo zawiódł próbując powtórzyć tą technikę. Jednak ta sztuczka może nie być prawdziwa.
 • Blefowanie: Zarówno podczas wątku fabularnego o Telence T. D'Arby jak i o Danielu J. D'Arby, Jotaro wygrał poprzez imponującą umiejętność blefowania, co widać przez jego odmowę do spojrzenia na karty podczas gry w pokera ze starszym D'Arbym, i jego pewność siebie w poleganiu na Josephie Joestarze, że wychwyci on jego plan przez mówienie młodszemu D'Arby'emu swoich rzutów.

Sekretna Technika

"Sekretna Technika" rodziny Joestar, uciekanie, jest zazwyczaj wykorzystywana w ostateczności. Użyta zostaje przez Jotaro w trakcie jego walki przeciwko Rubber Soul.[26]

Relacje

Relacje Jotaro z ludźmi są zazwyczaj proste z powodu jego osobowości. Zwykle zachowuje swoje uczucia dla siebie i uważa, że ludzie mogą wyczytać jego uczucia po prostu przez obserwowanie go. Mówiąc najprościej, jeżeli nikt go nie rozgniewał, to zazwyczaj jest zadowolony z otaczających go osób.

Rodzina

 • Jolyne Cujoh: Jedyne dziecko Jotaro. Ze względu na wiele wycieczek, był nieobecnym ojcem przez większość dzieciństwa Jolyne i przez cały okres dojrzewania. W związku z tym poczuła do niego urazę, choć czasami pragnęła również jego uwagi. Jego rozwód tylko pogorszył sprawę, Jolyne praktycznie wyparła się go i odmówiła wspomnienia o nim, dopóki nie odwiedził jej w więzieniu. Jotaro jednak bardzo cenił Jolyne, biorąc jej bezpieczeństwo ponad wszystko inne podczas Stone Ocean i będąc w pełni świadomym swoich niepowodzeń jako ojca. W końcu zaczęli łatać swój związek, Jolyne w końcu zrozumiała, dlaczego Jotaro był stale nieobecny i o co dokładnie walczył. W walce z Puccim i Made in Heaven, jego miłość do córki bierze z niego to, co najlepsze, gdy próbuje uratować ją przed kilkoma nożami, jednocześnie zabijając Pucciego. W jego ostatnich chwilach jego córka wspomina, że zawsze wiedziała, że przyszedł, aby ją uratować.
 • Żona Jotaro: Była żona Jotaro. Chociaż niewiele jest określone na temat związku jej i Jotaro, wydaje się, że troszczył się o nią do tego stopnia, że trzymał się z daleka od niej i Jolyne, aby chronić ich przed wieloma niebezpieczeństwami, z którymi się spotkał.
 • Joseph Joestar: Jotaro zazwyczaj nie podziela humoru swojego dziadka, a obaj mają bardzo różne osobowości. Pomimo różnic, wydają się dość dobrze dogadywać i mogą dzielić się śmiechem lub dwoma raz na jakiś czas, i byli w stanie związać się znacznie bardziej podczas podróży do Egiptu, aby uratować Holy. Kiedy Joseph został zarażony przez Lovers Steely'ego Dana, Jotaro pozwolił się upokorzyć, aby chronić Josepha przed Steely Danem i odwdzięczyć się wrogowi tysiąckrotnie. Byli w stanie dobrze współpracować przeciwko Telence D'Arby wyłącznie dzięki wspólnej rodzinnej intuicji, a kiedy DIO zbezcześcił zwłoki Josepha, Jotaro był na tyle wściekły, że zaatakował DIO, mimo że wiedział o poważnym ryzyku. Podczas gdy był zirytowany romansem Josepha z matką Josuke, nadal opiekował się swoim dziadkiem, szczególnie w podeszłym wieku i postanowił chronić matkę Josuke zamiast Józefa, okazując szacunek dla uczuć Josepha. Pokazał również rzadki uśmiech, gdy zobaczył, że Josuke i Joseph się dogadują.
 • Suzi Q: Chociaż nigdy nie komunikowali się w mandze, anime zawierało scenę Jotaro rozmawiającego z babcią przez telefon. Szanuje ją i zapewnia, że nie ma się czym martwić, skoro Joseph nie może z nią porozmawiać. Suzi twierdzi, że była naprawdę szczęśliwa, słysząc głos wnuka po tak długim czasie. Słyszała, że Jotaro ostatnio stał się dziki, ale w głębi duszy wie, że jest słodkim dzieckiem, które naprawdę troszczy się o swoją rodzinę.
 • Josuke Higashikata: Oboje mają relację mentor-protegowany. Chociaż Josuke jest młodszy od niego, Jotaro jest jego siostrzeńcem. Kiedy spotkali się po raz pierwszy, Josuke zaatakował Jotaro za to, że wspomniał o jego włosach w negatywnym tonie (mimo że Jotaro nie zamierzał obrażać Josuke), ale wraz z postępem serii obaj stali się sojusznikami i pomogli sobie nawzajem kilka razy przeciwko różnym wrogim Standom pojawiającym się w Morioh. Jotaro szanuje zdolności i łagodność Josuke, będąc zirytowanym jego temperamentem i w pełni mu zaufał podczas walki ze Zjedzonym przez robaki.
 • Sadao Kujo: Jako słynny muzyk jazzowy, Sadao opuścił swoją rodzinę, aby wyruszyć w trasę koncertową i nigdy nie był widziany w serii. Nie wiadomo, jak długo go nie ma, ale nic nie wskazuje na to, że Jotaro ma do niego urazę z tego powodu.
 • Holy Kujo:
  Pomimo swojej postawy, Jotaro okazuje troskę o dobre samopoczucie Holy
  Jako matka Jotaro, Jotaro bardzo się o nią troszczy. W dzieciństwie Jotaro uwielbiał grać z nią w piłkę, ale w obecnym wieku jego postawa zmieniła się do tego stopnia, że gani jej uczucie, nazywa ją irytującą i od niechcenia obraża. Niezależnie od tego, oboje troszczą się o siebie nawzajem, a Holy jest niewzruszona szorstką powierzchownością Jotaro, ponieważ zna jego prawdziwe uczucia. Kiedy zachorowała z powodu przejęcia ciała przez jej Standa, Jotaro zapytał Josepha, co muszą zrobić, aby ją wyleczyć. To z powodu troski o życie matki wyruszył do Egiptu, aby walczyć z DIO.
 • Giorno Giovanna: Chociaż nigdy formalnie się nie spotkali, Jotaro zbadał Giorno ze względu na jego powiązania zarówno z DIO, jak i rodziną Joestar. Dowiedziawszy się o związku Giorno z DIO, Jotaro unikał spotkania z nim osobiście i zaufał Koichiemu, że osądzi go w jego miejsce.

Przyjaciele

Fotografia przyjaciół Jotaro około 1988-1989
 • Muhammad Avdol: Jego pierwsze pierwsze spotkanie z Avdolem nie było zbyt przyjazne, ale po tym, jak Jotaro zaczyna naprawdę rozumieć Star Platinum i Standy, szybko stają się sojusznikami. Podczas podróży Avdol wciela się w rolę mentora, dostarczając reszcie grupy informacji o wrogach, takich jak Gray Fly, Devo the Cursed i Midler. Jotaro opłakiwał później swoją śmierć wraz z Polnareffem i Josephem.
 • Noriaki Kakyoin: Podobnie jak w przypadku Avdola, związek Jotaro z Kakyoinem zaczyna się od walki. Po pokonaniu go, Jotaro zabiera Kakyoina do swojego domu, aby usunąć flesh bud DIO i uwolnić go spod kontroli DIO. Jotaro i Kakyoin nawiązują później silną przyjaźń, odkrywając wzajemne zainteresowanie sumo, a Kakyoin jest jedną z niewielu osób, do których Jotaro się uśmiecha. Kakyoin poświęcił swoje życie, aby dać Jotaro przewagę nad Dio, a Jotaro opłakuje jego śmierć wraz z Josephem i Polnareffem. W specjalnych wywiadach JOJONIUM Araki komentuje, że bez ich mocy Jotaro i Kakyoin prawdopodobnie nie zostaliby przyjaciółmi.
 • Jean Pierre Polnareff: Po dołączeniu do grupy podczas podróży do Egiptu, Polnareff stopniowo zaprzyjaźnia się ze wszystkimi. Jotaro zaprzyjaźnia się z Polnareffem, nie mając problemu z nawiązaniem z nim współpracy i otwarcie pokazując swoją przyjaźń z nim. Jotaro szanuje również Polnareffa jako wojownika, komentując, że jego Silver Chariot Star Platinum może powstrzymać się, gdy Anubis posiada Polnareffa. Pod koniec części 3 Joseph i Polnareff wraz z Jotaro opłakują stratę przyjaciół. Zanim przejdą swoimi oddzielnymi drogami, grupa obejmuje się po raz ostatni; obiecując, że spotkają się ponownie w przyszłości. Jedyny komentarz Jotaro do Polnareffa był przyjazną zniewagą, wspominając, że nigdy nie będzie w stanie zapomnieć swojej brzydkiej twarzy.
 • Anne: Jotaro traktował uciekającą dziewczynę jako ciężar i irytację, ale chronił ją przed wrogami, takimi jak fałszywy kapitan Tennile i Forever. Anne podkochiwała się w Jotaro, ponieważ był przystojny.
 • Iggy: Jotaro spotyka Iggy'ego przed walką z N'Doul, ale ich związek zaczyna się źle, ponieważ Iggy nie współpracuje w walce, a Jotaro rzuca go do N'Doula. W ramach zemsty Iggy żartuje z Jotaro. Iggy, choć nie mówi o tym głośno, jest bardzo dumnym użytkownikiem standa, nawet wierząc, że The Fool jest silniejszy niż Star Platinum. Po bitwie z DIO, Jotaro i Joseph uznają jego śmierć, wraz z innymi poległymi crusadercami.
 • Koichi Hirose: Po tym, jak był świadkiem odwagi Koichiego podczas wydarzeń w Morioh, szczególnie walcząc z Sheer Heart Attack Kiry, gdy Jotaro był nieprzytomny, zaczął go szanować i ufać. Ta więź później wpływa na Jotaro, aby wybrał go do zbadania Giorno Giovanny za jego związek z linią krwi zarówno z Joestarów, jak i DIO.
 • Okuyasu Nijimura: Chociaż obaj mieli niewiele interakcji, Okuyasu wydaje się postrzegać Jotaro jako postać mentora.Ignoruje jednak radę Jotaro i sam ściga Red Hot Chili Pepper. Jotaro jest zirytowany jego temperamentem i brakiem inteligencji, ale mimo to postrzega go jako sojusznika.
 • Rohan Kishibe: Jotaro i Rohan są sojusznikami w walce z Yoshikage Kirą. Rohan twierdzi, że obaj nie są sobie bliscy,[39] ale wydają się mieć wzajemny szacunek dla siebie, ponieważ Rohan ma numer telefonu Jotaro w swojej książce telefonicznej.[40] Rohan próbuje również udać się do Morioh Grand Hotel, myśląc, że Jotaro może pomóc mu poradzić sobie z Cheap Trick.[39]

Wrogowie

Jotaro walczy z arcywrogiem rodziny Joestar, DIO
 • DIO: Przed spotkaniem, ale słysząc o sobie nawzajem, DIO i Jotaro byli wrogami. Podczas gdy DIO po prostu myślał o Jotaro jako potężnym użytkowniku Standa, Jotaro nie myślał zbyt wiele o tym pierwszym, ale był przynajmniej zaintrygowany, że był wystarczająco charyzmatyczny, aby zdobyć lojalność innych potężnych użytkowników Stand, takich jak N'Doul. Podczas ich starcia DIO postrzegało Jotaro jako zagrożenie, tak samo jak Jonathan, jeśli nie bardziej, popadał w skrajności, aby przechytrzyć i zapewnić sobie śmierć. Podczas gdy Jonathan był przeciwnikiem szanowanym przez DIO, Jotaro był przeciwnikiem, którego DIO bał się, ponieważ Jotaro mógł poruszać się w zatrzymanym czasie. Po tym, jak DIO najwyraźniej zabił jego dziadka, Josepha, tuż przed nim, nienawiść Jotaro do DIO nasiliła się do miejsca, w którym po raz pierwszy Jotaro był wyraźnie rozwścieczony i działał na gniew. Po krótkiej, ale wyczerpującej walce z wampirem, Jotaro w końcu zdołał przechytrzyć i zabić DIO. Jego walka z nim dotknęła Jotaro tak bardzo, że prawie zaatakował w pełni ożywionego Józefa, kiedy żartobliwie twierdził, że jest DIO posiadającym jego ciało.
 • Enrico Pucci: Pucci żywił urazę do Jotaro za zabicie DIO. Jednak Jotaro nie był świadomy istnienia Pucciego aż do końca Stone Ocean. Pucci zemścił się, kradnąc zarówno wspomnienia Jotaro, jak i Standa, aby jego martwe zwłoki zgniły, ale mimo to wiedział, że jest niebezpiecznym użytkownikiem Standa, dlatego podjął wszelkie środki ostrożności przeciwko niemu. Pucci ostatecznie zabił Jotaro na Florydzie.
 • Yoshikage Kira: Po raz pierwszy Jotaro spotkał Kirę w pobliżu sklepu obuwniczego Centipede po tym, jak Jotaro został ciężko ranny przez Sheer Heart Attack. Kira nie doceniła Jotaro ze względu na zły stan, w jakim się znajdował, tylko po to, by zostać uderzonym przez Star Platinum za jego kłopoty. Kira zauważyła, jak niebezpieczny jest Jotaro i zadbał o to, aby uniknąć ponownej konfrontacji z nim.
 • Daniel J. D'Arby: Połączenie umiejętności Daniela J. D'Arby'ego w hazardzie i mocy Stand zdołało zaimponować Jotaro, a nawet zdenerwować go w punktach. Jotaro posunął się nawet do stwierdzenia, że D'Arby był najbardziej niebezpiecznym użytkownikiem Standa, jakiego do tej pory spotkali. Dzięki połączeniu zastraszania i zwykłego szczęścia, Jotaro zdołał blefować D'Arby'ego i doprowadzić go do szoku. Po spotkaniu z bratem Daniela, Telencem, Jotaro uznał Daniela za lepszego hazardzistę, stwierdzając, że Daniel przejrzałby sztuczkę, której użył przeciwko Telence'owi.
 • N'Doul: Podczas gdy obaj byli wrogami, Jotaro zaczął szanować N'Doula jako wojownika podczas ich walki, zauważając, że N'Doul zdołał zrzucić kapelusz, co według Jotaro było imponującym wyczynem. Jotaro był pod wrażeniem lojalności N'Doula wobec DIO i pochował go z szacunku, gdy zmarł.
 • Steely Dan: Ponieważ Steely Dan zabił Enyę, starą, choć potężną kobietę z zimną krwią, a następnie wykorzystał swoją tymczasową pozycję władzy, aby nieustannie upokarzać Jotaro, ten ostatni rozwinął wielką urazę do Steely'ego Dana. Kiedy Steely Dan wziął dziecko jako zakładnika, Jotaro, nie tylko zadowolony ze złamania kończyn, wygłosił szczególnie brutalne pobicie jako zemstę.
 • Anubis: Jotaro komentuje, że Anubis, Stand polegający na prostej potężnej zdolności, w szczególności prędkości, która rywalizowała z Star Platinum, zamiast sztuczki, uczynił go szczególnie niebezpiecznym. Anubis próbował zabić Jotaro kilka razy z kilkoma ciałami gospodarzy, w tym Polnareffem. Jotaro rozbił Anubisa na pół. Anubis opętał dziecko i próbował dźgnąć Jotaro, zanim Iggy go potknął.
 • Enya: Jotaro był jednym z głównych celów Enyi, ponieważ był jednym z najpotężniejszych użytkowników Stand, którzy sprzeciwiali się jej mistrzowi DIO, ale była nieufna wobec mocy i intelektu Jotaro. Ze swojej strony Jotaro nie myślał zbyt wiele o Enyi. Jotaro wciąż był zszokowany, gdy zobaczył Enyę umierającą na rozkaz DIO, ale nadal pozostającą lojalną.
 • Anjuro Katagiri: Z powodu usiłowania zabójstwa matki Josuke i udanego morderstwa dziadka, Anjuro był wrogiem Jotaro. Anjuro, będąc notorycznie brutalnym mordercą i niedawnym użytkownikiem Standa, zniesmaczył Jotaro i był jednym z powodów, dla których Jotaro osobiście udał się do Morioh, aby go powstrzymać.
 • Akira Otoishi: Ponieważ Jotaro prowadził dochodzenie w sprawie użytkowników Standów, Otoishi postrzegał go jako zagrożenie i próbował go zabić. Kiedy Josuke stanął mu na drodze, Otoishi postanowił zabić Josepha, ale został powstrzymany przez Okuyasu. Kiedy Otoishi zostaje aresztowany, Jotaro grozi, że go dopadnie, jeśli ucieknie z więzienia. Jotaro później przesłuchał Otoishiego, który ujawnił, że zastrzelił szczura Strzałą (ale ukrył, że zastrzelił 2 szczury, Zjedzony przez robaki i Nie zjedzony przez robaki).
 • Johngalli A.: Johngalli A. miał żal do Jotaro za zabicie DIO. Chociaż nie ma między nimi interakcji, fakt, że wrobił Jolyne w morderstwo i próbował zabić ją i siebie, uczynił ich wrogami.

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się

TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się

Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

 • OVER HEAVEN Chapter 12 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 16 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 17 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 21 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 50 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 62 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 64 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 65 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 71 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 72 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 73 (Tylko wspomniany/a)
 • OVER HEAVEN Chapter 78 (Tylko wspomniany/a)

TV Icon.png Występy na żywo
Odcinki w kolejności pojawiania się

Cytaty

Quote.png Cytaty
 • Dajcież mi spokój... (やれやれだぜYare Yare Daze)
 • Miło jest spotkać kogoś takiego jak ja, ale jeśli to utrzymasz... umierasz.
  —Jotaro Kujo do Avdola, Chapter 117: The Man with the Star Birthmark
 • Nikt nigdy nie powiedział, że Jotaro Kujo był miłym facetem. Pokonałem gówno z większej liczby ludzi niż muszę, niektórzy wciąż są w szpitalu. Jest wielu nauczycieli, którzy stanęli po mojej złej stronie i nigdy nie wrócili do klasy. I, hej, robię zasadę, aby nie płacić czeku, jeśli nie podobał mi się posiłek. Ale nawet facet taki jak ja może dostrzec zło, kiedy je widzi... Zło oznacza wykorzystywanie słabych dla własnych korzyści, a następnie deptanie ich, gdy to się skończy! I to właśnie zrobiłeś! Nawet kobiecie i lekarzowi! A twój stand może ukryć się przed ofiarami, prawem, konsekwencjami! Dlatego będę twoim sędzią!
  —Jotaro Kujo do wypranego mózgu Kakyoina, Chapter 119: Noriaki Kakyoin, Part 2
 • Jedyny, który dostaje szybką wodnistą śmierć... to ty.
  —Jotaro Kujo do fałszywego Kpt. Tennilla, Chapter 128: Dark Blue Moon, Part 2
 • Pytam cię... w jakim stylu chcesz być obsługiwany? Sashimi? Filet rybny? Może pasta rybna? Zrobię tak, jak zamówisz.
  —Jotaro Kujo do fałszywego Kpt. Tennilla, Chapter 129: Dark Blue Moon, Part 3
 • Hmph, jesteś szalony? Czy skrzywdziłem tę twoją dumę? Nie..! To niemożliwe, ponieważ orangutany nie mają żadnej dumy!
  —Jotaro Kujo, Chapter 132: Strength, Part 3
 • Na pewno zrobiłeś tam dużo ciosów, co? Na szczęście jestem typem faceta, który bierze sobie te rzeczy do serca. ORA!
  —Jotaro Kujo, Chapter 138: Yellow Temperance, Part 3
 • —Dajcież mi spokój...Czy jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy? Do tej pory miałeś szczęście, najgorsze, co przeżyłeś, to złamany nos, a teraz twoje szczęście się skończyło!, Jotaro Kujo
 • Cóż, teraz... wygląda na to, że jej głowa jest pełna mgły, którą tak bardzo lubiła.
  —Jotaro Kujo, Chapter 149: Empress, Part 4
 • Czy nie powiedziałeś, że nie ma już ścieżek do obrania? Myliłeś się. Ścieżka jest czymś, co sam tworzysz. Dlatego ja, Jotaro Kujo, pokażę ci teraz, jak zbudować własną ścieżkę! Oraoraoraoraoraoraoraoraora!!!!
  —Jotaro Kujo, Chapter 153: Wheel of Fortune, Part 4
 • Dajcież mi spokój... nie ma potrzeby uciekać. Zanim ta stara wiedźma weźmie kolejny oddech, pokonam ten Stand.
  —Jotaro Kujo, Chapter 159: Justice, Part 6
 • Nie możesz spłacić tego, co jesteś winien pieniędzmi! (てめーのつけは金では払えねーぜ!Teme no tsuke wa kane dewa haraene ze!)
  —Jotaro do Steely'ego Dana, Chapter 165: Lovers, Part 6
 • Ja, Jotaro Kujo, sam cię skończę. (てめーはこの空条承太郎がじきじきにブチのめすTemē wa kono Kūjō Jōtarō ga jikijiki ni buchi no mesu.)
 • Dajcież mi spokój... Cóż, to były dość mocne zęby, ale wciąż przez nie przebijałem. Myślę, że twoje "diamentowe twarde" zęby miały trochę mało wapnia.
  —Jotaro Kujo, Chapter 182: High Priestess, Part 4
 • Dajcież mi spokój... nie lekceważ mnie tylko dlatego, że jestem dzieckiem. Oraoraoraoraoraoraora!!
  —Jotaro Kujo, Chapter 209: "Sethan" Alessi, Part 5
 • Tak, jesteśmy przyjaciółmi. Przyjacielami sprawiedliwości, to znaczy.
  —Jotaro Kujo, Chapter 247: DIO's World, Part 1
 • Sukinsyn. Sprawy zaczynają się robić interesujące.
  —Jotaro Kujo po wystawieniu na działanie mocy Standa DIO, Chapter 249: DIO's World, Part 3
 • Nie mogę skopać ci tyłka, chyba że podejdę bliżej. (近づかなきゃ てめーをブチのめせないんでなChikadzukanakya temē o buchi nomesenainde na.)
  —Jotaro Kujo, Chapter 256: DIO's World, Part 10
 • Jest to więc ten sam typ Standa, co Star Platinum. (俺のスタープラチナと同じタイプをスタンドならOre no Sutā Purachina to onaji taipu o Sutando nara.)
  —Jotaro Kujo, Chapter 256: DIO's World, Part 10
 • Na pewno zmusiłeś mnie do pracy nad tym... nie możesz zatrzymać czasu, jeśli najpierw zmiażdżę twoją czaszkę, DIO!
  —Jotaro Kujo, Chapter 261: DIO's World, Part 15
 • Jakie to uczucie, DIO?... Twój najgorszy wróg stoi za tobą, podczas gdy ty nie możesz nic z tym zrobić. Wyobraź sobie faceta, który może wstrzymać oddech pod wodą tylko na minutę. Wychodzi na powierzchnię w jednej minucie i... Yank! Ktoś chwyta go za nogę i ponownie wciąga pod wodę... czy to takie uczucie?
  —Jotaro Kujo, Chapter 264: DIO's World, Part 18
 • Spójrz na siebie. Jesteś żałosny. Nie mam żadnej sympatii dla twojego żałosnego dupka. Oprócz. Jeśli cię zabiję, gdy jesteś bezradny, pozostawi to zły smak w moich ustach. Jak długo potrwa wyleczenie? Trzy sekundy? Cztery sekundy? Jak tylko wyzdrowiejesz, Star Platinum rozszczepi twoją głowę na całej ulicy! Więc ulecz!
  —Jotaro Kujo, Chapter 264: DIO's World, Part 18
 • Gdyby to był pojedynek broni na Dzikim Zachodzie. To jest część, w której powiedzieliby "Remis".
  —Jotaro Kujo, Chapter 264: DIO's World, Part 18
 • Jest tylko jeden powód, dla którego przegrałeś, DIO... tylko jeden prosty powód. Wkurzyłeś mnie. (てめーの敗因はたったひとつだぜ…DIO…たったひとつの単純(シンプル)な答えだ…「てめーはおれを怒らせた」。Temē no haiin wa tatta hitotsu daze… DIO… tatta hitotsu no shinpuru na kotae da… `temē wa ore o okora seta'.)
  —Jotaro Kujo, Chapter 264: DIO's World, Part 18
 • Niemożliwe? Ta podróż była pełna rzeczy niemożliwych... To bez sensu, jestem zmęczony słuchaniem o tym, co niemożliwe.
  —Jotaro Kujo, Chapter 265: The Faraway Journey, Farewell Friends

Quote.png Cytaty
 • Josuke Higashikata, urodzony w 1983 roku. Twoja matka nazywa się Tomoko, miała wtedy 21 lat, studiując na uniwersytecie w Tokio. Mieszkasz tu od urodzenia. W 1987 roku, kiedy miałeś 4 lata, miałeś ciężką gorączkę z powodu nieznanej choroby przez 50 dni. Prawie umarłeś. Imię twojego ojca to... (hmph, to jest trudniejsze niż myślałem) Joseph Joestar!
  —Jotaro Kujo do Josuke Higashikata, Chapter 266: Jotaro Kujo! Meets Josuke Higashikata, Part 1
 • Głupi stary drań, mówiący "Kocham tylko moją żonę" jak święty. Co do, a ja w końcu znajduję twojego syna, ty kapryśny... Przepraszam, że powiedziałem za dużo. Nazywam się Jotaro Kujo, oficjalnie jestem twoim siostrzeńcem.
 • Ludzie rozwijają się dzięki niszczeniu innych... ale wśród nich jesteś ty, a twoja moc jest najmilszą i najbardziej hojną zdolnością, jaką można mieć. Jednak nie możesz przywrócić życia, gdy już się skończy. Żaden Stand nie może tego zrobić.
  —Jotaro Kujo, Chapter 270: Josuke Higashikata! Meets Angelo, Part 2
 • Skup się na zachowaniu spokoju, zanim zaczniesz martwić się o prędkość.
  —Jotaro Kujo
 • Josuke, idę na polowanie. Chodź ze mną.
  —Jotaro Kujo, Chapter 325: Let's Go Hunting!, Part 1
 • Dajcież mi spokój... Wygląda na to, że musimy kontynuować nasze polowanie z zamiarem zabicia.
  —Jotaro Kujo, Chapter 325: Let's Go Hunting!, Part 1
 • Obserwuj sytuację, mam na myśli... Nie tylko patrz, skanuj. Nie tylko słuchaj, słuchaj. W przeciwnym razie nie wyjdziemy z tego żywi.
  —Jotaro Kujo, Chapter 355: Sheer Heart Attack, Part 2
 • Nie lubię niechętnych do współpracy ludzi. Przypuszczam, że będę musiał po prostu pobić cię w proch.
  —Jotaro Kujo, Chapter 355: Sheer Heart Attack, Part 2
 • Ładny zegarek. Szkoda, że nie będziesz w stanie określić czasu na nim po tym, jak go złamię. Złamię swoją twarz, to znaczy.
  —Jotaro Kujo do Yoshikage Kiry}Chapter 362: Sheer Heart Attack, Part 9
 • Dajcież mi spokój. Teraz, gdy widzę to z bliska, twój zegarek wygląda jak bzdura. Ale nie musisz się o to martwić. W końcu zamierzam sprawić, by wyglądało to jeszcze gorzej. Twoja twarz, to znaczy. ORAORAORAORAORAORAORA!!
  —Jotaro Kujo do Yoshikage Kiry}Chapter 362: Sheer Heart Attack, Part 9
 • Idź dalej, powiedz mu coś... Daj mu zgryźliwy one-liner!
  —Jotaro Kujo do Josuke, Chapter 367: Atom Heart Father, Part 3

Quote.png Cytaty

Regionalne warianty imienia

Jotaro Kujo (空条 承太郎)link do tej sekcji
Oficjalne użycie:
Japan Japoński
United States of America Angielski
Brazil Portugalski (Brazylia)
Denmark Duński
Netherlands Holenderski
Spain Europejski Hiszpański
France Francuzki
Germany Niemiecki
Indonesia Indonezyjski
Italy Włoski
Malaysia Malajski
Poland Polski
Portugal Portugalski
Romania Rumuński
Turkey Turecki
Vietnam Wietnamski
Czech Republic Czeski
Croatia Chorwacki
Finland Fiński
Hungary Węgierski
Mexico Hiszpański (Ameryka Łacińska)
Norway Norweski
Sweden Szwedzki

Użyte w Japan JoJo6251, Japan JOJOVELLER, United States of America VIZ Media, różnych napisach Netflix i różnych napisach Crunchyroll.
Warianty imienia:
Język Imię Użycie

Japan Romanizacja
Kūjō Jōtarō
N/A
Japan Japoński
Jotaro Cujoh
Użyte w ekranach ładowania JoJo's Bizarre Adventure (gra PS1) i raz w napisach Netflix w anime Stone Ocean.
Greece Grecki
Κούτζο Τζόταρο (Jotaro Kujo)
Użyte w greckich napisach Netflix.
Ukraine Ukraiński
Russia Rosyjski
Джотаро Куджо (Jotaro Kujo)
Użyte w ukraińskich i rosyjskich napisach Netflix.
China Chiński
空條承太郎 (Jotaro Kujo)
Użyte w napisach Netflix w języku chińskim tradycyjnym.
South Korea Koreański
쿠죠 죠타로 (Jotaro Kujo)
Użyte w koreańskich napisach Netflix.
Flag of the Arab League Arabski
جوتارو كوجو (Jotaro Kujo)
Użyte w arabskich napisach Netflix.
Israel Hebrajski
ג'וטארו קוג'ו (Jotaro Kujo)
Użyte w hebrajskich napisach Netflix.
Flag of Thailand Tajski
คูโจ โจทาโร่ (Jotaro Kujo)
Użyte w tajskich napisach Netflix.

Ciekawostki

 • Araki stwierdził, że Jotaro stał się wystarczająco duży, aby funkcjonować jako synonim JoJo jako całości. Oparł kolejnych JoJo na wizualnym projekcie Jotaro i odróżnił je stamtąd.[19]
 • W pierwszej dziesiątce ulubionych postaci Araki w 2000 roku, Jotaro uplasował się na 8 miejscu.[9]
 • Uznanie Jotaro dla serialu telewizyjnego Columbo wynika z miłości Arakiego do serii, ponieważ uwielbiał różne perspektywy, jakie dawał mu na to, co jest "naprawdę poprawne" na świecie. [41]

Uwaga

 1. 41 pod koniec Stone Ocean
 2. Wcześniej "badacz oceanów" (海洋冒険家) w części 4 i "badacz życia morskiego" (海洋生物研究者) w adaptacji anime.
 3. W anime pominięto Jolyne wspominającą, że jej rodzice są rozwiedzeni w SO odcinku 3.

Przypisy

 1. Stone Ocean Chapter 40: Operation Savage Garden (Head to the Courtyard!), Part 1
 2. Chapter 271: Josuke Higashikata! Meets Angelo, Part 3
 3. Stone Ocean Chapter 13: The Visitor, Part 3
 4. Interview:JOJO JOURNEY (September 2013)
 5. 5.0 5.1 5.2 5.3 5.4 Chapter 114: Jotaro Kujo, Part 1
 6. Chapter 266: Jotaro Kujo! Meets Josuke Higashikata, Part 1
 7. JOJOVELLER - STANDS, str.9
 8. JJBA Artbook: JoJo 6251
 9. 9.0 9.1 JOJO A-GO!GO!
 10. JOJOVELLER - STANDS, str.8
 11. 11.00 11.01 11.02 11.03 11.04 11.05 11.06 11.07 11.08 11.09 11.10 11.11 11.12 11.13 11.14 Chapter 129: Dark Blue Moon, Part 3
 12. Stone Ocean Chapter 154: Made in Heaven, Part 6 str.13
 13. Chapter 117: The Man with the Star Birthmark
 14. 14.0 14.1 Stone Ocean Chapter 1: Stone Ocean, Part 1
 15. Chapter 127: Dark Blue Moon, Part 1
 16. JoJo 6251 Interview
 17. Chapter 256: DIO's World, Part 10 str.9
 18. Interview with Shoko Nakagawa
 19. 19.0 19.1 19.2 19.3 JoJonium Volume 8 (Jotaro Kujo) - Special Interview
 20. Tokai Lecture (June 2006)
 21. Chapter 216: D'Arby the Gambler, Part 6
 22. Chapter 121: The Power Called a "Stand"
 23. Chapter 262: DIO's World, Part 16
 24. Chapter 265: The Faraway Journey, Farewell Friends
 25. Chapter 167: Sun, Part 2
 26. 26.0 26.1 Chapter 138: Yellow Temperance, Part 3
 27. Chapter 165: Lovers, Part 6
 28. 28.0 28.1 Chapter 119: Noriaki Kakyoin, Part 2
 29. Chapter 182: High Priestess, Part 4
 30. Chapter 118: Noriaki Kakyoin, Part 1
 31. Chapter 264: DIO's World, Part 18
 32. Chapter 188: "The Fool" Iggy and "Geb" N'Doul, Part 6
 33. Chapter 237: D'Arby the Player, Part 11
 34. Chapter 159: Justice, Part 6
 35. Chapter 154: Justice, Part 1
 36. Chapter 256: DIO's World, Part 10
 37. Chapter 267: Jotaro Kujo! Meets Josuke Higashikata, Part 2
 38. Chapter 251: DIO's World, Part 5 str.11.
 39. 39.0 39.1 Chapter 415: Cheap Trick, Part 4
 40. Chapter 414: Cheap Trick, Part 3
 41. COSMOPOLITAN Interview

Nawigacja w witrynie

Inne języki: