Enya the Hag

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

Wystarczy jedna mała rana, której potrzebuję... wtedy "Sprawiedliwość" zrobi resztę!
—Enya the Hag, Rozdział 158

Enya the Hag (エンヤ婆, Enya-bā), znana także jako Enya Geil (エンヤ・ガイル, Enya Gairu) jest podstawową antagonistką występującą w trzeciej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Stardust Crusaders, a konkretnie w fabule "Justice". Jest również wspomniana kilka razy w czwartej części, Diamond is Unbreakable, i piątej części, Vento Aureo.

Enya zajmuje wysoką pozycję wśród powierników DIO. Jest matką J. Geila; a po śmierci syna sama zastawia zasadzkę na grupę Jotaro z pomocą swojej mglistego Standa, Justice.

W Diamond is Unbreakable ujawniono, że odegrała kluczową rolę w rozwoju populacji Standów, kiedy nabyła Łuk i Strzałę, a w Vento Aureo ujawniono, że kupiła wspomniane strzały Standów od Diavolo.

Wygląd

EnyaAppearance.png

Enya jest drobną starszą kobietą z dużymi, puszystymi jasnymi włosami i dwoma warkoczykami. Jej pomarszczona twarz jest zdominowana przez jej duże oczy i bezzębne usta. Nosi duże, workowate szaty. Rzadko, jeśli w ogóle, pokazuje się ją z zębami; i podobnie jak jej syn, ma dwie prawe ręce. Enya używa długiego drewnianego kija (dłuższego niż jest wysokość) jako laski.

Kiedy maskuje się jako karczmarz, owija zestaw bandaży wokół ręki po lewej stronie, aby zapobiec postrzeganiu jej jako prawej ręki.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna)
Włosy(Białe)
Oczy(Jasnobrązowe)
Ubiór
(Brązowy płaszcz i szaty. Purpurowe opaski, szalik i szarfa w szare paski. Złote i niebieskie dodatki.)
Buty(Brązowe)
(Normalnie)
Skóra(Szara)
Włosy(Blond)
Oczy(Szare)
Ubiór
(Brązowy płaszcz na bordowych szatach. Czerwona opaska w szare paski. Brązowa opaska na głowę, szalik i szarfa w szare paski.)

(Przebranie)

Skóra(Brązowa, ciemne bindi.)
Włosy(Białe z brązowymi brwiami.)
Oczy(Szare)
Ubiór
(Ciemny całun. Czerwony biustonosz i wysokie obcasy.)
Akcesoria
(Złote naszyjniki i mankiety z zielonymi, czerwonymi i niebieskimi klejnotami.)
Skóra(Opalona)
Włosy(Białe)
Oczy(Czarne)
Ubiór
(Brązowy płaszcz na żółtych szatach. Niebieska opaska z pomarańczowymi paskami.)
Skóra(Brązowa)
Włosy(Srebrne)
Oczy(Szare)
Ubiór
(Brązowy płaszcz na ciemnobrązowych szatach z zieloną szarfą. Bordowe opaski i szalik w zielone paski.)
Akcesoria(Złote)

Osobowość

Enya jest złą wiedźmą poświęconą sprawie DIO.

Enya jest mściwą i krwiożerczą służącą DIO

Jako służąca DIO, Enya jest dość wrogo nastawiona. Jej pierwszym aktem jest wysłanie siedmiu użytkowników Standów do zamordowania Grupy Joestar.[3] Kiedy używa Justice, Enya czerpie przyjemność z upokarzania swoich ofiar, być może z chęci zemsty, i na przykład zmusiła Hol Horse'a do połknięcia ręki, a następnie zastrzelił się z własnego Standa,[4] ale także chciała zmusić Polnareffa do lizania jej toalet do czysta.[5] Enya ma materialistyczne podejście do życia, twierdząc, że ludzie żyją, aby uzyskać to, czego chcą, czy to pieniądze, seks czy władzę.[6] Niepotrzebnie uderza też kota laską po wyjściu.[7]

Enya jest jedną z najbardziej oddanych wyznawczyń DIO. W szczególności myśli o nim, wierząc, że z jego Stand The World, jest niezwyciężony, a Joestarowie nie mogą mieć nadziei na pokonanie go;[8] z drugiej strony, czciła DIO tak bardzo, że nie chciała uwierzyć, że nakazał jej egzekucję.[9] Zafascynowana wampirem, jej ambicją było pozostać u jego boku i być świadkiem jego życia.[3]

Jako matka, Enya głęboko kocha swojego syna J. Geila do pokręconego stopnia. Ponieważ służył DIO, Enya uważa go za szlachetnego człowieka i zakłada, że bohaterowie pokonali go tylko z powodu brudnej sztuczki.[10] Jednocześnie wydawała się ignorować lub nic nie myśleć o zbrodniach, które popełnił. Dzieli więź ze swoim synem, która sprawia, że otrzymuje takie same obrażenia jak on, i to dzięki temu linkowi dowiaduje się, jak jej syn został zabity przez Polnareffa. Przerażona losem syna, Enya krótko płacze nad śmiercią swojego potomstwa, po czym wpada we wściekłość i przysięga sama zabić Grupę Joestar. Chciała także śmierci Hol Horse'a, gdy tylko dowiedziała się, że nie pomógł J. Geilowi w walce z Polnareffem, twierdząc, że miał taki sam udział w jego śmierci, jak Crusaderzy.[11]

Umiejętności

Stand

Główny artykuł: Justice

Stand Enyi to Justice; upiorna humanoidalna masa umożliwiająca jej zarówno tworzenie iluzji, jak i kontrolowanie ruchów celów poprzez wchodzenie w rany w ich ciałach. Justice to Stand, który reprezentuje kartę Tarota "Sprawiedliwość", który służy jako przypomnienie, że każde działanie ma swoje konsekwencje i obowiązki. Enya reprezentuje to poprzez swoje pragnienie zabicia wszystkich zaangażowanych w śmierć jej syna, aby utrzymać sprawiedliwość dla niego przeciwko jego zabójcom, pokazując, że decyzja o zabiciu go miała dla nich poważne konsekwencje.

Justice (ジャスティス(正義))Link do tej sekcji
JusticeMangaAv.png
Umiejętność
Lalkarstwo mgłą
MOC
D
PRD
E
ZAS
A
WYT
A
PRC
E
ROZ
E

Choć Enya jest w podeszłym wieku, okazuje się być szalenie szybka i może nawet nadążyć za młodszym dorosłym; nawet zbliżając się do równej walki ze Silver Chariotem Polnareffa, używając tylko nożyczek. Enya posiada ezoteryczną wiedzę dotyczącą trybun i innych pozornie bezprecedensowych zjawisk.

Historia

Tło

Enya kupiła pięć strzał tworzących Standy od dziewiętnastoletniego Diavolo i użyła jednej z nich na DIO do produkcji jego Standa. Inne strzały zostały później przekazane osobom takim jak Mansaku Nijimura i Yoshihiro Kira.

Poniższa informacja pochodzi ze źródła, które nie zostało napisane przez Arakiego. Jako taki może, ale nie musi być uważany za kanon.

W spin-offie Crazy Diamond's Demonic Heartbreak, Enya przypisała karty tarota każdemu z siedmiu zabójców, których wysłała, aby zabić Grupę Joestar. Chciała przyznać J. Geilowi kartę Cesarza, ale zobaczyła, że los zdecydował, że Hol Horse ma kartę.

Stardust Crusaders (1988)

Enya i DIO

Enya zostaje przedstawiona jako powierniczka DIO i z przekonaniem stwierdza, że siedmiu użytkowników Standów, których wysłała do Azji, wśród nich jej syn J. Geil, wykończy Grupę Joestar.

Jednak wszyscy użytkownicy Standów zawodzą, a jej syn zostaje zabity, powodując, że płacze ze złością i przysięga zemstę na grupie, jednocześnie stwierdzając, że służenie DIO jest jedynym celem, jaki jej pozostał. Następnie używa swojego Standa, aby zmienić pustynny cmentarz w duże miasto w Multanie w Pakistanie, używając ludzi jako marionetek.

Kiedy grupa Joestar wchodzi do miasta, Enya wita ich i zaprasza do swojego hotelu. Jednak prawie się zdradza, gdy pod wpływem impulsu zwraca się do Josepha Joestara po nazwisku i jest podejrzewana przez Jotaro Kujo. Hol Horse również przybywa, aby powitać ją w sprawie grupy Joestar, ale Enya, wierząc, że Horse zdradził jej syna, dźga go w prawe ramię, aby go kontrolować, a Horse kończy strzelając do siebie Emperorem.

Enya atakuje Polnareffa

Enya, słysząc, jak Jean Pierre Polnareff schodzi na dół, kuca i udaje, że upadła. Polnareff pomaga jej wstać i rozpoczyna rozmowę, zastanawiając się, gdzie może być jej rodzina. W ten sposób Polnareff nieświadomie rozwściecza Enyę, przypominając jej, że zabił jej syna. Enya ma problem z tym, by nie zaatakować Polnareffa na miejscu. Jednak Hol Horse ujawnia, że tak naprawdę przeżył i ostrzega Polnareffa przed atakiem Enyi, zmuszając ją do próby dźgnięcia Polnareffa nożyczkami i ścigania go z tłumem trupiich marionetek w gniewie. Polnareff zamyka się w toaletach. W końcu jednak jedna z jej marionetek dźga go w język i zmusza do lizania toalety w toalecie, gdzie się zabarykadował.

Kiedy Jotaro kopie drzwi, Enya kieruje Jotaro do lokalizacji Polnareffa w łazience, ale popełnia błąd, nazywając Jotaro po imieniu, ujawniając swoją tożsamość jako kolejnego użytkownika Standów DIO (jej wymówka, że Jotaro podpisał się na książeczce czekowej, staje się słaba, gdy ujawnia, że podpisał się jako "Qtaro", a nie "Jotaro"). Następnie atakuje Jotaro swoimi marionetkami, ale Jotaro wysadza je wszystkie, nie udając się tylko zapobiec zranieniu nogi przez zwłoki dziecka. Enya chełpi się pokonaniem Jotaro z powodu amorfizmu jej Standa, ale Jotaro grozi jej, że zrobi wdech. Enya robi to, ale zbyt późno zdaje sobie sprawę, że Star Platinum wdychała jej Stand, powodując jej omdlenie z powodu uduszenia.

Enya zostaje zabita przez flesh buda

Enya zostaje później przywieziona do Karaczi, aby bohaterowie mogli przesłuchać ją na temat zdolności DIO. Kiedy się budzi, rozpoznaje Steely Dana i próbuje wyjaśnić, że niczego nie ujawniła. Mimo to Steely Dan mówi, że DIO i tak zlecił jej egzekucję, ponieważ wie zbyt wiele i aktywuje flesh buda DIO, który potajemnie zasadził w jej mózgu. Cierpiąc od flesh buda w jej wnętrzu, Enya zostaje zapytana przez Josepha, jakie są zdolności DIO. Jednak nie chce uwierzyć, że DIO jej nie ufa i milczy na temat DIO; następnie umierając w ramionach Josepha.


Poniższa informacja pochodzi z OVA części 3, który nie został napisany przez Arakiego. Jako taki może nie być uważany za kanon.

W OVA jej walka jest inna. Używa Justice, aby zmienić swój wygląd na młodą kobietę (co mogło być odniesieniem do Neny). Później wraca do swojego dawnego wyglądu i towarzyszy grupie, zachowując się jak niewinna stara kobieta, ale zostaje odkryta, gdy Jotaro używa sztuczki papierosowej, której użył na oszuście kapitana Tennille, aby odkryć jej tożsamość jako użytkownika Standa. Po pokonaniu zarodnik na niej zabija Enyę sam, ponieważ Steely Dan się nie pojawia.


Koniec sekcji niekanonicznej.

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się

TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się

Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

Cytaty

Quote.png Quotes
 • [Przetrwać to] dostać to, czego chcesz.To jest cel, do którego wszyscy dążą. Ludzie chcą pieniędzy, sławy, kochanków... heeheehee...
  —Enya, Chapter 130: Strength, Part 1
 • Tym razem ja, Enya Geil, zajmę się wami sam! Z własnym Standem... kartą "Sprawiedliwości"!!
  —Enya, Chapter 154: Justice, Part 1
 • Wygląda na to, że Justice chce z tobą tańczyć!
  —Enya, Chapter 156: Justice, Part 3
 • "Sprawiedliwość" zawsze zwycięża!
  —Enya, Chapter 156: Justice, Part 3
 • Wystarczy jedna mała rana, której potrzebuję... wtedy Justice zrobi resztę!
  —Enya, Chapter 158: Justice, Part 5
 • Czy potrafisz uderzyć mgłę pięściami?! Czy potrafisz przeciąć mgłę mieczem?! Czy potrafisz strzelać do mgły z pistoletu?! To wszystko jest bezużyteczne! Bezużyteczne!! Kyakyakekekeke!!
  —Enya, Chapter 159: Justice, Part 6
 • Lordzie DIO! Pewnego dnia będziesz rządzić czasem! Każdego dnia Twoja moc będzie rosła! Musisz wierzyć, że możesz się poruszać, gdy czas stoi w miejscu! To musi być druga natura, sposób, w jaki człowiek wdycha i wydycha! To musi być łatwe do zrobienia, jak łamanie ołówka! Ważne jest, aby wierzyć, że możesz to zrobić! Musisz mieć siłę woli, aby dokonać niemożliwego! Tylko wtedy... będziesz naprawdę kontrolować swój Stand! Jesteś wybranym władcą świata! Ma to sens tylko wtedy, gdy będziesz rządzić również czasem! Geekekekkekeke!
  —Enya, Chapter 257: DIO's World, Part 11

Tworzenie i rozwój

Enya powstała jako odpowiedź na pytanie, kto uczył DIO o istnieniu Standów. Hirohiko Araki miał mglisty pomysł, aby zrobić wróżkę podobną do czarownicy, a także chciał mieć straszną starą kobietę jako wroga. Porównuje serię do horrorów, uważając je za swoich nauczycieli i podręczniki, i mówi, że "nie można mieć horroru bez strasznej starszej pani". Próbował włączyć wszystkie zwykłe tropy przerażających starszych pań do horrorów; Enya ukrywa się, czekając, aż pojawią się główni bohaterowie, mając ukryty nóż i tym podobne.

Araki mówi, że fantastycznie się bawił, rysując Enyę, ponieważ jest pełna wszystkich jego ulubionych aspektów horroru. Jednak nadal nie jest pewien, czy jest odpowiednim złoczyńcą dla mangi shonen. Mówi, że to dość "ryzykowne" mieć starą kobietę jako antagonistkę, a oceny niekoniecznie wzrosły w tym czasie. Mówi również, że nie ma wątpliwości, że zdolność do przekazania swojej siły i przerażenia jako postaci, mimo że jest starą kobietą, jest czymś wyjątkowym w serii ze względu na bitwy Standów.

Ponieważ Enya jest "dziewczyną z okładki" w tomie 11 JoJonium, Araki włożył wiele szczegółów w rysunek, a także sprawił, że jej oczy wyglądały bardziej przyjaźnie niż zwykle.[13]

Gry wideo

JoJo's Bizarre Adventure (SFC)

Enya appears as one of the villains in the game; however, her role and battle terms were changed, as she is the one responsible for putting the Stand Lovers inside Joseph's head (since Steely Dan was removed from the game).

Cult Jump (GB)

Enya appears as one of the ten characters from JoJo's Bizarre Adventure who appears in the game.

PSXStage12.png

JoJo's Bizarre Adventure (PS1)

Enya the Hag or N-Yah Gail in the English localization, appears as a battle in Super Story Mode. Her fight consists of fending off a number of zombies until Enya fights you directly with Justice. Enya's special battle can be unlocked in Book Mode, but the player can only play as one of the eight heroes (including Young Joseph and New Kakyoin).

Eyes of Heaven (PS3/PS4)

Enya appears as an NPC in story mode working for Heaven-Attained DIO. She summons her corpses to attack the heroes in a zombie fighting minigame, in an attempt to steal their Corpse Parts.

Diamond Records (Android/iOS)

DR 3 Enya.png

Enya the Hag (エンヤ婆, Enya-bā) appears in Diamond Records as a playable character in both the Action Battle and Tactical Battle game modes. She has a variety of unlockable statues varying between the 'Tactical' and 'Unity' types, ranging from 4 stars to 6 stars. Enya's moveset in both game modes is comprised of various attacks inspired by the anime, using her stand Justice.

EnyaDR.png
DRTactical.png
DRStar.pngDRStar.pngDRStar.pngDRStar.pngDRStar.pngDRStar.png
DRName6.png
Enya the Hag
Moveset
DRAtk.png
Enya's basic attack string is a combination of up to five various strikes using her staff. In Tactical Battle, this is cut down to only three hits.
DRSkill11.png
Enya throws a pair of scissors that functions as a projectile.
DRSkill10.png
Enya summons a minion to attack the opponent with its tongue. (Unlockable)
DRSP10.png
Enya summons a minion to assist her in battle for a short period of time. Multiple allies can be summoned at once. In Tactical Battle, the minion shows up to throw a scythe once before leaving.
DRSP14.png
Enya summons Justice to temporarily buff herself and her summoned minions. In Tactical Battle, she buffs her entire team. (Unlockable)
DRSP40.png
Enya throws a pair of scissors at her opponent, triggering the cutscene where she summons Justice to deal damage to the targeted opponents using its fog.


JoJo's Pitter-Patter Pop! (Android/iOS)

PPPCharNameBG.png
Enya
EnyaPPP.png
WhitePPP.png
EnyaStandPPP.png
WhitePPP.png
PPPVerBG.png
Corpse-Manipulating Old Woman ver.
死体を操る老婆 ver.
EnyaPPPFull.pngEnyaStandPPPFull.png
Rarity: PPPBR.png
Max Power: 880 (Lvl 50) / 1960 (Lvl 80)
Release Date: October 10, 2018
Skill: Justice
PPPSkill3.png
Enhances panels on the top
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
Skill Lv 1
# of Enhanced Panels: 6
Cooldown: 95
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
Skill Lv 2
# of Enhanced Panels: 10
Cooldown: 95
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
Skill Lv 3
# of Enhanced Panels: 10
Cooldown: 90
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
Skill Lv 4
# of Enhanced Panels: 12
Cooldown: 90
PPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.png
PPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOn.pngPPPGridOn.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
PPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.pngPPPGridOff.png
Skill Lv 5
# of Enhanced Panels: 12
Cooldown: 85


All-Star Battle R (Różne)

Unlock Condition: Win in the Jean Pierre Polnareff vs. Vanilla Ice All-Star Battle Mode Boss Battle
EnyaAvASB.png

Centerfold's mother. Stand: Justice. She taught DIO how to use his Stand, but becomes crazed upon losing her son. She goes after Joestar, but DIO kills her. She remains loyal to her master always.

第3部『スターダストクルセイダース』の登場人物。『ジャスティス』のスタンド使い。J・ガイルの母親。DIOにスタンドの存在と動かし方を教えた。彼の参謀的立場にいたが、息子を失った後は冷静さを失い、ジョースター一行を自ら襲撃して失敗し、DIOに見限られて殺害される。しかし最期まで主人への忠誠心を持ち続けた。

Enya the Hag, localized as "Enyaba" in international releases of the game, is featured in All-Star Battle R with a list of Tag Lines (プレイヤーカード名言, Pureiyā Kādo Meigen). They are unlocked by completing ASBR Secret Mission.png 110 Secret Missions in All-Star Battle Mode.

Quote.png Medal Speech.png Tag Lines
Show AllEnglishJapaneseRomaji
 • Justice will prevail! (正義(ジャスティス)』は勝つ!)
 • It's just like a pencil lead snapping in two! Of course it's going to happen! (HBの鉛筆を指でベキッ! とへし折る事と同じようにッ! できて当然と思うことですじゃ!)
 • I want to see how you live. That's all it is. (あなたの人生を見てみたい! それだけですじゃ…)
 • Oh my sorrow! I'm going to kill you for this! Gyahahahahaha! (悲しいよぉおおおおお~!! ブチ殺すッ! ヒヒヒヒヒケケケーーーッ)


Galeria

Ciekawostki

Przypisy

 1. Justice - Vol.3 "Shueisha Jump Remix Stardust Crusaders Edition" P70-71 The Secret of JOJO Characters
  • Chapter 146: Empress, Part 1, str.16. J. Geil zostaje zabity 13 grudnia
  • JoJo 6251 timeline. Midler zostaje pokonana 28 grudnia. Enya ginie pomiędzy tymi dwiema walkami.
 2. 3.0 3.1 Chapter 130: Strength, Part 1, str.7
 3. Chapter 156: Justice, Part 3, str.17-19
 4. Chapter 158: Justice, Part 5, str.16
 5. Chapter 130: Strength, Part 1, str.2
 6. Chapter 147: Empress, Part 2, str.5
 7. Chapter 130: Strength, Part 1, str.4
 8. Chapter 161: Lovers, Part 2, str.6
 9. Chapter 147: Empress, Part 2, str.3
 10. Chapter 156: Justice, Part 3, str.13
 11. JOJO A-GO!GO!: STANDS, str.104
 12. JoJonium Volume 11 (Enya the Hag) - Special Interview
 13. Lovers (story arc)
 14. The Cutting Room Floor
 15. The Cutting Room Floor

Nawigacja w witrynie

Inne języki: