Suzi Q

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

For a similarly named character, see Part 8 SpoilersSuzi Q (JoJolion)
Powiedz, JoJo... jesteś ładniejszy niż myślałam.

Suzi Q (スージーQ, Sūjīkyū), później znana jako Suzi Q Joestar (スージーQ・ジョースター, Sūjīkyū Jōsutā), jest trzeciorzędną sojuszniczką występującą w drugiej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Battle Tendency, a następnie w trzeciej części, Stardust Crusaders. Jest służącą Lisy Lisy i nie ma żadnej zdolności do walki. Suzi Q jest miłością Josepha Joestara, która później zostaje jego żoną.

Wygląd

Battle Tendency

Suzi Q Appearance.png

Suzi Q jest młodą kobietą średniego wzrostu i budowy ciała, z blond włosami, które trzyma związane w chignon, z wyjątkiem kilku loków stojących w górę z boku głowy. Suzi Q nosi trzy stroje w trakcie Battle Tendency.

 • 1. Strój: Nakrycie głowy ozdobione różami, para kolczyków w kształcie łzy, krótka sukienka z puszystymi rękawami, z fartuchem w kropki na górze i para obcasów.
 • 2. Strój: Zachowuje nakrycie głowy, ale nosi koszulę bez rękawów, szalik, krótką plisowaną spódnicę, fartuch na spódnicy i parę bransoletek. Anime pomija fartuch, a ona nosi parę kolczyków i obcasów podobnych do jej pierwszego stroju.
 • 3. Strój: Opaska na głowę, para kolczyków w kształcie litery J, sweter z wzorami łez, płaszcz spoczywający na ramionach, obrączka na lewym palcu serdecznym, długa spódnica, rajstopy i para obcasów.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra
(Jasna, różowa szminka, jasnoróżowy lakier do paznokci)
Włosy(Blond)
Oczy(Turkusowe)
Pierwszy ubiór
(Ciemnofioletowe nakrycie głowy i sukienka, różowe róże, żółty fartuch w różowe kropki, ciemnoczerwone buty i złote kolczyki)
Drugi ubiór
(Ciemnofioletowe nakrycie głowy i spódnica, różowe róże, różowa koszula i szalik, żółty fartuch i ciemnoczerwone bransoletki)
Trzeci ubiór
(Ciemnoczerwona opaska i buty, purpurowy sweter i rajstopy, różowy płaszcz, żółta spódnica i złote dodatki)
Skóra(Jasna)
Włosy(Blond)
Oczy(Niebieskie)
Pierwszy ubiór
(Białe nakrycie głowy, czerwone róże, ciemnoniebieska sukienka, biały fartuch w niebieskie kropki, różowe buty i błękitne kolczyki)
Drugi ubiór
(Ciemnoniebieskie nakrycie głowy, czerwone róże, biały szalik i spódnica, granatowa i lawendowa koszula w paski, jasnoróżowe buty i błękitne dodatki)
Trzeci ubiór
(Zielona opaska na głowę, jasnozielony płaszcz, jasnożółta koszula z zielono-pomarańczowym wzorem, jasnożółta spódnica w viridiańskie paski, ciemne rajstopy i jasnozielone obcasy)
Akcesoria trzeciego ubiór(Różowe kolczyki i srebrny pierścionek)

Stardust Crusaders

U schyłku życia Suzi Q postarzała się, teraz ma zmarszczki na skórze i musi nosić okulary. Suzi Q zwykle trzyma włosy w chignon i często ma dużą kępkę włosów wystającą spod kapelusza. Podczas wizyty w Japonii nosi ciemny kapelusz z okrągłymi ćwiekami, golf z mankietami w kropki, spódnicę do kolan, ciemne rajstopy, szpilki, parę kolczyków, wstążkę zawiązaną wokół szyi, parę rękawiczek, z płaszczem na górze. Tylko w OVA jej wstążka jest zastąpiona naszyjnikiem z łańcuszkiem, jej płaszcz jest zmieniony na marynarkę i nosi pasek wokół talii.

Później, gdy Holy się budzi, Suzi Q jest pokazana w prostym kapeluszu pillbox, płaszczu zapinanym na guziki i spódnicy. Drugi strój został pominięty w anime i OVA.

W swoim występie tylko w anime podczas fabuły High Priestess, Suzi Q nosi kapelusz bunkra ozdobiony małym piórkiem, długą sukienkę, szal na ramionach, pasek z klejnotem w kształcie diamentu, ciemne rajstopy, parę obcasów z owalnym klejnotem. Jej strój jest uzupełniony parą kulistych kolczyków, naszyjnikiem z pereł, parą bransoletek i obrączką na lewym palcu serdecznym.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna, różowa szminka)
Włosy(Szaro-blond)
Oczy(Turkusowe)
Kapelusz
(Czarny kapelusz ze złotymi i jadeitowymi ćwiekami)
Pierwszy ubiór
(Czarno-różowa koszula, różowe okulary, wstążka i spódnica, fioletowo-różowe rajstopy, ciemnofioletowe szpilki i błękitny płaszcz i kolczyki)
Drugi ubiór(Różowy płaszcz, szafranowa spódnica)
Skóra(Jasna)
Włosy(Blond)
Oczy(Zielone)
Ubiór
(Brązowy kapelusz z ciemnoczerwonymi dodatkami, brązowa marynarka i spódnica, brązowa koszula, ciemnobrązowy pasek, złote okulary i dodatki)
Skóra(Jasna, ciemnoróżowa szminka)
Włosy(Szaro-blond)
Oczy(Niebieskie)
Pierwszy ubiór
(Ciemnozielony kapelusz z jasnoniebieskim piórkiem, ciemnozielony szal, ciemnozielona sukienka, leśny zielony pas z limonkowym klejnotem, ciemne rajstopy, granatowe buty ze złotym i zielonym dodatkiem)
Drugi ubiór
(Czarny kapelusz z brązowymi ćwiekami, turkusowy golf z czarnymi mankietami, brązowa spódnica, ciemne rajstopy, brązowe buty, ciemnozielony płaszcz i wstążka)
Akcesoria
(Okulary ciemnofioletowe lub różowe, złote i zielone kolczyki, naszyjnik z białej perły, złote bransoletki, srebrna obrączka)

Osobowość

Suzi Q płacze, mając nadzieję, że znów zobaczy JoJo

Suzi Q jest początkowo przedstawiana jako skromna służąca Lisy Lisy pracująca na wyspie Air Supplena. Była beztroską młodą kobietą, która polubiła JoJo i ze łzami w oczach miała nadzieję zobaczyć jego powrót po pokonaniu Ludzi z Filaru.[4] Chociaż powierzono jej to przez Lisę Lisę, Suzi Q jest dość głupia; nie jest w stanie rozpoznać JoJo bez jego maski, uważa, że jego usta wyglądają dziwnie,[5] a po przeżyciu walki z Karsem, Suzi Q zapomniała wysłać telegram mający poinformować przyjaciół i rodzinę JoJo o jego przetrwaniu i ich małżeństwie.[3]

Beztroska osobowość Suzi Q nie zmniejszyła się wraz z wiekiem, nawet po wydarzeniach z Battle Tendency. Entuzjastycznie nagrywa swoje obserwacje w Japonii na kamerze, gdy jest podczas podróży do córki. Mocno wierzy w swojego męża, twierdząc, że zawsze udawało mu się przetrwać najgorsze sytuacje i nigdy jej nie zawieść. Okazuje się również, że ma wielką intuicję, przynajmniej w późniejszych latach, kiedy była w stanie wydedukować, że Holy nie czuje się dobrze i że Joseph odszedł, aby ją uratować, zachowując fasadę naiwności, aby podtrzymać wszystkich na duchu.[6] Choć zazwyczaj bardzo radosna, wydaje się, że ma rozsądny temperament, ponieważ słusznie była wściekła, gdy odkryła, że Joseph ją zdradził, co doprowadziło do narodzin jego nieślubnego syna Josuke.[7] Suzi Q była również wściekła z powodu adopcji Shizuki, oskarżając Josepha o romans po raz kolejny.[8] Mimo to wciąż jest wyrozumiała, ponieważ oboje nie rozwiedli się po tych chaotycznych okresach w późnym wieku.

Historia

Battle Tendency (1938-1939)

Suzi Q opętana przez Esidisi

Zostaje przedstawiona jako asystentka Lisy Lisy, która flirtuje z Josephem. Kiedy pojawia się po raz pierwszy, zostaje przejęta przez szczątki Esidisiego i atakuje jej przyjaciół. Dzięki kombinowanemu atakowi Caesara i Josepha zostaje uratowana z niewielkimi obrażeniami. Jest obecna, aby zobaczyć Josepha, Caesara, Lisę Lisę i Messinę, przekomarzając się i flirtując z Josephem.

Nadzieja na wspaniałe małżeństwo

Joseph ujawnia, że Suzi Q znalazła go po tym, jak spadł z wulkanu i opatrzyła jego rany. Suzi Q pojawia się ponownie pod koniec części, po ślubie z Josephem w 1939 roku podczas jego rekonwalescencji. Wspomina, że zapomniała wysłać telegraficzną wiadomość, która powiedziałaby jego bliskim, że żyje, co go rozzłościło.

Stardust Crusaders (1988-1989)

Suzi Q pojawia się na krótko w Stardust Crusaders, odwiedzając Holy w Tokio w tym samym czasie, gdy Grupa Joestar walczy w rezydencji DIO. Jest z nią Roses, jej kamerdyner i członek Fundacji Speedwagona. Pozornie nieświadoma choroby Holy, Suzi Q zatrzymuje samochód w bardziej brudnych dzielnicach Tokio i filmuje "malownicze" części miasta. Suzi Q wpada w kłopoty, gdy filmuje bandytę, który się złości, ale Roses wyrzuca go z drogi. Kiedy Roses nabiera odwagi, by powiedzieć jej prawdę, Suzi Q mówi, że już wie i nie powinien się tym martwić, i że wie, że Joseph i Jotaro ją uratują. Gdy dociera do łóżka Holy, ona i jej córka cierpliwie czekają, aż mężczyźni z rodziny Joestar ją uratują.

Suzi Q jest obecna, gdy Holy w końcu dochodzi do siebie po chorobie Standa.


Poniższa informacja pochodzi z TV anime, który nie został napisany przez Arakiego. Jako taki może nie być uważany za kanon.

W adaptacji anime Suzi Q pojawia się ponownie w Nowym Jorku, podczas gdy Grupa Joestar przemierza Morze Czerwone w łodzi podwodnej. Suzi Q przygotowuje się do imprezy charytatywnej organizowanej przez obecnego burmistrza Nowego Jorku, Smokeya Browna, i ma problem z wyborem sukienki. Za pomocą telefonu satelitarnego Joseph jest w stanie zadzwonić do niej i utrzymać ją nieświadomą stanu Holy. Podczas bitwy z High Priestess Midler, wzywa łódź podwodną z powrotem, ale zostaje odebrana przez Jotaro. Jotaro mówi tylko, że jest z Josephem, ale to wystarczy, aby Suzi Q zorientowała się, że coś jest nie tak. Mimo to ufa mężczyznom z rodziny Joestar.[9]

Później Joseph wzywa ją ponownie, gdy grupa dotrze do Egiptu, wyjaśniając obecność Jotaro. Chcąc porozmawiać ze swoim ukochanym wnukiem, Suzi Q zachęca ich obu do ciężkiej pracy i chwali ducha Joestar i zdolność do przezwyciężenia wszystkiego.[10]


Koniec sekcji niekanonicznej.

Diamond is Unbreakable (1999)

Jotaro wspomina, że jest bardzo zdenerwowana po odkryciu nieślubnego dziecka Josepha, Josuke Higashikata. Wpada również w kolejną wściekłość, gdy widzi, jak Joseph przedstawia Shizukę rodzinie, zakładając, że spłodził kolejne nieślubne dziecko.

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się
TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się
Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

Cytaty

Quote.png Quotes
 • Kim... kim jesteś?! Skąd... skąd pochodzisz?! N-Nieznajomy na wyspie~!
  —Suzi Q, Chapter 81: The Remains Lurk, Part 1
 • Powiedz, JoJo... jesteś ładniejszy niż myślałam.
  —Suzi Q, Chapter 81: The Remains Lurk, Part 1
 • JoJo! Twoje rany nie są jeszcze zagojone, więc nie daj się przemoczyć przez deszcz. Tutaj się ukryj.
  —Suzi Q, Chapter 113: The Man Who Crossed the Atlantic
 • Jego żona... brzmi zabawnie... być przedstawiana w ten sposób... to trochę... ŁAH ♡ to trochę żenujące...
  —Suzi Q, Chapter 113: The Man Who Crossed the Atlantic

Gry wideo

Diamond Records (Android/iOS)

DR 2 SuzyQ.png

Suzi Q (スージーQ, Sūjīkyū) appears in Diamond Records as an assist character in both the Action Battle and Tactical Battle game modes. She has a 3 star assist, and a 4 star assist, both of the 'Unity' type. Her 3 star assist does not include an assist ability, as 3 star assists only function as stat boosts for the playable statue they are equipped to.

Like all assist characters, when the active assists link together, her assist ability may provide extra effects (Action Battle mode only).

SuziQDR.png
DRUnity.png
DRStar.pngDRStar.pngDRStar.pngDRStar.png
DRName4.png
Suzi Q
Moveset
DRSP10.png
(Assist Ability) Suzi Q will appear alongside a cart with a bowl of fruit on top of it. She uses a fork to give the active character a cherry, and heals the character as well as providing them with a temporary defense boost.


Galeria

Przypisy

Nawigacja w witrynie

Inne języki: