Ksiądz Styx

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

Ojcze w Niebie, wygląda na to, że masz coś do wysłania mnie do gównianych miejsc... (神よ、あんたはこのおれをくせー所へやるのがお好きなようだ…, Kami yo, anta wa kono ore o kuse tokoro e yaru no ga o sukina yōda...)
—Ksiądz Styx, Chapter 42: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 4

Ksiądz Styx (スティクス神父, Sutikusu-shinpu) jest trzeciorzędną postacią występującą w pierwszej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Phantom Blood.

Styx jest księdzem alkoholikiem, który wyrusza w podróż do Meksyku na misję. Na statku odkrywa trumnę Dio Brando.

Wygląd

Ksiądz Styx jest wysokim mężczyzną o przeciętnej budowie. Ma faliste włosy o długości szyi z rozchyloną grzywką i długimi bokobrodami. Ma również zapadnięte policzki, długi nos i lekki zarost. Widać go w sutannie z naszyjnikiem ze krzyża.

Schematy Kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna)
Włosy(Jasnobrązowe)
Oczy(Jasnoniebieski)
Ubiór
(Czarna sutanna, biała koszula, żółte guziki)
Skóra(Jasna)
Włosy(Blond)
Oczy(Błękitne)
Ubiór
(Czarna sutanna, biała koszula, szare guziki)
Skóra(Blada)
Włosy(Brązowe)
Oczy(Szaro-zielone)
Ubiór
(Czarna sutanna, biała koszula, szaro-żółte guziki)

Osobowość

Rozważa pozostawienie różańca, ale zdaje sobie sprawę, że potrzebuje go do swojej pracy

Styx jest osobą, która jest szanowana przez swoich braci kapłanów, ponieważ mają duże nadzieje związane z jego podróżą misyjną. Jednak w rzeczywistości nie chce dla nich podróżować i wydaje się bardziej motywowany pieniędzmi niż duchowością. Podczas gdy jest sam i odurzony na statku podczas picia, skarży się, że Bóg często wysyła go w paskudne miejsca, co sugeruje, że jest ksenofobiczny. Nie lubi się brudzić i nie miałby problemu z pozostawieniem różańca w luku bagażowym, gdyby nie było jego cennym narzędziem biznesowym do zarabiania pieniędzy. W związku z tym jego motywacja do bogactwa prowadzi do jego śmierci, gdy dokładnie przygląda się trumnie Dio, zakładając, że coś ważnego będzie w jej wnętrzu.[2]

Historia

Phantom Blood (1889)

Styx obserwuje błyszczące pudełko przed sobą

Styx dowiaduje się od trzech innych księży, że jego nową misją religijną jest wyjazd do wioski w Meksyku. Życzą mu powodzenia w szerzeniu słowa ich wiary i wspominają, że wiążą z nim wielkie nadzieje.[2] W anime pokazano trzech kapłanów, którzy widzą go przed odejściem.[3] Wchodzi na statek 7 lutego 1889 roku i pije alkohol, dopóki nie jest odurzony.

Później Styx przypadkowo upuszcza różaniec podczas picia i chodzenia po statku. Spada przez ruszt, lądując w luku bagażowym. Rozważa pozostawienie go tam, ale zdaje sobie sprawę, że nie ma innego wyboru, jak tylko go podnieść, ponieważ jest to jego narzędziem handlu. Udaje się do luku bagażowego i zabiera różaniec na błyszczące pudełko. Zaintrygowany, sprawdza go, zakładając, że jest to sejf, ale zdaje sobie sprawę, że jest dziwnie odblokowany. Przyglądając się bliżej, zauważa, że jest on faktycznie zamknięty od wewnątrz. Natychmiast po tym, jak zdaje sobie z tego sprawę, metalowa kula nad zamkiem wystrzeliwuje z trumny i niszczy głowę Styxa, sprawiając, że jego gałki oczne wylatują i wysyłają jego ciało w powietrze. Wang Chan otwiera pudełko później, ujawniając, że zawiera ono głowę Dio Brando.[2]

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się
TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się

Cytaty

Quote.png Quotes
 • Zrobię wszystko, co w mojej mocy. (微力を尽くします, Biryoku o tsukushimasu.)
  —Ksiądz Styx, JoJo's Bizarre Adventure Episode 9: The Final Ripple!
 • Hik-... Mógłbym to po prostu zostawić... ale nic na to nie poradzimy. To moje cenne narzędzie handlu, więc równie dobrze mógłbym je podnieść... (ヒック… うっちゃってもいいが… しかたない。大事な商売道具ひろいにいくか…, Hikku... Utchatte mo īga... Shikatanai. Daijina shōbai dōgu hiroi ni iku ka...)
  —Ksiądz Styx, Chapter 42: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 4
 • Ojcze w Niebie, wygląda na to, że masz coś do wysłania mnie do gównianych miejsc... (神よ、あんたはこのおれをくせー所へやるのがお好きなようだ…, Kami yo, anta wa kono ore o kuse tokoro e yaru no ga o sukina yōda...)
  —Father Styx, Chapter 42: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 4
 • Cóż za solidnie wyglądające pudełko... To jak sejf. Czy jest tam coś ważnego? (なんて頑丈そうな箱だ、まるで金庫だな。どんだ大切なものが入っているんだ?, Nante ganjō-sōna hakoda, marude kinkoda na. Donda taisetsunamono ga haitte iru nda?)
  —Ksiądz Styx, Chapter 42: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 4
 • Co to za bagaż...? Jest odblokowany... A co jeszcze dziwniejsze – widzę wnętrze przez szczelinę w pokrywie. Widzę błyszczące zapięcie... Innymi słowy, to pudełko... jest zamknięty od środka! (なんだ、この荷物…錠が…開いているぞ… それに奇妙だ…このフタのスキ間からみえる。とめ金が光って見えるぞ つまり…この箱、中から鍵がかかっている!, Nanda, kono nimotsu... Jō ga... aiteiru zo... Sore ni kimyō da... kono futa no sukima kara mieru. Tome-kin ga hikatte mieru zo. Tsumari... Kono hako, naka kara kagi ga kakatte iru!)
  —Ksiądz Styx, Chapter 42: Fire and Ice, Jonathan and Dio, Part 4

Tworzenie i rozwój

Dio przejął ciało księdza Styxa w tajnej ostatecznej bitwie gry PS2, ponieważ producent gry, Yusuke Sasaki, uważał, że Wang Chan nie byłby dobrym ostatecznym bossem, gdyby pozostał całkowicie dokładny w historii. Jednak nie chciał całkowicie odejść od historii JoJo, więc Araki dał mu różne pomysły.[4] Chociaż cały kanoniczny wygląd Styxa zachował się w alternatywnym ostatnim rozdziale gry PS2, jest on wycięty z normalnego ostatniego rozdziału.

Gry wideo

Phantom Blood (PS2)

Styx w grze na PS2

Ksiądz Styx pojawia się w tajnej alternatywnej wersji Rozdziału 23 w grze Phantom Blood na PS2. Podobnie jak w oryginalnej historii, Styx przypadkowo upuszcza krzyż do ładowni statku; odkrywa trumnę Dio podczas jej odzyskiwania i dochodzi do wniosku, że trumna jest zamknięta od wewnątrz. Jednak w przeciwieństwie do oryginalnej historii, zostaje zabity przez dwa wybuchy płynu z wnętrza trumny. Wkrótce do ładowni wchodzi Jonathan Joestar, który od tyłu dostrzega wciąż wyprostowanego kapłana. Jonathan pyta się "kapłana", dokąd uciekł Wang Chan, tylko po to, by odkryć, że Dio zabrał ciało kapłana.

Ciało Styxa zniszczone

Dio ujawnia, że chociaż natychmiast dostał swoje obecne ciało, nie jest ono dla niego odpowiednie, ponieważ nie ma dla niego szacunku; Ogłaszając zamiar kradzieży ciała Jonathana, Dio rozpoczyna z nim ostatnią bitwę. Dio jest defensywny podczas bitwy, unikając większości ataków Jonathana i pozwalając swoim trzem rycerzom zombie, Winzaleo, Eijkman i Caineghisowi, walczyć. Od czasu do czasu strzela Zrywające Kosmos Skąpe Oczy i używa jego Technikę zamrażania waporyzacji.

Po tym, jak Jonathan pokonuje go i jego zombie, jego Fala przepływa przez ciało Styxa, niszcząc je. Jednak Dio odcina głowę, zanim Fala zdąży do niego dotrzeć, dzięki czemu udaje mu się przetrwać. Wang Chan pojawia się ponownie, aby chronić Dio; gdy Erina wchodzi do ładowni, Dio strzela do Jonathana Zrywające Kosmos Skąpe Oczy, wprawiając w ruch zakończenie oryginalnej historii.

Galeria

Ciekawostki

 • W anime dialogue Styxa podczas jego skargi do Boga zostaje zmieniony. Zamiast narzekać, że Bóg często posyła go w paskudne miejsca, Styx, dlaczego Bóg musi zawsze stawiać go w trudnych sytuacjach.[3]

Przypisy

Nawigacja w witrynie

Inne języki: