Łuk i Strzała

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

Ten, kto w pełni kontroluje Strzałę... będzie kontrolować świat!

Łuk i Strzała (弓と矢, Yumi to Ya) (bardziej ogólnie Strzała (, Ya)) to potężny przedmiot wprowadzony w czwartej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Diamond is Unbreakable. Strzały stają się główną siłą napędową fabuły w całej części ze względu na ich zdolność do tworzenia użytkowników Standów.

Niektóre Strzały i ich fragmenty wpływają na wydarzenia Stardust Crusaders, Vento Aureo i Stone Ocean; w dwóch ostatnich częściach szczegółowo opisana jest historia i wcześniejszy wpływ Strzał.

Historia

Zespół wykopaliskowy odkrywa wirusa wewnątrz krateru meteorytowego

Około 50 000 lat temu meteoryt rozbił się na Ziemi w pobliżu słabo zaludnionego regionu Kap York na Grenlandii. W 1978 roku zespół wykopalisk mineralnych odkrył nieznanego wirusa w skałach otaczającego obszaru i ustalił, że leżał on uśpiony wewnątrz meteorytu. Pomimo szeroko zakrojonych badań, lekarze rządowi nie byli w stanie określić celu obcego wirusa poza całkowitą eliminacją ludzkiego życia. Wkrótce jednak odkryto, że niektórzy ludzie posiadali cechę, która pozwoliła im nie tylko przetrwać po ekspozycji na wirusa, ale także uzyskać z niego nadprzyrodzone zdolności.[1]

Twórca Strzał

Kilkaset lat przed odkryciem wirusa człowiek, który chciał zdobyć moc boga, wziął materiał z meteorytu i uformował go w strzały. Strzały zostały utracone w czasie do 1986 roku, kiedy egipski zespół archeologów, w tym młody Diavolo, odkrył sześć z nich w Egipcie. Strzały zostały ostatecznie skradzione przez Diavolo, który sprzedał pięć z nich Enyi. Sześć Strzał kilkakrotnie zmieniało właścicieli, z czego trzy wpadły w ręce Keicho Nijimury, Yoshihiro Kiry i Polpo.[2]

Strzały

Strzała z projektem chrząszcza

Do tej pory odkryto sześć strzał. Po kradzieży ze stanowiska archeologicznego w Egipcie przez Diavolo,, pięć z sześciu zostało sprzedanych Enyi. Ich późniejsze wykorzystanie opisano poniżej:

  1. Strzała przechowywana przez Diavolo, prawdopodobnie użyta do przebudzenia jego Standa King Crimson, została później przekazana Polpo i umieszczona w ustach jego Stand Black Sabbath w celu stworzenia nowych użytkowników Standów dla Passione. Zostaje rozbity podczas śmierci Polpo.[3]
  2. Keicho Nijimura otrzymał jedną Strzałę od Enyi po tym, jak dowiedział się o jej związku z DIO, a tym samym jego ojcem.[4] Keicho używa tej Strzały na różnych mieszkańcach Morioh, próbując stworzyć użytkownika Standa zdolnego zabić ich ojca. Strzała zostaje później skradziona przez Akirę Otoishiego który użył jej, aby dać Standy dwóm szczurom. Po klęsce Akiry, Fundacja Speedwagona odzyskuje Strzałę.[5]
  3. Jedna strzała, podarowana Yoshihiro Kirze przez Enyę,[6] została użyta do przebudzenia Killer Queen jego syna. Po śmierci Yoshihiro i śledztwie Josuke i innych w sprawie Kiry, duch Yoshihiro używa Strzały do tworzenia użytkowników Standów w Morioh, aby chronić swojego syna. Strzała później przebija Yoshikage Kirę po raz drugi, budząc trzecią bombę Killer Queen, Bites the Dust. Prawdopodobnie zostaje zniszczony, gdy duch Yoshihiro zostaje zniszczony przez jedną z bomb Killer Queen.
  4. Strzała posiadająca wzór chrząszcza została odzyskana w Egipcie i przechowywana przez Jean Pierre Polnareffa. Po przypadkowym nakłuciu Silver Chariota, Strzała tymczasowo stworzyła Chariot Requiem. Polnareff przebija Silver Chariot Strzałą po raz drugi w Rzymie, gdy umiera, przywołując niekontrolowanego Chariot Requiem. Po zaciętej walce o Strzałę, Giorno Giovanna przebija Gold Experience Strzałą, aby stworzyć Gold Experience Requiem. Strzała pozostaje później w posiadaniu Giorno i ducha Polnareffa.

Miejsce pobytu pozostałych dwóch Strzał sprzedanych Enyi jest nieznane.[7] Istnieje jednak kilka przypadków w serii, w których pojawia się niezidentyfikowana strzałka:

  • Odłamek jednej strzały został podarowany przez Jotaro Kujo swojej byłej żonie. Później zostaje przekazany Jolyne Cujoh która przypadkowo używa go do obudzenia swojego Standa Stone Free. Ermes Costello podnosi odłamek, przypadkowo budząc Kiss, zanim sprzedaje go koleżance z celi Jolyne, Gwess. Odłamek zostaje zwrócony Jolyne po walce z Gwess. Ten odłamek jest później zwracany Jotaro po tym, jak zostaje umieszczony wewnątrz łodzi podwodnej.
  • Jedna strzała, nosząca ten sam wzór chrząszcza co Strzała Polnareffa, została podarowana Enrico Pucci przez DIO w 1987 roku.[8] Strzała później przebiła Pucciego, budząc jego Stand, Whitesnake a także Stand jego brata, Weather Report.[9] Jego późniejsze miejsce pobytu jest nieznane.
  • Łuk, wraz z jedną Strzałą, można zobaczyć wiszący na ścianie DIO w adaptacji anime Stardust Crusaders.[10] Ta Strzała jest prawdopodobnie jedną z pięciu sprzedanych Enyi, choć jej późniejsze miejsce pobytu jest nieznane.

Strzały El Aleph


Poniższa informacja pochodzi z El Aleph, który nie został napisany przez Arakiego. Jako taki może nie być uważany za kanon.

W noweli El Aleph, w Ameryce Południowej znajduje się łuk i strzała. Lisa Lisa ujawnia teorię, na którą wpadła Fundacja Speedwagona po dyskusji z wieloma badaczami: był kiedyś człowiek, który chciał być tak potężny jak bóg, który mógł być członkiem rodziny, która żyła wiecznie od niepamiętnych czasów, a może potomkiem tej rodziny. Człowiek ten instynktownie wyczuł prawdziwą wartość nieznanego wirusa z meteorytu i opracował plan przekształcenia minerału w Strzały.[11]

W 1966 roku Peru nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,1, powodując duże deformacje skorupy ziemskiej. Organizacja badawcza przeprowadza badania geograficzne 40 kilometrów na wschód od stolicy Limy i Pucallpy. Kiedy badacze wkraczają na obszar, na którym wystąpiła nowa depresja na dużą skalę, nagle zostają dotknięci niewyjaśnionymi chorobami. Większość chorób kończy się nienaturalną śmiercią, ale około trzech ofiar wykazuje dziwne zjawiska, takie jak samozapłon lub wyładowania elektryczne. Uważa się, że miały one kontakt z minerałem zawierającym wirusa, który został odsłonięty w wyniku trzęsienia ziemi. Lisa Lisa wspomina, że zdarzały się przypadki, że ludzie znajdowali i zbierali minerał w regionach innych niż Peru do własnych celów.[11]

  1. Pracując jako asystent geologiczny, Fernando Alhorn dostaje w swoje ręce łuk i strzałę podczas jednej ze swoich tras. Następnie Alhorn staje się przywódcą gangu handlarzy ludźmi, strzelając do ludzi w całej Ameryce Południowej, aby zamienić ich w użytkowników Standów. Zniewala tych użytkowników Standów, aby wykorzystać ich zdolności, o czym zeznaje Izahela Mena-Mena po tym, jak została uratowana przez Fundację w 1973 roku. Lisa Lisa zakłada, że Alhorn może mieć wiele Strzał i nakazuje reszcie Sekcji Zjawisk Paranormalnych Fundacji Speedwagona odzyskanie Strzał od Alhorna.[11] Przez lata Alhorn używa Strzały na kilku ofiarach, takich jak Pisco, Sasha Loggins, Joaquín Ruiz-Jorruda, Forever i 33 innych przypadkach ze zdolnościami nieznanymi Fundacji.[12] We wczesnych latach 80-tych Octavio Luna Kan i Joaquín odkrywają, że Alhorn ma tylko jeden łuk i strzałę i zabierają je dla siebie po pokonaniu go.[13] Octavio używa go do przebudzenia wielu Standów dla swojej armii w kartelu Selva.[14] Po tym, jak Lisa Lisa pokonuje Octavio w 1986 roku, Sasha i J.D. Hernández odzyskują Strzałę z jego posiadania i zabezpieczają ją w bezpiecznym miejscu znanym tylko nielicznym.[15]
  2. W 1986 roku Lisa Lisa prosi Pisco o stworzenie repliki Strzały Alhorna przy użyciu jego zdolności Yawar Fiesta, której używa na sobie, aby obudzić The House of Earth.[12][14] Nie wiadomo, co stało się ze Strzałą później, ale Fundacja prawdopodobnie ją zabezpieczyła.

Koniec sekcji niekanonicznej.

Właściwości

Właściwość przebudzenia Standa

Moc Strzały budzi Stand

Strzały wykonane z meteorytu katalizują i budzą Stand każdej żywej istoty, którą przebiją, pod warunkiem, że cel ma wystarczającą siłę duchową. Jeśli cel nie ma wystarczającej siły duchowej, kontakt ze Strzałą okaże się śmiertelny; z drugiej strony, Strzały zwykle szukają i przebijają tylko tych, którzy będą żyć.

W niektórych przypadkach, takich jak Ken Oyanagi i Tama, rana spowodowana przez Strzałę zagoi się i pozostawi dziurę wielkości przeciętnej monety.

Wpływ na linie krwi

Efekty Strzały przenoszą się przez linie krwi, na ogół bez wyjątku. Strzała, która przebiła DIO (a tym samym ciało Jonathana Joestara) obudziła Standy w reszcie rodziny Joestar. Członkowie linii krwi bez niezbędnej siły duchowej do dzierżenia Standa powoli umierają z powodu jego mocy, jakby cierpieli na ciężką gorączkę; tak jest w przypadku Holy Kujo i młodego Josuke Higashikata. Jeśli osoba odpowiedzialna za wpływ Strzały umrze, wszyscy członkowie rodziny cierpiący w ten sposób zostaną natychmiast uzdrowieni, chociaż Josuke w pełni się przebudził i zachował swój własny Stand.

Strzała może również obudzić Stand w rodzeństwie, ponieważ rana od Strzały, która przebiła Enrico Pucciego, również przeniosła się na jego brata Wesa Bluemarine'a, zapewniając mu Weather Report.

Jeśli osoba dotknięta w ten sposób Strzałą ma dziecko po śmierci źródła działania Strzały, dziecko nie dziedziczy własnego Standa. Jedynym znanym przykładem tego scenariusza jest Jolyne Cujoh, która nie obudziła swojego Standa, dopóki nie skaleczyła się odłamkiem strzały.

Powtarzające się przebicia

Silver Chariot kłuje palcem Strzałę i staje się Chariot Requiem

Pewien stopień niepewności otacza skutki przebicia Strzałą Stana lub jego użytkownika po jego przebudzeniu. Kiedy strzała przebija użytkownika Standa, użytkownik ten budzi nową umiejętność; tak było w przypadku zdolności Bites the Dust Yoshikage Kiry. Jednak fakt ten wydaje się być wrażliwy na kontekst, ponieważ powtarzający się kontakt Giorno Giovanny ze Strzałą w ustach Black Sabbath najwyraźniej nie przyniósł żadnego efektu poza zranieniem go.

Chociaż jest to zademonstrowane tylko za pomocą jednej strzały, przebicie Standa może spowodować, że zmieni on swoją formę i zyska zupełnie nową umiejętność;[16] te wyewoluowane trybuny są określane jako Standy Requiem. W dwóch przypadkach, w których tak się stało, Silver Chariot Polnareffa stracił swoje poprzednie zdolności, podczas gdy Gold Experience Giorno zachował je. Chociaż nie jest jasne, czy Strzała może odrzucić użytkownika Standa, możliwość ta została podniesiona przez Diavolo. Transformacja może być zwykle odwrócona przez odzyskanie Strzały z wyewoluowanego Standa, chociaż niekontrolowany Chariot Requiem zachował swoją formę nawet bez Strzały.

Standy przebudzone przez Strzały

Przebudzone przez DIO

SkyHighAv.png SkyHighAvAnim.png

Linia krwi
Przebudzone przez Giorno Giovannę

Niekanoniczne

Podobne zjawiska

Steel Ball Run

Na pustyni wzdłuż szlaku przyszłego wyścigu Steel Ball Run meteoryt rozbił się na pustyni i utworzył mobilną formację lądu znaną jako Łapa Diabła. Obawiając się tubylców w okolicy, krążyły pogłoski, że Devil's Palm odszukała przyszłych użytkowników Standów i nałożyła na nich ciężkie cierpienie, z którego osoba ta uzyska Stand.

JoJolion

Po przejęciu zwłok świętego przez Johnny'ego Joestara i poświęceniu się, miejsce, w którym zwłoki zostały użyte pod sosną medytacyjną[18] jest nasycone podobną mocą do Devil's Palm,[19] wraz z uzyskaniem własności równoważnej wymiany.

Gry wideo

Puzzle & Dragons (Android/iOS)

The Bow and Arrow was obtainable for a limited time in the mobile game Puzzle & Dragons as a free unit in exchange for 5x JoJo's Bizarre Adventure Collab DISC - Rainbow. It is meant to be an Assist Monster equipped to another unit to enhance its stats and add its Skill.

PAD Bow and Arrow Assist.png
Attacker
Bow and Arrow
弓と矢
Attributes: LightIcon2.png
Rarity: 6★ (Base)
No. 9602
HP
700 (Lvl.99)
ATK
3,000 (Lvl.99)
RCV
700 (Lvl.99)
Active Skill: "Draw out Stand abilties."
2x ATK for all allies & adds 5 combos for 1 turn; board becomes 7x6 for 1 turn
Leader Skill: "N/A"
N/A

Galeria

Przypisy

Nawigacja w witrynie

Inne języki: