Devo the Cursed

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

Nazywam się Devo the Cursed. Mój Stand reprezentuje kartę "Diabła"... (おれの名は呪いのデーボ…スタンドは「悪魔(デビル)のカード」の暗示…)
—Devo the Cursed, Chapter 133: Devil, Part 1

Devo the Cursed (呪いのデーボ, Noroi no Dēbo) jest trzeciorzędnym antagonistą występującym w trzeciej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Stardust Crusaders, a konkretnie w fabule "Devil".

Niesławny indiański szaman i zabójca pracujący dla DIO, zastawia zasadzkę na Jean Pierre Polnareffa w swoim pokoju hotelowym w Singapurze. Devo jest użytkownikiem Standa, którego napędzana nienawiścią zdolność Ebony Devil pozwala mu zdalnie posiadać lalkę i atakować cel z zaskoczenia.

Wygląd

Devo Appearance.png

Devo jest wysokim, muskularnym rdzennym Amerykaninem[4] wyróżniającym się licznymi bliznami pokrywającymi jego twarz i ciało, które są wynikiem tego, że Devo pozwala się zranić przez cele, aby jego nienawiść mogła wzrosnąć. Jego włosy są długie, ciemne i splecione z tyłu, zakończone kucykiem i sięgające do pasa.

Devo nosi płaszcz bez rękawów z kołnierzykiem bez koszuli pod spodem, dżinsy, buty i rękawiczki z wzorem kabaretki na przedramionach i palcach. Płaszcz ma inspirowany rdzennymi Amerykanami wzór z każdej strony, rozciągający się wokół pleców i do dołu płaszcza. Składa się z zygzakowatej granicy i kolumn małych spiral. W anime wewnętrzny wzór zmienia się na naprzemienne rzędy małych kółek i zygzaków.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Opalona)
Włosy(Czarne)
Oczy(Czerwone)
Ubiór
(Brązowy płaszcz, czerwone rękawiczki, spodnie indygo.)
Skóra(Opalona)
Włosy
(Ciemnobrązowa, czerwona opaska do włosów.)
Oczy(Zielone)
Płaszcz
(Oliwkowy płaszcz z matowym żółtym, brązowym i zielonym wzorem.)
Reszta stroju
(Szare rękawiczki, niebieskie dżinsy, brązowe buty.)
Skóra(Opalona)
Włosy(Czarne, zielona opaska do włosów.)
Oczy(Białe)
Ubiór(Zielony płaszcz)
Skóra(Opalona)
Włosy(Ciemnoniebieskie)
Oczy(Czerwone)
Ubiór
(Różowy płaszcz, ciemnoniebieskie rękawiczki, niebieskie spodnie.)

Osobowość

Początkowo Devo wydaje się być ignoranckim przeciwnikiem, ukrywającym się w lodówce, ale zostawiającym zawartość na ladzie. W rzeczywistości jest sprytnym płatnym zabójcą, który zwabia swoich przeciwników do ataku, aby mógł w pełni wykorzystać swój Stand. Ma bardzo mało moralności i został zatrudniony przez niezliczone nikczemne osoby i organizacje.[4] Kiedy zostaje zaatakowany, wykazuje rodzaj masochizmu, śmiejąc się i rozkoszując się rozdzierającym bólem, ponieważ uwielbia mścić się za rany.[5]

Poprzez lalkę opętaną przez Ebony Devil, Devo pokazuje z pełną mocą swoją niesamowicie sadystyczną i mściwą stronę. Używa nieortodoksyjnych, ale okrutnych metod tortur, takich jak uwięzienie Polnareffa pod łóżkiem,[2] ugryzienie go i użycie alkoholu i rzucającej płomienie suszarki do włosów, aby spróbować go spalić.[6] Nie waha się zabić wszystkich niewinnych przechodniów, którzy staną mu na drodze.[2] Oprócz sadyzmu, uwielbia drwić ze swoich celów i jest szczególnie wulgarny, grożąc ugryzieniem penisa Polnareffa i żartując z oddawania na niego moczu.[6]

Umiejętności

Stand

Główny artykuł: Ebony Devil

Stand Devo to Ebony Devil, przekształcający "nienawiść" ucieleśnioną przez ataki na niego w moc, aby opętać i kontrolował lalkę marionetkową, jako pośredni środek zabójstwa. Według Devo, jego Stand reprezentuje Kartę Tarota Diabła, która reprezentuje szaleństwo wywołane klątwą i ścieżką pecha.[5]

Ebony Devil (エボニーデビル(悪魔))Link do tej sekcji
EbonyDevilMangaAv.png
Umiejętność
Opętanie Lalki, Wzmocnienie Gniewem
MOC
D
PRD
D
ZAS
A
WYT
B
PRC
D
ROZ
B

Historia

Tło

Przed sojuszem z DIO, Devo był już znany na całym świecie jako zabójca wynajęty przez wiele postaci w przestępczym półświatku. Po spotkaniu z Devo w tym czasie, wyjaśniając metodę Devo polegającą na zabijaniu swoich celów poprzez wykonanie pierwszego ruchu, Muhammad Avdol wyjaśnia, że żadna osoba, która widziała Stand Devo, nie dożyła, aby o tym powiedzieć. Prowadzi to wielu zwykłych ludzi do przekonania, że Devo przeklina swoje ofiary, aby poniosły straszliwą śmierć, stąd jego pseudonim.[8] Devo jest jednym z siedmiu użytkowników Standów, których Enya wysłała do Azji, aby powstrzymać Grupę Joestar.

Stardust Crusaders (1988)

Devo śmieje się maniakalnie, "przeklinając" Polnareffa.

Po przybyciu do Singapuru przed Grupą Joestar, Devo ukrył się w lodówce w pokoju hotelowym, w którym znajdowała się Jean Pierre Polnareff. Kiedy Polnareff zauważył usunięte napoje alkoholowe, wydedukował obecność Devo i zmusił zabójcę do ujawnienia się. Devo właśnie to zrobił, aktywując swój Stand i każąc Silver Chariotowi zadać pierwszy cios kosztem lewego oka. W przerażającym bólu, gdy jego Stand szybko opętał lalkę, Devo sadystycznie przeklina Polnareffa, aby poniósł męczeńską śmierć, zanim spadnie z balkonu.[9] Ale w rzeczywistości Devo uciekł do łazienki na jednym z niższych pięter i pozostał w boksie, aby odegrać swoją klątwę poprzez swoją opętaną lalkę.[10]

Ostatnie chwile Devo

Z Ebony Devil w grze, opętującym lalką Devo udaje się uwięzić Polnareffa pod łóżkiem, aby Silver Chariot nie miał bezpośredniego wzroku użytkownika, zabijając pracownika hotelu i okaleczając jego twarz.[2] Po zabawie z crusaderem na jego łasce, Devo przystępuje do rozlewania alkoholu na podłogę i na Polnareffa z zamiarem użycia wadliwie działającej suszarki do włosów, aby spalić go i porazić prądem na śmierć. Jednak wcześniej Polnareff zdołał rozbić pobliskie lustro podczas ich potyczki, a następnie wykorzystał odbicie jego fragmentów, aby ostatecznie kontratakować Stand Devo z wyraźnym widokiem. Po uwolnieniu Polnareff odcina lalce nogi podczas przesłuchiwania Devo w celu uzyskania informacji na temat J. Geila. Devo odmawia rozmowy pod presją i umiera w przerażającym okaleczeniu, gdy Polnareff brutalnie niszczy Ebony Devil.[6]

Spin-Offy

Crazy Diamond's Demonic Heartbreak

Poniższa informacja pochodzi ze źródła, które nie zostało napisane przez Arakiego. Jako taki może, ale nie musi być uważany za kanon.

Devo the Cursed pojawia się w spin-offach Crazy Diamond's Demonic Heartbreak i Crazy Heartbreakers w retrospekcji z przeszłości Hol Horse'a. Krytykuje Hol Horse'a za to, że nie pasuje do karty Cesarza, ponieważ chował się za ludźmi, a teraz trzyma się blisko J. Geila. Hol Horse mówi mu, aby zamiast tego poskarżył się Enyi, ponieważ nazwała Stand Hol Horse'a. Następnie Devo grozi Hol Horse'owi swoją marionetką opętaną przez Ebony Devil, mówiąc mu, aby usunął się z drogi i mówiąc, że sam zabije Grupę Joestar.[11]

El Aleph

Poniższa informacja pochodzi ze źródła, które nie zostało napisane przez Arakiego. Jako taki może, ale nie musi być uważany za kanon.

W noweli El Aleph, Devo dołącza do kartelu Selva w pewnym momencie przed 1986 rokiem i pracuje dla Octavio Luna Kan, znanego w półświatku jako zabójca rdzennych Amerykanów. Pracuje jako ochroniarz, uniemożliwiając intruzom powstrzymanie działalności kartelu.[12]

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się
TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się
Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

Cytaty

Quote.png Quotes
 • To bardzo boli!!! HAHAHAHAHAHA!! Odważyłeś się mi to zrobić!!! Teraz naprawdę mogę cię nienawidzić!!
  —Devo, Chapter 133: Devil, Part 1
 • Mój Stand "Ebony Devil" aktywuje się, gdy jestem ranny! I staje się tym potężniejszy, im więcej nienawiści żywię do mojego przeciwnika!
  —Devo, Chapter 133: Devil, Part 1
 • Teraz Polnareff, odgryzę ci kutasa!!!
  —Ebony Devil, Chapter 135: Devil, Part 3
 • Uważaj na podłogę! Jest pokryta piwem, winem i sokiem! Taki był mój plan! Nie mógłbym zrobić tego bardziej mokrego, gdybym na to sikał!
  —Ebony Devil, Chapter 135: Devil, Part 3
 • Mam tę suszarkę do włosów i podłoga jest cała mokra... Hehe, zgadniesz, co jeszcze zrobię, Polnareff?! Dam ci wskazówkę! Nie zamierzam jej suszyć!
  —Ebony Devil, Chapter 135: Devil, Part 3
 • Czy jesteś głupi?! Użytkownicy Standów nigdy nie ujawniają swoich umiejętności! Jeśli to zrobią, albo użytkownik Standa, albo jego cel musi umrzeć!
  —Ebony Devil, Chapter 135: Devil, Part 3

Tworzenie i rozwój

Imię Devo zostało zmienione w tłumaczeniu mangi przez VIZ Media, aby uniknąć procesu sądowego ze strony zespołu o tej samej nazwie. Jego zlokalizowana nazwa "Soul Sacrifice" jest odniesieniem do piosenki Santany o tym samym tytule. Od tego czasu nazwa ta była używana w międzynarodowym wydaniu All-Star Battle, napisach Crunchyroll Stardust Crusaders i transmisji Toonami angielskiego dubu.

Casting

Aktor głosowy Devo w All-Star Battle, Unsho Ishizuka później podkładał głos Josephowi Joestarowi w anime części 3 i części 4.

Gry wideo

JoJo's Bizarre Adventure (SFC)

Devo is one of the many bosses featured in the game. In the game, Devo actually attacks the group in India although he still ambushes them in a hotel.

The group encounters Devo when they enter their hotel room and Devo flies after a brief battle declaring that his grudge will fuel Ebony Devil, much like the original manga. This fight directly features Devo and Ebony Devil. Afterward, the group is attacked by Ebony Devil possessing the doll for a second fight and the doll will eventually flee. However, the group will be attacked a third time and defeat Ebony Devil for good.

Afterward, the group can go check the bathroom and take the Roof Key from Devo's corpse.

Heritage for the Future (PS1/DC/Arcade)

DevoHeritage.gif

Devo or D'Bo in the English localization, appears as a playable character in the Capcom games. He was part of the original roster in JoJo's Venture.

Command List & Gameplay

DevoVsA.png
DevoVsB.png
DevoVsC.png
DevoVsStand.png
DevoVsStart.png
Movelist
Unique Attack (特殊技)
Stand Appearance Attack
スタンド出現攻撃
(Qcf).png + S.png (In Air Ok) NORMAL
Special Move (必殺技)
Dummy Dive
ピラニア ダイブ
(Qcf).png + A1.png (In Air Ok While Stand Off)
Dummy Cutter
プロペラ カッター
(D).png + (D).png + A1.png (In Air Ok While Stand Off) (Mash A1.png to extend duration)
Dummy Hunter
ホッピング ハンター
(Qcb).png + A1.png (In Air Ok) ((D).png + A1.png after hit to extend duration While Stand On)
Super Combo (スーパーコンボ)
Junky Carnival
ジャンキー カーニバル
(Qcf).png + A2.png
Barrel Roll Crusher
バレルロール クラッシャー
(Qcb).png + A2.png (In Air Ok)
Resentment
リセントメント
(Dp).png + A2.png
(Notes: Cannot use Stand in child form.)
(※ Only available in Heritage for the Future.)


Diamond Records (Android/iOS)

DR 3 Devo.png

Devo the Cursed (呪いのデーボ, Noroi no Dēbo) appears in Diamond Records as a playable character in both the Action Battle and Tactical Battle game modes. He has one 'Courage' type 5 star statue. In Action Battle, Devo remotely commands a doll controlled by Ebony Devil using his various Skills and SP attacks. However in Tactical Battle, the doll does not have a special gimmick and is only summoned for attacks like a typical stand ability.

DevoDR.png
DRCourage.png
DRStar.pngDRStar.pngDRStar.pngDRStar.pngDRStar.png
DRName5.png
Devo the Cursed
Moveset
DRAtk.png
Devo's basic attack string is a combination of up to five various strikes. In Tactical Battle, this is cut down to only three hits. The doll also has its own five-hit attack string used automatically while it is summoned, which is not present in Tactical Battle.
DRSkill11.png
Devo summons the doll, which performs a violent barrage of slashes using a razor. After using this skill, the doll stays on the stage, fighting alongside Devo until it is destroyed by enemy attacks. During this time, all of Devo's other skills are enabled.
DRSkill11.png
The doll slashes its opponents with a razor. This skill is only usable if the doll has already been summoned. (Unlockable)
DRSP11.png
The doll attacks opponents repeatedly with a spear. This skill is only usable if the doll has already been summoned.
DRSP11.png
The doll jumps towards opponents while spinning, slashing them with a razor. This skill is only usable if the doll has already been summoned. (Unlockable)
DRSP40.png
The doll splashes a large pool of alcohol on the stage, and drops a short circuiting hair dryer into it, damaging any opponents caught. In Tactical Battle, this hits all opponents present on the stage. This skill is only usable if the doll has already been summoned.


All-Star Battle R (Różne)

Unlock Condition: Win in the Jean Pierre Polnareff vs. Vanilla Ice All-Star Battle Mode Boss Battle
DevoAvASB.png

An antagonist from Part 3: Stardust Crusaders. Usually known as Devo the Cursed, he is the user of the Stand Ebony Devil and a henchman of DIO. He attacks Polnareff, but dies when the Frenchman turns the tables using a mirror and slices almost all of Devo's body into shreds.[13]

User of the Stand Ebony Devil, and a henchman of DIO's known as Soul Sacrifice the Cursed. He attacks Polnareff, but dies when the Frenchman's quick wit turns the battle around using a mirror, and almost all of Soul Sacrifice's body is cut to shreds.

第3部『スターダストクルセイダース』の登場人物。『エボニーデビル』のスタンド使い。DIOの部下で、通称呪いのデーボ。ポルナレフを襲撃して苦しめるが、鏡を用いた機転によって逆転され、ほとんど全身を切り刻まれて死亡した。

Devo the Cursed, localized as "Soul Sacrifice" in international releases of the game, is featured in All-Star Battle R with a list of Tag Lines (プレイヤーカード名言, Pureiyā Kādo Meigen). They are unlocked by completing ASBR Secret Mission.png 150 Secret Missions in All-Star Battle Mode.

Quote.png Medal Speech.png Tag Lines
Show AllEnglishJapaneseRomaji
 • They call me Devo the Cursed. My Stand is the tarot card, the Devil. (おれの名は呪いのデーボ…スタンドは「悪魔(デビル)のカード」の暗示…)
 • The ruin of your cursed spirit! Your fall from grace! That's what it means! (呪いにふりまわされ精神状態の悪化! 不吉なる墜落の道!を意味する)
 • How did you know I was in the refrigerator? (なぜおれが冷蔵庫の中にいることがわかった?)


Galeria

Przypisy

 1. Silver Chariot - Vol.2 "Shueisha Jump Remix Stardust Crusaders Edition" P66 The Secret of JOJO Characters
 2. 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 Chapter 134: Devil, Part 2
 3. JoJo 6251 twierdzi, że Grupa Joestar rozpoczęła swoją podróż 28 listopada. Zanim dotarli do Singapuru, był już grudzień.
 4. 4.0 4.1 Chapter 134: Devil, Part 2 str.4.
 5. 5.0 5.1 Chapter 133: Devil, Part 1 str.11.
 6. 6.0 6.1 6.2 Chapter 135: Devil, Part 3
 7. JOJO A-GO!GO!: STANDS, str.104
 8. Chapter 134: Devil, Part 2 str.4-5.
 9. Chapter 133: Devil, Part 1
 10. Chapter 136: Yellow Temperance, Part 1 str.1.
 11. Crazy Diamond's Demonic Heartbreak: Chapter 14
 12. El Aleph Chapter 14: XIV - Final Arc
 13. Devil (story arc)

Nawigacja w witrynie

Inne języki: