Lisa Lisa

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

SPOILER WARNING: Part 2 spoiler details may follow.
Nie uczę was Fali, aby uratować wam życie. Uczę was, jak stać się wojownikami, którzy mogą pokonać Ludzi z Filaru... to wszystko.
—Lisa Lisa do swoich uczniów, Ripple Teacher Lisa Lisa, Part 2
Do podobnej postaci, zobacz Elizabeth Joestar (JoJolion)

Lisa Lisa (リサリサ Risa Risa), pełne imię Elizabeth Joestar (エリザベス・ジョースター Erizabesu Jōsutā), jest główną sojuszniczką występującą w drugiej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Battle Tendency, ale wprowadzona jako trzeciorzędna postać w pierwszej części, Phantom Blood.

Lisa Lisa jest mistrzynią Fali i mentorką Caesara Zeppeliego i Josepha Joestara, mieszkającą w Wenecji, ale której przeszłość jest początkowo nieznana. Prowadzi wysiłki użytkowników Fali w walce z Ludźmi z Filaru. Później okazuje się, że jest matką Josepha.

Jest także główną sojuszniczką w nowelach JORGE JOESTAR i rey infinito.

Wygląd

LisaLisaAppearance.png

Lisa Lisa jest wysoką i wysportowaną kobietą. Piękna i opanowana, ma jasne oczy i długie, ciemne włosy. Prawdziwy wiek Lisy Lisy to 50 lat, ale jej trening Fali pozwolił jej wyglądać tak, jakby wciąż miała 20 lat.

Jej najbardziej znane ubrania były noszone podczas ostatniej walki z Karsem. Nosi kolczyki, ciemną sukienkę bez ramiączek z krótką spódnicą, czarne rajstopy, parę wysokich obcasów i długi szalik przewodzący Fale. Od czasu do czasu nosi również okulary przeciwsłoneczne aviator.

rey infinito


Poniższa informacja pochodzi z rey infinito, który nie został napisany przez Arakiego. Jako taki może nie być uważany za kanon.

W 1973 roku Lisa Lisa ma długie srebrne włosy i nadal nosi szalik i wysokie obcasy. W pewnym momencie przestała zajmować się utrzymaniem swojego wyglądu dzięki efektom przeciwstarzeniowym Fali. Jednak nadal postarzała się naturalnie i pięknie według J.D. Hernándeza.[4]


Koniec sekcji niekanonicznej.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Blada, różowa szminka)
Włosy(Kasztanowe)
Oczy(Jasnoniebieskie)
Główny ubiór
(Fioletowe i karmazynowe ubrania z białymi rękawiczkami i złotym szalikiem.)
Skóra(Blada, ciemna bordowa szminka)
Włosy(Brązowe)
Oczy(Niebieskie)
Główny ubiór
(Granatowe i ciemnoszare ubrania z czerwonym szalikiem.)
Skóra(Blada, różowa szminka)
Hair(Czerwonawo-brązowe)
Eyes(Szare)
Main Outfit
(Purpurowe i karmazynowe ubrania z różowym szalikiem.)
Skóra(Blada, fioletowa szminka)
Włosy(Brązowe)
Oczy(Granatowe)
Główny ubiór
(Indygo i czarne ubrania z czerwonym szalikiem.)

Osobowość

Lisa Lisa jest jak każdy mistrz Fali, dostojna i odważna kobieta, stawiająca czoła Ludziom z Filaru bez strachu i pewnie stawia czoła każdemu wyzwaniu, które napotyka, szczególnie w odniesieniu do walki z kimś. Lisa Lisa jest dumna ze swoich umiejętności walki i mówi Josephowi, że nie potrzebuje takiego młodzieńca jak on, aby wygrać.[5] Lisa Lisa jest stale przedstawiana jako odważna kobieta, która jest w stanie blefować Karsa, aby oszczędzić ją i Josepha, gdy są otoczeni przez wampiry, nie pozwalając na żadne emocje,[6] a w przeszłości natychmiast zabiła zombie, który zamordował jej męża George'a II, zmuszając ją do ukrycia się w Europie.[7]

"Wspinaj się na filar tylko rękami, to jedyne wyjście. Jeśli nie możesz się wydostać, zostaniesz tu aż do śmierci."

Jako mistrzyni Caesara i Josepha, umiejętnie stosuje surowe i najwyraźniej zagrażające życiu szkolenie dla swoich uczniów i jest surowa dla Josepha, którego wybryków nie toleruje podczas treningu.[8][9] Będąc de facto przywódcą użytkowników Fali, jest autorytatywną przywódczynią i przypomina wszystkim, że ich emocje są drugorzędne w stosunku do celu, jakim jest pokonanie Ludzi z Filaru. Po śmierci Caesara, Lisa Lisa stara się zachować niewrażliwą fasadę, mówiąc Josephowi, aby natychmiast skupił się na walce. Jednak Joseph wskazuje na jej utratę opanowania, po czym wybucha łzami, ilustrując swoje głębokie uczucia do Caesara jako ucznia i towarzysza.[10]

W przeciwnym razie Lisa Lisa zachowuje się jak normalna, choć elegancka kobieta. Udało jej się rozpocząć nowe życie po walce z zagrożeniem ze strony Ludzi z Filaru, w szczególności ponownie wyjść za mąż i zamieszkać w Stanach Zjednoczonych.[3]

Umiejętności

Fala

Lisa Lisa jest mistrzynią Fali, wyszkoloną przez następcę Tonpetty'ego, Straizo.

Ilustrując swój talent i umiejętności, po raz pierwszy pojawia się stojąc na wiosle na powierzchni wody, zamieniając ją w wysoki pręt na naładowanych słupach wody. Podczas wydarzeń z fabuły rydwanu wspomniano, że jej Fala jest co najmniej trzy razy potężniejszy niż Josepha.[1] Jej zdolność do szkolenia innych skutkuje szybkim wzrostem Caesara i Josepha w mistrzów Fali na ich własnych prawach.

Spowolnienie procesu starzenia Łącze do tej sekcji

RippleSlowAge.gif
Ciągłe ćwiczenie Fali może spowolnić proces starzenia, ponieważ oddychanie Falą nasyca użytkownika siłą życiową. Jednak starzenie się nie jest całkowicie zatrzymane. W związku z tym Joseph uważa, że Lisa Lisa wydaje się być w wieku dwudziestu kilku lat, mimo że ma pięćdziesiąt lat.


Techniki

Przyklejanie Fali & Odparcie Fali (くっつく波紋とはじく波紋 Kuttsuku Hamon to Hajiku Hamon)Łącze do tej sekcji

Użytkownik Fali może używać Fali jako repelentu i przylegać do siebie lub przedmiotów do innych przedmiotów i płynów. Zgodnie z treningiem Lisy Lisy, Josephowi i Caesarowi udaje się wspiąć na filar pokryty olejem z przyczepnością, a Caesar używa go do odchylania strumienia ropy pod wysokim ciśnieniem.

Hipnoza Fali Łącze do tej sekcji

RippleHypnosis.gif
Lisa Lisa może hipnotyzować ludzi i zwierzęta, używając na nich Falę. Proces polega na dotykaniu głowy rękami. Potrafi wydobyć zapomniane wspomnienia za pomocą tej techniki, której używa na Suzi Q, aby określić lokalizację Czerwonego Kamienia Aja.

Tkanina z Chrząszcza Satiporoja (サティポロジアビートルの布 Satiporojia Bītoru no Nuno)Łącze do tej sekcji

LisaLisaSatiporojaBeetleScarf.gif
Mistrz Fali może używać tkaniny utkanej z suszonych włókien jelitowych chrząszczy Satiporoja, owada pochodzącego z Azji Południowo-Wschodniej. Tkanina jest w stanie przewodzić Falę w 100%. Straizo i Lisa Lisa używają szalików wykonanych z 30 000 chrząszczy. Ponieważ przewodzi i rozprasza Falę znacznie lepiej niż ludzkie ciało, działa podobnie do piorunochronu i może całkowicie wchłonąć atak Fali przeciwnika.

Tłumik Węża (蛇首立帯(スネックマフラー) Sunekku Mafurā, lit. Snake Neck Standing Belt (Pas Stojący Szyi Węża))Łącze do tej sekcji

SnakeMuffler.gif
Podstawowa metoda walki Lisy Lisy polega na szalu wykonanym z przędzy chrząszcza Satiporoja (サティポロジアビートル Satiporojia Bītoru), który może przewodzić Falę w 100%. Może przepuścić Falę przez szalik, aby stanąć do góry nogami, pozostawiając teraz sztywny szalik jako jedyną jej część w kontakcie z ziemią. Może również wykorzystać czułość szalika do wykrywania oznak życia i znać kierunek nadchodzących ataków, nawet gdy jest poza zasięgiem wzroku.

Detektor Tętnień (波紋探知機 Hamon Tanchiki)Łącze do tej sekcji

Użytkownik nasyca zawartą ciecz lub przedmiot Falą. Fala przejdzie przez ciało posiadacza i otoczenie, umożliwiając posiadaczowi wyczucie otoczenia i wykrycie innych nawet przez ściany. Lisa Lisa używa go ze swoim szalikiem, wyczuwając podstępny atak zombie.

Niekanoniczne

Indygo Niebieski Overdrive (藍色波紋疾走(インデイゴブルーのオーバードライブ) Indigo Burū no Ōbādoraibu, lit. Indigo Ripple Dash (Indygo Falowy Pęd))Łącze do tej sekcji

Debiut: JORGE JOESTAR Chapter 1: Tsukumojuku
Jorge 1-22.jpg
Lisa Lisa szarżuje Falę w pięść i uderza o ziemię. Ripple przemieszcza się po podłodze, tworząc okrąg wypełniony skomplikowanym wzorem. Natychmiast rozpada Alejandro Torresa w popiół.

Pomarańczowy Zachód Słońca Overdrive (茜色波紋疾走(サンセツトオレンジのオーバードライブ) Sansetsuto Orenji no Ōbādoraibu,
lit. Madder Red Ripple Dash (Wścieklejsza Czerwień Falowy Pęd)
)
Łącze do tej sekcji

Debiut: JORGE JOESTAR Chapter 16: Beyond II
GiantAntonioLisaLisaRipple.jpg
Lisa Lisa trzyma Czerwony Kamień Aja w jednej ręce i przyciska go do przeciwnika, zanim naładuje go Falą. Jej Ripple przypomina kolor zachodu słońca i tworzy czerwony fajerwerk, paląc wroga.

Thousand-Color Overdrive (千紫万紅の波紋疾走(サウザンド・カラー・オーバードライブ) Sauzando Karā Ōbādoraibu, lit. Thousand Colors Ripple Dash)Łącze do tej sekcji

Debiut: rey infinito Rozdział 1
Lisa Lisa tworzy masywną naelektryzowaną kopułę, nasycając Falą liście, kwiaty i barwione trociny ze zniszczonych dywanów. Materiały układają się jeden na drugim warstwami, pokrywając cały plac z roju much El Señor de las Moscas.


Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Manga Appearances
Chapters in order of appearance

TV Icon.png Anime Appearances
Episodes in order of appearance
Book Icon.png Novel Appearances
Chapters in order of appearance
 • JORGE JOESTAR Chapter 1: Tsukumojuku
 • JORGE JOESTAR Chapter 3: Wounds
 • JORGE JOESTAR Chapter 5: Box
 • JORGE JOESTAR Chapter 7: Airplanes
 • JORGE JOESTAR Chapter 9: Cliff
 • JORGE JOESTAR Chapter 11: Gremlin
 • JORGE JOESTAR Chapter 13: Enemy
 • JORGE JOESTAR Chapter 14: Desolation Row (Tylko wymieniony/a)
 • JORGE JOESTAR Chapter 15: Beyond (Tylko wymieniony/a)
 • JORGE JOESTAR Chapter 16: Beyond II

 • rey infinito - Guatemala Arc
  • Rozdział 1
  • Rozdział 2
  • Rozdział 3
 • rey infinito - Peru Arc
  • Rozdział 4 (Tylko na okładce)
  • Rozdział 5
  • Rozdział 7 (Tylko wymieniony/a)
  • Rozdział 8 (Tylko wymieniony/a)
  • Rozdział 9 (Tylko wymieniony/a)
  • Rozdział 10
  • Rozdział 11

Cytaty

Quote.png Quotes
 • Hej, duży facet po lewej, nie podoba mi się twoja twarz. Będę musiała cię skrzywdzić.
  —Lisa Lisa do Josepha, Chapter 71: Ripple Teacher Lisa Lisa, Part 1
 • Jestem pod wrażeniem, że możesz poruszać się po wodzie bez treningu. Ale! Musisz być w stanie stawić czoła śmierci, aby w pełni rozwinąć się w ciągu miesiąca!
  —Lisa Lisa do Josepha, Chapter 72: Ripple Teacher Lisa Lisa, Part 2
 • Nie uczę was Fali, aby uratować wam życie. Uczę was, jak stać się wojownikami, którzy mogą pokonać Ludzi z Filaru... to wszystko.
  —Lisa Lisa do swoich uczniów, Chapter 73: Ripple Teacher Lisa Lisa, Part 3
 • Nieokrzesany osobnik taki jak ty... nie chcę ani rozmawiać, ani widzieć. A jeśli chcesz mnie mocno "przytulić", spróbuj... i bądź gotów umrzeć, czyniąc to!
  —Lisa Lisa, Chapter 94: Climb Out of the Fortified Hotel
 • Moje życie nie było tak spokojne, żebym schowała się za dzieciakiem, który nie ma jeszcze nawet dwudziestu kilku lat!

Quote.png Quotes
 • Mój oddech daje mi siłę, Jorge. Obiecuję, że będę cię chronić.
  —Lisa Lisa, JORGE JOESTAR Chapter 1: Tsukumojuku

Tworzenie i rozwój

W drugiej części JoJo's Bizarre Adventure, Hirohiko Araki zdecydował się na kobiecą postać w roli mistrza Fali. Zastanawiał się, jak by to było, gdyby kobieta była mistrzem Fali tak jak Will Anthonio Zeppeli z Phantom Blood. W tym czasie w serii nie było też "zbyt wielu postaci kobiecych". Araki uważa również, że Lisa Lisa działa dobrze w połączeniu z Josephem i Caesarem.[11]

Araki wspomina, że pierwszą przeszkodą w projektowaniu Lisy Lisy było jej imię, mówiąc: "W tamtych czasach, jeśli wybrałeś niejapońskie imię dla swojej postaci, wyzwaniem było sprawienie, by publiczność je zapamiętała". W ten sposób wybrano "Lisę Lisę". Araki uważa, że powtarzające się imię, takie jak "JoJo", pomogłoby i że fonetycznie przypomina do pewnego stopnia japoński.[11]

W czasie serializacji Battle Tendency kobiety w innych mangach shonen były przedstawiane jako "idealna dziewczyna mężczyzny": słodkie typy, które chichotały podczas rozmów. Z tego powodu Araki czuł, że kobieta typu wojownika, taka jak Lisa Lisa, czuje się świeżo. Osobowość Lisy Lisy została zainspirowana przez niesamowicie inteligentną dziewczynę z sąsiedztwa Arakiego, która uczyła go, gdy był w szkole podstawowej, ponieważ czuł się przez nią onieśmielony.[11] Osobiście przyznaje też, że lubi postacie kobiece, które potrafią walczyć o siebie. Skomentował swoje zamiary, aby Lisa Lisa została przedstawiona z "niezwykłym realizmem" dla kobiet w komiksach shonen, ale powstrzymano go przed pójściem tak daleko, jak by chciał.[12]

Wreszcie Araki stwierdza, że oprócz funkcjonowania jako mistrz, ludzie nie byli przyzwyczajeni do oglądania walki kobiet. W bitwach wygrywa ten, kto jest silniejszy fizycznie, ale Araki zdał sobie sprawę, że jeśli w grę wchodzą nadprzyrodzone zdolności, kobieta może walczyć równo z silnym mężczyzną. "Innymi słowy", mówi Araki, "jeśli walka toczy się między tymi, którzy mają nadprzyrodzone moce, wygląd fizyczny nie ma nic wspólnego z siłą".[11]

Ciekawostki

Lisa Lisa pokazana ze znamieniem Joestar
 • W dziele z Hirohiko Araki JoJo Exhibition 2012, Lisa Lisa jest błędnie przedstawiona ze znamieniem Joestar, mimo że nie jest Joestarem przez krew.
 • Rose z serii Street Fighter jest oparta na Lisie Lisie; Strój Rose jest prawie identyczny ze strojem Lisy Lisy i obie mają podobny styl walki, który polega na kierowaniu energii do ich szalików (Soul Power w przypadku Rose i Fala w przypadku Lisy Lisy).[13] Dodatkowo obie postacie lubią się kąpać, a sceną Rose w Street Fighter Alpha 2 jest Venice, czyli to samo miasto, w którym Joseph Joestar spotyka Lisę Lisę w historii.


Przypisy

Nawigacja w witrynie

Other languages: