Wampir

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

Odrzucam moje człowieczeństwo, JoJo! (おれは人間をやめるぞ!ジョジョーーッ!!, Ore wa ningen o yameru zoǃ JoJooooǃ)

Wampiry (吸血鬼, Kyūketsuki) są nadnaturalnymi, nieumarłymi istotami w serii JoJo's Bizarre Adventure. Wiele wampirów pojawia się jako antagoniści w pierwszych trzech częściach serii, Phantom Blood, Battle Tendency oraz Stardust Crusaders.

Podsumowanie

Wampiry zostały stworzone przez Ludzi z Filaru za pomocą technik akupunktury, które rozwinęli z wykorzystaniem Kamiennej Maski. Celem wampirów było stanie się pożywieniem dla Ludzi Filaru, oraz odkrywanie ludzkiego potencjału. To doprowadziło Ludzi Filaru do odkrycia Czerwonego Kamienia Aja, który w połączeniu z Kamienną Maską mógł uczynić ich idealnymi, dając im odporność na światło słoneczne, oraz pozwalając im przestawiać własne DNA.

Wampiry mogą zostać stworzone na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest nałożenie Kamiennej Maski, jednocześnie zapewniając jej kontakt z krwią. Drugim sposobem jest przekazanie martwemu ciału własnej krwi przez wampira. Zgodnie z naturą sztuki Fal oraz według Willa Zeppeliego, wszystkie żywe istoty na Ziemi czerpią energię od Słońca, przy czym wampiry zaliczają się do istot, których naturalny "rytm" energii został odwrócony i zdeformowany. W związku z tym zarówno Słońce jak i Fala są zdolne do niszczenia wampirów, gdyż przywracają ich "rytm" do normy.

Lista Wampirów

Wampiry

Umiejętności

Wampiry są znane ze swojego okrzyku bojowego "WRY" (ウリイ, Uri) oraz licznych nadludzkich cech. Ich najbardziej oczywistymi umiejętnościami są: ich bezwzględna siła, regeneracja, wysysające krew odnogi wychodzące z palców, oraz niemal nieśmiertelność. Ponadto, wiele wampirów jest zdolnych do manipulowania własnego ciała w kreatywne i unikalne sposoby. Niektóre z nich tak utalentowane jak Dio, wytworzyły własne, wyjątkowe zdolności.

Tworzenie zombie

Main article: Zombie

Drugorzędny rodzaj nieumarłych, tworzony przez wampiry, które przywdziały Kamienną Maskę, często nazywane Zombie (屍生人(ゾンビ), Zonbi, dosł. "Osoba nieumarła"); określenie "Nieumarły" (亡者(アンデッド), Andeddo, dosł. "zmarły") również jest czasem wykorzystywane.

Podstawowe Zdolności

Nadludzka Siła Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszystkie Wampiry
Vampire strength.gif
Wampiry są ponadprzeciętnie silnymi istotami. Jeden osłabiony wampir jest w stanie zniszczyć ceglaną ścianę jednym uderzeniem; Dio o własnych siłach mógł podnieść walec drogowy i wyskoczyć z nim wysoko w powietrze. Pomiar siły Straizo pokazał ucisk jego palców jako 325 kg/cm2.

Nadludzka Zwinność Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszystkie Wampiry
Dio jump.gif
Wampiry są bardzo zwinne, Speedwagon porównał ich prędkość do geparda. Są zdolne do wyskoczenia na kilka metrów wzwyż: przykładowo osłabiony Straizo mógł skoczyć na wysokość 4.22 metrów. Do innych przykładów zwrotności należą: bezwysiłkowe zwisanie z sufitu oraz pokonywanie dużych odległości skokiem.

Wysysanie Krwi Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszystkie Wampiry
Vampires sux.gif
Wampiry spożywają krew żywych istot w celu nasycenia swoich żądz. W przeciwieństwie do tradycyjnych wampirów, wysysają krew z ofiar przez swoje dłonie, wbijając palce bezpośrednio w ofiarę w celu wyssania jej krwi. Spożycie krwi wzmocni wampira i uleczy go, jeżeli był przedtem osłabiony. W osłabionym stanie wampir instynktownie odczuwa żądzę spożycia krwi i może zaatakować jakikolwiek cel dla regeneracji.

Kontrolowanie Budowy Ciała Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszystkie Wampiry
Wampiry mogą w pełni manipulować swoje ciała, dając im niemal nieograniczoną ilość możliwych specjalnych technik. Przykładowo, Wired Beck posiadał umiejętność utworzenia wielu kolców składających się z włosów, wystających z jego ciała; Nukesaku/pl zademonstrował umiejętność wytworzenia drugiej twarzy na tylnej stronie swej głowy, posiadającej damskie cechy w celu oszukania swoich przeciwników.

Super Efektywna Regeneracja Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszystkie Wampiry
Dio regen.gif
Ciało wampira jest w stanie funkcjonować nawet bez normalnie niezbędnych narządów, jest to możliwe dzięki jego zdolności do regeneracji, bądź przyłączenia utraconych części ciała. Wampiry mogą również kontrolować oddzielone od nich części ciała. Przykładowo, Dio mógł z powrotem złożyć się po tym, jak został przecięty na pół przez Jonathana, natomiast Straizo potrafił się zregenerować po zostaniu wysadzonym na części przez granaty. Jednak zdolność ta jest znacznie utrudniona, jeśli mózg wampira zostanie zniszczony lub poważnie uszkodzony, otwierając go na zabicie w inny sposób.[1][2][3]

Zatrzymanie Starzenia Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszystkie Wampiry
Jako część ich nieśmiertelności, ciało wampira powstrzymuje naturalny proces starzenia, praktycznie uniemożliwiając wampirowi umrzeć ze starości. Ci, którzy przemienili się za młodu zachowują swój wygląd, natomiast ciała starszych odmładzają się do wyglądu osoby w wieku około 20 lat.[4] Ta cecha pozwoliła DIO zachować swój młody wygląd i przetrwać na dnie oceanu przez wiek.

Wzmocnione Zmysły Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Dio Brando
Dio listen.gif
Jak zostało to zademonstrowane przez Dio kiedy przyłożył ucho do ziemi w celu nasłuchiwania bicia serca Jotaro lub nadjeżdżających pojazdów, wampiry posiadają znacznie potężniejsze zmysły.[5]


Zdolności Wynikające Z Manipulacji Ciała

Tworzenie Zombie/Wampirów Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Dio Brando
Wampiry są zdolne do tworzenia zombie zarówno z żywych istot, jak i martwych zwłok, poprzez wstrzyknięcie im wampirzego ekstraktu. Mimo, że zombie również są silnymi istotami, są słabsze od swoich wampirzych stwórców i często są im bezwględnie podległe. W Stardust Crusaders Dio opanował tę technikę do perfekcji, dzięki czemu przez podanie innym swojej krwi był zdolny do uczynienia z nich wampirów.

Vaporization Freezing Technique (気化冷凍法 Kikareitōhō)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Dio Brando
Frozendire.png
Dio posiada zdolność wyparowania wilgoci z własnego ciała, umożliwiając mu zamrożenie własnych kończyn oraz przenoszenie utraty ciepła przez dotyk. Ta umiejętność potrafi zniwelować Fale, poprzez zamrożenie krwi w ciele jej użytkownika. Pomimo, że początkowo używał umiejętności wyłącznie do zamrażania pojedyńczych kończyn, Dio zademonstrował później możliwość natychmiastowego zamrożenia całego ciała przeciwnika.

Fuzja Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Dio Brando
Chimera Zombies Anime.gif
Wampiry posiadają zdolność scalania razem części różnych organizmów. Dio zademonstrował tę umiejętność przez stworzenie zwierzęco-ludzkich zombie hybryd służących jako jego zwierzątka, a ostatecznie przez scalenie własnej, oderwanej głowy do ciała Jonathana.

Hipnoza Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Dio Brando
Debiut: Chapter 24: Ripple Overdrive, Part 2
DioHypnotism.gif
Dio posiada umiejętność hipnotyzowania innych w celu wykonywania jego rozkazów. Niewiele wiadomo o tej umiejętności, poza faktem, że zostaje ona zniwelowana przez Fale, co można było zauważyć gdy hipnoza nałożona na Poco zniknęła po uderzeniu przez Zryw Jonathana.

Space Ripper Stingy Eyes (空裂眼刺驚(スペースリパー・スティンギーアイズ) Supēsu Ripā Sutingī Aizu, lit. "Space Splitting Eyes Spiked Surprise")Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Dio Brando, Straizo
Vampire eyes.gif
Wampiry potrafią z oczu wyciskać pod ciśnieniem własne płyny. Mimo, że wynikające z tej umiejętności strumienie cieczy są wystarczająco silne, żeby równo przeciąć kamienną kolumnę, to nadal mogą zostać odbite lub przekierowane przez zagięte powierzchnie, takie jak kieliszki do wina, jeśli złączone z Falą.

Flesh Budy (肉の芽 Niku no Me)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): DIO
Flesh Bud.png
Wampir potrafi tworzyć "flesh budy" z własnych komórek oraz umieszczać je w mózgach żywych istot, subtelnie sprawiając, że stają się mu podległe. Przez wiele lat, flesh budy stopniowo wżerają się w mózg swojego nosiciela; jeżeli wampir, który dany flesh bud stworzył umrze, flesh bud połączy się z nosicielem na poziomie komórkowym, wywołując u niego mutacje zniekształcające jego wygląd nie do poznania. Jeżeli ktoś spróbuje usunąć flesh bud, wytworzy on odnogi, króre będą usiłować zabić zarówno swojego nosiciela, jak i osobę próbującą go usunąć. Po stworzeniu przez wampira, flesh bud może zostać umieszczony i aktywowany przez kogokolwiek zdolnego manipulować żywą tkanką na poziomie komórkowym.
Poniższa informacja pochodzi ze źródła, które nie zostało napisane przez Arakiego. Jako taki może, ale nie musi być uważany za kanon.

W noweli Over Heaven pojawia się informacja, według której flesh budy zmniejszają moc Standów ich nosicieli.[6]


Inne

Fale (波紋 Hamon)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Straizo
Wampir Straizo, po uprzednim nauczeniu się sztuki Fal za życia jako człowiek, był zdolny do wykorzystania techniki oddychania po zmianie w wampira. Uczynienie tego było jednakże czynem samobójczym, gdyż Fala zniszczyła jego ciało.

Standy (スタンド Sutando)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): DIO, Vanilla Ice
Podobnie do ludzi, wampiry posiadające wyjątkową siłę duchową mają możliwość zdobycia i kontrolowania Standa - fizycznej manifestacji duszy użytkownika. Jak w przypadku zdolności zatrzymywania czasu The World, która wydłużała się wraz z regeneracją rany na szyi DIO, ograniczenia Standa należącego do wampira mogą z czasem wzrosnąć lub zmniejszyć się.


Różnice między wampirami z popkultury

DIO widziany ze swoim odbiciem
  • Poza światłem słonecznym, wampiry w JoJo nie posiadają tradycyjnych słabości jak krzyże.
  • Wampiry zostają zazwyczaj przemienione po ugryzieniu przez innego wampira. W JoJo, wampiry zostają stworzone przez zastosowanie Kamiennej Maski, lub otrzymanie krwi od innego wampira. Wampir zwyczajnie wysysający krew z ofiary przemieni ją w zombie.
  • Kolejnym mitem w popkulturze jest zdolność wampirów do przemiany w nietoperze, wilki bądź inne zwierzęta, oraz zdolność przechodzenia przez ciasne przestrzenie. W JoJo, pomimo że wampiry są zdolne do manipulowania własnych ciał na wiele nieludzkich sposobów, nie wykazują żadnej zdolności do wykorzystywania ciał w poprzednio wymienione sposoby. Jednakże Kars, człowiek Filaru oraz twórca Kamiennych Masek, wykazał umiejętność wykonywania takich przemian po zostaniu Istotą Ostateczną. Santana również zademonstrował zdolność do zniekształcenia swojego ciała w celu przejścia przez ciasne szpary w szybie wentylacyjnym.
  • Zwyczajne wampiry wysysają krew przez wgryzanie się w szyje ofiar. Wampiry w JoJo głównie wysysają krew przez naczynia krwionośne w swoich palcach. Pomimo tego, podobnie do tradycyjnych wampirów, wampiry w JoJo posiadają kły, a anime sugeruje, że Dio potrafi przez nie wysysać krew.
  • W wielu mitach, wampiryzm jest genetyczny. W tych historiach przypadki zapłodnienia ludzkich kobiet przez wampirzych mężczyzn skutkują narodzeniem Dhampira (pół wampira). Synowie Dio Brando nie wykazują żadnych oznak odziedziczenia wampiryzmu ojca, chociaż Giorno czasami używa charakterystycznego wampirzego okrzyku bitewnego "WRYYY". Warto jednak zaznaczyć, że historia ich narodzin nie była w prosta, gdyż Dio nie był jeszcze w pełni zsynchronizowany z ludzkim ciałem Jonathana.
  • Według niektórych wierzeń, odbicie w lustrze ukazuje ludzką duszę, więc wampiry zazwyczaj nie posiadały odbić, gdyż brakowało im dusz. Jednakże Dio posiada zauważalne odbicie ukazane na okładce Rozdziału 130.

Galeria

Przypisy

Nawigacja w witrynie

Inne języki: