Matka Dio Brando

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

Do podobnie nazwanej postaci, zobacz Matkę Diego Brando
Dio, bez względu na to, co się dzieje, żyj szlachetnie i z dumą. Jeśli to zrobisz, na pewno będziesz mógł pójść do nieba.
—Matka Dio Brando, OVER HEAVEN Rozdział 1

Matka Dio Brando (ディオ・ブランドーの母, Dio Burandō no Haha) to nienazwana pośmiertna postać trzeciorzędna występująca w pierwszej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Phantom Blood.

Jest matką Dio Brando, która zostaje wysłana do grobu przez jej męża, Dario Brando. Chociaż jest tylko krótko wspomniana w mandze, odgrywa ważną rolę w noweli OVER HEAVEN, służąc jako duży wpływ na Dio i pomagając mu ukształtować jego wyobrażenie o niebie.

Wygląd

Za życia matka Dio posiadała długą sukienkę zapinaną na guziki, podobną do sukienki preriowej.


Poniższa informacja pochodzi z źródła, który nie został napisany przez Arakiego. Jako taki może nie być uważany za kanon.

W musicalu matka Dio pojawia się jako kobieta z długimi blond włosami. Nosi biały czepiec, buty do kolan, a także jasnoniebieską sukienkę z kwiatowym wzorem i białym kołnierzykiem.


Koniec sekcji niekanonicznej.

Osobowość


Poniższa informacja pochodzi z OVER HEAVEN, który nie został napisany przez Arakiego. Jako taki może nie być uważany za kanon.

Matka Dio Brando jest osobą szlachetną, dumną, czystą i prawą. Wyraża życzliwość prawie wszystkim wokół. Pomimo tragicznej sytuacji często robi wszystko, co w jej mocy, aby pomóc potrzebującym, często ze szkodą dla siebie. Jest pryncypialna; ponad wszystko ceni sobie szlachetne i bezinteresowne czyny, ponieważ wierzy, że taki sposób życia prowadzi do nieba. Ta idea jest kluczowa dla jej światopoglądu, pozornie wpływając na większość jej decyzji.

Nie toleruje przemocy w żadnej formie; kiedy Dio próbował walczyć z ludźmi, którzy naśmiewali się z jego matki, powiedziała mu, że nie pójdzie do nieba polegając na przemocy.

Chociaż jej silne przekonania i bezinteresowne działania, które wielu wydaje się głupie, przysparzają jej tylko kpin i pogardy ze strony otoczenia, nigdy nie żywi wobec nich złej woli. Kiedy agresja pochodzi od jej własnej rodziny, robi wszystko, aby skierować ją we właściwym kierunku. Głęboko kocha swoją rodzinę, pomimo pogardy i znęcania się nad nią. Uważa, że Dario jest dobrym człowiekiem, który po prostu musi przestać pić.

Pochodząca z zamożnej rodziny matka Dio jest dobrze wykształcona.[3][4]


Koniec sekcji niekanonicznej.

Historia

Phantom Blood

Niewiele o niej wiadomo. Była biedną kobietą, żoną Dario Brando. Dio obwinia za jej przedwczesną śmierć swojego ojca za to, że zadał jej cierpienie i "zamęczył ją na śmierć", choć pogardzał nią również za poświęcenie się takiemu mężczyźnie.[5] Po jej śmierci Dario zmusza Dio do sprzedania jej sukienki, aby mógł kupić więcej alkoholu.[2] Zmarła między 1867 a 1880 rokiem.

Nowele

OVER HEAVEN

Poniższa informacja pochodzi ze źródła, które nie zostało napisane przez Arakiego. Jako taki może, ale nie musi być uważany za kanon.

Matka Dio pozornie pochodzi z zamożnej rodziny. W późniejszym okresie życia przeprowadza się do biednego miasteczka i wychodzi za mąż za Dario Brando.

Chociaż ona i jej rodzina często cierpią z powodu głodu, regularnie rozdaje te niewielkie pieniądze lub żywność, które ma, potrzebującym, takim jak dzieci, osoby starsze, a czasem zwierzęta. Te akty dobroczynności niestety kończą się tylko kpinami, ponieważ mieszkańcy miasta uważają takie działania za głupie. Pomimo tego, że się z nimi zgadza, Dio Brando, będąc jej synem, nie może znieść, że ludzie naśmiewają się z jego matki; ale za każdym razem, gdy się bronił, beształa go, mówiąc, że nie pójdzie do nieba na przemoc.

Dla Dio, jego matka wydaje się mieć obsesję na punkcie koncepcji nieba, ponieważ wykorzystuje każdą okazję, aby mu o tym przypomnieć, co przyniosło jej wiele pogardy ze strony syna. Za każdym razem, gdy Dario w swoim pijackim szale bije ją, Dio postrzega to jako uzasadnioną karę za jej głupotę. Wiedząc, że próba ucieczki lub zminimalizowania przemocy jest daremna, zawsze stara się przekonać go, aby przestał pić. Pewnego razu, w wyniku pobicia, poroniła.[3]

Czasami śpiewała kołysankę Dio przed snem. Kołysanka zawiera 14 fraz: Spiralne schody, chrząszcz nosorożca, Rząd pustkowia, tarta figowa, chrząszcz nosorożca, Via Dolorosa, chrząszcz nosorożca, punkt osobliwości, Giotto, anioł, hortensja, chrząszcz nosorożca, punkt osobliwości, tajemniczy cesarz. Wiele lat później Dio użył tych zwrotów w swoim planie osiągnięcia nieba.[6]

W pewnym momencie Dio mówi matce, że jej sposób życia jest niepraktyczny i że niebo nie istnieje. Ona, wyglądając na nieco zdenerwowaną, wyjaśnia mu, że zrozumie to, gdy dorośnie, twierdząc, że niebo istnieje i jest sposób, aby się tam dostać, więc trzeba żyć, aby to zrobić.

Matka Dio umiera nagle. Zostaje pochowana w prymitywnym pogrzebie przez Dario i Dio.[4]

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się
TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się
Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

Cytaty

Quote.png Cytaty
 • Nie wolno ci tego robić Dio. Nie wolno Ci żyć w oparciu o taką przemoc. Jeśli będziesz robił takie rzeczy, nie pójdziesz do nieba.
  —Matka Dio Brando, OVER HEAVEN Rozdział 1
 • Kochanie, proszę, przestań. Chodźmy oddać wszystkie pieniądze, które ukradłeś. Nie wolno ci robić takich rzeczy. Jeśli będziesz robił takie rzeczy, nie będziesz w stanie pójść do nieba.
  —Matka Dio Brando, OVER HEAVEN Rozdział 1
 • Dio, nie obwiniaj swojego ojca. Twój ojciec jest naprawdę miłą osobą. Po prostu nie powinien pić. Gdyby tylko przestał pić, jestem pewna, że twój ojciec pilnie by pracował.
  —Matka Dio Brando, OVER HEAVEN Rozdział 1
 • Niebo istnieje. I jest sposób, aby się tam dostać. Musimy więc żyć po to, by to robić.
  —Matka Dio Brando, OVER HEAVEN Rozdział 2
 • Nie rozumiesz, bo wciąż jesteś dzieckiem. Kiedy dorośniesz, jestem pewna, że zrozumiesz. Niebo istnieje. I jest sposób, aby się tam dostać. Musimy więc żyć po to, by to robić.
  —Matka Dio Brando, OVER HEAVEN Rozdział 2

Galeria

Przypisy

 1. 1.0 1.1 Chapter 1: Prologue
 2. 2.0 2.1 Chapter 7: A Letter from the Past, Part 2
 3. 3.0 3.1 OVER HEAVEN Chapter 1
 4. 4.0 4.1 OVER HEAVEN Chapter 2
 5. JOJO magazine 2022 WINTER str.41-45
 6. OVER HEAVEN Chapter 10

Nawigacja w witrynie

Inne języki: