Muhammad Avdol

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

Postać przedstawiona w tym artykule jest powszechnie określana jako "Mohammed Avdol" lub czasami "Mohammed Abdul."
Dla podobnej postaci, zobacz Urmd Avdul
Mam nadzieję, że nie myślisz, że płomienie Magician's Red płoną tylko w górę lub z wiatrem. Nie jestem związany prawami natury. Mogę kontrolować ogień, jak chcę.
—Avdol do Polnareffa, Chapter 125: Silver Chariot, Part 2

Muhammad Avdol (モハメド・アヴドゥル, Mohamedo Avuduru) jest głównym sprzymierzeńcem występującym w trzeciej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Stardust Crusaders.

Przedstawiony jako egipski przyjaciel Josepha Joestara, dołącza do grupy w ich podróży do pokonania DIO, dostarczając wiedzy i wskazówek na temat wrogich użytkowników Standów i lokalnych kultur po drodze. Avdol jest użytkownikiem Standa i dzierży Stand manipulujący ogniem, Magician's Red.

Avdol jest także głównym bohaterem i narratorem spin-offu noweli Iggy the Stray Dog.

Wygląd

Muhammed Avdol Appearance Image.png

Avdol jest Egipcjaninem o ponadprzeciętnym wzroście i średniej do ciężkiej budowie, z grubymi brwiami i szerokim podbródkiem.

Jego główny strój składa się z długiego płaszcza lub szaty z rękawami sięgającymi nadgarstek (później przechodzi na szatę z rękawami sięgającymi do łokci) i szalika na szyi. Ma dwie identyczne blizny, które spływają mu po policzkach. Nosi opaskę lub chustę owiniętą wokół czoła i utrzymuje włosy w stylu przypominającym węzły Bantu, a także nosi długi kucyk. Nosi kolczyki złożone z jednego, długiego łańcucha medalionów, przypominających naszyjnik. Największy z tych medalionów jest wygrawerowany egipskim symbolem ankh; duży frędzel zwisa z tego medalionu, spoczywając na jego piersi. Mniejsze medaliony są wygrawerowane różnymi innymi symbolami. Nosi różną liczbę grubych metalowych bransoletek na obu nadgarstkach.

Przed walką z Cameo nosi tradycyjny egipski strój znany jako galabija pod swoją zewnętrzną szatą, ale od walki Cameo nosi koszulę i spodnie. Ponadto od tego momentu wygląd Avdola obejmuje bliznę na środku czoła (zakrytą opaską na głowę), a także bliznę na górnej części pleców (zakrytą ubraniem).

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Brązowa)
Włosy(Brązowe)
Oczy(Szaro-brązowe)
Ubiór
(Brązowy top i spodnie, beżowy płaszcz, złote dodatki)
Skóra(Jasnobrązowa)
Włosy(Zielone)
Oczy(Ciemnozielone)
Ubiór
(Brązowe ubrania, biały płaszcz, czerwone dodatki)
Skóra(Jasnobrązowa)
Włosy(Zielone)
Oczy(Szare)
Ubiór
(Zielone ubrania, brązowy płaszcz, różowe dodatki)
Skóra(Brązowa)
Włosy(Ciemnobrązowe)
Oczy(Kasztanowe)
Ubiór
(Żółte ubrania, kasztanowy płaszcz, matowe złote dodatki)
Skóra(Brązowa)
Włosy(Zielone)
Oczy(Zielone)
Ubiór
(Żółty płaszcz, naszyjnik i spodnie, zielony szalik, pomarańczowy top, różowe bransoletki, brązowe buty)
Skóra(Brązowa)
Włosy(Ciemnobrązowe)
Oczy(Brązowe)
Pierwszy ubiór
(Szara szata, niebieski szalik i owijki, czerwonawo-brązowy płaszcz, złoty naszyjnik, srebrne bransoletki)
Drugi ubiór
(Szary top i spodnie, pomarańczowy szalik, czerwonawo-brązowy płaszcz, złoty naszyjnik, srebrne bransoletki)
Skóra(Brązowa)
Włosy(Brązowe)
Oczy(Zielone)
Ubiór
(Kremowy top i spodnie, pomarańczowy szalik, czerwonawo-brązowy płaszcz, złoty naszyjnik, czarne bransoletki)

Osobowość

Wyzwałeś wróżbitę na bitwę przepowiedni? Za kogo się uważasz?
—Muhammad Avdol, Chapter 125: Silver Chariot, Part 2

Avdol generalnie przedstawia się jako poważna, odpowiedzialna i ogólnie sprawiedliwa osoba. W związku z tym bardzo zależy mu na utrzymaniu swojego "wizerunku" (jak wielokrotnie stwierdza w walce z Mariah) jako dojrzałej i odpowiedzialnej osoby.

Avdol posiada "silne poczucie obowiązku i lojalności".[2] Jest bardzo oddany powstrzymaniu DIO jako jednego z dwóch pierwszych członków grupy. Kiedy Tower of Gray niepotrzebnie zabił niepowiązanych przechodniów, Avdol był wściekły.[10] Poza tym Avdol jest gotów umrzeć za swoich towarzyszy. Dwukrotnie narażał się na śmiertelne niebezpieczeństwo, aby uratować Jean Pierre Polnareffa i Iggy'ego.[11][12] Podczas ich pojedynku Avdol pochwalił rycerskość Polnareffa i odwzajemnił gesty honoru Francuza, takie jak wyjaśnienie mu mocy jego Standa.[13]Jego lojalność jest tak wielka, że kiedy Polnareff oskarżył go o ucieczkę z DIO jako tchórza,[14] Avdol prawie stracił zimną krew i uderzył Polnareffa.

Powiedzenie Avdola "Tsk".

Avdol, myśliciel strategiczny i doświadczony użytkownik Standa, często stara się być głosem rozsądku dla reszty zespołu, chociaż jego "emocjonalny" temperament nie zawsze czyni go odpowiednim do tej roli (tak jak podczas fabuły D'Arby the Gambler, kiedy Avdol stwierdza, że jego silne emocje sprawiają, że nie nadaje się do gry w pokera). Avdol regularnie zastanawia się nad kolejnym ruchem grupy. Działając jako zastępca dowódcy Josepha i będąc drugim najstarszym człowiekiem w Grupie Joestar, Avdol jest świadomy niebezpieczeństwa, przed którym stoją, i często zaleca ostrożność podczas podróży.

W przeciwieństwie do swojej zwykłej wysoce kontrolowanej osobowości, Avdol może być podatny na panikę w nieoczekiwanych sytuacjach, takich jak prawie użycie płomieni w samolocie przeciwko Tower of Gray, zanim Noriaki Kakyoin go powstrzyma, i wykrzykując, że grupa musi szybko nauczyć się nurkowania w fabule High Priestess, co skłania Josepha do poproszenia go, aby przestał panikować.

Jednak oprócz chęci zaprezentowania się jako poważna osoba, Avdol może być jowialną osobą. Docenia na przykład burzliwą atmosferę Indii,[15] a kiedy jest w szczególnie dobrym nastroju, śmieje się hałaśliwie i angażuje się w dziecinne wybryki (kiedy zachowuje się w ten sposób po ponownym pojawieniu się przed Polnareffem,[16] ten ostatni zauważa, że wygląda na to, że osobowość Avdola zmieniła się).

Avdol zna swoje mocne strony i okazuje do nich wielkie zaufanie. Wróżbita nie jest w stanie przechwalać się mocą Magician's Red,[13] odpowiadając na własne przechwałki wroga i pokazuje zadowolony z siebie uśmiech za każdym razem, gdy wykonuje udany ruch, a także swój charakterystyczny gest naśladujący rozpalacz ognia, co odbywa się za pomocą obracającego się kciuka w górę, mówiąc "Tak, to ja! Tch! Tch! Tch!".

Umiejętności

Stand

Główny artykuł: Magician's Red

Humanoidalny Stand Avdola to Magician's Red; zdolny do generowania niezwykle silnych, ale precyzyjnie kontrolowanych płomieni.

W odróżnieniu od ognia w naturze, który wznosi się lub podąża tylko tam, gdzie wieje wiatr, jego płomienie są posłuszne woli Avdola.

Magician's Red (マジシャンズレッド(魔術師の赤))Link do tej sekcji
MagicianRedMangaAv.png
MOC
B
PRD
B
ZAS
C
WYT
B
PRC
C
ROZ
D

Stand Avdola reprezentuje pierwszą kartę tarota "Mag", symbolizującą początek czegoś. Polnareff zauważa, że jest to odpowiednie, ponieważ kiedy świat się zaczął, był otoczony płomieniami, co sugeruje, że Stand Avdola reprezentowało początek świata. Trzymając się idei początków, Avdol jest pokazany jako pierwsza postać, która działa na wiele rzeczy: jest pierwszą postacią, która właściwie używa Stand i wdaje się w walkę, pierwszą, która spotyka DIO i pierwszą, która rzuca się w niebezpieczeństwo, aby kogoś uratować.

Opanowanie

Odkąd Avdol urodził się z Magician's Red, miał wystarczająco dużo czasu, aby opanować jego zdolność ognia. Avdol demonstruje wszechstronność swojej piromancji, bardzo dobrze kontrolując płomień Magician's Red, będąc w stanie nadać im dokładne kształty, takie jak tworzenie płomieni w kształcie liczb i kontrolowanie intensywności ognia. Wróżył także inne nieoczekiwane właściwości i użył swoich płomieni jako sposobu na związanie ludzi, a nawet stworzył radar z ognia.

Mag

Wiedza ezoteryczna

Jako profesjonalny wróżbita, Avdol ma wiedzę na temat symboliki kart tarota, których używa.

Co więcej, wydaje się, że wie dużo o Standach, działając jako ekspert podczas swojej podróży, i wie o znacznej liczbie użytkowników Standów (mianowicie Gray Fly, Devo the Cursed i Midler) wysłanych za nim i jego towarzyszami. Jednak jego wiedza jest ograniczona, ponieważ błędnie myślał, że liczba użytkowników Standów była ograniczona przez Tarota i nie wiedział o 9 Egipskich Bogach Chwały.

Relacje

Sojusznicy

 • Jotaro Kujo: Jego pierwsze spotkanie z Jotaro nie było zbyt przyjazne, ale po tym, jak Jotaro zaczyna naprawdę rozumieć Star Platinum i Standy, szybko stają się sojusznikami. Podczas podróży Avdol wciela się w rolę mentora, dostarczając reszcie grupy informacji o wrogach, takich jak Gray Fly, Devo the Cursed i Midler. Jotaro opłakiwał później jego śmierć z Polnareffem i Josephem.
 • Joseph Joestar: Z całej grupy Joseph i Avdol znali się najdłużej, spotkali się w Egipcie przed wydarzeniami z części 3. Od tego czasu Joseph nawiązał dobrą przyjaźń z Egipcjaninem, a nawet zaufał mu, że pomoże Jotaro uwolnić pełny potencjał jego Standa poprzez siłę. Podczas późniejszej podróży do Egiptu obaj kilkakrotnie walczyli obok siebie, jednym z bardziej pamiętnych przykładów była ich walka z Mariah. Pod koniec serii Joseph opłakuje jego śmierć.
 • Jean Pierre Polnareff: Prawdopodobnie jego najbliższy towarzysz podczas podróży, Polnareff początkowo spotkał wróżbitę pod kontrolą DIO (ponieważ miał flesh bud w głowie) i wyzwał go na bitwę. Avdol rozpoznał jego rycerską duszę i Polnareff został uratowany. Początkowo Polnareff również mniej myślał o Avdolu, gdy dowiedział się, że uciekł od DIO, zamiast się z nim skonfrontować, ale "poświęcenie" Avdola znacznie poprawiło jego pogląd na niego. Po tym, jak Avdol ujawnił, że żyje, obaj stali się wielkimi przyjaciółmi pomimo ich przeciwnego temperamentu. W rzeczywistości powracającym tematem dla Avdola było to, że często musiał ratować Polnareffa przed niebezpieczeństwem, takim jak J. Geil i Hol Horse, Cameo ze swoim Standem Judgement i Cream. Podczas obu śmierci Avdola, Polnareff głęboko opłakiwał stratę swojego towarzysza i próbował życzyć Avdolowi powrotu do życia od Judgement.
 • Iggy: Avdol po raz pierwszy spotkał Iggy'ego, gdy ten sprawiał kłopoty w Nowym Jorku i schwytał go. Avdol później zwerbował Iggy'ego do Grupy Joestar i użył gumy do kawy, aby go uspokoić. Po tym, jak Avdol poświęcił się w walce z Vanilla Ice, Iggy postanowił go pomścić. Ostatecznie Iggy nie pomścił Avdola, ale zainspirował Polnareffa, aby to zrobił.
 • Noriaki Kakyoin: Podobnie jak reszta grupy Joestar, Avdol traktował Kakyoina jako cennego sojusznika. Podobnie, po "śmierci" w ramionach od kuli Emperora, Kakyoin poprzysiągł pomścić Avdola, choć okazało się, że był to front do oszukania samego Polnareffa. Podczas gry Jotaro w pokera z Danielem J. D'Arby, Avdol mocno zniechęcił Jotaro do postawienia duszy Kakyoina. Pod koniec podróży grupy, Avdol, Iggy i Kakyoin byli widziani razem w chmurach, gdy pozostali bohaterowie opłakiwali ich.

Wrogowie

 • DIO: W przeciwieństwie do Kakyoina i Polnareffa, Avdol rozpoznał, kim jest DIO po spotkaniu z nim, ponieważ usłyszał o DIO od Josepha. W związku z tym Avdol natychmiast wiedział, że mężczyzna jest wrogiem i zdołał uciec od niego, zanim mógł zostać poddany jego kontroli. Gdy DIO zagrażał życiu Holy, ponieważ aktywował wszystkie Standy w linii krwi Joestar, Avdol wraz z Jotaro, Josephem i Kakyoin postanowili udać się do Egiptu, aby pokonać DIO.
 • Vanilla Ice: Chociaż nigdy formalnie go nie spotkał, Avdol był zszokowany, gdy dowiedział się, że jego Stand może być ukryty zarówno przed jego Standem, jak i zmysłem węchu Iggy'ego. Ice natychmiast pożarł Avdola. Ice obwiniał Avdola za jego obrażenia, odkąd uratował Iggy'ego i Polnareffa.

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się

TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się

Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

Cytaty

Quote.png Quotes
Show AllEnglishJapaneseRomaji
 • Panie Joestar, być może będę musiał być trochę szorstki. Czasami cierpienie jest jedynym sposobem, aby głupiec zobaczył powód.
  —Muhammad Avdol, Chapter 115: Jotaro Kujo, Part 2
 • Chcesz teraz wyjść, JoJo? Czy Ezop nie powiedział: "zimny wiatr dodaje ubrań, ale ciepło sprawia, że krzyczysz"?
  —Muhammad Avdol, Chapter 116: Jotaro Kujo, Part 3
 • Panie Polnareff, mam nadzieję, że nie sądzi pan, że płomienie Magician's Red płoną tylko w górę lub z wiatrem. Nie jestem związany prawami natury. Mogę kontrolować ogień, jak chcę.
  —Muhammad Avdol, Chapter 125: Silver Chariot, Part 2
 • Wyzwałeś wróżbitę na bitwę przepowiedni? Za kogo się uważasz?
  —Muhammad Avdol do Polnareffa, Chapter 125: Silver Chariot, Part 2
 • Tak, to ja!
 • Cameo karty Sądu, prawda? Wykończę cię i dam ci piekło!! Hell 2 U!
  —Muhammad Avdol, Chapter 178: Judgement, Part 5
 • Widzicie? To jest w charakterze dla Muhammada Avdola.
  —Muhammad Avdol, Chapter 202: "Bastet" Mariah, Part 4
 • Polnareff! Iggy! Uważa! (ポルナレフ!イギー!危ない!)
  —Ostatnie słowa Muhammada Avdola, Chapter 239: The Miasma of the Void, Vanilla Ice, Part 2

Tworzenie i rozwój

Araki zaprojektował Avdola jako "podprzywódcę" Grupy Joestar, członka, na którym każdy mógł polegać. Pochodzenie etniczne Avdol zostało wybrane, ponieważ Araki chciał, aby Avdol był swego rodzaju nawigatorem związanym z Egiptem. Został wycofany ze służby podczas historii Emperor and Hanged Man jako sposób na wstrzyknięcie "rzeczywistości" do historii i powstrzymanie czytelników przed nudą. Jednak Araki planował, że Avdol wróci od samego początku, ale nie chciał tego zrobić natychmiast i bez ważnego powodu.

Z perspektywy czasu Araki wydaje się, że mógł dać Avdolowi większą rolę w tej historii, ale wątpi, że Avdol byłby zbyt popularny wśród czytelników Weekly Shonen Jump w tym czasie. Miał również trudności z rysowaniem bitew z udziałem Magician's Red. Jeśli miałby napisać historię opartą na Avdolu, Araki chce, aby była to historia pochodzenia skupiona na jego rodzinie, szczególnie na jego relacjach z ojcem.[2]

Ciekawostki

Przypisy

 1. Star Platinum - Vol.1 "Shueisha Jump Remix Stardust Crusaders Edition" P152 The Secret of JOJO Characters
 2. 2.0 2.1 2.2 JoJonium Volume 13 (Muhammad Avdol) - Special Interview
 3. JOJO magazine 2023 WINTER: The History of JOJO
 4. 4.0 4.1 4.2 4.3 4.4 4.5 4.6 4.7 4.8 4.9 Chapter 182: High Priestess, Part 4
 5. JoJonium Stardust Crusaders - Volume 6
 6. JJBA Artbook: JoJo 6251, str.151
 7. Stone Ocean Chapter 152: Made in Heaven, Part 4 (Uwaga: Oryginalnie 1988; zmieniono w późniejszych rozdziałach)
 8. 8.0 8.1 8.2 JoJo Artbook: JoJo 6251
 9. Chapter 120: Noriaki Kakyoin, Part 3, str.8
 10. Chapter 123: Tower of Gray
 11. Chapter 142: Emperor and Hanged Man, Part 3
 12. Chapter 239: The Miasma of the Void, Vanilla Ice, Part 2
 13. 13.0 13.1 Chapter 125: Silver Chariot, Part 2
 14. Chapter 141: Emperor and Hanged Man, Part 2
 15. Chapter 140: Emperor and Hanged Man, Part 1
 16. Chapter 178: Judgement, Part 5

Nawigacja w witrynie

Inne języki: