Wybawca Josuke

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

Jest chory, prawda? Popchnę twój samochód.
—Wybawca Josuke, Chapter 324: Let's Go to the Manga Artist's House, Part 7

Wybawca Josuke (仗助の恩人, Jōsuke no Onjin) to nienazwana trzeciorzędna postać występująca w czwartej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Diamond is Unbreakable. Jest tajemniczym nastoletnim uczniem liceum, który pomaga młodemu Josuke Higashikata i jego matce Tomoko dostać się do szpitala, pchając ich samochód, gdy utknął w zamieci.

Josuke dostrzega chłopca i pragnie zostać bohaterem takim jak on. Naśladuje fryzurę chłopca i nie wybacza nikomu, kto by ją obraził, ponieważ czułby się tak, jakby obrażali jego bohatera.

Wygląd

Chłopiec ma fryzurę pompadour i szkolny mundurek przestępcy. Jego kurtka jest stylizowana na trzy pionowe metalowe paski po lewej stronie kołnierza i metalowy emblemat z pionowymi otworami wewnątrz po prawej stronie. Pod szkolną kurtką nosi sweter z długimi rękawami.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna)
Włosy(Czarne z niebieskimi pasemkami)
Ubiór
(Niebieski mundur ze złoto-żółtymi szpilkami i kremowym swetrem.)
Skóra(Blada)
Włosy(Czarne z niebieskimi pasemkami)
Ubiór
(Niebieski mundur ze złoto-żółtymi szpilkami i fioletowym swetrem.)

Osobowość

Opierając się na wyglądzie chłopca w retrospekcji Josuke, jest on empatyczną i spostrzegawczą osobą. Chociaż była ciemna noc, chłopiec wiedział, że Josuke jest chory na tylnym siedzeniu samochodu Tomoko. Dobrowolnie pomaga im wyprowadzić samochód ze śniegu, mimo że jest w ciężkim stanie z kilkoma świeżymi siniakami i otwartymi ranami na twarzy. Bez wahania poświęca również swoją szkolną kurtkę, która jest uważana za jego odznakę honorową, pod oponami samochodu.[1]

Historia

Pchnie samochód Tomoko

Z nieznanych powodów młody człowiek właśnie walczył z kilkoma świeżymi siniakami i otwartymi skaleczeniami. Stał samotnie w środku zamieci śnieżnej na wiejskiej drodze bez domów przez ponad kilometr w dowolnym kierunku.

Josuke miał wtedy cztery lata i zachorował na silną gorączkę wynikającą z aktywacji jego Standa przez DIO, co spowodowało aktywację Standów w rodzinie Joestar. Jego matka próbowała zawieźć go do szpitala, ale opony samochodu utknęły w śniegu podczas zamieci. Nagle pojawił się młody mężczyzna w mundurku szkolnym i został zauważony przez Tomoko zaglądającą do ich samochodu przez lusterko wsteczne. Początkowo nieufna, kazała chłopcu odejść. Jednak młody człowiek zauważył, że Josuke jest chory i pomógł im, umieszczając kurtkę przed tylnymi oponami samochodu, a następnie wypchnął samochód ze śniegu. Uczeń wziął swoją rozdrobnioną kurtkę i odszedł, aby nigdy więcej go nie widziano. Josuke spojrzał na niego i zobaczył jego fryzurę, gdy pchał samochód. Przez następne pięćdziesiąt dni, gdy był nieprzytomny z gorączką, Josuke śnił o chłopcu.

Tomoko próbuje odnaleźć chłopca, ale mu się to nie udaje. Od tego czasu Josuke powiela swoją fryzurę jako hołd dla swojego bohatera i dąży do zostania kimś, kto uratowałby innych, takich jak młody człowiek.[1]

Nowele

The Book: 4th Another Day

Poniższa informacja pochodzi ze źródła, które nie zostało napisane przez Arakiego. Jako taki może, ale nie musi być uważany za kanon.

Chłopiec jest wspomniany w noweli The Book. Takuma Hasumi usłyszał plotki, że Josuke wzorował swoją fryzurę na chłopcu. Dla Josuke to nie pomoc drugiemu człowiekowi go poruszyła. To, co sprawiło, że zachowanie ucznia rezonowało z nim, to fakt, że chłopiec poświęcił to, co ubrało go w zamieć, aby wprawić samochód Josuke i Tomoko w ruch. Dla Josuke ten akt był tak święty, jak zdanie ze świętego tekstu.

Takuma oświadcza, że powinien był zobaczyć chłopca w pewnym momencie, gdy miał pięć lat, ponieważ Takuma kilkakrotnie mijał czteroletniego Josuke i jego matkę w mieście, a także ma wiedzę o każdym obywatelu mieszkającym w Morioh. Takuma był pewien, że zapamiętał twarze każdego ucznia szkoły średniej i że ten uczeń z fryzurą pompadour, taki jak Josuke, powinien być szczególnie łatwy do znalezienia za pomocą swojego Standa.

Jednak Takuma nie miał zamiaru szukać ucznia. Aby zaskoczyć Josuke podczas bitwy, Takuma sugeruje, że chłopiec był prawdopodobnie tym samym Josuke, który w jakiś dziwny sposób podróżował w czasie.[2]

Crazy Heartbreakers

Poniższa informacja pochodzi ze źródła, które nie zostało napisane przez Arakiego. Jako taki może, ale nie musi być uważany za kanon.

W Crazy Heartbreakers Josuke wymyśla historię o posiadaniu wybawcy po inspiracji Ryoko Kakyoin, która oparła swoją fryzurę na Noriakim Kakyoinie. Najpierw opowiada historię Hol Horse'owi i grupie opętanych kucharek, mówiąc, że nastolatek uratował go na motocyklu. Zdał sobie jednak sprawę, że nie miałoby to sensu podczas zamieci i zmienił swoją historię.[3]

Hol Horse później pyta Tomoko o chłopca, ale Tomoko zastanawia się, czy ktoś taki istniał. Nie pamiętała, ponieważ ten okres był dla niej chaotyczny i wiele osób jej wtedy pomagało. Sugeruje również, że ciężka zamieć była w drodze powrotnej do domu po tym, jak Josuke został wypisany ze szpitala, a nie w drodze tam. Według niej Josuke miał długie włosy i odmawiał ich obcięcia. Zawsze doznawał kontuzji podczas walk, więc Ryohei doradził, że jego długa grzywka przeszkadza w widzeniu peryferyjnym, nie pozwalając mu unikać ataków. Od tego czasu Josuke stylizował włosy w pompadour.[4]

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się
TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się
Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

Cytaty

Quote.png Quotes
  • Jest chory, prawda? Popchnę twój samochód.
    —Wybawca Josuke, Chapter 324: Let's Go to the Manga Artist's House, Part 7
  • Naciśnij gaz. Jak tylko będziesz wolna, jedź dalej. Zwolnij, a znowu utkniesz w śniegu.
    —Wybawca Josuke, Chapter 324: Let's Go to the Manga Artist's House, Part 7

Tworzenie i rozwój

Tożsamość wybawcy Josuke jest często dyskutowanym tematem w fandomie, sięgającym czasów, gdy część 4 została po raz pierwszy opublikowana w Weekly Shonen Jump.[5]

W wywiadzie z 1994 roku z dyrektorem OVA, Hiroyuki Kitakubo, zapytany o retrospekcję i czy to Josuke spotkał samego siebie, Hirohiko Araki odpowiedział: "To nieistotne, to było tylko wspomnienie Josuke".[6] Reżyser anime David Production, Naokatsu Tsuda, również zapytał Arakiego, kim był tajemniczy chłopiec podczas produkcji adaptacji anime, chociaż Araki najwyraźniej zdecydował się nie komentować.[5]

Galeria

Ciekawostki

  • Dialogue chłopca nie jest podkładany w adaptacji anime. Zamiast tego to, co mówi, jest wyświetlane na ekranie jako tekst w stylu imitującym stare bezdźwięczne filmy.

Przypisy

Nawigacja w witrynie

Inne języki: