Los

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search
"Sekwencja" - wspaniałość muzyki tkwi w progresji akordów. Nawet Mozart powiedział kiedyś cesarzowi, że w utworze nie można pominąć żadnej nuty. Ciało ludzkie jest również zbudowane z sekwencji genetycznej zwanej DNA. Nie możemy więc zaniedbać istnienia tej sekwencji z góry ustalonych faktów, które nazywamy losem. Ale jeśli o wszystkim decyduje z góry los, mamy tendencję do myślenia, że wysiłki, które podejmujemy każdego dnia, są daremne. Jest to jeden z punktów, które muszę wziąć pod uwagę, kiedy opowiadam ludzką epopeję. Czy istnieje rozwiązanie tego pytania?

Los (運命, Unmei) lub Przeznaczenie to koncepcja z góry określonego przebiegu wydarzeń i odgrywa ważną rolę w serii JoJo's Bizarre Adventure. Może być postrzegana jako z góry określona przyszłość, czy to ogólnie, czy w przypadku jednostki.

Podsumowanie

Nie rozumiesz? Przegrałeś z losem! Przeznaczeniem jest kroczyć ścieżką sprawiedliwości!
—Emporio Alnino do Enrico Pucci, Stone Ocean Chapter 158: What a Wonderful World
"Koło Losu" przedstawione w GW odcinku 20

Los jest widoczny w całej serii jako wydarzenia, które są z góry ustalone. Podczas gdy wiele niejasnych przykładów jest zaśmieconych w całym tekście, kilka konkretnych pozostaje. Przede wszystkim jest Stand Thot, który pozwala użytkownikowi zobaczyć małe przykłady rzeczy, które mają się wydarzyć w najbliższej przyszłości. Jak wyjaśnia kilkakrotnie użytkownik Thota, Boingo, cokolwiek jest przewidziane w książce, wydarzy się i nie można tego zmienić. Sposób, w jaki to nastąpi, może się zmienić, w zależności od wydarzeń, które nastąpią wcześniej, ale wynik zawsze będzie taki sam.

Inne postacie w serii, w szczególności Diavolo, przysięga na los - wierząc, że kieruje ich życiem i całkowicie kontroluje działania wszystkich żywych istot. Wróżbici w serii również w to wierzą, ponieważ Wang Chan poprawnie przepowiedział, że trzy pieprzyki na uchu Dio Brando naznaczyły go przez sam los i że nie umrze jako istota ludzka. Ponadto mistrz Fal Tonpetty mógł w jakiś sposób przewidzieć przyszłość tych, których rąk dotknął. Przepowiednia Tonpetty'ego o śmierci Willa Anthonio Zeppeli z rąk Tarkusa, dziesiątki lat przed tym, jak to się stało, również okazało się całkowicie prawdziwe; jednak przewidziano również, że Zeppeli mógłby uciec przed swoim losem, gdyby zdecydował się porzucić poszukiwania Kamiennej Maski. Również w przepowiedni o Czerwonym Kamieniu Aja powiedziano, że kamień ten odegra kluczową rolę w powstrzymaniu Ludzi z Filaru, a także w stworzeniu Istoty Ostatecznej. To rzeczywiście okazało się poprawne, ponieważ Joseph Joestar później użył kamienia, aby odzwierciedlić atak Falami użyty przez Kars, co ostatecznie przypieczętowało jego los.

Istnieje również podstawowy fakt, że wszyscy użytkownicy Standów, bez względu na to, jak potężni lub słabi, są skazani na spotkanie się ze sobą.

Powracającą koncepcją w serii jest przekonanie, że los ma zdolność wydawania osądów i działa na korzyść sprawiedliwości; nieodłączne standardy moralne wypierają wszystkie inne formy losu. Zabijając Enrico Pucciego, Emporio Alnino polemizuje z fatalistyczną ideologią księdza, powołując się na tę koncepcję, opisując przeznaczenie, które ma "kroczyć ścieżką sprawiedliwości".[1] Podobne poglądy wyznaje Hayato Kawajiri, który mówi Yoshikage Kirze, że wszelkie szczęście lub los po jego stronie zostanie pokonany przez prawe duchy, które mu się sprzeciwiają,[2] oraz Giorno Giovanna, który twierdzi, że prawe działania rodzą się z rzeczywistości i że wola stojąca za tymi działaniami przetrwa.[3] Czujący Stand Giorno, Gold Experience Requiem, mówi swojemu przeciwnikowi Diavolo, że chociaż jego wizja zabicia Giorno własnym Standem jest dokładnym przeczuciem rzeczywistości, ta rzeczywistość nigdy nie zostanie zrealizowana z powodu mocy Requiem,[4] wzmacniając koncepcję, że mniejsze formy losu są zastępowane przez preferowanie przez los prawych działań nad złem.

Godne uwagi przykłady

Stand Thot przewiduje śmierć Jotaro
 • Trzy znamiona Dio Brando na jego uchu, oznaczające jego przeznaczenie jako zdobywcy i władcy ludzi.
 • Speedwagon wspomina, że Jonathan i Erina mogli być skazani na spotkanie i miłość.
 • Rodzina Zeppeli, której przeznaczeniem jest zarówno pomóc rodzinie Joestar, jak i umrzeć za nich (z kilkoma wyjątkami).
 • "Przeznaczenie Joestar" - potomkowie Jonathana Joestara są skazani na zmierzenie się z Dio i jego sługusami.[5]
 • Przepowiednia Tonpetty'ego o śmierci Willa A. Zeppeli.
 • Przepowiednia o Czerwonym Kamieniu Aja jest kluczem do powstania i upadku Ludzi z Filaru.
 • Podstawowa zdolność Thota do losowego przewidywania losów innych.
 • Wszyscy użytkownicy Standów są przyciągani do siebie, będąc skazani na ostateczne spotkanie.
 • Efekt uboczny Cinderella polegający na tym, że jest w stanie zwiększyć "szczęście" danej osoby, co jest ogólnie efektem samego losu.
 • Zdolność Bites the Dust do ponownego zapętlania się tego samego dnia w nieskończoność, dopóki osoba, która odkryła sekrety Yoshikage Kiry, również zostanie odkryta. Zdarzenia, które miały miejsce przed aktywacją pętli czasowej, zdarzą się ponownie, choć zwykle w inny sposób, jeśli nastąpiła próba jej zmiany. Przede wszystkim osoba, która odkryła sekrety Kiry, jest skazana na śmierć w dokładnie ten sam sposób każdego dnia, dopóki Kira sam nie odwróci tego, zanim to się stanie, w taki czy inny sposób.
 • Zdolność Epitaph do przewidywania dziesięciu sekund w przyszłość.
 • Zdolność Rolling Stones napędzana przez los do zbliżania się do celu, który został skazany na śmierć.
 • Idea "grawitacji" przedstawiona przez DIO, która oznacza pamiętne spotkanie, jakie odbył ze swoim przyjacielem Enrico Puccim. To dzięki tej samej grawitacji spotykają się użytkownicy Standów, a Pucci spotyka synów DIO.
 • DIO i przez dziedzictwo, celem Enrico Pucciego jest uzyskanie idealnego świata, w którym ludzkość zna już swoje losy. Jest to później wykorzystywane w efekcie przez Stand Made in Heaven, który powoduje, że wszechświat uderza w "znikający punkt" i w ten sposób powstaje nowy wszechświat, w którym wszystko się powtarza, zgodnie z "losem".

Podobne zdarzenia

Feng Shui

Anasui wyjaśnia Feng Shui
Feng Shui! Droga, którą trzeba podążać!

Feng Shui (風水, Fūsui) to tajemnicza siła występująca w Stone Ocean zdefiniowana jako "ścieżka, którą należy podążać". Innymi słowy, używa "szczęśliwych" i "pechowych miejsc".

"Szczęśliwe miejsca" to pewne obszary, które są chronione przed nieszczęściem. Nawet jeśli siła, która ma skrzywdzić jednostkę, zbliża się bezpośrednio do niej, dana osoba nie zostanie skrzywdzona, dopóki znajduje się w bezpiecznej strefie. Takim przykładem może być Kenzou, przed opracowaniem Dragon's Dream, który przeżył zawalenie się budynku od wewnątrz; Nieświadomie stanął w bezpiecznej strefie, a szczątki spadły wokół niego.[6] Innym przykładem jest sytuacja, w której Foo Fighters próbowała zastrzelić Kenzou, ale kule zdawały się go okrążać.[7] Odwrotnie, "pechowe miejsca" określają pewne obszary, w których osoby, które wejdą w jedno, staną w obliczu nieszczęścia bez względu na okoliczności.

Nieszczęście

Zwykły liść odcinający palce Joshu
Właściwa droga... Nawet jeśli idzie po nim święty, który nie popełnia błędów... Jest nieuniknione, że kiedyś wydarzy się coś złego. To jest "nieszczęście".

Nieszczęście (厄災, Yakusai) to koncepcja występująca w JoJolion. Jest to nieunikniona, negatywna siła energii zdefiniowana jako seria złych rzeczy, które muszą się komuś przydarzyć, nawet jeśli nie popełnił żadnych błędów.[8] Nieszczęścia mogą przynieść ciężki pech, nienaturalny lub nie. Na przykład krople deszczu przeszywające Josuke i zadając mu niemal śmiertelne rany[9] lub spadający liść odcinający palce Joshu.[10]

Jedyną znaną siłą zdolną do obejścia praw nieszczęścia są rzeczy, które wykraczają poza samą logikę, takie jak Rotacja i Go Beyond.[11]

Ciekawostki

 • Wątki w JoJo's Bizarre Adventure kwestionują ideę takiej siły, takiej jak Los, wiszący nad ludzkością. Sam Araki projektuje kilka postaci w przeciwieństwie do tego, pokazując nieograniczony potencjał ludzi.

Przypisy

Nawigacja w witrynie

Inne języki: