Death Thirteen

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

La Li Ho! Czy to nie romantyczne umrzeć we śnie?

Death Thirteen (デスサーティーン(死神13), Desu Sātīn) to Stand Mannish Boya, występujący w trzeciej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Stardust Crusaders. Ma potężną moc atakowania swoich ofiar w ich snach, zwabiając ich duchy do własnego koszmarnego świata, w którym nie mają mocy odwetu.

Wygląd

Compete.png

Pojawiając się podobnie do przedstawienia odpowiadającej mu karty Tarota, Death Thirteen pojawia się jako duża zamaskowana humanoidalna postać na obrazie Ponurego Żniwiarza, uzbrojonego w wielką kosę.

Jego twarz ma wzór weneckiej maski karnawałowej[2] z pustymi, zakrzywionymi do góry oczami ze smukłym trójkątem zakończonym kropką pod każdym, kulą na czubku nosa, taką jaką może nosić klaun, statycznym uśmiechem, owalną podkładką na brodzie i wydatnymi kośćmi policzkowymi. Jego wyraz nigdy się nie zmienia. Zamiast ludzkich uszu, Death Thirteen ma duże, obręczowane. Death Thirteen nosi kapelusz przypominający mitrę z metalową obwódką ozdobioną małymi cylindrami i metalowym owalem z przodu kapelusza, z pionowym rowkiem z poziomymi paskami biegnącymi po nim jak drabina. Kapelusz ma również metalową opaskę z kółkiem pośrodku na czole i metalowymi okręgami, w których powinny znajdować się uszy.

Death Thirteen nosi duży, ciemny płaszcz z przymocowanymi do niego metalowymi naramiennikami. Kołnierz naramienników składa się z trzech ułożonych pierścieni. Dolny pierścień ma otwarty przód, z którego prostokąt z wzorem kabaretki przesuwa się w dół płaszcza, zakończony zaokrąglonymi rogami i wzorem smukłych jasnych i ciemnych trójkątów ułożonych poziomo. Jedynie ramiona Death Thirteen, które są całkowicie metaliczne, wyłaniają się z płaszcza. Death Thirteen dzierży masywną kosę z metalową rękojeścią.

Płaszcz noszony przez Death Thirteen jest mylący, ponieważ Death Thirteen w rzeczywistości nie ma ciała pod spodem. Stand składa się tylko z głowy i ramion.[3]

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Maska(Biała, czerwone i jasnofioletowe cechy)
Ubiór
(Ciemnofioletowa szata z jasnofioletowym i złotym wzorem pośrodku)
Zbroja(Złoty kołnierz i rękawice)
Kosa(Srebrne ostrze i złota rękojeść)
Mask(Biało-fioletowa, fioletowe cechy)
Clothing
(Fioletowa szata z fioletowo-szarym i złotym wzorem pośrodku)
Armor(Złoty kołnierz)
Scythe(Srebrne ostrze i szaro-żółta rękojeść)
Mask
(Jasnoszara, barwinkowe i karmazynowe cechy)
Clothing
(Ciemnofioletowa szata z różowym i barwinkowym wzorem pośrodku)
Armor
(Złoty/fioletowy kołnierz i srebrne rękawice)
Scythe(Srebrne ostrze i czarno-złota rękojeść)

Osobowość

Śmierć

Jako przedłużenie umysłu Mannish Boya, Death Thirteen ma wulgarną i sadystyczną osobowość, rozkoszującą się cierpieniem tych, którzy wpadają w jego świat snów. Lubi ich obrażać i bawić się nimi, zanim zabije ich swoją kosą, na przykład, gdy zmusza Noriakiego Kakyoina do jedzenia gałek ocznych[4] lub gdy więzi resztę Grupy Joestar własnymi częściami ciała i odzieżą.[5] Ponieważ żaden użytkownik Standów uwięziony w świecie snów nie może używać swoich Standów, Death Thirteen jest całkowicie pewny swojej zdolności do wyeliminowania Grupy Joestar.[4]

Death Thirteen ma tendencję do krzyczenia "Lali-ho" z radości, torturując swoje ofiary.

Reprezentuje kartę tarota Śmierć, która symbolizuje samoświadomość i transformację.[6]

Umiejętności

Death Thirteen jest wyjątkowy, ponieważ może istnieć tylko w świecie snów, a zatem wymaga, aby jego ofiary spały. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ z pewnością zaskoczy ludzi i tylko dzięki przypadkowi Grupa Joestar przeżyła swoje spotkanie. Jest to równoważone przez fakt, że użytkownik, w tym dziecko, jest bezbronny, gdy wszyscy nie śpią i nie mogą wzbudzić podejrzeń.

Kontrola świata snów

Death Thirteen jest panem koszmaru i jedynym Standem, który może się w nim znaleźć

Ta zdolność składa się z dwóch części. Kiedy cokolwiek żywego (ludzkiego lub innego) zasypia w pobliżu Mannish Boya, użytkownika Death Thirteen, zostaje wciągnięte do świata snów Death Thirteen, który pojawia się jako ogromny karnawał, wraz z diabelskimi młynami i kolejkami górskimi.[7]

Death Thirteen ma pełną kontrolę nad tym światem snów. Jest w stanie stworzyć maszyny śmierci z mechanicznych przedmiotów, przywoływać przedmioty z niczego, manipulować włosami Polnareffa lub ręką Josepha, w zasadzie kształtując wszystko według własnego uznania.[5] Jednak najbardziej niewątpliwą właściwością tego świata marzeń jest to, że użytkownicy Standów nie mogą przywołać swoich Standów wewnątrz świata snów i są bezbronni.[8] Death Thirteen wyjaśnia, że ponieważ Standy są zbudowane z duchowej energii, podczas snu ich duchy są "nieczujne" i nie mogą się bronić, dlatego użytkownicy nie mogą wezwać Standów.[5] Jednak ktoś, kto zaśnie (lub straci przytomność) z aktywnym wcześniej Standem, będzie mógł przywołać Stand do świata snów.[3]

Nikt nie może dobrowolnie obudzić się ze świata snu,[4] ale może być normalnie obudzony przez kogoś innego i w ten sposób tymczasowo uratowany.[7] Kiedy się obudzą, ocalałe ofiary nie będą w stanie zapamiętać niczego ze snu, ale nadal będą odczuwać strach, który miały, sprawiając wrażenie koszmaru.[7] Jednak ktoś, komu uda się wprowadzić swój Stand do świata snów, zapamięta sen.[3]

Park rozrywki w świecie snów Death Thirteen

W świecie snów Death Thirteen może swobodnie dręczyć i zabijać kosą każdego, kto znajduje się we śnie. Wszelkie obrażenia, które dana osoba otrzymuje w świecie snów, są przenoszone do świata rzeczywistego, w tym śmiertelnego.[7] I odwrotnie, może również leczyć rany, jeśli zostanie wymuszony, lecząc w ten sposób rany Kakyoina,[3] które również przenoszą się do prawdziwego świata.

Jeśli Death Thirteen jest zmuszony walczyć z Standem, pozostaje niebezpieczny ze względu na swoje panowanie nad otaczającym światem, ale jest również bardzo delikatny i słaby, polegając na kosie do obrażeń. Tym samym został łatwo pokonany przez Hierophanta Green.[3]

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się
TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się
Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

Gry wideo

JoJo RPG (SFC)

Unlike the original storyline, in the game, Mannish Boy attacks the entire group from inside a plane en route to India. During the battle, Death Thirteen's main attack consists of using its scythe several times.

Bijatyki Capcom (PS1/DC/Arcade)

HFTF Death 13.png

JoJo's Venture

Death Thirteen appears as a secret boss Story Mode. After winning 5 consecutive matches as someone from the Joestar Group, the player will face Death Thirteen. Defeating Death Thirteen is optional, and Story Mode will continue as normal even when losing.

The stage Amusement Park is based on Death Thirteen’s battle from the manga.

Heritage for the Future

Death Thirteen appears in the same manner, however with the addition of Fearless Kakyoin (恐怖をのり越えた花京院), Death Thirteen is also a part of his Story Mode. Kakyoin faces his allies, in a bizarre dream created by Mannish Boy as revenge for their earlier encounter (Though Death Thirteen still remains an optional battle).

JoJo's Bizarre Adventure (PS1)

PSXKakyoinInTheDream.png

With the addition of Super Story Mode, Death Thirteen appears as a battle in the plot. Mannish Boy traps the Joestar Group in a dream and Kakyoin must defeat him using Hierophant Green. Death Thirteen's special battle can be unlocked in Book Mode, but the player can only play as one of the Joestar Group (including Young Joseph and New Kakyoin).

Eyes of Heaven (PS3/PS4)

Stardust Crusaders
Nightmare World EoH.png

Nightmare World (悪夢世界(ナイトメア・ワールド), Naitomea Wārudo)

  • Stage Gimmick: Death Thirteen occasionally appears and attacks the players. The Stand has a health bar of its own, and can thus be attacked and temporarily banished by combatants.

Galeria

Ciekawostki

Przypisy

Nawigacja w witrynie

Inne języki: