Ludzie z Filaru

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
< Pillar Men(Redirected from Ludzie z Filaru)
Jump to navigation Jump to search

Powstańcie, moi mistrzowie! (目覚めたまえッ! 我が主たちよ!, Mezame tamae! Waga omotachi yo!)

Ludzie z Filaru (柱の男, Hashira no Otoko) są czterema potężnymi człekopodobnymi istotami, które służą jako podstawowa antagonistyczna siła w drugiej części JoJo's Bizarre Adventure, Battle Tendency. Opisani zostali przez innych jako Istoty ostateczne (究極生物, Kyūkyoku Seibutsu), a ich celem jest zdobycie Czerwonego Kamienia Aja i pokonanie swojej słabości do Słońca.

Podsumowanie

Esidisi pokazujący swoją prawdziwą postać

Ludzie z Filaru są rasą starożytnych, człekopodobnych istot. Istoty te są obecnie niemalże wymarłe, jednak żyły setki tysięcy lat temu na kontynencie amerykańskim. Ludzie z Filaru są bardzo inteligentni, niezwykle silni i zdolni do manipulowania własnych ciał w ekstremalnym stopniu; są jednak podatni na promienie słoneczne oraz Fale.

Ich fizjologia znacząco różni się od ludzkiej, pomimo że wyglądają bardzo podobnie na zewnątrz. Jedyną widoczną cechą pozwalającą odróżnić ich od ludzi są rogi na ich czołach. Pojedynczy osobnik może posiadać jeden lub kilka małych rogów; wśród nich pokazywanie rogów jest oznaką honoru. Co więcej, są oni z natury potężnymi istotami, posiadają wyłącznie atletyczną budowę oraz długą żywotność. Ich niemal nieśmiertelność sprawia, że posiadają niewiele dzieci, gdyż nie mają na to potrzeby, a ich sen trwa tysiąclecia zamiast godzin, po którym trwają bez snu przez podobną ilość czasu.

Czterema pozostałymi przedstawicielami tego gatunku na świecie są Kars, Esidisi, Wamuu oraz Santana, w kolejności malejącej względem ich hierarchii, obecnie nazywani "Ludźmi z Filaru", ponieważ zostali odkryci w trakcie snu wewnątrz kamiennych filarów. Pod przewodnictwem Karsa grupa przebudziła się w 1938 roku w celu kontynuacji poszukiwań Czerwonego Kamienia Aja, który w połączeniu z technologią ich Kamiennej Maski potrafi przekształcić ich w super istoty odporne nawet na Słońce.


Lista Ludzi z Filaru

Ludzie z Filaru

KarsAv.png KarsAvAnim.png

Umiejętności

Nadludzkie Ciało

Ludzie z Filaru posiadają znacznie lepsze we wszystkich aspektach od ludzi zdolności fizyczne, znacząco przewyższając nawet najsilniejsze Wampiry.

Super Siła Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszyscy
Pillar men strength.gif
Podczas gdy osłabiony Wampir potrafi wywierać nacisk palcami o sile 235 kg/cm²,[1] Ludzie z Filaru mają jeszcze większą siłę. Żebra Santany potrafią wywierać nacisk 825 kg/cm²[2], a jeżeli obliczenia Stroheima były poprawne, ucisk jego palców wynosił około 975 kg/cm².[3] Wamuu potrafił również bez wysiłku zniszczyć kamienną kolumnę i podnieść ją do zmiażdżenia Josepha Joestara.[4]

Super Wytrzymałość Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszyscy
Pillar men endurance.gif
Ciała Ludzi z Filaru są wyjątkowo wytrzymałe. Przykładowo, Esidisi był w stanie połknąć laskę dynamitu i wytrzymać jej wybuch w swoim żołądku.[5] Podobnie, Kars nie został zraniony kiedy spadł ze 175 metrowego klifu.[6] Ludzie z Filaru mają również wysoką odporność na ból i nie przejmują się utratą kończyn lub nadzianiem się na kolce. W rzeczy samej, mogą funkcjonować nawet jeżeli zostaną przecięci na pół lub zredukowani do samej głowy lub mózgu. Jednak Fala stanowi dla nich słabość. Podczas gdy ich skóra potrafi odeprzeć wystarczająco słabą Falę i ją rozproszyć, skoncentrowana Fala potrafi przebić ich skórę i roztopić ich ciała.

Super Szybkość Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszyscy
Pillar men speed.gif
Ludzie z Filaru potrafią poruszać się ekstremalnie szybko, jak zademonstrował Wamuu kiedy przemieszczał się między żołnierzami plutonu i związał ich razem zanim zdążyli zareagować.[7]

Super Zmysły Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszyscy
Ludzie z Filaru posiadają ekstremalnie wzmocnione zwysły. Zostało to zademonstrowane wiele razy, przykładowo gdy Santana węszył okolicę jak pies, albo gdy Kars potrafił wykryć liczbę osób w pomieszczeniu za pomocą sygnatur cieplnych.[8] Podobnie Wammu instynktownie atakuje każdego kto wkroczy w jego cień,[9] a jego róg pozwala mu odczytywać ruch wiatru i wykrywać inne istoty przez ich oddechy.[10]

Super Inteligencja Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszyscy
Pillar men intelligence.gif
Najbardziej niebezpieczną cechą Ludzi z Filaru jest ich wyższa inteligencja. Są w stanie doskonale zapamiętywać, oraz natychmiast przeanalizować i zrozumieć miechaniki stojące za czymkolwiek, nawet tak skomplikowanymi konceptami jak języki, technologia, taktyki, systemmy a nawet ludzkie myśli i działania, wszystko w ciągu kilku sekund. Santana natychmiast nauczył się procedur rozkładania broni, które mogły zająć człowiekowi kilka godzin do nauki; natomiast Esidisi był w stanie dorównać Josephowi sprytem. Ludzie z Filaru potrafili również nauczyć się współczesnego języka w zaledwie kilku momentach, tylko przez słuchanie jak inni rozmawiają.


Zaawansowane Zdolności

Wysokopoziomowa Manipulacja Ciałem Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszyscy
Pillar men rip blade.gif
Ludzie z Filaru mogą swobodnie przemieniać i manipulować swoje ciała w większym stopniu i z większą prędkością niż jakikolwiek Wampir stworzony przez Kamienną Maskę, mogąc przemieszczać i łamać własne kości oraz spłaszczać swoje organy w celu osiągnięcia jakiejkolwiek formy. Nawet jeżeli kończyna Człowieka z z Filaru zostanie oderwana, nadal może on ją kontrolować. Z ich niemal nieśmiertelnością oraz zdolnościami regeneracyjnymi potrafią wytrzymać ataki oraz przywrócić swoje ciała nawet po zostaniu zredukowanym do samego mózgu. Potrafią również wślizgać się do ciał innych organizmów i kontrolować je od wewnątrz. Jedna z ofiar mówiła, że odczuwała z tego powodu zadziwiająco przyjemne uczucie.

Pochłanianie Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wszyscy
Pillar men absorption 02.gif
Główną metodą wyżywienia Ludzi z Filaru jest wchłanianie żywych istot (wliczając Wampiry) przez jakąkolwiek formę fizycznego kontaktu. Ciało Człowieka z Filaru skłąda się z komórek, które uwalniają trawiący kwas, który topi ofiarę na poziomie komórkowym, stwarzając wrażenie, że Człowiek z Filaru wchłania ofiarę w swoje ciało. Wygląda również na to, że komórki wywołują euforyczne enzymy, gdy ofiara poddana procesowi nie czuje niczego dopóki kontakt cielesny nie zostanie przerwany. Ocalali Ludzie z Filaru demonstrowali tę umiejętność w wymyślne sposoby: Santana wtargnął do ciała innej osoby aby kontrolować jej ruchy w trakcie pożerania jej od środka, Wamuu scalił ręce wielu ofiar i wchłonął ich wnętrzności przez zwykłe dotknięcie jednej z nich, natomiast Esidisi przeszczepił sobie ludzką kończynę po utracie własnego przedramienia. Ta umiejętnośc jest niezdatna przeciwko użytkownikom Fali, ponieważ ich komórki dostrzegają zagrożenie jakie stanowi obca energia.

Żywiołowe Tryby Walki Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Wamuu, Esidisi, Kars
Kars blade.gif
Bardziej doświadczeni Ludzie z Filaru posiadają swoje własne, specjalne style walki, charakteryzujące się odpowiednim "żywiołem" takim jak ogień, wiatr czy światło. Moce oparte na tych żywiołach są określane jako "Tryby" (流法(モード), Mōdo, dosł. "Metoda przepływu").

Ta umiejętność oraz zdolności manipulacji ciałem wydają się być możliwe tylko dla osobników powiązanych z Karsem i Kamiennymi Maskami; rasa Ludzi z Filaru oryginalnie wykorzystywała prymitywne bronie, takie jak włócznie, przed tym jak zostali wymordowani.[11]

Ostateczna Istota Łącze do tej sekcji

KarsExposed.png
Człowiek z Filaru może stać się Ostateczną Istotą (究極の生命体(アルティミット・シイング), Arutimitto Shīngu, dosł. "Ostateczna Forma Życia") przez aktywację Kamiennej Maski z przymocowanym Czerwonym Kamieniem Aja. Do tej pory odnotowano jedynie przypadek Karsa, który stał się Ostateczną Istotą. Człowiek z Filaru w tym stanie staje się znacznie potężniejszy, zyskując ogromne wzmocnienie swoich możliwości, oraz całkiem nowe:
  • Bycie odpornym na światło słoneczne
  • Całkowita nieśmiertelność
  • Zdolność przeistoczenia swojego ciała na poziomie komórkowym do formy jakiegokolwiek człowieka, zwierzęcia bądź rośliny
  • Zdolność używania Fal (według Karsa aż 100 razy potężniejszej niż Fale Josepha)
  • Wzmocniony wzrok, słuch oraz inteligencja wzniesione do ogromnych poziomów. W tej formie Kars posiada IQ równe 400.


Historia

Potężna rasa znana później jako Ludzie z Filaru

Ludzie z Filaru pochodzą ze starożytnej rasy człekopodobnych istot, posiadających nadzwyczajną siłę, inteligencję oraz długość życia. Rasa ta niegdyś panowała nad Ziemią, żyjąc na samym szczycie łańcucha pokarmowego i żywiąc się ludźmi, którzy uznawali ich albo za bóstwa, które powinno się czcić, albo za demony, których powinno się bać. Jednakże, z powodu swoich znacznych umiejętności i budowy ciała, rasa podążała za "regułą ewolucji" dotyczącą poziomu troficznego: im "wyżej" rasa "ewoluowała", tym mniejsza stawała się jej populacja. Nie byli w stanie przezwyciężyć swojej słabości do słońca, jednak mimo tego byli zadowoleni ze swojego życia.

Kars aktywujący pierwszą Kamienną Maskę

Jeden spośród plemienia, o imieniu Kars, nie potrafił zaakceptować sposobu życia jego ludu i dążył za perfekcją. To doprowadziło go do stworzenia Kamiennej Maski w celu wydobycia pełnego potencjału swojej rasy za pomocą akupunktury. Odkrył, że maska skutecznie działała na ludziach (przy czym zmieniała ich w wampiry), ale grubość czaszki jego własnego gatunku pozwalała tylko na częściowe odblokowanie możliwego potencjału. Rezultatem była wzmocniona manipulacja ciała, prawdopodobnie umożliwiająca wykorzystanie Żywiołowych Trybów Walki, wraz ze zwiększonym głodem. W strachu przed zagrożeniem, które stanowił geniusz Karsa, plemie postanowiło go zabić w celu zachowania naturalnego porządku. Kars zemścił się masakrując większość swojej rasy, wraz z własnymi rodzicami. Tylko jego współspiskowiec Esidisi, oraz dwójka małych dzieci (Wamuu i Santana), przetrwali ze swojej rasy.

Fresk przedstawiający czworo Ludzi z Filaru; w kolejności od góry: Kars, Esidisi, Wamuu, Santana

Czwórka pozostałych Ludzi z Filaru wpierw pojawiła się w ludzkiej historii na 5000 lat przed wydarzeniami z Battle Tendency, porywając setki tysięcy ludzi do eksperymentów z Kamienną Maską.[12] Kars odkrył przez swoje badania, że doskonały Czerwony Kamień Aja nazwany Super Aja byłby niezbędny do wydoskonalenia Kamiennej Maski i ukończenia ich transformacji w całkowite super istoty. W tym celu Kars zabrał Esidisi i Wamuu do Starego Świata, pozostawiając Santanę w Meksyku.

Pozostała trójka dotarła aż do cesarskiego Rzymu, gdzie cesarz podobno posiadał kamień Super Aja, przy okazji prawie unicestwiając cały Klan Fali.[13] Po nieudanych poszukiwaniach kamienia, Ludzie z Filaru byli zmuszeni do hibernacji, łącząc się z kamienną ścianą ukrytą w jaskini pod Koloseum, około 1 wieku n.e. Sama ściana została przygotowana przez Ludzi z Filaru jako pułapka do karmienia się wszelkimi chciwymi ludźmi w trakcie snu, co stało się z Mario Zeppelim. Aztekowie słusznie przewidzieli, że Ludzie z Filaru mieli się ponownie przebudzić w roku 2852 kalendarza azteckiego, co odpowiada rokowi 1938.[14]

Battle Tendency

spoczywający Santana

Zimą 1939 roku Fundacja Speedwagona odkryła meksykańską świątynię wypełnioną kamiennymi maskami oraz ciało Santany. Robert E. O. Speedwagon chciał, aby Straizo zniszczył Santanę, jednak użytkownik Fali go zdradził i stał się wampirem, jednocześnie zapobiegając przebudzeniu Człowieka z z Filaru. Naziści odkryli w tym czasie innych Ludzi z z Filaru, wysyłając grupę badawczą pod komendą Rudola von Stroheima w celu pozyskania i obserwacji Santany. Po przedwczesnym wybudzeniu, Santana zabił wszystkich poza Speedwagonem i Stroheimem, po czym został skonfrontowany przez Josepha Joestara. Tylko dzięki połączonym wysiłkom Josepha oraz poświęceniu Stroheima Santana został powstrzymany i przechowany w siedzibie Fundacji Speedwagona.

Ludzie z z Filaru budzą się po 2000 lat

Kilka dni później obudził się Wamuu i zabił drużynę, która go pilnowała, po czym wskrzesił Karsa i Esidisi. Przypadkowo, Speedwagon, Joseph i Caesar Anthonio Zeppeli wraz z żołnierzem o imieniu Mark weszli do jaskini aby przyłączyć się do nazistów. Kiedy Wamuu nieumyślnie zadał Markowi agonalną śmierć, sprowokował Caesara i go pokonał. Wamuu pokonał również Josepha, który zwabił go zdala od Caesara i Speedwagona, jednocześnie przekonując go aby go oszczędził dla przyszłej konfrontacji. Jednak Wamuu i Esidisi, przy czym drugi z zainteresowania, podłożyli swoje zatrute pierścionki ślubne do ciala Josepha, w celu zmuszenia go do odszukania ich. Trójka Ludzi z z Filaru, po założeniu siedziby w hotelu San Moritz w Szwajcarii, przystąpiła do szukania w Europie Super Aja.

Esidisi walczy z Josephem

Prawie miesiąc później Esidisi dowiedział się, że Super Aja był w posiadaniu mistrza Fali Lisy Lisy i zinfiltrował Air Supplena Island, gdzie zabił Logginsa. Mimo, że jego ciało zostało zniszczone przez Josepha, który wział pierwsze antidotum, Esidisi, który przetrwał jako bezcielesny układ nerwowy, zdołał opętać Suzi Q i wysłał Super Aja do San Moritz. Esidisi został następnie bezpiecznie wydobyty przez Caesara i Josepha oraz zniszczony w świetle słonecznym. Kars obawiający się najgorszego po utracie kontaktu z Esidisi udał się na szwajcarską granicę aby spróbować ukraść Super Aja, kiedy naziści przejeli paczkę. Doszło do walki, w której Kars zdominował cybernetycznie zmodyfikowanego Stroheima; po instynktownym przeczuciu Karsa co do zabicia Esidisiego przez Josepha, pozwolił mu zatrzymać kamień, zamierzając zabić Joestara w odpowiednim czasie.

Wamuu i Caesar blisko końca swojego pojedynku

Bieg wydarzeń nabrał tempa, gdy Caesar po odkryciu kryjówki Ludzi z z Filaru, próbował ścigać Karsa za dnia, wraz z Messiną towarzyszącym mu do San Moritz. Obaj zostali zatrzymani przez Wamuu, który powrócił z Grecji, obezwładniając Messinę oraz rozpoczynając walkę z Caesarem. Wywiązał się pojedynek i zanim Joseph oraz Lisa Lisa dotarli do budynku, Caesar już był martwy. Podążając za śladem krwi Wamuu, dwójka użytkowników Fali odnalazła pozostałych dwóch Ludzi z z Filaru otoczonych armią Wampirów. Lisa Lisa chciała ich oszukać mówiąc, że Czerwony Kamień zostanie zniszczony, jeżeli żadne z nich do niego nie wróci, jednocześnie sugerując dwa pojedynki jeden na jednego w celu rozstrzygnięcia sprawy. Kars zaakceptował wyzwanie i pozwolił Josephowi powrócić z Messiną po kamień, zatrzymując Lisę Lisę jako zakładniczkę podczas ustalania punktu spotkania na arenie Skeleton Heel Stone.

Kars pokazujący swoją prawdziwą naturę

Już na Skeleton Heel Stone, Joseph rozpoczął pojedynek z Wamuu w wyścigu rydwanów na śmierć i skutecznie pokonał go w epickiej potyczce między dwoma honorowymi wojownikami. Kars, który nie zamierzał dotrzymać swojego zobowiązania, zaatakował Lisę Lisę z zaskoczenia w trakcie jej walki z jego sobowtórem, przejął Czerwony Kamień Aja i wysłał swoją armię przeciwko wyczerpanemu Josephowi. Szybka interwencja niemieckiej armii oraz Fundacji Speedwagona wyposażona w przenośne światła UV uratowała Josepha, któremu udało się przechytrzyć Karsa. Osaczony Kars wykorzystał światła UV w celu aktywacji Kamiennej Maski z Czerwonym Kamieniem aby ewoluować w Istotę Ostateczną.

Kars skazany na dryfowanie w kosmosie przez wieczność

Teraz już niezwyciężony, nieśmiertelny Kars rozpoczął działać według swojej obsesji do zabicia Josepha, podczas gdy ten drugi uciekł samolotem w celu zwabienia Człowieka z z Filaru do aktywnego wulkanu. Z pomocą Stroheima Joseph zepchnął Karsa do dołu z lawą, jednakże Człowiek z z Filaru rozwinął sposób ochrony i wyszedł bez szwanku, jednocześnie odcinając lewe przedramie Josepha. Gdy Kars zamierzał zadać ostateczny cios za pomocą swoich nowo-odkrytych Fal, Joseph użył Super Aja do przeniesienia energii w grunt w celu wywołania erupcji wulkanu. Dzięki ciągłemu dręczeniu Karsa przez Josepha w celu powstrzymania go od ucieczki, Kars został wystrzelonny z ziemskiej atmosfery i zamarł w próżni kosmicznej. Nieruchomy i jednocześnie nieśmiertelny Kars stopniowo stracił inteligentne myśli, dryfując w głęboki kosmos.

Ciekawostki

Przypisy

Nawigacja w witrynie

Inne języki: