Fale

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
< Ripple(Redirected from Hamon/pl)
Jump to navigation Jump to search

Moje serce drży! Z żarem szalejącego ognia! Poczuj bicie mojego pulsu! Zryw Żółtych Fal Słońca! (震えるぞハート!燃え尽きるほどヒート!!刻むぞ血液のビート!山吹き色の波紋疾走(サンライトイエローオーバードライブ)!!, Furueru zo hāto! Moetsukiru hodo hīto!! Kizamu zo ketsueki no bīto! Sanraito Ierō Ōbādoraibu!!)

Fale (波紋, Hamon), to energia wykorzystywana w starożytnej formie sztuk walki znanej jako Sendo (仙道, Sendō, dosł. "Styl życia Eremity").

Przez świadomie kontrolowane oddychanie osoba wyszkolona w technice Fal może wytwarzać energię identyczną do energii Słońca, która objawia się za pomocą fal płynących wzdłuż ciała. Ta energia może być wykorzystana w szerokim wachlarzu technik, oraz jest śmiertelna dla Wampirów, Zombie oraz Ludzi z Filaru.

Fala jest głównym źródłem mocy bohaterów Phantom Blood oraz Battle Tendency. Występuje również przez chwilę w Stardust Crusaders.

Podsumowanie

Zeppeli tworzący Falę przez oddychanie

Fale jest energią identyczną do promieni słonecznych. Ludzkie ciało może wytwarzać tę energię poprzez kontrolowane oddychanie, tworząc fale energii rozprzestrzeniające się z krwioobiegu do reszty ciała i innych obiektów, które mają z nim kontakt. Fale widoczne są jako iskry przypominające prąd elektryczny, oraz może być widziana przez zwykłych ludzi.

Obiekt, który zostanie naładowany Falami będzie posiadał co najmniej jeden atrybut wzmocniony jej energią, czyniąc z niego znacznie bardziej efektywne narzędzie lub broń. Ciecze takie jak woda czy olej szczególnie dobrze przewodzą Fale, które stają się w nich widoczne. Jednakże, pomimo że wszystkie materiały mogą przewodzić Fale, tylko żywe organizmy takie jak krzewy róży, mogą zachować energię Fal. Joseph Joestar zademonstrował możliwość przeprowadzania Fali przez jego Standa, Hermit Purple; nie jest wiadome czy inne rodzaje Standów mogą robić to samo.

Pomimo że w teorii każdy może wytwarzać niewielkie ilości energii Fali, Will Anthonio Zeppeli tłumaczy, że tylko jeden na dziesięć tysięcy może zostać praktykującym użytkownikiem Fal. Tylko garstka ludzi posiada wystarczającą siłę woli, a co za tym idzie, dyscyplinę, by kontrolować swoje oddychanie, przede wszystkim ci, którzy przeżyli wielkie tragedie i zachowali hart ducha.[1] Jednakże, umiejętność stosowania Fal jest również talentem, który może zostać odziedziczony przez potomków użytkowników Fali, z tego powodu Joseph Joestar miał naturalny talent do Fali, mimo że nie potrafił jej biegle używać.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Kolor(Pomarańczowo-żółty)
Kolor(Turkusowy)
Kolor(Żółty i pomarańczowy)
Kolor(Jasnoniebieski)
Kolor(Pomarańczowo-żółty)
Kolor(Żółty)

Wykorzystywanie Fali

Zryw Overdrive Eremickich Fal Jonathana Joestara, potężny atak Fal
Ze względu na jej identyczną naturę z pozytywną energią Słońca, głównymi zastosowaniami Fal są: leczenie dolegliwości oraz walka z nieumarłymi istotami, takimi jak wampiry czy zombie.

Ataki Fal mogą wpływać na żywe organizmy, ale niekoniecznie je ranią. Will Anthonio Zeppeli wykorzystał Fale do uleczenia złamanej ręki Jonathana Joestara, a później jego wnuk Caesar Anthonio Zeppeli wykorzystał Fale do przejęcia kontroli nad kobietą podczas bójki z Josephem Joestar. Energia Fal Karsa posiadająca kilkaset razy większą moc od Fali Josepha, niemal natychmiastowo zaczęła stapiać jego ciało.[2] Fale mogą przenosić się między różnymi ludźmi, co widać gdy zarówno Will Anthonio Zeppeli, jak i jego wnuk Caesar przenieśli swoje Fale do towarzyszącym im Joestarów na krótko przed śmiercią. Użytkownicy Fali mogą pozbyć się szkodliwych substancji ze swojego krwioobiegu poprzez wypuszczenie ich za pomocą energii Fal.

Regularne wytwarzanie Fal zachowuje witalność jej użytkownika, odmładzając ich wygląd oraz dodając im więcej energii nawet w podeszłym wieku, chociaż umiejętność ta ma swoje ograniczenia.[3]

Aby wytworzyć stabilną Fale jej użytkownicy muszą kontrolować energię wytwarzaną podczas oddychania. Zazwyczaj wymaga to skupienia całej energii przez nagłym uwolnieniem jej całej w celu wytworzenia potężnego przypływu Fal.

Narzędzia

Fale mogą wszystko zmienić w broń

Przez nasycenie obiektu Falami jej użytkownik może wykonać kilka technik, które w połączeniu z własnymi taktykami umożliwiają szeroki zakres stylów walki. Dzięki jej wszechstronnej natury wiele wojowników wykorzystuje różne bronie, poczynając od szalika, przez bańki mydlane, a kończąc na "klik-klakach", czy nawet po prostu winie. Wiele z najpotężniejszych technik Fal klasyfikowane są jako techniki "Overdrive" (波紋疾走(オーバードライブ), Ōbādoraibu, dosł. "Zryw Fali"), oraz często nazywają się i przybierają kolor czynnika, z którym są wykorzystane, na przykład: Zryw, który wytwarza ogień nazwany jest Zrywem Szkarłatnych Fal, natomiast Zryw przewodzony przez metal nazwany jest Zrywem Srebrnych Fal. Obiekt, który zostanie uderzony za pomocą Zrywu przewodzi przez siebie Fale, stając się śmiertelnym dla nieumarłych.

Nauka Fal

Wytwarzanie więcej niż śladowe ilości energii Fali wymaga od użytkownika oddychania w precyzyjny sposób. Z tego powodu, żeby zwiększyć swoją umiejętność wytwarzania Fal i skutecznie korzystać z niej w walce, użytkownik Fal musi poddać się szkoleniu.

Użytkownicy Fali przechodzą ciężki trening fizyczny w celu zwiększenia swoich zdolności kontroli oddychania, tym samym zwiększając moc energii Fali, którą wytwarzają. Pomimo, że trening skupia się na rytmie oddychania, mistrzowie Fali często stosują również ćwiczenia fizyczne; ćwiczenia te mogą obejmować długotrwałe sesje pływania lub utrzymywanie równowagi na czubku palca.[4] Surowi mistrzowie opracowali także zabójcze metody treningowe, takie jak Hell Climb Pillar, który stawia uczniów w sytuacji życia lub śmierci, żeby popchnąć ich do pokonania swoich ograniczeń.[5]

Ci, którzy chcą walczyć za pomocą Fal zazwyczaj przechodzą przez trening sztuk walki w celu zdobycia doświadczenia bojowego i umiejętności walki. Mimo, że Will Anthonio Zeppeli i Jonathan Joestar trenowali używanie technik Sendō w połączeniu z energią Fali, niektórzy użytkownicy Fal, jak przykładowo Joseph Joestar, wolą łączyć Fale z użyciem narzędzi, a inni jak Caesar Zeppeli wykorzystują prymitywne style walki zamiast tradycyjnych technik sztuk walki.

Słabości

Wamuu uniemożliwiający Caesarowi Zeppeliemu oddychanie

Mimo, że użytkownicy Fal mogą swobodnie wykorzystywać jej energię, niszczyć nieumarłe istoty jednym ciosem, a nawet zamieniać najbardziej przeciętne przedmioty w śmiercionośne bronie, nie są pozbawieni znaczących słabości.

Użytkownik Fali musi być zdolny do bezustannego oddychania; jeżeli to oddychanie osłabnie, albo stanie się nierównomierne z powodu ran lub innych dolegliwości użytkownicy powoli tracą siły i umiejętność do tworzenia energii Fal, do tego momentu, że mogą zostać pokonani przez zwyczajnego zombie. Ta słabość została szczególnie wykorzystana przez Dio Brando, kiedy zadał Jonathanowi śmiertelny cios, przebijając jego tchawice i tym samym uniemożliwiając mu wykorzystanie Fali. Podobnie, energia Fal wymaga od użytkownika silnego przepływu krwi w ciele, aby mogła być wykorzystana z jakąkolwiek znaczącą siłą. Dio opracował technikę, która może błyskawicznie zamrozić użytkownika Fali w sekundy, zatrzymując obieg krwi i uniemożliwiając atak. Dodatkowo, Wamuu zauważył podczas walki z Caesarem Zeppeli, że duża utrata krwi Caesara uniemożliwiła mu wykorzystanie Fali.

Według Willa Zeppeliego pomimo, że energia Fal jest wystarczająco silna, aby niszczyć kamienie i cegły, nie jest w stanie przebić się przez silniejsze materiały jak żelazo czy stal.

Fale nie są wstanie usunąć obiektu z ciała użytkownika, jeżeli dany obiekt składa się z własnego ciała użytkownika, co wydarzyło się gdy Joseph Joestar chciał ze swojego ciała usunąć Stand Empress.

Użytkownicy

Użytkownicy Fali

KarsAv.png KarsAvAnim.png

Jako Istota Ostateczna

Techniki

Uwaga: Ze względu na wszechstronność Fal i jej niemal uniwersalne sposoby wdrażania, istnieje bardzo niewiele technik Fali wykorzystywanych przez różnych użytkowników. Wiele spośród wymienionych poniżej technik tyczy się wyłącznie poszczególnych użytkowników i nie reprezentuje całego dostępnego zakresu.

Ruchy Zrywu

Overdrive / Falowy Overdrive (波紋疾走(オーバードライブ) Ōbādoraibu, lit. Ripple Dash/Sprint)Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji
Overdrive / Ripple Overdrive

Użytkownik(/cy): Wszyscy użytkownicy Fali
Debiut: Chapter 19: Jack the Ripper and Zeppeli the Strange, Part 2 / JoJo's Bizarre Adventure Episode 4: Overdrive
Overdrive.gif
Najbardziej podstawowa metoda zastosowania Fali. Użytkownik atakuje albo za pomocą własnych kończyn, albo za pomocą obiektu nasyconego Falami. W przypadku Josepha nasyca on Falami swoją rękę i uderza ciosem w przeciwnika.

Zryw Overdrive Eremickich Fal (仙道波紋 疾走(オーバードライブ) Sendō Hamon Ōbādoraibu, lit. Hermit Way Ripple Dash)Łącze do tej sekcji
Sendō Ripple Overdrive

SendoRippleOverdrive.gif
Użytkownik ładuje energię Fali w swojej ręce i wypuszcza ją do twardego obiektu, takiego jak ściana, czy mur. Fale przemieszczają się przez ten obiekt dopóki nie dotrze na drugą stronę, a cokolwiek zostanie przez nią uderzone zostaje wysłane w powietrze. Jeżeli przeciwnik jest istotą nieumarłą, Fale dostają się do jego krwioobiegu i niszczy go od środka.

Zryw Szkarłatnych Fal (緋色の波紋疾走(スカーレットオーバードライブ) Sukāretto Ōbādoraibu, lit. Scarlet-Colored Ripple Dash)Łącze do tej sekcji
Scarlet Overdrive

Scarlet Overdrive.gif
Poprzez zgromadzenie Fal w jednej ręce, jej użytkownik może wzniecić na niej ogień. Jest wtedy w stanie przemieścić płomień na inną część ciała, a cokolwiek dotknie tej części może stanąć w płomieniach.

Zryw Turkusowych Fal (青縁波紋疾走(ターコイズブルーオーバードライブ) Tākoizu Burū Ōbādoraibu, lit. Turquoise Blue Ripple Dash)Łącze do tej sekcji
Turquoise Blue Overdrive

TurquoiseBlueOverdrive.gif
Kiedy znajduje się pod wodą, użytkownik Fali może wyzwolić potężne nawałnice energii, zdolne do wystrzelenia przeciwników w dal. W większości przypadków spora ilość wody również zostaje wystrzelona do przodu, do tego stopnia, że całe jezioro może zostać opróżnione do głębokości pasa. Co dziwnego, w grze Heritage for the Future Joseph wykorzystuje tą technikę przez wewnętrzny cios nasycony energią, pomimo że nie znajduje się pod wodą.

Overdrive Barrage (波紋疾走(オーバードライブ)連打 Ōbādoraibu Renda, lit. Ripple Dash Barrage)Łącze do tej sekcji

OverdriveBarrage.gif
Kiedy użytkownik Fali wyprowadza ciosy wystarczająco szybko, może uwolnić wiele Zrywów na raz.

Zryw Srebrzystych Fal (銀色の波紋疾走(メタルシルバーオーバードライブ) Metaru Shirubā Ōbādoraibu, lit. Silver Colored-Ripple Dash)Łącze do tej sekcji
Metal Silver Overdrive

MetalSilverOverdrive.gif
Zasadniczo to samo co technika "Zryw Overdrive Eremickich Fal", tylko że zdolna do przechodzenia przez metal.

Zryw Złocistych Fal (山吹き色の波紋疾走(サンライトイエローオーバードライブ) Sanraito Ierō Ōbādoraibu, lit. Bright Golden Yellow Ripple Dash)Łącze do tej sekcji
Sunlight Yellow Overdrive

Jonathan Bruford Overdrive.gif
Uzdolnieni użytkownicy Fali mogą uwolnić niszczycielki atak nasycony Falami, którego moc porównywalna jest do samego Słońca, potrafiący całkowicie unicestwić nieumarłą istotę. Atak jest znany z wytwarzania jaskrawej żółtej barwy podobnej do światła słonecznego.

Zryw Fal Overdrive Magnetyzmu Życia (生命磁気への波紋疾走(オーバードライブ) Seimei jiki e no Ōbādoraibu, lit. Existence Magnetism Ripple Dash)Łącze do tej sekcji
Life Magnetism Overdrive

LifeMagnetismOverdrive.gif
Z pomocą innego użytkownika Fali, możliwe jest wspólne zgromadzenie liści i namagnetyzowanie ich tworząc tym samym jeden gigantyczny liść, który może zostać wykorzystany jako improwizowana lotnia. Ludzkie ciała posiadają drobne pole magnetyczne i mogą służyć jako żyjący magnes kiedy moc tego pola zostaje wzmocniona przez Fale. To magnetyczne pole zostaje wtedy przeniesione na liście, tworząc wilelką magnetyczną płaszczyznę utrzymującą liście razem.

Zryw Wirujących Fal (波紋乱渦疾走(トルネーディオーバードライブ) Torunēdi Ōbādoraibu, lit. Ripple Wild Vortex Dash)Łącze do tej sekcji
Tornado Overdrive

TornadoOverdrive.gif
Użytkownik Fali wyskakuje w powietrze kierując nogą w stronę przeciwnika. W tym momencie jest w stanie napełnić dolną część ciała Falami i skoczyć na przeciwnika kręcąc się przy tym wokół własnej osi.

Zryw Fal z Głębi Eremickiego Serca (深仙脈疾走(ディーパスオーバードライブ) Dīpasu Ōbādoraibu, lit. Deep Hermit Pulse Dash)Łącze do tej sekcji
Deep Pass Overdrive

DeepPassOverdrive.gif
Jedna z najpotężniejszych technik Fal. "Zryw Fal z Głębi Eremickiego Serca" umożliwia użytkownikowi Fali przesłać całą jego energię życiową innemu użytkownikowi. Odbiorca zyskuje energię wykonawcy, otrzymując wielki przypływ siły, zwinności i umiejętności Fal. Gwałtowna utrata energii życiowej wykonawcy techniki sprawia, że na jego skórze pojawiają się zmarszczki, a jego włosy siwieją jakby nagle znacząco się postarzał. Jest to jedna z niewielu technik Zrywu, która nie zawiera japońskiego kanji od słowa "Fale" w swojej nazwie.

Ripple Beat Overdrive (波紋疾走(はもんオーバードライブ)のビート Hamon Ōbādoraibu no Bīto, lit. Ripple Dash Beat)Łącze do tej sekcji

RippleBeatOverdrive.gif
Użytkownik związuje przeciwnika linami składającymi się w 100% z wełny, po czym napełnia je Falami. Kiedy Joseph wykorzystał tę technikę miała wystarczającą siłę aby przeciąć twarz Esidisiego.

Rebuff Overdrive (波紋肘支疾走(リーバッフオーバードライブ) Rībaffu Ōbādoraibu, lit. Ripple Elbow Branch Dash)Łącze do tej sekcji

RebuffOverdrive.gif
Użytkownik napełnia Falami swoje łokcie i wykonuje potężny cios.

Indigo Blue Overdrive (藍色波紋疾走(インデイゴブルーのオーバードライブ) Indigo Burū no Ōbādoraibu, lit. Indigo Ripple Dash)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Lisa Lisa
Debiut: JORGE JOESTAR Chapter 1: Tsukumojuku
Jorge 1-22.jpg
Użytkownik napełnia swoją pięść Falami i uderza ziemię. Fale przemieszczają się po podłodze tworząc wzorzysty okrąg. Natychmiastowo dezintegruje wszelkie nieumarłe istoty w pył.

Sunset Orange Overdrive (茜色波紋疾走(サンセツトオレンジのオーバードライブ) Sansetsuto Orenji no Obādoraibu, lit. Madder Red Ripple Dash)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Lisa Lisa
Debiut: JORGE JOESTAR Chapter 16: Beyond II
GiantAntonioLisaLisaRipple.jpg
Użytkownik trzyma w jednej ręce Czerwony Kamień Aja i wciska go w przeciwnika, po czym ładuje go Falami. Fale przybiera kolor zachodu słońca i wywołuje czerwony wybuch palący przeciwnika.

Thousand-Color Overdrive (千紫万紅の波紋疾走(サウザンド・カラー・オーバードライブ) Sauzando Karā Ōbādoraibu, lit. Thousand Colors Ripple Dash)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Lisa Lisa
Debiut: rey infinito Rozdział 1
Użytkownik tworzy masywną naelektryzowaną kopułę, nasycając Falami liście, kwiaty i barwione trociny ze zniszczonych dywanów. Materiały układają się jeden na drugim warstwami, pokrywając cały plac z roju much El Señor de las Moscas.


Ruchy Sztuk Walki

Seated Jump (座ったままの姿勢で跳躍 Suwatta Mama no Shisei de Chōyaku, lit. Jumping in a Seated Pose)Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

SeatedJump.gif
Osoby wyszkolone w technikach Sendō posiadają wyjątkowo silne nogi i kolana, umożliwiające im wysoki wyskok z pozycji siedzącej, a potem wylądowanie na stopach.

Zoom Punch (ズームパンチ Zūmu Panchi)Łącze do tej sekcji

ZoomPunch.gif
Użytkownik Fali wysuwa rękę do przodu i wymierza przeciwnikowi cios przez rozciągnięcie jej. Atak wykorzystuje techniki oddychania Fal w celu zwichnięcia i rozciągnięcia stawów w ręce zapewniając jej większy zasięg, jednocześnie energia Fal tłumi ból, który ten ruch powoduje. Z powodu zwiększonej długości ręka z perspektywa przeciwnika wydaje się być bardziej "zbliżona" (ang. "zoom").

Sendō Wave Kick (仙道波蹴(ウェーブキック) Sendō Uēbu Kikku, lit. Hermit Way/Path Wave Kick)Łącze do tej sekcji

SendoWaveKick.gif
Użytkownik przywołuje energię Fal do swojego kolana i kopie nim przeciwnika. Energia Fali rozdziera od wnętrza ciała wrogich nieumarłych przez wejście do ich krwioobiegu.

Ostrze Pioruna Rozdzielajce Niebiosa (稲妻空烈刃(サンダー・スプリット・アタック) Sandā Supuritto Atakku)Łącze do tej sekcji
Thunder Split Attack

Użytkownik(/cy): Dire
Debiut: Chapter 36: The Three from a Faraway Land, Part 1 / JoJo's Bizarre Adventure Episode 7: The Successor
ThunderSplitAttack.gif
Użytkownik wykonuje powolne kopnięcie w stronę przeciwnika. Jeżeli przeciwnik złapie nogi wykonującego, umożliwia mu rozłożenie ich obezwładniając ręce przeciwnika; jeżeli wykonawca wystarczająco szybko rozłoży nogi, jest w stanie niezauważalnie podłożyć coś na ramiona przeciwnika. W tym momencie wykonawca atakuje szyję przeciwnika ciosamy z obu rąk naładowanych Falami. Słabością ataku jest brak ochrony przed potencjalnym uderzeniem głową ze strony przeciwnika, bądź innym bezpośrednim atakiem.

Kontrast następczy Łącze do tej sekcji

Afterimages.gif
Osoby wyszkolone w Sendō zdobywają umiejętność nadzwyczajnie szybkich ruchów, pracy nóg oraz zwinności pozwalającej im tworzyć powidoki podczas poruszania się.

Krzyżowe Ostrze Pioruna Rozdzielające Niebiosa (稲妻十字空烈刃(サンダー・クロス・スプリット・アタック) Sandā Kurosu Supuritto Atakku)Łącze do tej sekcji
Thunder Cross Split Attack

ThunderCrossSplitAttack.gif
Zaawansowana wersja "Ostrze Pioruna Rozdzielajce Niebiosa", która pozwala użytkownikowi pozbyć się słabości poprzedniej techniki przez skrzyżowanie swoich rąk. Zostaje opisana jako technika idealna pod względem zarówno ataku jak i obrony, a według Straizo jeszcze żaden wojownik, poza Dio, do tej pory jej nie powstrzymał.


Ruchy Wspomagane (czymś)

Falowe Żyletki (波紋カッター Hamon Kattā)Łącze do tej sekcji
Ripple Cutter

RippleCutter.gif
Użytkownik wypluwa z pomiędzy zębów krople jakiegoś płynu. Fale sprawiają, że ciecz staje się nie tylko wystarczająco gęsta i ostra żeby przecinać twarde obiekty, ale również wystarczająco szybka i celna, żeby odbijać inne pociski.

Wykrywacz Fal (波紋探知機 Hamon Tanchiki)Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji
Ripple Detector

RippleDetector.gif
Użytkownik nasyca ciecz lub obiekt za pomocą Fal. Fale przepływa przez ciało i otoczenie użytkownika, umożliwiając mu wyczucie całego otoczenia i wykrycie innych nawet zza ścian. Jonathan i Zeppeli użyli tej techniki za pomocą wina, natomiast Lisa Lisa wykorzystała swój szalik.

Sticking Ripple & Repelling Ripple (くっつく波紋とはじく波紋 Kuttsuku Hamon to Hajiku Hamon)Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

RippleRepellent.gif
Użytkownik Fali potrafi wykorzystywać ją zarówno jako środek oddzielający, bądź spajający siebie lub obiekt z innymi obiektami lub cieczami. Zeppeli użył wpierw tą umiejętność do chodzenia po wodzie, po czym podobnie zrobił Jonathan. Jonathan wykorzystał tą umiejętność również do odrzucenia ze swojego ciała jadu węży Doobie, a później wampirycznego ekstraktu Dio. Josephowi i Caesarowi udało się wspiąć na filar pokryty olejem poprzez przyklejenie się Falami; Caesar wykorzystał również tę technikę do odbicia strumienia oleju o wysokim ciśnieniu. Dalej Caesar i Joseph wyrzucili Esidisiego z ciała Suzi Q: Joseph wysyłał dodatnie, odrzucające Fale do różnych punktów ciała Suzi Q, podczas gdu Caesar skupił przyciągające, ujemne Fale na jej sercu, zmuszając Esidisiego do ucieczki.

Hipnoza Falami Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

RippleHypnosis.gif
Przez wykorzystanie Fal na ludziach, bądź zwierzętach, jej użytkownik może przemieszczać ich komórki, bezpośrednio kontrolując ich ciało. Proces wymaga kontaktu między użytkownikiem i celem, czy to przez pocałunek, czy przez zwykłe dotknięcie głowy rękoma. Zahipnotyzowany cel będzie spełniał wolę użytkownika, ze zwiększoną dzięki Fali siłą. Użytkownik Fali może również znokautować zwykłe osoby przez wykorzystanie na ich głowie Fal, za młodu Joseph zastosował to na pilocie samolotu Roberta E. O. Speedwagona, który został skradziony; ponadto, mistrz Fali może za pomocą tej techniki wydobywać zapomniane wspomnienia.

Satiporoja Beetle Cloth (サティポロジアビートルの布 Satiporojia Bītoru no Nuno)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Straizo, Lisa Lisa
Debiut: Chapter 50: Straizo vs. Joseph, Part 3 / JoJo's Bizarre Adventure Episode 11: Master of the Game
SatiporojaBeetleCloth.gif
Mistrz Fali może wykorzystać płótno utkane z suszonych wnętrznościowych włókien chrząszcza Satiporoja, owada pochodzącego z Południowo-Wschodniej Azji. Tkanina jest w stanie przewodzić falę w 100%. Straizo i Lisa Lisa wykorzystywali szaliki wykonane z 30 000 chrząszczy. Ponieważ szalik przewodzi i rozprasza Fale znacznie lepiej niż ludzkie ciało, może zostać wykorzystany w podobny sposób do piorunochronu i w pełni pochłonąć przeciwne ataki Falami.

Ripple Hair Attack (波紋ヘア・アタック Hamon Hea Atakku)Łącze do tej sekcji

RippleHairAttack.gif
Użytkownik napełnia Falami pojedyńcze włosy formując z nich barierę, która potrafi powstrzymać nadchodzące pociski. Joseph wykorzystał tę technikę do zablokowania pocisków wystrzelonych przez Santanę, po wyszarpaniu garści włosów Stroheima.

Bubble Launcher (シャボンランチャー Shabon Ranchā)Łącze do tej sekcji

BubbleLauncher.gif
Użytkownik strzela lawiną baniek mydlanych pokrytych Falami. Wzmacnia ona gęstość baniek i pozwala im na mocniejsze uderzenia. Uderzenie fali baniek potrawi wyrzucić w powietrze dorosłego mężczyznę.

Bubble Barrier (シャボンバリアー Shabon Bariā)Łącze do tej sekcji

BubbleBarrier.gif
Ruch ten jest czasem wykonywany w połączeniu z Bubble Launcherem. Użytkownik Fali przywołuje pojedyńczą, gigantyczną bańkę zdolną do pochłonięcia i uwięzienia swojego celu.

Clacker Volley (クラッカーヴォレイ Kurakkā Vorei)Łącze do tej sekcji

ClackerVolley.gif
Użytkownik rzuca Klik-klakami nasyconymi Falami w stronę przeciwnika. Może to zostać wykonane na wiele różnych sposobów; w celu osiągnięcia najlepszego i najbardziej zaskakującego efektu, użytkownik może schować je za swoimi plecami, umożliwiając mu wystrzelenie klik-klaków zza pleców w każdą stronę.

Clacker Boomerang (クラッカーブーメラン Kurakkā Būmeran)Łącze do tej sekcji

ClackerBoomerang.gif
Użytkownik rzuca dwie pary Klik-klaków nasyconych Falami w belkę lub filar za przeciwnikiem, sprawiając pozór nietrafionego rzutu. Jedna z par Klik-klaków wbija się w cokolwiek została rzucona i zaczyna się kręcić, zaczepiając się o drugą parę. Wtedy druga para zostaje odrzucona z powrotem w stronę przeciwnika od jego tyłu, przypominając tym efekt bumerangu.

Ripple Beat (波紋のビート Hamon no Bīto)Łącze do tej sekcji

RippleBeat.gif
Użytkownik napełnia swoje dłonie i stopy falami w celu wykorzystania zaawansowanej przyczepiającej techniki, pozwalającej ślizgać się i rozpędzić przez jakiś płyn, co pozwala pokonać większą odległość niż zwykła wspinaczka lub skok.

Bubble Cutter (シャボン・カッター Shabon Kattā)Łącze do tej sekcji

BubbleCutter.gif
Bezpośrednie ulepszenie techniki "Bubble Launcher". Podobnie do techniki "Falowe Żyletki", użytkownik tworzy ostre bańki w kształcie dysków. Bańki te kręcą się z dużą prędkością oraz wykorzystują siłę odśrodkową, jednak mogą zachować swoją formę dzięki Fali. Poruszają się one z większą prędkością oraz posiadają większą precyzję, pozwalając użytkownikowi z łatwością strzelać nimi w dowolnym kierunku.

Bubble Cutter Gliding (シャボンカッター滑走(グライディン) Shabon Kattā Guraidin)Łącze do tej sekcji

BubbleCutterGliding.gif
Bardziej wszechstronny wariant techniki "Bubble Cutter", w zamian za mniejszą mnogość w porównaniu z oryginalnym atakiem posiada zwiększoną efektywność. Przez wystrzelenie zaledwie kilku baniek użytkownik może kierować nimi jak naprowadzanymi pociskami. Bańki są w stanie omijać przeszkody, dając większą szansę na trafienie przeciwnika.

Bubble Lenses (シャボン・レンズ Shabon Renzu)Łącze do tej sekcji

BubbleLenses.gif
Użytkownik wytwarza bańki nasycone Falami, które posiadają umiejętność załamywania światła oraz skupiania go w promienie, podobnie do szkła powiększającego. Po wystrzale bańki stają w miejscu. Każdy promień światła przechodzący przez nie powoduje efekt domina, łącząc wspólnie moc wszystkich baniek i w końcu kierując wszystkie wiązki światła na cel.

Snake Muffler (蛇首立帯(スネックマフラー) Sunekku Mafurā, lit. Snake Neck Standing Belt)Łącze do tej sekcji

SnakeMuffler.gif
Użytkownik może przemieścić Falę przez szalik zdolny do jej przewodzenia w celu utwardzenia go. Dzięki temu posiada możliwośc balansowania na twardym szaliku w celu uniknięcia kontaktu z ziemią.

Satiporoja Beetle Missanga (サティポロジアビートルのミサンガ Satiporojia Bītoru no Misanga)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Sasha Loggins
Debiut: El Aleph Chapter 9
Użytkownik wykorzystuje broń utkaną z wysuszonych włókien jelitowych chrząszczy Satiporoja, owada pochodzącego z Azji Południowo-Wschodniej. Zamiast szalika z tkaniny chrząszczy, użytkownik ma szeroki pleciony sznur o długości około 10 do 20 metrów i zdolny do przewadzenia Fali w 100%. Ponieważ przewodzi i rozprasza Fale znacznie lepiej niż ludzkie ciało, działa podobnie do piorunochronu. Sasha używa go jako bicza do atakowania swoich przeciwników.

Presence Erasing (気配の消す Kehai no kesu)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Sasha Loggins
Debiut: El Aleph Chapter 9
Użytkownik jest w stanie wymazać swoją obecność, tłumiąc oddech, poruszając się tak cicho jak lampart śnieżny.


Umiejętności Wspierające

Forced Ripple Breathing (強制波紋呼吸 Kyōsei Hamon Kokyū)Łącze do tej sekcji

ForcedRippleBreathing.gif
Użytkownik Fali wymierza cios małym palcem w brzuch potencjalnego wspólnika zamierzając dotrzeć do przepony. Cel chwilowo traci oddech, ponieważ jego przepona opróżnia się, aczkolwiek po tym fakcie zyskuje zdolność wytwarzania energii Fal przez oddychanie. Doświadczony użytkownik Fali jest w stanie ocenić ile energii Fali dana osoba może wytworzyć przy jednym oddechu, pozwalając stwierdzić jej potencjał. Jednakże, technika wymaga precyzji i jest ciężka do wykonania. Nawet doświadczeni użytkownicy czasem zawodzą, przykładowo jak Will Anthonio Zeppeli, kiedy chciał wykorzystać tę technikę na Robercie E. O. Speedwagonie.

Zastosowanie lecznicze Łącze do tej sekcjiŁącze do tej sekcji

RippleHealing.gif
Fale potrafią leczyć złamane kości, a także zmniejszać poczucie bólu, pozwalając jej użytkownikom używać technik bez obawy przed bólem. Kiedy Zeppeli wykorzystał na Jonathanie technikę Forced Ripple Breathing wywołane u niego oddychanie uleczyło jego złamaną rękę, która zazwyczaj nie byłaby jeszcze w pełni sprawna przez co najmniej miesiąc. Kiedy Jonathan złapał gałąź drzewa kwiaty na niej odżyły i ponownie zakwitły.[6] Pewien użytkownik Fal służący jako lekarz w Indiach przekazuje swoje energie Fali do zgorzelinowej nogi mężczyzny, informując go, że powinien zostać w pełni uzdrowiony w ciągu dziesięciu dni.[7]

Fale mogą być również używane do eutanazji, przekazując je do serca. Caesar używa ich, aby zatrzymać serce Marka, aby umarł natychmiast, nie odczuwając bólu z powodu obrażeń, których doznał od przechodzącego przez niego Wamuu.[8]

Przewidywanie Przyszłości Łącze do tej sekcji

TonpettyPrecognition.gif
Ponadprzeciętnie wyszkoleni użytkownicy Fali tacy jak Tonpetty potrafią patrzeć daleko w przyszłość danej osoby, nawet do momentu jej śmierci.

Spowolnienie Procesu Starzenia Łącze do tej sekcji

RippleSlowAge.gif
Regularne stosowanie Fal pozwala spowolnić proces starzenia się, gdyż Fale napełniają użytkownika siłą witalną. Z tego powodu zarówno Straizo jak i Lisa Lisa wyglądają na znacznie młodszych niż są w rzeczywistości. Pomimo, że Lisa Lisa miała 50 lat, Joseph przypuszczał, że miała zaledwie ponad 20. Jednakże Fale nie są w stanie całkowicie zatrzymać tego procesu.


Użycie z Innymi Umiejętnościami

Wampiryzm (吸血鬼 Kyūketsuki)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Straizo
Debiut: Chapter 52: Straizo vs. Joseph, Part 5 / JoJo's Bizarre Adventure Episode 11: Master of the Game
StraizoExplode.gif
Straizo, który wcześniej nauczył się sztuki Fali jako człowiek, był w stanie użyć techniki oddychania po przemianie w wampira. Było to jednak aktem samobójstwa, ponieważ Fale zniszczyły jego własne ciało.

Standy (スタンド Sutando)Łącze do tej sekcji

Użytkownik(/cy): Joseph Joestar
Debiut: Chapter 148: Empress, Part 3 / Stardust Crusaders Episode 12: Empress
Joseph protects himself with the Ripple Anime.png
Joseph zademonstrował zdolność do przekazywania Fal poprzez swój Stand Hermit Purple jako przedłużenie swojego ciała. Jak pokazano w jego walce z DIO, Joseph może użyć tej właściwości Hermit Purple, aby zaatakować przeciwnika, rozciągając winorośle Standa z Falami lub bronić się przed wampirami, owijając się w nią.

Fale można uznać za ewolucyjny krok w kierunku uzyskania Standa.[9]


Historia

Tybetyjscy mistrzowie specjalizujący się w szkoleniu Fali

Pochodzenie techniki Fali jest nieznane, ale została ona stworzona w pewnym momencie 3000 lat przed wydarzeniami z Battle Tendency.[10] Chociaż jej zastosowania są różne, wydaje się, że była używana głównie do walki z Ludźmi z Filaru. Jednak po zdobyciu mocy Kamiennej Maski, Kars i Esidisi z łatwością zabili większość użytkowników Fal na świecie w 39 roku n.e., zanim powrócili do hibernacji.[11][12]

Mimo tego technika przetrwała; podczas gdy Kamienne Maski rozprzestrzeniały się po świecie Fale zostały ofensywną sztuką walki z wampirami oraz zombie stworzonymi przez maski. Użytkownicy Fali zbudowali wiele urządzeń i świątyń na świecie, służących do pomocy w szkoleniu oraz nauce od siebie nawzajem. Dwoje mistrzów Fal Tonpetty oraz Lisa Lisa, pomogli odpowiednio Jonathanowi oraz Josephowi Joestarowi.

Galeria

Ciekawostki

  • Według Arakiego koncepcja "Zasad" i psychicznych mocy w mandze Babel II autorstwa Mitsuteru Yokoyama pomogła mu stworzyć fundament do idei Fali.[13]
  • Ruchy wykorzystujące Fale, takie jak Zryw służą jako podstawowy element technik Josepha w JoJo's Venture, oraz całkowicie uzupełniają wachlarz ruchów młodego Josepha. W trakcie wykonywania ruchów Fali przez wciskanie przycisku mocnego ataku u obu Josephów widać animację oddychania.

Przypisy

Nawigacja w witrynie

Inne języki: