Justice

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
< Justice(Redirected from Sprawiedliwość)
Jump to navigation Jump to search

Wygląda na to, że Justice chce z tobą tańczyć.
—Enya the Hag, Rozdział 156

Justice (ジャスティス(正義), Jasutisu) to Stand Enya the Hag, występujący w trzeciej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Stardust Crusaders. Jest to mglisty Stand, często w kształcie koronowanej czaszki i rąk, zdolny do tworzenia iluzji i lalkowania swoich ofiar poprzez atakowanie ich ran.

Wygląd

Justice Appearance.png
Sprawiedliwość

Justice przede wszystkim przybiera wygląd ogromnej chmury mgły, wystarczająco dużej, aby otoczyć mały cmentarz. Po zmaterializowaniu pojawia się jako szkieletowy fantom noszący dużą koronę ozdobioną klejnotowymi łukami i kolcem na górze, z chmurami mgły wirującymi wokół głowy i rąk jak szata. Czaszka Justice również nie ma zębów. W anime ma dwie prawe ręce, podobnie jak Enya i jej syn.

Reprezentuje kartę tarota Sprawiedliwość. Karta zwykle symbolizuje konsekwencje i potrzebę ich rozpoznania, ale symbolika jest przekręcona w przypadku Enyi. Stand uosabia jej obsesję zemsty na świecie, a zwłaszcza na tych, którzy lekceważą ją i jej syna.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Mgła(Jasnoszara z fioletowymi pasemkami.)
Mgła(Jasnoszara)
Mgła(Niebiesko-szara)
Czaska(Biała)
Korona
(Złota z czerwonym wnętrzem i fioletowym klejnotem.)
Mgła(Jasnoszara)
Czaska(Biała)
Dłonie
(Zgniła zieleń z granatowymi paznokciami.)
Korona
(Złota z brązowym wnętrzem i różowymi klejnotami.)

Umiejętności

Justice jest przerażająco potężnym Standem ze względu na swoją naturę i moc. Pomimo absurdalnego sposobu, w jaki Jotaro go pokonał, Justice jest jednym z najpotężniejszych Standów w serii ze względu na jego niewrażliwość jako mglisty Stand i zdolność kontrolowania czyjegoś ciała poprzez otwartą ranę.

Lalkarstwo mgłą

Każdy ranny człowiek staje się marionetką Justice

Najwyższa władza Justice pozwala jemu kontrolować ciała innych poprzez otwartą ranę.[2]

Kiedy ktoś jest ranny w jakąkolwiek część ciała (aby to ułatwić, Enya używa nożyczek do cięcia ludzi), płynąca krew ofiary zostanie wchłonięta przez mgłę, a Justice następnie tworzy idealnie czystą, okrągłą dziurę na ofierze, która może przebić wystarczająco cienką część ciała, taką jak nadgarstek lub język.[2]

Justice następnie wysyła mglisty sznur jako nić przywiązaną do marionetki i przejmuje kontrolę nad powiązaną częścią ciała jak lalkarz. Enya może następnie sprawić, że kontrolowane części poruszają się tak, jak chce, będąc w stanie rzucić Polnareffa na sufit[3] lub zmusić Hol Horse'a do strzelania do siebie.[2]

Lalkarska moc Justice jest tak potężna, że może przejąć kontrolę nad dziesiątkami zwłok i manipulować nimi z precyzją, co może skutkować dużą bandą marionetek pod kontrolą Justice.[4] Pomimo tego, że są zwykłymi szkieletami, lalki wyglądają jak normalni ludzie, choć mają zdeformowane rysy i na całym ciele.

Iluzje

Cmentarz, który został zamaskowany jako miasto przez Justice

Justice może manifestować niezwykle realistyczne i szczegółowe iluzje w dowolnym miejscu w swoim zasięgu.

Enya była w stanie wygenerować całe iluzoryczne miasto nad cmentarzem, z wrażeniem prawdziwych solidnych budynków, które zniknęły dopiero wtedy, gdy została pokonana,[5] i prawie zabiła Josepha Joestara, ukrywając metalowe ogrodzenie jako samochód i podstępem wskoczył na niego.[6] Co więcej, może również ukrywać szkielety, nad którymi przejmuje kontrolę, jako żywych ludzi, którzy mogą rozmawiać z innymi.[6] W OVA Enya używa również swojej mgły, aby przybrać wygląd atrakcyjnej kobiety, która prawdopodobnie jest młodszą wersją siebie.

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się
TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się
Book Icon.png Występy w nowelach
Rozdziały w kolejności pojawiania się

Creation and Development

Hirohiko Araki nazwał Stand "Justice", ponieważ podoba mu się, jak skłania do zastanowienia się nad tym, czym naprawdę jest "sprawiedliwość" i jak subiektywna jest. Inspiracją do tego, dlaczego kazał Stand "zainfekować" miasto i dlaczego miał ją w postaci "mgły", były horrory, a konkretnie to, że istnieje kilka, które zajmują się jakimś nieznanym wirusem spadającym z kosmosu i narażającym ludzkość na niebezpieczeństwo. Wreszcie, Araki uważa, że posiadanie siły psychicznej do kontrolowania całej wartości zwłok miasta byłoby ściśle dopasowane do tego, ile jest potrzebne, aby zatrzymać czas, i że koncepcja Justice miała silny wpływ na czytelników ogółem.[7]

Araki nazywa również Justice przerażającym naturalnym fenomenem pustyni i wielkim Standem, ponieważ ma po prostu czaszkę z kilkoma dziurami. Wspomina również, że są chwile, kiedy sprawia, że wróg taki jak Justice jest zbyt silny.[8]

Galeria

Przypisy

Nawigacja w witrynie

Inne języki: