Inspektor Archer

From JoJo's Bizarre Encyclopedia - JoJo Wiki
Jump to navigation Jump to search

T-To wszystko moja wina! Gdybym tylko nie pozwolił jego ojcu odejść 20 lat temu! Agh... To nigdy by się nie wydarzyło, gdybym umieścił ojca Dio Brando w więzieniu na wyspie! (わ…わしの責任だ!わしが20年前奴の父親を!ああ…!ディオ・ブランドーの父親を流島の刑にしてればこんなことにはならなかったんだ!, Wa... washi no sekininda! Washi ga 20-nen mae yatsu no chichioya o! Ā...! Dio Burandō no chichioya o rutō no kei ni shi tereba kon'na kotoni wa naranakattanda!)
—Inspektor Archer, Chapter 12: Youth with Dio, Part 1

Inspektor Archer (アーチャー警部, Āchā Keibu)[a] jest trzeciorzędnym sprzymierzeńcem występującym w pierwszej części serii JoJo's Bizarre Adventure, Phantom Blood.

Jest przyjacielem George'a Joestara I. Jego pierwszym osiągnięciem jako policjanta Scotland Yardu było aresztowanie Dario Brando za kradzież pierścienia George'a.

Wygląd

Inspektor Archer jest muskularnym mężczyzną w średnim wieku. Jest łysy na czubku głowy i ma kręcone, jasne włosy na plecach długości szyi wraz z długimi bokobrodami. Ma również kozią bródkę, która jest ciemna w mandze, ale jasna w anime. Ma brwi, które są zauważalnie ciemniejsze niż jego włosy. Nosi małe okrągłe okulary i mundur policyjny.

Kiedy był młodszy, jego włosy były znacznie grubsze, z grzywką z boku z przodu.

Schematy kolorów

Seria znana jest z zmiennych kolorów między mediami, informacje przedstawione poniżej mogą, ale nie muszą być kanoniczne.
Skóra(Jasna)
Włosy (Stary)(Jasny blond)
Włosy (Młody)(Brązowe)
Oczy(Brązowe)
Ubiór
(Granatowy płaszcz na białym ubraniu, jasnobrązowe okulary.)
Skóra(Jasna)
Włosy(Szaro-blond)
Oczy(Niebieskie)
Ubiór
(Granatowy płaszcz na niebieskiej odzieży, szare okulary, brązowe buty.)

Osobowość

Archer jest emocjonalnym policjantem, bardzo dbającym o George'a. W przeszłości, kiedy po raz pierwszy został policjantem, czuł się podekscytowany odzyskaniem tak ważnego i cennego przedmiotu, jakim był pierścień George'a. Jest uprzejmy dla szlachty takiej jak George, ale jest na tyle uczciwy, by powiedzieć George'owi, że jest zbyt naiwny, wybaczając Dario Brando. Gardzi przestępcami takimi jak Dario, wierząc, że ludzie tacy jak on nie mogą się zmienić.[1]

Historia

Tło

20 lat wcześniej jako nowy policjant

W 1868 roku, po rozpoczęciu pracy w policji Scotland Yardu, młody Archer aresztował Dario Brando jako swoje pierwsze osiągnięcie. Dario został znaleziony podczas próby zastawienia pierścionka zawierającego cenny klejnot z platyny. Zdając sobie sprawę, że został wykonany przez słynnego jubilera, policjanci odwiedzają jubilera, który pamięta, że zrobił to dla George'a Joestara I. Mary Joestar dała ten pierścionek George'owi, a Dario ukradł go George'owi po wypadku powozu pary. Przyszły inspektor zastanawia się, dlaczego George nie zgłosił kradzieży.

Archer zabiera George'a do celi więziennej Dario, ale George twierdzi, że Dario nie kłamał, że George dał mu pierścień. Ku zaskoczeniu policjanta, George mówi, że był to prezent i nakazuje oficerowi natychmiast uwolnić Dario. Zaskoczony policjant zastanawia się, dlaczego George wymyślił taką historię. Przeprasza za to, że jest niegrzeczny, ale mówi, że George jest zbyt ufny i że przestępca taki jak Dario zrobiłby to ponownie bez wyrzutów sumienia.

Po zbadaniu szczegółów Archer dowiaduje się, że chociaż Dario "uratował" życie George'a, niezależnie od tego był przestępcą. Kobieta z baru, która była z Dario zeznała, że Dario splądrował wszystkie kosztowności z powozu.[1]

W pewnym momencie zostaje inspektorem policji.

Phantom Blood

Przybycie do rezydencji Joestar

W 1888 roku przybywa do rezydencji Joestar ze swoją policją po tym, jak został wezwany przez George'a do aresztowania Dio Brando, Jonathan udowodnił, że Dio planował zabić George'a. Jednak Dio nagle dźga George'a nożem w trakcie aktywacji Kamiennej Maski, co prowadzi do tego, że wszyscy policjanci strzelają do Dio przez okno. Archer przeklina siebie za to, że wiele lat temu wypuścił Dario na wolność; Gdyby tego nie zrobił, Dario zostałby zesłany do więzienia na wyspie, a George nigdy nie adoptowałby Dio. Po opowiedzeniu swojej historii Speedwagonowi, inspektor płacze na myśl o dobroci George'a i tragicznym końcu.

Speedwagon zauważa, że ciało Dio zaginęło i ostrzega policjanta, aby uciekł od okna, ale jego ostrzeżenie przychodzi zbyt późno: Archer nagle spotyka swój tragiczny koniec, gdy Dio odrywa głowę od szczęki. Stając się wampirem, Dio ujawnia, że ukrywał się nad oknem, tuż za Inspektorem.[1]

Rozdziały / Odcinki

Book Icon.png Występy w mandze
Rozdziały w kolejności pojawiania się
TV Icon.png Występy w anime
Odcinki w kolejności pojawiania się

Cytaty

Quote.png Cytaty
 • T-To wszystko moja wina! Gdybym tylko nie pozwolił jego ojcu odejść 20 lat temu! Agh... To nigdy by się nie wydarzyło, gdybym umieścił ojca Dio Brando w więzieniu na wyspie! (わ…わしの責任だ!わしが20年前奴の父親を!ああ…!ディオ・ブランドーの父親を流島の刑にしてればこんなことにはならなかったんだ!, Wa... washi no sekininda! Washi ga 20-nen mae yatsu no chichioya o! Ā...! Dio Burandō no chichioya o rutō no kei ni shi tereba kon'na kotoni wa naranakattanda!)
  —Inspektor Scotland Yardu, Chapter 12: Youth with Dio, Part 1
 • Byłem młody i było to dla mnie ekscytujące odzyskać tak ważny dla kogoś przedmiot... Chciałem więc, żeby Lord Joestar zobaczył człowieka, który ukradł go dla siebie... Chciałem, żeby mnie chwalił. Złodziej wziął coś od szlachcica... Zgodnie z prawem bez wątpienia wylądowałby w więzieniu na wyspie. (わしは若く初めての手柄と人の思い出の品を見つけてあげたことにウキウキしていた…そして犯人をジョースター卿みてもらいたいと思った…ほめてもらいたかったのだ。犯人は貴族の品物を盗ったのだ…法律的にも流島の刑は確実だった, Washi wa wakaku hajimete no tegara to hito no omoideno-hin o mitsukete ageta koto ni ukiuki shite ita... soshite han'nin o Jōsutā-kyō mite moraitai to omotta... homete moraitakatta noda. Han'nin wa kizoku no shinamono o totta noda... hōritsu-teki ni mo Nagare-jima no kei wa kakujitsudatta.)
  —Inspektor Archer, Chapter 12: Youth with Dio, Part 1
 • Nie mogę powstrzymać się od płaczu nad tym, co Lord Joestar powiedział później, 20 lat temu! (わしは20年前のあのあとのジョースター卿の言動に涙するッ!, Washi wa 20-nen mae no ano ato no Jōsutā-kyō no gendō ni namidasuru!)
  —Inspektor Archer, Chapter 12: Youth with Dio, Part 1
 • Nie mogłeś dać mu tej pamiątki ze swoich zaręczyn! Dlaczego?! Dlaczego miałbyś wymyślić tę historię, Lordzie Joestar?! (婚約記念の大切な思い出の品を 他人にやったりできるものですかーッ!!なぜ!?なぜそんなでたらめをーッ!?ジョースター卿ーッ!!, Kon'yaku kinen no taisetsuna omoideno-hin o tanin ni yattari dekiru monodesu ka!! Naze!? Naze son'na detarame o!? Jōsutā-kyō!!)
  —Inspektor Archer, Chapter 12: Youth with Dio, Part 1
 • Lord Joestar... Proszę... Proszę pozwolić mi coś powiedzieć, nawet jeśli brzmi to niegrzecznie... Jesteś zbyt ufny! On jest szumowiną, na wskroś, i zrobi to jeszcze raz! Jego dusza śmieje się z ciebie! (ジョースター卿…おえて…おえて無礼を覚悟でひと言…言わせていただきます。卿はおひとよしすぎます!!この悪党はまたやりますよッ!心の中であざ笑っている!あなたを!, Jōsutā-kyō... oete... oete burei o kakugo de hitokoto... iwa sete itadakimasu. Kyō wa o hito yoshi sugimasu!! Kono akutō wa mata yarimasu yo! Kokoro no naka de azawaratte iru! Anata o!)
  —Inspektor Archer, Chapter 12: Youth with Dio, Part 1
 • Powinienem był wrzucić jego ojca do tego więzienia na wyspie! Gdybym to zrobił, Dio nigdy nie zostałby przyjęty! (わしは あの時 奴の父親を流島の刑にすべきだったんだーッ!そうすればディオを養子にすることもなかったろう!, Washi wa ano toki yatsu no chichioya o rutō no kei ni subekidattanda! Sō sureba Dio o yōshi ni suru koto mo nakattarou!)
  —Inspektor Archer, Chapter 12: Youth with Dio, Part 1
 • Jego naiwność! Jego dobroć! Zamiast uczynić syna Brando słodszym... przyniosło mu to tragiczny koniec! To był błąd, a teraz jest z tego powodu martwy! (う…う…あの甘さだ!あのやさしさは、ブランドーの息子を良くするどころか…こんな不幸な結果を招いてしまったんだ…間違いだったんだ!死んでしまったらおしまいじゃ!, U… u… Ano ama-sada! Ano yasashi-sa wa, Burandō no musuko o yoku surudokoroka... kon'na fukōna kekka o maneite shimattanda... Machigai dattanda! Shinde shimattara oshimai ja!)
  —Inspektor Archer, Chapter 12: Youth with Dio, Part 1

Gry wideo

Police Inspector EoH.PNG

Eyes of Heaven (PS3/PS4)

W drugim demie Eyes of Heaven, Archer jest drugoplanową postacią na planszy rezydencji Joestar. Biega po planszy i może przyjmować obrażenia od graczy, ale nie zginie. Został usunięty z Planszy w pełnej wersji gry, ale jego model pozostaje w plikach gry. Ma również dwa cytaty, które można wykorzystać na karcie profilu gracza w trybie online.

Galeria

Uwaga

 1. Imię Inspektor Archer mogło nie zostać wybrane przez Arakiego, ponieważ pochodzi z musicalu Phantom Blood. W związku z tym może, ale nie musi być uważane za kanon.

Przypisy

Nawigacja w Witrynie

Inne języki: